אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 912/05

גזר דין בתיק פ 912/05

תאריך פרסום : 13/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
912-05
28/09/2005
בפני השופט:
עוני חבש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. יזדי יהודה
2. אומידי ליאור

עו"ד אלברנס
גזר דין
 
 
גזר דין - אומידי ליאור

1.         היות ובשל טעות סופר אין בפרוטוקול בית המשפט הכרעת דין מרשיעה של הנאשם 2 (להלן: הנאשם ), הנני מרשיעו בעבירה של כליאת שווא, וזאת לאור הודאתו במסגרת הסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום.

2.         ההסדר מתייחס גם לפן העונשי, לפיו יוטלו על הנאשם מאסר בפועל בין 3-6 חודשים אשר ירוצה בעבודות שירות.

3.         העובדות הנחוצות לנו הן אלה: בעקבות מסכת התעללות במתלוננת, אמו של הנאשם 1, על ידי בעלה, אזרה המתלוננת אומץ ועזבה את ביתה ועברה לגור במעון לנשים מוכות, כשהיא מותירה אחריה ארבעה ילדים וביניהם הנאשם. חודשיים ומחצה לאחר עזיבתה את הבית, נקבעה פגישה בין המתלוננת וילדיה בפיקוח עובדות סוציאליות ומאבטח. במטרה שהנאשם 1 יחזיר את אמו לבית המשפחה, ביקש מחברו הנאשם להתלוות אליו. ביום הפגישה נסעו הנאשמים, יחד עם בעלה של המתלוננת לתחנה למניעת אלימות במשפחה בבני ברק. הנאשם 1, חברתו ושניים מאחיו, עלו על מונית ונסעו לירושלים למקום המפגש עם המתלוננת. הנאשם ובעלה של המתלוננת נסעו אחרי המונית, כאשר הם מקבלים הנחיות מהנאשם 1 כיצד להגיע למקום. המפגש בין המתלוננת וילדיה התקיים כסדרו. בסיום הפגישה, עת ליוותה המתלוננת את ילדיה אל מחוץ למעון, ביקש הנאשם 1 לשוחח עם אמו ביחידות, תוך שהם עושים את דרכם החוצה. הנאשם 1 אחז באמו בחוזקה, לפת את צווארה והתרחק מהעובדות הסוציאליות ומהמאבטח. הנאשם 1 הנחה את הנאשם להגיע אליו, וכאשר הגיע אליו, פתח את דלת הרכב ודחף בכוח את המתלוננת פנימה חרף התנגדותה, כאשר הוא הודף בכוח את העובדת הסוציאלית, אשר ניסתה למנוע את החטיפה. הנאשם פתח בנסיעה מהירה, כאשר רגליה של המתלוננת היו עדיין מחוץ לרכב ודלת הרכב איננה סגורה. הנאשם נהג ברכב עד תל אביב, כאשר המתלוננת מפצירה בהם להחזירה למעון. בתל אביב פגשה המתלוננת את בעלה בניגוד לרצונה.

מפאת גילו של הנאשם, הוזמן עבורו תסקיר מבחן. התסקיר מפרט את תולדות חייו כדלקמן: רווק בן 18.5 שנים. מתגורר בבית הוריו בבני ברק בתנאים של מעצר בית. בעברו 2 הרשעות קודמות מבית משפט לנוער. מדובר במשפחה נורמטיבית החיה במצב כלכלי קשה, כאשר אמו של הנאשם היא המפרנסת היחידה במשפחה, עקב מחלת אביו. סיים 12 שנות לימוד, לא נרשמו בעיות מיוחדות של התנהגות במסגרת בית הספר. בגין מעורבותו בפלילים בתיק אחר, פוטר מעבודתו ב"אוסם" והתעכבה החלטה בנוגע לגיוסו לצה"ל. הנאשם מעוניין מאוד להתגייס לצה"ל. לשירות המבחן נודע כי צה"ל יחליט על גיוסו רק לאחר סיום ריצוי עונשו של הנאשם. שירות המבחן התרשם כי הנאשם טרם גיבש זהות עצמאית ומבוססת. יחד עם זאת, התרשם שירות המבחן מרצונו של הנאשם להתקדם ולקדם אורח חיים, תוך מודעות לקיומם של דפוסי התנהגות והתמודדות המעכבים ומכשילים אותו.

הנאשם השתתף בקבוצה בשירות המבחן המיועדת לעצורי בית באורח סדיר בדרך כלל, והביע את הרגשתו כי הרוויח מהשתתפותו בקבוצה. כל בדיקות השתן אשר עשה הראו כי הוא נקי מסמים. שירות המבחן בדעה כי הנאשם עבר תהליך של לקיחת אחריות על מעורבותו בעבירה ובפלילים בכלל. הוא הביע חרטה על חלקו בפרשה, אף שהוא לא היה מעורב בתכנון האירוע. מאז מעצרו הוא ניתק מגע עם נאשם 1, שהיה חברו הטוב. הוא מביע רצון ברכישת דפוסי התנהגות תקינים, הכרוכה בהשתלבות במסגרות תעסוקה מסודרות, וכן בהשתלבות בתהליך טיפולי. לדעת שירות המבחן ראוי לאפשר לנאשם למצות את התהליך השיקומי במסגרת ההליך הפלילי דנן. לאור זאת, הם ממליצים לכבד את הסדר הטיעון, וכן להעמידו בפיקוח למשך שנה, במהלכו ישתלב בקבוצה טיפולית.

4.         באת כוח המאשימה מבקשת להשית על הנאשם את הרף העליון של העונש המוסכם, קרי 6 חודשים. לנאשם יש עבירה קודמת בעניין שימוש ברכב ללא רשות, פריצה לרכב וגניבה מרכב, אשר הסתיימו ללא הרשעה. הוא לא השכיל לנצל את ההזדמנות אשר נתן לו בית המשפט וחזר לסורו רק תקופה קצרה של מספר חודשים לאחר הסיום של התיק הפלילי הקודם. במקרה דנן, נסע הנאשם במהירות כאשר רגליה של המתלוננת היו מחוץ לרכב, דבר שהיה יכול לפגוע בשלמות גופה של המתלוננת.

            הסנגור מצדו מבקש לאמץ את הרף התחתון. חלקו של הנאשם הנו קטן בהרבה מחלקם של יתר הנאשמים שהיו מעורבים בתיק זה. הוא לא היה שותף לא לתכנון ולא ליוזמה. תפקידו הצטמצם רק לנהיגה מהמקום. הנאשם היה במעצר בית במשך תקופה ארוכה. על שותפו נגזר עונש של שנה מאסר הכולל בתוכו 6 חודשי מאסר על תנאי, וכן מאסר על תנאי של 12 חודשים. הוא מבקש להביא בחשבון את גילו הצעיר את רצונו להתגייס ואת הודאתו. על מנת לא לפגוע בגיוסו, הוא מבקש שהנאשם יחל בריצוי עונשו בראשון לנובמבר 2005, על מנת שיוכל להתגייס במחזור של פברואר 2006, אם בית המשפט ישית עליו 3 חודשים.

הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא הביע צער על מעשיו והביע את רצונו העז להתגייס. הוא ציין שהיתה הקלה במעצר הבית החל מחודש יולי 2005.

5.         לאחר שעיינתי בטענות באי כוח הצדדים, ולאור האמור בתסקיר המבחן, מצאתי לנכון לאמץ את הסדר הטיעון. באשר למידת העונש שיש להשית על הנאשם, אף שמביצוע העבירה נשקפה סכנה לא מבוטלת למתלוננת, העדפתי את שיקולי השיקום על פני שיקולי הענישה.

6.         לאור האמור, יעמוד עונשו של הנאשם על אלה:

1.      מאסר בפועל של 4 חודשים אשר ירוצו בעבודות שירות. הנאשם יתייצב לריצוי עונשו ביום 1.11.05 במועדון ספיבק. ימי ושעות עבודתו יהיו כדלקמן: בימים א'- ה' משעה 07:00 עד 14:00, בערב חג משעה 07:00 עד 12:00.

הודע לנאשם כי עליו להתייצב בפני מפקח על עבודות שירות לצורך קליטה והצבה בתאריך תחילת עבודה בשעה 08:00. המפקח האחראי הוא חנוך ברוך. על הנאשם לעדכן את משרד הממונה על עבודות שירות בכל שינוי בכתובתו אם יחול. כמו כן הודע לו כי עליו לעמוד בתנאי הפיקוח ובקורות הפתע וכי כל הפרה בעבודות השירות תביא להפסקה מנהלית ולריצוי העונש במאסר ממש.

2.      מאסר על תנאי של 6 חודשים שלא ירצה אלא אם יעבור עבירה ממין העבירה בה הורשע תוך 12 חודשים לאחר סיום ריצוי עונשו.

הודע לנאשם על זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום כ"ד באלול, תשס"ה (28 בספטמבר 2005) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ