אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 860/05

גזר דין בתיק פ 860/05

תאריך פרסום : 29/03/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
860-05
10/07/2006
בפני השופט:
ד' חשין - סגן נשיא מ' דרורי וי' נועם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מנשה מזרחי
עו"ד שנקולבסקי (מטעם הסנגוריה הציבורית
גזר דין

1.       הנאשם, מנשה מזרחי, הורשע, לאחר שמיעת ראיות, בעבירות דלהלן: שלוש עבירות של מעשה סדום בנסיבות מחמירות - לפי סעיף 347(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - החוק), בנסיבות המנויות בסעיף 345(ב)(1) לחוק; עבירת ניסיון לביצוע מעשה סדום בנסיבות מחמירות - לפי סעיף 347(ב) בשילוב עם סעיף 25 לחוק; ועבירת מעשים מגונים בנסיבות מחמירות - לפי סעיף 348(ב)לחוק (בהתייחס למספר מקרים).

2.       (איסור פרסום)

3.       הרשעת הנאשם נסמכה, בעיקרה, על גרסאותיו של הקטין שנגבו על-ידי חוקר ילדים, על הודאתו של הנאשם בחקירה המשטרתית במרבית המעשים שיוחסו לו, וכן על עדות דודתו של הקטין על מצבו הנפשי לאחר האירועים הנדונים.

4.       כפי שצוין בהכרעת-הדין, תיק זה הועבר לטיפולנו לשמיעה מתחילתו, לאחר שנתאפשר לנאשם לחזור בו מהודאתו שניתנה לפני מותב אחר. במסגרת הדיון לפני המותב הקודם, הוגשו בשעתו תסקיר משירות המבחן אודות הנאשם, תסקיר נפגע עבירה בעניינו של הקטין וחוות-דעת מטעם הפסיכיאטר המחוזי, אשר בדק את הנאשם בשלבי המעצר. עם חזרתו של הנאשם מהודאתו, נשמעו הראיות בתיק לפנינו, ובסיומו של ההליך, הורשע הנאשם כאמור לעיל. לאחר ההרשעה, הוזמנו תסקירים מעודכנים - הן תסקיר נאשם והן תסקיר נפגע עבירה.

5.       מתסקירי שירות המבחן עולה, כי הנאשם הנו רווק כבן שישים, המתגורר בגפו בירושלים. לדבריו, התגורר עם אמו וטיפל בה לאורך כל השנים. שירות המבחן התרשם מנתוניו הדלים של הנאשם, אשר באו לידי ביטוי, בין השאר, בקשיים בתפקוד ובתעסוקה. במהלך השנים קיבל הנאשם סיוע כלכלי מאחיו ומאחיותיו, הואיל והתקשה לעבוד באורח קבוע ורצוף. בעבר אף נזקק לטיפול בתחנה לבריאות לנפש, אך בשנים האחרונות לא פנה לקבלת טיפול. בשיחותיו עם קצינת המבחן ציין הנאשם, כי במהלך מעצרו בתיק דנן ביצע ניסיון אובדני, וכי הוא גם מצוי במצוקה בשל החשש לפגיעה מצד אסירים אחרים. איומים אובדניים אף השמיע הנאשם בשיחותיו עם העובדת הסוציאלית בבית המעצר, בזיקה לעונש הצפוי לו. ביחס לעבירה, לא נטל הנאשם אחריות למעשים, טען באוזני קצינת המבחן כי נפל קורבן לעלילת-כזב מצד הקטין, הבהיר כי אין לו משיכה לקטינים והכחיש קיומה של בעיה כלשהי בתחום המיני. בתקופת ניהול ההליכים, שובץ הנאשם, במסגרת מעצרו, באגף מתקדמים, נקי מסמים, בבית המעצר "הדרים", והוא נמצא במעקב פסיכיאטרי ומקבל טיפול תרופתי. נוכח הכחשתו של הנאשם את ביצוע העבירה, או כל בעיה בתחום המיני, נמנע שירות המבחן בתסקיריו מלבוא בהמלצה טיפולית בעניינו.

6.       בשתי חוות-הדעת מטעם הפסיכיאטר המחוזי, אשר הוגשו בשלבי מעצרו של המשיב בחודשים אוגוסט וספטמבר 2005, צוין כי במהלך השנים קיבל הנאשם טיפול נפשי במרפאה לבריאות הנפש, אך הוא לא היה בטיפול פסיכיאטרי מסודר, ומעולם לא אובחן כסובל ממצב פסיכוטי. הפסיכיאטר המחוזי קבע בחוות-דעתו, כי למרות שהנאשם הציג בזמן הבדיקה סימנים של מצב פסיכוטי-כרוני, ושל מחשבות-שווא של רדיפה, הוא אחראי למעשיו ומסוגל לעמוד לדין. בתסקיר שירות המבחן צוין, כי מדו"ח עדכני שנתקבל מהחטיבה לפסיכיאטריה בשירות בתי-הסוהר, שבמסגרתה מטופל הנאשם במהלך מעצרו, עולה כי הלה סובל מהפרעת אילוזיה קלה, ומפגין לאחרונה תלונות בעלות אופי דכאוני, אגב איומים לפגיעה עצמית, ומקבל טיפול בהתאם.

7.       (איסור פרסום)

8.       בא-כוחה המלומד של המאשימה, עו"ד שגיא אופיר, ביקש מבית-המשפט להחמיר בדינו של הנאשם, נוכח חומרת העבירות הבזויות, הישנותן והנזק הנפשי הקשה שהסבו למתלונן. הוא ביקש להשית על הנאשם מאסר בפועל ממושך שייגזר מהעונש המירבי שניתן להטיל בגין העבירות הנדונות, קרי - עשרים שנות מאסר, זאת בצד מאסר על-תנאי. כן עתר לפיצוי המתלונן, בגין הנזק הנפשי שהוסב לו והצורך בטיפולים עתידיים לשיקומו.

9. הסניגור המלומד, עו"ד שנקולבסקי, ביקש מבית-המשפט להתחשב בגזירת הדין בנתוני אישיותו הדלים של הנאשם, שחי בשולי החברה, ובבעיותיו הנפשיות שתוארו לעיל. כן ביקש להתחשב בגילו של הנאשם, בפציעתו בראשו בתאונה לפני כשלושים שנה ובטענתו כי בצעירותו היה עצמו קרבן לעבירה מינית.   

10.     במסגרת דבריו האחרונים, בכתב ובעל-פה, לעניין העונש, ציין הנאשם כי הוא חף מפשע, והוסיף, כי הוא סולד ממעשים כמו אלו המיוחסים לו, שהעונש בגינם, אף לדידו אמור להיות מאסר מירבי. הוא ציין, בין השאר, כי בצעירותו נפל קרבן לעבירת מין, וכי הוא סובל עד היום מפגיעה שהוסבה לו בתאונת הדרכים. עוד הודיע, כי אם יוטל עליו מאסר ממושך, לא יהסס מלשלוח יד בנפשו, בהמשך למספר ניסיונות אבדניים בעבר.

11.     בעבירות מין - בכלל, ובעבירות מין כלפי קטינים - בפרט, מתחייבת הכבדה ניכרת בענישה, זאת לשם הוקעה והבעת סלידה מהמעשים הבזויים, לצורך ההגנה על גופם ונפשם של קרבנות פוטנציאליים מהסיכון הנשקף מהעבריין, ולתכלית של הרתעה - אינדיבידואלית וכללית. בעניינם של קרבנות קטינים, מתעצם הצורך בהחמרה בענישה, זאת נוכח ניצולו המחפיר של קורבן חסר-ישע לשם סיפוק מיני, והנזקים הקשים שהמעשים מסבים לנפשו ולדימויו העצמי של הקטין בעיצומה של תקופת התפתחותו ועיצוב אישיותו. מדיניות ענישה זו חזרה ונשנתה בפסיקת בית-המשפט העליון, ובעקבות זאת גם בערכאות הדיוניות, ומן הראוי לילך בדרך זו בתיק שבפנינו, וכך יישמע קולה של הרשות השופטת, כקול אחיד וצלול, וכמסר לנאשם ולחברה - בכלל, ולנפגע עבירה ובני משפחתו - בפרט.

12.     עבירות המין שביצע הנאשם לשם סיפוק יצריו המעוותים, בגופו של קטין כבן שתים-עשרה, הנם נלוזים ומעוררי פלצות מעצם מהותם וטיבם. חומרתם מופלגת, נוכח ניצול תמימותו של הקטין לתכלית של סיפוק מיני אגב חילול גופו ונפשו, והישנות המעשים במספר הזדמנויות. נסיבה כבדת משקל לחומרה, יש לראות בפגיעה הנפשית הקשה שהסבו העבירות לקטין.

13.     (איסור פרסום)

14.     מעשיו החמורים של הנאשם ופגיעתו הקשה במתלונן, מחייבים - על-רקע מכלול שיקולי הענישה האמורים - הטלת מאסר ממושך, בצד מאסר על תנאי ופיצוי המתלונן על הנזק הנפשי שהוסב לו. בעניין משך תקופת המאסר נתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, לרבות מצבו הנפשי, אם כי משקלן של נסיבות אלו לעניין גזירת דין אינו רב אל מול האינטרס הציבורי בדבר הענישה המכבידה המתחייבת.

15.     על-יסוד האמור לעיל, ובהתחשב במכלול טיעוני הצדדים לחומרא ולקולא, אנו גוזרים את דינו של הנאשם כדלהלן:

          א.       עשר שנות מאסר בפועל, מיום מעצרו - 10.8.05.

ב.       שנתיים מאסר על-תנאי, שלא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר, עבירה מבין העבירות שבהן הורשע בתיק זה.

ג.       פיצוי המתלונן בסכום של 100,000 ש"ח.

          הפיצוי למתלונן ייגבה באמצעות המרכז לגביית קנסות, ופרטי המתלונן יימסרו למרכז על-ידי הפרקליטות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ