אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 847/05

גזר דין בתיק פ 847/05

תאריך פרסום : 10/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
847-05
19/02/2006
בפני השופט:
1. צ' סגל סגן נשיא - אב"ד
2. י' נועם
3. ר' כרמל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
ראאד אבו חאמד
עו"ד אדלבי
גזר דין

1.       הנאשם, ראאד אבו חאמד (להלן - הנאשם), שהנו תושב עזרייה בן עשרים ושש, הורשע, לאחר שמיעת ראיות, בעבירת ניסיון לרצח - לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, וכן בעבירת שהייה בישראל שלא כדין - לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952, בכך שביום 26.6.05, בכניסה לתחנת משטרת "שלם" בירושלים, ניסה לקטול חייו של שוטר בדקירה באמצעות סכין. 

2.       בהכרעת-הדין נקבע, כי במועד האמור יצא הנאשם מביתו שבעזרייה לכיוון ירושלים במטרה לדקור חייל ולמות כ"שאהיד", וכי לתכלית זו הצטייד בדרכו בסכין באורך של כ-27 ס"מ אותה נטל מאטליז הסמוך לביתו. בתחילה, עשה דרכו לאזור אבו-דיס בחפשו אחר חייל לביצוע זממו, ומשלא איתר חיילים במקום שם פעמיו לירושלים לשם מימוש תכניתו. בהגיעו בסמוך לשעה 13:00 לפתח תחנת משטרת "שלם" שברחוב צלאח א-דין, הבחין הנאשם בשוטר קובי קרודו (להלן - השוטר), שעמד בכניסה לתחנה יחד עם שוטרים נוספים. בעת ובמקום האמורים, ניסה הנאשם לגרום למותו של השוטר, בכך שרץ לעברו ודקרו באמצעות הסכין בצד שמאל של ראשו. כתוצאה מהדקירה, נחתך סחוס אוזנו השמאלית של השוטר.  

3.       אירוע הדקירה לא היה שנוי במחלוקת בפרשת הראיות, והגנת הנאשם התמצתה בטענה לפיה עומדת לו הגנת אי-שפיות הדעת לפי סעיף 34ח לחוק העונשין. לאחר שמיעת עדויותיהם של המומחים בתחום הפסיכיאטריה, הן מטעם התביעה והן מטעם הסניגוריה, נדחתה בהכרעת-הדין טענת ההגנה האמורה, והנאשם הורשע, כאמור, בעבירות האמורות שיוחסו לו בכתב-האישום.

4.       הנאשם הנו בן עשרים ושש, גרוש בשנית ללא ילדים. הוא לוקה בשנים האחרונות בנפשו ואובחן כסובל ממחלת סכיזופרניה פרנואידית, על-רקע מחשבות-שווא לפיהן שתי נשותיו לשעבר בגדו בו עם אחיו ועם אביו. הוא טופל בשנים האחרונות בבית-החולים הפסיכיאטרי בדהיישה שבאזור בית-לחם, ואף אושפז בו מחודש ספטמבר 2004 ועד לחודש מארס 2005. לאחר שחרורו מהאשפוז המשיך הנאשם לקבל זריקות נוגדות פסיכוזה ארוכות טווח, אחת לחודש, אך לא הקפיד להתמיד במעקב הפסיכיאטרי ובנטילת התרופות. בבוקר יום האירוע קיבל הנאשם ממטפליו את הזריקה החודשית הנ"ל ושוחרר לביתו. שעות ספורות לאחר-מכן הצטייד בסכין, שם פעמיו לירושלים וביצע את המעשים הנדונים. כפי שנקבע בהכרעת-הדין, בהסתמך על אמרותיו של הנאשם במשטרה ובבדיקתו על-ידי הפסיכיאטר המחוזי, החליט הנאשם להרוג שוטר מתוך תקווה שבעקבות המעשה יעצרו אותו, או יירו בו, וייהפך בכך ל"שאהיד", כל זאת על-רקע סבלו ממחלתו ורצונו להתאבד.

5.       כשלושה ימים לאחר האירוע, אושפז הנאשם לבדיקה פסיכיאטרית, במסגרת הסתכלות, בבית-החולים "כפר שאול" בירושלים, ומאז שהה הוא - במסגרת מעצרו - במחלקות פסיכיאטריות של רשויות הכליאה, בתחילה - בבית החולים "שער מנשה", ובהמשך - במסגרת מב"ן בכלא "מגן". חוות-הדעת הפסיכיאטריות שהוגשו בעניינו בוארו בהרחבה בהכרעת-הדין, ואין צורך לחזור ולפרטן. על-פי חוות דעתו של הפסיכיאטר המחוזי, שאומצה בהכרעת-הדין, הטיפול התרופתי נוגד הפסיכוזה שקיבל הנאשם הביא לנסיגה (רמיסיה) במחלתו, והלה אינו זקוק עוד לאשפוז פסיכיאטרי, אך עליו להתמיד בטיפול תרופתי על-מנת למנוע התלקחות חוזרת של מחלתו.

6.       באת-כוחה המלומדת של המאשימה, עו"ד ג' כהן, עותרת להטלת עונש מאסר ממושך, שייתן ביטוי לחומרת העבירה ולתופעה של ביצוע פיגועי דקירה באנשי כוחות הביטחון, על-רקע לאומני. לגרסתה, מחלתו הנפשית של הנאשם מצדיקה לכאורה הקלה בעונש, ואולם יש לזכור כי ממצבו הנפשי של הנאשם גם נשקפת סכנה פוטנציאלית עתידית לחזרה על המעשים. עוד ציינה, כי התופעה, לפיה מצוקות אישיות מנותבות לפגיעה באנשי מדים על-רקע לאומני,  מחייבת מסר עונשי ממשי, שתהיה בו הרתעה חד-משמעית,  אישית וכללית.

7.       בא-כוחו המלומד של הנאשם, עו"ד אדלבי, ביקש מבית המשפט להקל בדינו של הנאשם, הואיל והלה ביצע את העבירה על-רקע מחלת הנפש ממנה הוא סובל, אף אם מצבו - כקביעת בית-המשפט בהכרעת הדין - לא העניק לו פטור מאחריות פלילית מחמת אי-שפיות הדעת.

8.       התופעה של פיגועי דקירה כלפי אנשי כוחות הביטחון - חיילים או שוטרים - על-רקע אידיאולוגי ולאומני, הייתה לדאבון הלב לנפוצה, כאשר מבצעיה זוכים בקרב חלק מקהילתם לתהילה ולהערכה, כמעשה גבורה. במאבק בעבירות הנדונות שומה על בתי-המשפט להחמיר בענישה, זאת על-מנת להרחיק את הסכנה הנשקפת מהמפגעים עצמם, לצורך הרתעה אפקטיבית אינדיבידואלית וכללית, למען הקניית הגנה ראויה לעומדים על משמרתם בשליחות המדינה חשופים בחזית הטרור  ולשם מתן הערך הראוי לחיי אדם.

9.       אכן, בעניינו של הנאשם יש להתחשב לקולא בגזירת הדין במחלת הנפש בה לקה, שעל רקע הסימפטומים הנובעים ממנה ביצע את העבירה; אם כי נקבע, כאמור, כי רקע נפשי זה אינו מקים לגביו את הגנת אי-שפיות הדעת. מנגד, מצבו הרפואי של הנאשם מהווה סיכון מוגבר לציבור מפני הישנות מעשים דומים בעתיד, כל אימת שלא יקפיד הלה ליטול את תרופותיו, כפי שאירע במקרה דנן. בבואנו לגזור את דינו של הנאשם נתחשב, אפוא, מחד - בשיקולי הענישה האמורים לחומרה; ומנגד, בנסיבותיו האישיות ובמחלת הנפש ממנה הוא סובל - לקולא.

10.     על-יסוד השיקולים האמורים, ובהתחשב במכלול טיעוני הצדדים לחומרה ולקולא, אנו גוזרים את דינו של הנאשם כדלהלן:

א.       לעשר שנות מאסר בפועל, מיום מעצרו - 26.6.05.

ב.       לשנתיים מאסר על תנאי, שלא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר עבירת אלימות כלפי אדם מסוג פשע.

ג.       לשלושה חודשי מאסר על תנאי, שלא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא עבירה כלשהי לפי חוק הכניסה לישראל.

          זכות ערעור לבית-משפט העליון תוך 45 יום מהיום.

          גזר-הדין תורגם לנאשם לערבית.

            ניתן היום, כ"א בשבט התשס"ו, 19.2.06, במעמד ב"כ המאשימה, הסנגור והנאשם.

סגן נשיא                                         שופט                                               שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ