אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8622/03

גזר דין בתיק פ 8622/03

תאריך פרסום : 09/11/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
8622-03
28/09/2005
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
ישראל מרדכי
עו"ד נאוה דהאן
גזר דין

גזירת הדין, שלעולם מלאכה קשה ומורכבת היא, כבדה עלי שבעתיים במקרה זה, בו נדרשתי לגזור דינו של הנאשם שהורשע בתום שמיעת הוכחות בעבירות של איומים ותקיפת בן זוג, בגין מעורבותו בשני מעשי אלימות כלפי גרושתו (להלן: "המתלוננת"), כפי  העובדות שקבעתי בהכרעת הדין, שתובאנה להלן בתמצית. בהזדמנות הראשונה, ביום 20.9.03, בבית בהוריו, תקף הנאשם את המתלוננת על ידי כך שסטר לה. לא חלפו אלא יומיים בלבד והאלימות נשנתה, ואף ביתר חומרה. בשעות הערב, הפעם בביתם, איים הנאשם להרוג את המתלוננת ולפגוע בעובר שהיא נושאת בבטנה. בהמשך, כשביקשה לקרוא לעזרה תפס בחולצתה, משך אותה והפילה ארצה. גם אז לא חדל מתוקפנותו, ובתגובה על הזמנת המשטרה חזר ואיים לפגוע במתלוננת היה וייעצר.

בבואי למוד מהו העונש הראוי לו - לנאשם זה - בגין מעשיו אלה ניצבה בפני דילמה לא פשוטה. מחד גיסא, עמדו במלוא חומרתם מעשי העבירה בהם הורשע, שלו נבחנו לגופם ולאור הפסיקה העקבית בנושא עבירות אלימות בתוככי המשפחה, ראוי היה בגינם לתגובה עונשית קשה וכואבת על דרך מאסר ממש. קל וחומר, בשים לב לכך שבצעם ארבעה חודשים לאחר הטלת מאסר על תנאי בגין תקיפה קודמת של המתלוננת, שלא היה בו להרתיעו. על אחת כמה וכמה, כאשר לאורך ההליכים הפלילים בתיק זה לא נטל כול אחריות, שלל דפוסים אלימים בהתנהגותו כלפי המתלוננת ומאן להירתם להליך טיפולי. על רקע תמונה זו, לכאורה, הדין עם התביעה העותרת למצות עמו את מלוא חומרת הדין בעונש מאסר בפועל בנוסף על הפעלת עונש התנאי, כהולם את חומרת מעשיו. אלא שהדברים אינם כה פשוטים ונחרצים והתמונה אינה חד ממדית. אל מול נתוני החומרה, מאידך גיסא, ניצבו במלוא כובד משקלן נסיבותיהם האישיות של הנאשם והמתלוננת ומשפחתם, העומדות ברקע הדברים, ובמרכזן מערכת היחסים הסבוכה התלותית  והסימביוטית, המתקיימת ביניהם לאורך שנים, כפי שהצטיירה במהלך שמיעת ההוכחות וקיבלה משנה תוקף בתסקיר שפרש יריעה רחבה אודותם. אין מדובר, יש לומר, במשפחה בעלת נתונים שגרתיים, אלא במשפחה בעלת מאפיינים חריגים ויוצאי דופן בכול היבט ששומה על בית המשפט לבוחנם - האישי, הזוגי וההורי. מאלה נגזר ההכרח לקבוע את רמת עונשו של הנאשם בהתאם לאמות מידה יחודיות וקונקרטיות למקרה הנדון.

לשון אחר, בבחינת מכלול השיקולים לא ניתן להתעלם מהנסיבות הספציפיות המייחדות מקרה זה ומבדילות אותו מאחרים. בלי לפגוע בצנעת הפרט ראוי לעמוד על ההיבטים המרכזיים הרלבנטיים לענייננו. דומה, כי לא יהא זה מוגזם לקבוע כי מדובר בקונסטלציה זוגית, משפחתית וסוציאלית קשה ומורכבת. עסקינן, בבני זוג צעירים, בעלי אמצעים כלכליים מצומצמים ביותר, חסרי כישורים פורמאליים, הנאלצים להתמודד עם מציאות חיים קשה בהתאם ליכולתם ומוגבלויותיהם.

הנאשם צעיר יליד 79, נישא למתלוננת בהיותו בן 20 בלבד, עובד בעבודות מזדמנות כדי לקיים בדוחק את משפחתו. לבני הזוג שלושה ילדים קטינים. למרות גרושיהם הפורמאליים ממשיכים להתגורר תחת קורת גג אחת ומנהלים אורח חיים משותף כבני זוג לכול דבר ועניין. המתלוננת לוקה בעיניה - סובלת מבעיות ראיה קשות ומוכרת כנכה בדרגה של 100%. בשל קשיי תפקוד ומגבלותיה הרציניות אינה עובדת מחוץ למשק ביתה ולכן, עול הפרנסה והעומס הכלכלי מוטל כולו על כתפי הנאשם לבדו. למעשה, במסגרת המצומצמת והבעייתית של תא משפחתי זה, מהווה הנאשם את עמוד התווך. למצב דברים זה קרי, המטלות ההוריות בשלוב לחצים כלכליים, אישיים ומשפחתיים הייתה השפעה שלילית על מערכת היחסים הבין אישית, שעברה לאורך השנים תהפוכות וסבלה מעליות ומורדות. הנאשם נהג להטיל על המתלוננת את מלוא ה"אשם" לבעיות שנתגלו בין בני הזוג ופטר עצמו לחלוטין מכול אחריות. דא עקא, ששירות המבחן מתרשם מניצנים של תמורה ושינוי מהותי בתובנת הנאשם והכרתו, המתבטאים בפועל ביציבות הקשר הזוגי ורגיעה מתמשכת. הגשת התלונה בתיק זה וההליכים המשפטיים בעקבותיה גרמו לזעזוע ועוררו בו תהליך של בחינה עצמית, הגבירו מודעותו לתפקודו הלקוי במצבי לחץ וקונפליקט וחוללו התמתנות ואיפוק. בניגוד לשלילה מוחלטת של ניזקקות בעבר מביע כיום הנאשם נכונות להמשיך בקשר טיפולי כדי לפתח כלי התמודדות במצבי משבר ובכך להפחית את הסיכון. התרשמות זו מאוששת בעובדה שמאז האירועים נשוא גזר הדין, האלימות לא נשנתה. מעבר לכך, המתלוננת מטופלת ומלווה על ידי גורמי הרווחה העירונית המקיימים מעקב גם אחרי שלומם של הילדים במסגרות בהם הם שוהים. נוכח תפנית חיובית זו, התגבשה המלצת שירות המבחן לענישה שינתן בה משקל בכורה לפאן השיקומי, הכוללת העמדת הנאשם במבחן מעקבי.

כאמור, הנסיבות והנתונים המתוארים מחייבים גישה שלא תחטיא את מטרת הענישה ותיתן מענה למכלול השיקולים בהיבט הרחב של הדברים. לו חומרת העבירה והישנותה עמדו כשיקול בלעדי לא הייתי מהססת להכביד בעונשו של הנאשם, אך לא יהא זה נכון וצודק להתעלם מיתר השיקולים ולערוך את האיזון הנדרש, תוך מתן בכורה לשיקום הנאשם, שמשמעותו גם שיקום משפחתו. בהחלטתי, עמדו לנגד עיני עברו הלא מכביד של הנאשם, חלוף הזמן, והפסקת האלימות. כמו כן, אתחשב בתפקיד המהותי שממלא הנאשם במסגרת המשפחה וחשיבותו להשרדותה. שליחתו לבית הכלא תגדע את מטה לחמה ותפגע בה בצורה קשה שספק אם תצלח להשתקם.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כול השיקולים הצריכים לעניין לקולה ולחומרה, החלטתי לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:            

  1. אני מאריכה בשנתיים נוספות את עונש המאסר על תנאי, נשוא ת"פ  1817/02 של בית משפט זה.
  2. קנס בסך 500 ש"ח או 5 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם בשני תשלומים, חודשיים, שווים ורצופים החל מה - 30.10.05.
  3. ניתן בזה צו מבחן לנאשם למשך שנה מהיום.

המזכירות תמציא עותק החלטתי לשירות המבחן.

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום כ"ד באלול, תשס"ה (28 בספטמבר 2005) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ