אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8393/04

גזר דין בתיק פ 8393/04

תאריך פרסום : 14/07/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
8393-04
14/07/2005
בפני השופט:
דורית רייך - שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמת"א
עו"ד מתמחה לוי אורן
הנתבע:
1. סגל ארנון
2. לוי רפאל

עו"ד יובל רחמני
גזר דין

 

הנאשם, יליד 1956, הורשע על פי הודאתו בקבלת נכסים שהושגו בעוון, זיוף מסמכים כדי לקבל באמצעותם דבר, שימוש במסמך מזוייפים, קבלת דבר במרמה וגניבת כרטיס חיוב כמפורט בהכרעת הדין מיום 25.01.05. באותו מעמד נעניתי לבקשת סנגורו, עו"ד יובל רחמני, של הנאשם והזמנתי תסקיר משירות המבחן בהתחשב בנכותו, ובנתוניו האישיים של הנאשם כפי שהובאו בפני באותו מועד.

שירות המבחן ערך שני תסקירים בעניינו של הנאשם ובהם נדרש כמקובל לנסיבותיו האישיות של הנאשם, שהוא אדם נורמטיבי, קצין בצה"ל שבמהלך שירות קרבי במלחמת של"ג נפצע קשה, טופל במורפיום ומאז לא הפסיק להשתמש בסמים. במשך שנים רבות הצליח הנאשם, למרות ההתמכרות לסמים קשים, לעבוד לנהל חיי משפחה, לתפקד לכאורה באופן תקין ולהימנע ממעורבות בפלילים. בסוף שנות ה-90 הגיע ההידרדרות לשיא החומרה באופן שלא איפשרה לנאשם להמשיך ולהחזיק בחזות הנורמטיבית החיצונית, עזב את עבודתו ומשפחתו והיה מוכן לבצע כל פעולה להשגת סמים. על רקע זה בוצעו על פי התסקיר העבירות החמורות נשוא ההודאה וההרשעה וכן עבירה נוספת מספטמבר 2001 שדומה בנסיבותיה, בגינה העומד לדין בנפרד. בהגיע לנאשם למה שנראה כתחתית עומקה של ההתמכרות, החליט בתחילת 2003 לעשות מהפך מאז הוא בקשר סדיר עם גורמים טיפוליים ומתמודד עם בעיית סמים, הגיע למצב של ניקיון ולאחר שמונה חודשי טיפול ב"מרכז יום", עבר לטיפול היחידה לנפגעי סמים, ולא חזר להשתמש בסמים. לדעת שירות המבחן ראוי להדגיש הפן השיקומי לעודד הנאשם ולא לשלוח אותו לרצות מאסר בפועל, שיכשיל אותו ויערער את שגרת חייו התקינה.

התביעה, איננה מתעלמת מתהליך הגמילה שבו מצוי הנאשם לאחר התמכרות כה ארוכה אך לדעתה אין בכך לנטרל את החשש שהנאשם ימשיך לבצע מעשי מרמה כי אם להיפך. ומכל מקום אין בנסיבות האישיות לגבור על האינטרס הציבורי המתיישב עם הטלת מאסר בפעול בנוסף למאסר על תנאי מרתיע בגין העבירות הרבות שהנאשם ביצע. התובעת הדגישה את פסק  הדין ברע"פ 6915/03 שבו נקבע שקובע מפי כב' השופט טירקל הצורך בהרתעת זייפני צ'קים על ידי הטלת עונשים כבדים ומרתיעים בשל הקלות שביצוע העבירות והנזק הרב שהן גורמות לחברה. התובעת הגישה בנוסף את הרשעתו של הנאשם בת"פ 8233/03 מיום 29.01.04.

באופן טבעי ביקש הסנגורלהתחשב בהמלצת שירות המבחן ובנסיבות האישיות הטרגיות של הנאשם, שמצטער ומתחרט על הכשל שכשל ביחד עם אחר. מבלי להפחית מחומרת העבירות ובמספרם הרב של הצ'קים הגנובים שהנאשם החזיק והשימוש שעשה בהם, הרי שמירב הסחורה שנקנתה באמצעות אותם צ'קים הוחזרה לבעליהם. הצ'קים המזוייפים שהופקדו לפרעון לא נפרעו. היום, לאחר טיפול שיקומי, שהנאשם עדיין ממשיך בו, הוא בעצם אדם אחר משוקם. הסנגור ביקש לא לאיין את תרומתו של הנאשם למדינה ולא לאיין את משקלם ואף להתחשב באירוע הפציעה הטראומטי שדרדר אותו לשימוש בסמים. לדעת הסנגור האינטרס הציבורי מצדיק לחזק את הנאשם ולא להחזירו לאחור.

לאחר שמעתי הטיעונים, עיינתי במסמכים ובתסקירים ושקלתי מכלול הנסיבות הגעתי למסקנות כדלקמן:

1.                  מהתסקירים והמסמכים שהציג הסנגור עולה שהנאשם ביצע את העבירות בהיותו בהשפעת סמים, שלשימוש בהם התמכר לאחר שנפצע במהלך שירותו כרס"ן קרבי במלחמת של"ג, וטופל במורפין (אישור ארגון נכי צה"ל מיום 4.1.05) התמכרות שממנה הצליח להיגמל כעולה מהתסקירים ומאישור היחידה לטיפול מנפגעי סמים-אגף לשירותי הרווחה עיריית ת"א מיום 7.11.04

2.                  לא יכולה להיות מחלוקת באשר לחומרתן של העבירות נשוא ההרשעה כנגזרת מכך מתחייבת ככלל תגובה שיפוטית מרתיעה ומחנכת.

3.                  יחד עם זאת, ביהמ"ש הגוזר את הדין איננו מתעלם מהנאשם הספציפי שבפניו, מנסיבותיו האישיות, תהא העבירה נשוא הרשעתו חמורה ככל שתהא.  פסק דינו של כב' השופט טירקל ברע"פ 6915/03 הנדרש לצורך בהחמרת ענישה בעבירות שבנידון כדי להרתיע לא נעלמה מעיני. לעניין זה ניתן לדעתי להשיב כי כב' השופט טירקל עצמו בפס"ד ע"פ 6672/03 - מרינה קמינסקי נ' מדינת ישראל פ"ד נח(2), 441 ,עמ' 444-445, שאל עצמו כדלקמן:

" האם רשאים אנו להחמיר בעונשם של עבריינים כדי להרתיע אחרים ובכך להעמיס עליהם משא עוונות שטרם באו לעולם; או שעלינו לשוות לנגד עינינו רק את מעשיהם שלהם ומולם את נסיבותיהם האישיות ואת התקווה שייטיבו את דרכיהם".

4.                  אם שאלה זו רלוונטית במקרה חמור כפי שנידון שם היא אחת כמה וכמה רלוונטית במקרה שלנו וזאת לא משום שעבירות שנוהגים לכנותן "עבירות צווארון לבן" חמורות פחות, אלא לנוכח העובדה שהן בוצעו על רקע התמכרות קשה לסמים ובהתחשב בעובדה נוספת שמאז ביצוען הנאשם עשה ועושה מאמצים ראויים לכל שבח להיגמל וחודשים ארוכים הוא נמצא נקי מסמים.

5.                  מן המפורסמות הוא שהשיקום איננו אינטרס של הנאשם בלבד כי אם אינטרס שלכלל הציבור עניין רב בו. בהקשר זה ראויה לציטוט פסיקתו של כב' השופט חשין בע"פ 600/02+9384/01  נססרה ואח' נ. לשכת עוה"ד  תק' על' 2004(4) 880:

"חברה נאורה ראוי לה שתעשה כיכולתה וכמיטבה לשקם עבריין, כל עבריין שהוא. עבריין עבריין ודרך שיקומו שלו. שיקום שצלח הוא בבחינת זה נהנה וזה נהנה: נהנה העבריין שחייו שוקמו ונהנית החברה שעשתה טוב ומנעה רע נוסף"

6.         במקרה שפניי בהתחשב בנסיבותיו המיוחדות של הנאשם כאשר ברור לי לאור התמכרותו הקשה בעבר, שאך בקושי נחלץ ממנה, שליחתו לכלא בשלב זה, פירושה חשיפתו לפיתויים מיידים, שספק רב אם יוכל לעמוד בהם ואם חלילה יחזור ויתמכר תהיה בכך נסיגה חמורה מכל ההישגים שהשיג עד כה.

7.         על מנת לעודד אותו להמשך גמילה למרות חומרת העבירות, לא אמצה עימו את מלוא חומרת הדין, תוך הדגשה שההחלטה בעניינו של הנאשם איננהיכולה לשמש תקדים למקרים אחרים, אני גוזרת על הנאשם כדלקמן:

א.          18 חודשי מאסר, מהם 6 לריצוי בפועל והיתרה על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מהיום לא יבצע הנאשם עבירות מהעבירות בהן הורשע בתיק זה.

ב.           לאור מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם אני נמנעת מלהשית עליו קנס ואני מחייבת אותו בחתימה על התחייבות בסך 15,000 ש"ח שבמשך שנתיים מהיום לא יעבור הנאשם עבירה מהעבירות שהורשע בתיק זה, וכן עבירת סמים.

ג.            אני מעמידה את הנאשם בפיקוח שירות המבחן למשך 18 חודשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ