אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 909/03

גזר דין בתיק פ 909/03

תאריך פרסום : 28/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
909-03
17/04/2005
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
אחמד עותמאן
עו"ד מדחת דיבה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו, לפיהן הגיע ביום 29.12.04 בשעה 11.30 או בסמוך לכך, ביחד עם שני אחרים, לביתה של המתלוננת בירושלים (להלן: הדירה). משצלצלו בפעמון ולא נענו סברו השלושה כי אין איש בדירה, משכך התפרצו לתוכה ע"י פתיחת חלון דרכו הכניסו יד ופתחו את דלת הכניסה, ולאחר מכן פרצו דלת פנימית נוספת. זאת במטרה לגנוב רכוש מהדירה.

דא עקא, בעת הפריצה היתה המתלוננת בדירה. משהבחינו בה הנאשם והאחרים, ועל מנת למנוע ממנה לצעוק, הם חסמו את פיה בידיהם ודרשו ממנה כסף. המתלוננת שלא יכלה לפצות את פיה, סימנה להם להסיר את היד כדי שתוכל לדבר, אך ללא הועיל.

משהמשיכו השלושה ודרשו ממנה כסף, ותוך שהם ממשיכים לחסום את פיה, הובילה אותם המתלוננת לכיוון חדר הארונות, בו נמצאת כספת שלה. המתלוננת פתחה את הכספת באמצעות קוד אישי, והנאשם והאחרים נוכחו לדעת כי אין בה כסף מזומן או רכוש אחר בעל ערך. משכך,  חסמו השלושה את פיה של המתלוננת באמצעות בגד שמצאו בדירה, אותו דחפו לפיה כדי למנוע ממנה לצעוק, ומשניסתה להוציא את לשונה איימו עליה שלא תשמיע קול וקשרו פיסות מהבגד מסביב לפיה ולעיניה. כ"כ קשרו את ידיה מאחורי גבה. לאחר מכן הובילוה לחדר הילדים, שם השכיבו אותה על המטה, קשרו את רגליה, זרקו עליה שמיכה ונמלטו מהמקום.

בהתייחס לאלו הורשע הנאשם בעבירת כניסה והתפרצות למקום מגורים וכן נסיון לשוד, עבירות לפי סע' 406(ב) ו-402(ב) בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

2.         הודאת הנאשם בעובדות כתב האישום ניתנה לאלתר, ועל פי הסדר אליו הגיעו הצדדים - הגבילה המאשימה את עצמה לעונש של 18 חודשי מאסר בפועל וכן מאסר על תנאי והנאשם היה חופשי בטעוניו לעונש.

3.         בתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו צויין כי הנאשם, רווק בן 19 שנים, הינו בן למשפחה המנהלת אורח חיים נורמטיבי, שהחל ללמוד כלכלה וחשבונאות באוניברסיטת אלקודס לאחר שסיים את ביה"ס התיכון עם תעודת בגרות בציונים גבוהים.

עוד צויין בתסקיר כי, בין היתר על רקע גיל ההתבגרות, קיימים אצל הנאשם חלקים אישיותיים והתנהגותיים בעייתיים ובלתי בוגרים, לרבות סף תסכול נמוך, קושי בדחיית סיפוקים ובהתמודדות עם קשיים, לחצים ותסכולים ונטיה להתנהג במצבים מעין אלה באופן אימפולסיבי, ללא יכולת לחשוב על ההשלכות האפשריות של מעשיו.

עוד כפי שפורט, לדברי הנאשם הוא הפסיק זמנית את לימודיו באוניברסיטה והחל לעבוד בבנין על רקע מצבה הכלכלי הקשה של משפחתו. כן צויין כי בהתייחסותו לעבירות דנן קיבל הנאשם אחריות חלקית למעשיו וטען כי  הוא נקלע לסיטואציה באופן אקראי, בלא שהיה ער בצורה מספקת לחומרת המצב, וללא כוונות פליליות מצידו.

על פי התרשמות שירות המבחן הקשיים שנלוו למעצר כמו גם רגשות הכעס והאכזבה של בני המשפחה ממעורבותו בעבירה, השפיעו עליו בצורה משמעותית ואפקטיבית בכיוון של הבנת חומרת המעשה, חידוד גבולות המותר והאסור וכן הרתעתו מחזרה על מעשים דומים בעתיד. עוד על פי התרשמות שירות המבחן החרטה והצער שהביע בפניהם היו כנים.

בהתייחס לאלו, ועקב ההערכה שבשל גילו הצעיר לשליחתו לריצוי מאסר בפועל עלולות להיות השלכות קשות שיפגעו בהתפתחותו האישית והמקצועית, המליץ שירות המבחן להשית על הנאשם מאסר שירוצה בעבודות שירות, וכן מאסר על תנאי.

4.         המתלוננת שזומנה כעדה לעונש תארה בבכי את רגעי האימה שעברו עליה מרגע שנוכחה כי הנאשם וחבריו חדרו לביתה והם ניצבים מולה, את החרדה בה היתה שרויה כשסתמו את פיה, קשרו את עיניה, והטילו אותה על המיטה. היא סיפרה כי משלא עזבו מיד את הדירה היתה בטוחה כי הם מתכוונים לרצוח אותה ומשהעלוה למיטה  "הבינה"כי הם רוצים לאנוס אותה בזה אחר זה. עוד סיפרה כי מאז הארוע היא חוששת להימצא לבד בבית ותארה את הקשיים הנפשיים עמם היא מתמודדת יום יום. כדבריה "אני אשה שבעבר לא הייתי פחדנית בכלל... ומאז  זה פשוט רודף אותי כל הזמן. אני מפחדת מהצל של עצמי...".

5.         מטעם ההגנה העיד אביו של הנאשם שסיפר כי בנו "כל החיים שלו היה מתנהג בסדר גמור" וכי הטעות היחידה שלו היתה כי התחבר לחברים רעים בגינם נגרר למעשה העבירה.

הנאשם מצידו הביע גם בפני ביה"מ חרטה על מעשיו.

6.         ב"כ המאשימה עתרה להשית על הנאשם העונש המירבי עליו הוסכם במסגרת ההסדר, בהתייחסה לחומרת העבירה. במיוחד עמדה על כך כי משפרצו הנאשם וחבריו לדירה למטרת גניבה, היה עליהם לצפות אפשרות שיהיה שם מישהו, ומהעובדה שמשנוכחו כי כך היה ולא הסתלקו לאלתר מהמקום, אלא התנהגו כפי שהתנהגו, ביקשה להסיק לענין מסוכנותם. מה גם שמהתסקיר שהוגש עולה כי הנאשם לוקח אחריות חלקית בלבד על מעשיו. עוד טענה כי במסגרת הסדר הטעון לא הועלה נושא הפיצוי למתלוננת וגם בעובדה זו יש להתחשב בקביעת משך תקופת המאסר.

7.         ב"כ הנאשם הפנה לכך כי לנאשם אין עבר פלילי. עוד טען כי הוא נגרר למעשה ע"י חבריו, כי חלקו בעבירה היה קטן בהתייחס לאחרים וכי למתלוננת לא נגרם נזק פיזי. עוד התייחס להודאתו המיידית במיוחס לו, לחרטה שהביע ולהמלצת שירות המבחן. נוכח כל אלו וכן גילו הצעיר עתר למאסר שירוצה בעבודות שירות וכן לפיצוי למתלוננת  "שיהלום את הנזק".

8.         חומרת העבירות שביצע הנאשם אינה דורשת פירוט.  עבירת השוד (והנסיון לשוד) הינן עבירות שהמחוקק קבע לצידן עונש של 20 שנות מאסר. בענייננו נודעת חומרה יתרה לעובדה כי אף שהנאשם וחבריו נוכחו כי יש אדם בבית אליו פרצו, הם לא נרתעו ובתעוזה רבה המשיכו בפעולתם לאיתור כסף ורכוש, ולא נרגעו עד שנוכחו בעליל כי מבוקשם לא יימצא להם בדירה. תוך כך הם פגעו קשות במתלוננת, שמוראות הזמן בו בילו הנאשם וחבריו עמה בדירה, בוודאי לא יישכחו ממנה במהרה.

9.         ייאמר מיד כי העונש לו עתרה ב"כ המאשימה אינו חמור. דא עקא, בהתחשב בנימוקים לקולא, לרבות גילו הצעיר של הנאשם, עברו הנקי, הודאתו בעבירה והחרטה שהביע, וכן בהתחשב בכך כי הסניגור הודיע על הסכמה לתשלום פיצוי למתלוננת, אני דנה את הנאשם לעונשים דלקמן:

1.         מאסר לתקופה של 24 חודשים, מתוכה ירצה הנאשם בפועל 10 חודשים ו-14 חודשים לא ירצה אלא אם כן יעבור בתוך תקופה של שלוש שנים ממועד שיחרורו מן המאסר עבירה נגד הגוף או הרכוש מסוג פשע, עליה יורשע.

            מתקופת המאסר בפועל שנגזרה על הנאשם תנוכה תקופת מעצרו (מיום 10.1.05 עד 6.2.05).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ