אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8385/06

גזר דין בתיק פ 8385/06

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8385-06
18/09/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד
הנתבע:
1. איסטחרוב ארתור
2. איסטחרוב ארקדי

עו"ד גיל פרידמן
גזר דין
 

1.       על פי עובדות כתב האישום, נהג הנאשם בתאריך 23.12.06, בשעה 21:00 לערך, ברכב מסוג יונדאי, בכביש 40 בצומת קריית מלאכי, מדרום לצפון, כשלצידו יושב נאשם 2. הרכב נעצר על ידי מחסום משטרתי, ובחיפוש בתא המטען של הרכב, נמצא שק שהכיל שקית ובה קוקאין, במשקל של 40.45 גרם,  וכן 11 שקיות נוספות של חשיש,  במשקל כולל של 9250.7 גרם. הנאשם הודה בהחזקת סמים מסוכנים אלה,  שלא לצריכה עצמית, והורשע על פי הודאתו.

הנאשם מסר גירסה מסויימת בפני שירות המבחן למקורו של הסם, וטען כי שימש שליח להעברת הסם, ואולם הפרטים המופיעים  בהקשר זה בתסקיר, מעוררים תמיהה על פניהם, והנאשם נמנע ממתן כל הסבר במהלך הדיון, או בחקירתו המשטרתית, לדרך שבה הגיע הסם לרשותו, וממילא לא נחשף לחקירה בעניין זה,  ואין לקבוע על פי הגירסה העולה מהתסקיר כל  ממצאי עובדה.

2.       נאשם 2 עומד לדין בנפרד, בגין חלקו הנטען בהחזקת הסם.

  1. מתסקיר שירות המבחן, עולה כי הנאשם הינו כבן 37, נשוי ואב לשני ילדים בגילאי 13-14. בשנת 1993 עלה ארצה עם משפחתו, מקווקז. טרם מעצרו, עבד כמסגר במשך 13 שנה, במקום עבודה קבוע. הנאשם נעדר עבר פלילי, מסור לעבודתו ותפקד בעבר באורח נורמטיבי. צויין בתסקיר, כי מדובר באדם בעל אישיות חלשה ונגררת, אשר טרם מעצרו היה נתון בחובות ובלחצים נפשיים על רקע התדרדרות מצבו הכלכלי, ולהתרשמות שירות המבחן הסתבך בעבירה, לאחר שביקש להפיק רווח "קל ומהיר". הנאשם מביע תחושות "כאב ואבל" על אובדן פרנסתו, חוסר אונים, בלבול וחרדה. הוא מתקשה להסתגל לתנאי המעצר.

שירות המבחן מתרשם בנוסף, כי הנאשם מתקשה ליטול מלוא האחריות לביצוע העבירה, "ותופס עצמו בעיקר כקורבן". שירות המבחן אינו בא בהמלצה טיפולית, אולם סבור, כי נוכח עברו החיובי, והתנהגותו החיובית עד הסתבכותו בעבירה, יש מקום לסברה כי מאסר ממושך עלול להוביל את הנאשם "להעמקת מעורבות פלילית, והשרשת נורמות עברייניות".

  1. ב"כ המאשימה מצביעה על כמות הסם הניכרת שהוחזקה על ידי הנאשם, ובכללו, קוקאין, שהינו סם המוגדר כקשה. הנאשם נתן ידו להפצת הסם, ויש להטיל על מפיצי הסם, עונשים כבדים ומרתיעים. מצב כלכלי קשה ככל שיהיה, אינו יכול להוות צידוק כלשהו בביצוע עבירה זו, ומי שמתפתה לעשיית רווח מהיר מהפצת הסם,  מסתכן במאסר ממושך. בנוסף נטען, כי הנאשם מבקש להפחית מחומרת העבירה שביצע, ואף רואה עצמו כקורבן. בנסיבות אלה, מבקשת ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר ממושך, קנס,  ופסילת רישיון נהיגה לתקופה משמעותית.
  1. ב"כ הנאשם סבור כי יש ליתן משקל ניכר לנסיבותיו האישיות של הנאשם. מדובר באדם נטול עבר פלילי, איש קשה יום שכל רצונו לחזור לחיים נורמטיביים. הנאשם כשל באופן חד פעמי, ויש מקום לתת לו הזדמנות לשקם עצמו. ענישתו של הנאשם במהותה, צריכה להיות הרתעתית וצופה פני עתיד, ויש לשים דגש על המלצת שירות המבחן, הסבור כי מאסר ממושך עלול להסיט את הנאשם, בעל אישיותו החלשה והתלותית, מדרכו החיובית, והוא עלול  לסגל לעצמו נורמות התנהגות עברייניות שהיו זרות לו עד מעצרו.

הנאשם הביע חרטה, וביקש לאפשר לו לחזור בהקדם למעגל משפחתו. 

  1. הנאשם הסתבך בהחזקת כמויות רציניות ביותר של סם מסוכן. מדובר בכמות סיטונית של חשיש, וכמות המספיקה להכנת עשרות רבות של מנות קוקאין, בהתחשב בחזקה העולה מפקודת הסמים, הקובעת, על פי תוספת ב' לפקודה, כי כמות של 0.3 גרם מסם זה די בה כדי להעלות הנחה כי הסם אינו מוחזק לשימוש עצמי. הנאשם נתן ידו להובלת הסם ליעד בלתי ידוע, ובחר בקו הגנה המגלה טפח ומכסה טפחיים, באשר למקור הסם, יעודו, וחלקו המדוייק בהחזקת הסם. הנאשם העמיד רכב לצורך הובלת הסם, ושימש מרכיב חשוב לכאורה, בשרשרת הפצתו, באין גירסה שתסתור הנחה זו, העולה מהנסיבות שהוכחו.
  1. ב"כ הנאשם סבור כי יש לנקוט בקו של חמלה בנאשם, הנעדר עבר פלילי, ואשר הסתבכותו קטעה אורח חיים נורמטיבי, והיא באה על רקע מצוקה כלכלית מסויימת, אשר הנאשם, בשל חולשת אופיו, בחר ככל הנראה, לפתרה, באמצעות העבירה שביצע. עוד נטען כי הנאשם זכאי להקלה בדינו, נוכח הודאתו באשמה, והבעת חרטתו, ולנוכח המלצת שירות המבחן החרד מהתדרדרותו של הנאשם אם יוטל עליו מאסר ממושך.
  1. טענות הנאשם לעניין נסיבותיו האישיות אינן מעוררות אהדה יתרה. הנאשם השים עצמו כקורבן הנסיבות, ואולם לא טרח לפרט בעניינן של אותן נסיבות עלומות, שבעטיין נקלע לעיסוק בסם, ואין בפנינו אלא התרשמותו של שירות המבחן, והניסיון המלמד כי בעבירות אלה, המטרה היא אכן הפקת רווחים מהירים, בלא לתת את הדעת לנזקים ההרסניים הנגרמים לציבור צרכני הסם.

בהקשר זה יפים דברים שאמר בית המשפט העליון, ב- ע"פ 2000/06 - ( מדינת ישראל נ' בנימין ויצמן, תק-על 2006):

" אכן, יש ליתן משקל לנסיבותיהם האישיות של המשיבים, כמו גם להמלצת שירות המבחן. ואולם, חומרת העבירה, הנגזרת במידה רבה מכמות הסם בה מדובר, צריכה גם היא לבוא לידי ביטוי ראוי, וכך גם הצורך להרתיע את היחיד ואת הציבור מפני שליחת ידם בתחום זה המניב רווח קל. המאבק בנגע הסמים מחייב כי ההתייחסות לכל החוליות בשרשרת המסתיימת בהגעת הסם לציבור תהא מחמירה ועל כל מי שמהווה חוליה מחוליות השרשרת לדעת כי הוא נוטל על עצמו את הסיכון שבנשיאה בעונש המשקף את חומרת העבירות שביצעו ואשר משקף את הנזק שבמעשיהם לחברה. בנוסף, יש ליתן משקל לטעמנו לתסקיר שירות המבחן בעניינו של וייצמן, ממנו עולה כי הוא אינו לוקח אחריות על העובדה כי היה ער לכך שמדובר בעסקת סמים שמטרתה השגת רווח כספי מהיר, דבר המאיר באור שונה את חרטתו"

  1. עם זאת קיימת התרשמות כי הנאשם לא סיגל לו את דרך העבריינות כאורח חיים, ויש להצטער כי לא מצא דרך להכות באמת ובתמים על חטא, ולגולל את הנסיבות שהובילוהו להסתבך בעבירה חמורה זו. יש ליתן את הדעת לנסיבות האישיות, ומצוקת משפחתו, ומנגד, את צורכי ההרתעה המובהקים בסוג עבירה זה.
  1. סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

א.         4 שנות מאסר, מתוכן 3 שנים לריצוי בפועל, שמניינן מיום מעצרו 23.12.2006.

היתרה תהא מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה בניגוד לפקודת הסמים המסוכנים.

ב.         נוכח השימוש שעשה הנאשם ברכב להובלת הסם, ומהות העבירה, הנאשם ייפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה למשך שנתיים מתום המאסר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ