אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 929/05

גזר דין בתיק פ 929/05

תאריך פרסום : 10/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
929-05
28/05/2006
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מאיר שטרנברג
עו"ד י' קמר
גזר דין

1.         כפי שפורט בהכרעת הדין שניתנה בעניינו של הנאשם ביום 30.10.05, הוא הורשע לאחר שמיעת מסכת הראיות בשלמותה, בשוד מזויין (עבירה לפי סע' 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977), בכך שביום 15.10.04, לאחר שבמשך כשעה ומחצה בחן את חלון הראווה של חנות תכשיטים ואף נכנס לחנות מספר פעמים ופנה למתלוננת שעבדה בחנות בשאלות באשר לשעונים העומדים למכירה, משראה, בשעה 19.30 לערך, כי אחרוני הלקוחות עזבו את החנות, ניגש למתלוננת (אשה בשנות ה-60 לחייה, שהיתה בחנות עם נכדה התינוק) הוציא משקית שחורה שהיתה בכיסו סכין מטבח שאורך להבה 20 ס"מ, החזיקה בידו, ואמר למתלוננת "זה שוד", תוך שניסה להכניס לשקית השחורה שעוני זהב שהיו על הדלפק ושנפלו לרצפה. משהבחין בעוברת אורח מחוץ לחנות, ניסה הנאשם להימלט, כאשר תוך כדי מנוסתו נטל מחלון הראווה שרשרת עם צמיד זהב.

2.         משהורשע הנאשם, ביקש סניגורו המלומד לקבל תסקיר שירות המבחן בעניינו. עמדת המאשימה היתה כי נוכח העובדה כי מאסר על תנאי בר הפעלה לתקופה של 12 חודשים תלוי ועומד נגד הנאשם וכי גם בתיק דנן היא תעתור לעונש מאסר בפועל, דין הבקשה להידחות. דא עקא, אף משניתנה החלטה להגשת תסקיר בעניינו, נראה שלנאשם לא אצה הדרך, ובמכתב קצינת המבחן לביה"מ מיום 18.12.05 היא הודיעה כי הנסיונות ליצור קשר עם הנאשם לא הועילו, בהוסיפה "ברצוננו לציין כי מהיכרותנו עימו בעבר עולה שמאיר התקשה לשתף עימנו פעולה ולא ראה בשירותנו גורם טיפולי בו יוכל להסתייע".

3.         למרות האמור, ואף שלא היה בידי לקבל טענת הסניגור המלומד כי החטא שבאי יצירת הקשר רובץ כולו לפתחה של קצינת המבחן - שהרי אפילו לא התקשרה לטלפון עדכני של הנאשם, כנטען על-ידו, לא היתה כל מניעה שהנאשם יתקשר מיוזמתו או באמצעות בא כוחו לשירות המבחן - ניתנה ארכה נוספת להגשת התסקיר, ומועד הטעון לעונש נדחה בהתאם.

ואמנם מאז ניתנו ע"י שירות המבחן שני תסקירים מפורטים כשבכל אחד מהם נתבקשה ארכה נוספת של ארבעה חודשים לצורך הגשת תסקיר משלים.

4.         בתסקיר שהוגש ביום 19.1.06, פורטו נסיבות חייו של הנאשם שגדל ללא דמות אב, לאחר שהוריו התגרשו בטרם נולד, ושיחסיו עם אמו קונפליקטואליים מגיל צעיר - בעיקר בשל מעורבות יתר שלה בחייו. על-פי התרשמות שירות המבחן אלה היו, בין היתר, ברקע תחושות תסכול, חוסר אמון, קושי מול דמויות סמכות ובעיות התנהגות.

עוד כפי שפורט בתסקיר, מגיל צעיר היה הנאשם מעורב בעבירות אלימות ובשימוש בסמים קלים. הנאשם הופנה לשירות המבחן לנוער, שהתרשמותו היתה כי הנאשם לא מבין את ההשלכות של מעשיו לטווח ארוך וכי בולט דפוס של חוסר התמודדות עם הקשיים בחייו.

לשירות המבחן למבוגרים הופנה הנאשם לראשונה בשנת 1996; אז דווח על חוסר עקביות שלו בקשר עם השירות, והשירות לא בא בהמלצה משעל פי התרשמותו בשלב זה של חייו לא יכול היה הנאשם להפיק מקשר טיפולי. פעם נוספת הופנה הנאשם לשירות המבחן בשנת 2002 במסגרת ת"פ 1034/01 בבית משפט השלום באילת. התרשמות שירות המבחן היתה כי מעורבותו בעבירות בהן הורשע היתה על רקע קשייו בתפקוד תקין מול גורמי סמכות. גם בתסקיר זה לא בא שירות המבחן בהמלצה בעניינו.

בשונה מהפעמים הקודמות, התרשם שירות המבחן בפעם הזאת כי מאז נוצר עמו הקשר סביב כתיבת התסקיר משתף הנאשם פעולה, מביע נכונות לטפל בעצמו ולקבל תמיכה והכוונה לבחירת דרך, מתחיל להכיר בדפוס התנהגות אימפולסיבית שלו ולתחושות קשות המתעוררות בו מול דמויות סמכות שנמצאות ברקע למעורבותו בפלילים בעבר. על-פי הערכת שירות המבחן ניתן להעזר בסיטואציה המשפטית על מנת לדרבן את הנאשם לטיפול, שכן לראשונה הוא מגלה נכונות לשקם את עצמו ולהעזר בטיפול.

לפיכך הומלץ לדחות הדיון בארבעה חודשים על מנת לעקוב אחר התנהגותו בטיפול, בטרם יבוא שירות המבחן בהמלצה מתאימה עבורו.

5.         בהתייחס לאלו, נדחה מועד הטעון לעונש פעם נוספת, ובתסקיר שהוגש ביום 11.4.06 צויין כי הנאשם התמיד בקשר עם שירות המבחן ואף ניסה להשתלב בשוק העבודה (אף כי עזב כעבור תקופה קצרה משחש שעבודה כשליח אינה מותאמת לתהליך ההתחזקות שלו בדת); כ"כ למד בתקופה האמורה ועבר בהצלחה מבחן של משרד המשפטים המהווה תנאי לקבלת רשיון לתיווך במקרקעין.

על-פי התרשמות הפסיכולוגית שטיפלה בנאשם בתקופה האמורה נתון הנאשם בתהליך הדרגתי של מעבר ממצב של תלות מוחלטת באמו וחוסר וודאות לגבי עתידו - מצב המעורר אצלו תחושות של בלבול, חוסר  אונים וייאוש - למצב של חיפוש דרכים לשקם את עצמו. מדובר להערכתה בבחור בעל אישיות ילדותית ותלותית אשר לאורך חייו התבטאה בין השאר ביחסיו הבינאישיים ובשימוש בסמים. צויין כי המוקד בטיפול הינו בניית יכולת לעצמאות ונפרדות; לדעת הפסיכולוגית קיימת חשיבות להמשיך ולנצל את ההליך המשפטי כדי לדרבן את הנאשם בתהליך הטיפולי, נוכח העדר מערכת ערכים מופנמת והצורך שלו בגבולות חיצוניים. לפיכך הומלץ פעם נוספת לדחות הדיון בארבעה חודשים להמשך מעקב אחר התהליך החיובי בו החל.

6.         נוכח הזמן הרב שחלף ממועד הכרעת הדין ואל מול עמדת המאשימה כי גם אם יידחה הדיון היא תעתור לעונש מאסר משמעותי בפועל, לא נעתרה הבקשה לדחייה נוספת של מועד הטעונים לעונש.

7.         בא כוח המאשימה עמד בטעוניו לעונש על חומרת העבירה בה הורשע הנאשם, על העובדה כי הענין התמשך, בין היתר, מאחר שבזמן שנדרש לפיענוח טביעות אצבע יצא הנאשם את הארץ ונתפש משחזר כעבור שנה.

עוד ציין כי העובדה ששירות המבחן מבקש פעם אחר פעם דחיות ורואה בהליך המשפטי גורם מדרבן, מראה שהנאשם עדיין לא נמצא עמוק בתוך השלב השיקומי, ויש יסוד לחשש שרק אימת הדין היא שמדרבנת את שיתוף הפעולה. כ"כ הפנה לעברו הפלילי של הנאשם, הכולל הרשעה בת"פ 4956/03 - בבימ"ש השלום בירושלים. שם, במסגרת הסדר טעון, תוקן כתב האישום והנאשם הורשע בהכשלת שוטר, החזקה ושימוש בסם מסוג חשיש ובהעלבת עובד ציבור, והושתו עליו קנס ומאסר על תנאי שעל פי תנאיו אינו בר הפעלה בענייננו, וכן הרשעה בת"פ 1034/01 בבימ"ש השלום באילת, בו הושתו על הנאשם 12 חודשי מאסר על תנאי שהינם ברי הפעלה בתיק זה, כפי שיפורט להלן.

לפיכך עתר להטיל על הנאשם עונש מאסר משמעותי לריצוי בפועל, קנס, פיצוי למתלוננת, וכן להפעיל המאסר על תנאי כאמור.

8.         לב"כ הנאשם היתה טרוניה רבה על כך שלא אופשר לשירות המבחן להשלים מלאכתו, שכן, כדבריו "עתה הנאשם אינו אותו אדם שהיה בטרם הכרעת הדין".

עוד טען כי אף שמדובר בעבירת שוד מזויין, נסיבות ביצוע העבירה הינן קלות ביותר. לא זאת אלא שמאז לא הפר את תנאי השחרור בערובה, ולא ביצע שום עבירה.

כ"כ לטענת הסניגור המלומד, אין מקום להפעיל את המאסר המותנה שהושת על הנאשם בת"פ 1034/01. לדבריו: "מי שמסכם עסקות טעון כאלה, אין לו מושג מה הוא מדבר, הוא מוכיח שכל מה שהוא רוצה זה לגמור את העבודה וללכת הביתה, לא היו שם טעונים לעונש. בית המשפט שם, עם כל הכבוד לו, עשה את מלאכתו כדי ללכת הביתה. הוא לא ביקש טעונים לעונש, לא הסביר לנאשם שאינו כבול להסדר הטעון... אני לא בטוח שהשופט שם הקשיב לצדדים..." (עמ' 346 לפרו').

עוד טען כי המאסר על תנאי אינו בר הפעלה, כי הוא מנוסח באופן שמאפשר להבין כי "לביה"מ היה חשוב להבין שהנאשם לא יבצע עבירות כלפי שוטרים" בעוד הצדדים הסכימו על "עבירות בין בני זוג". עוד לטענתו: "לא מתקבל על הדעת שתהיה שנת מאסר על תנאי בגין עבירת אלימות. זה לא הגיוני, אבל אם זה יהיה שוטרים, כך אמר ביה"מ, הוא מחמיר אתו..." (עמ' 350 לפרו'). כ"כ, בהודעה שהגיש בשלב מאוחר יותר נטען כי "לא רק שהנאשם כפר מכל וכל בטענות השוטרים שם, אלא טען כי הותקף והוכה קשות ע"י השוטרים ועקב כך התנהל התיק במלואו", אף כי פרוטוקול הדיון האמור לא צורף, ולא מצאתי ביסוס לדברים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ