אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8369/06

גזר דין בתיק פ 8369/06

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8369-06
12/03/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
לוי איטח
גזר דין

1.         ביום 30.10.2006 הורה בית משפט השלום בבאר שבע, כי הנאשם ישהה ב"מעצר" בית בין השעות 17:00 עד 07:00 למחרת.

2.         ביום 20.12.2006, תוך הפרת הצו האמור, נהג הנאשם בשעה 21:45 ברכב מזדה (מ.ר.7078235), ברחוב יוטבתה בבאר שבע, ובעת שהבחין בהתקרבה של ניידת משטרה, האיץ את מהירות נסיעתו במטרה למלט עצמו מהשוטרים,כשהוא אינו שועה להוראות השוטרים לעצור, שהופנו אלו במערכת כריזה, ולאחר הפעלת אורות מהבהבים.

המרדף התנהל על פני מספר רחובות. ברחוב דוד המלך, שהינו רחוב צר, בעל נתיב נסיעה אחד לכל כיוון,עקף הנאשם מספר מכוניות וגרם לרכב פרטי שהגיע מהכיוון הנגדי לסטות מנתיב נסיעתו ימינה כדי למנוע התנגשות. גם בהמשך הנסיעה, ברחוב אברהם אבינו, המשיך הנאשם בנהיגה פרועה, וליד תחנת הדלק במקום עקף כלי רכב שנסעו לפניו, ואילץ מונית שהגיעה מהכיוון הנגדי לסטות לצד, כדי למנוע תאונה. הנאשם נכנס לכיכר, ברוחב גיורא יוספטל, בכיוון המנוגד לתנועה, ועקב כך נאלץ נהגו של רכב שהיה בתוך הכיכר, לבלום רכבו.

הנאשם הודה בעובדות המפורטות לעיל, במסגרת כתב אישום מתוקן, והורשע בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, והפרת הוראה חוקית.

3.         הנאשם, יליד 1967, נשוי ואב לשלושה ילדים קטינים. מתסקיר שירות המבחן עולה כי במשך שנים היה מכור לסמים, וניהל אורח חיים עברייני. מגיליון הרשעותיו עולה, כי נידון מספר רב של פעמים, עד שנת 1991, בעבירות נגד רכוש, סמים מסוכנים, שיבוש מהלכי משפט, ואיומים.הוא הצליח להשתקם לפני למעלה מעשור שנים, ומפעיל בהצלחה מוסך מזה מספר שנים. עובד מרכז שיקום נפגעי סמים, תאר בבית המשפט את הצלחתו הנמשכת של הנאשם להתרחק מסמים במהלך השנים האחרונות. יצויין כי בשנת 2001 הורשע בעבירה של תקיפת שוטר במילוי תפקידו, ונידון לקנס ומאסר מותנה.

עוד עולה מתסקיר שירות המבחן, כי הנאשם נורה ברגלו על רקע דרישת דמי חסות הקשורים בהפעלת המוסך, פתח מוסך אחר, ונורה פעם נוספת על ידי שותפו לשעבר, בשל יריבות עסקית. לדבריו החל לסבול עקב כך, מסיוטים ומנדודי שינה, ובאוקטובר 2006 נעצר בשל תלונת אשתו על אלימות, והושם ב"מעצר" בית, בבית הוריו, תוך מתן אפשרות להמשיך ולעבוד במוסך. לדבריו יחסיו עם אשתו שוקמו בינתיים, ואשתו של הנאשם שהעידה בעניין זה, אישרה זאת בעדותה.

ביום האירוע, נקלע ללחצים, לאחר שאותו יום, וביום שקדם לו, לא פגש את ילדיו, ונקלע לעימות עם הוריו על רקע הגבלות שהטילו עליו בביתם. הוא עזב את הבית כדי ל"התאוורר", חרף האיסור שהוטל עליו,  ובעת הגיעה של הניידת "נלחץ" והחל להימלט.

התרשמות שירות המבחן הינה כי הנאשם ביצע מעשיו על רקע קשיים להתמודד עם לחצים ומשברים לאורך זמן, ותחושתו כי עולמו "מתפרק". שירות המבחן סבור כי מאסר ממושך עלול להביא להחרפה ביכולת ההתמודדות של הנאשם עם קשיים, וממליץ על "ענישה קצרה", ומאסר על תנאי. שירות המבחן אף המליץ בפני הנאשם לבחון קבלת טיפול נפשי.

הנאשם הביע חרטה, תאר את הסבל העובר עליו בכלא, חשיפתו לסמים, והקשיים הכלכליים המתגברים עקב ניתוקו מהפעלת המוסך, בו הוא משמש דמות מרכזית, כפי שהעיד בבית המשפט גם שותפו, ג'אבר אבו כף.

4.         ב"כ התביעה מבקשת להטיל על הנאשם מאסר ממשי וממושך, ולדחות את המלצת שירות המבחן שאינה נותנת מענה נדרש לצורכי ההגנה על הציבור מפני נהגים, שהפכו סוג עבריינות זה, למכת האיזור, וזאת ברוח פסיקתו העקבית של בית המשפט העליון, שקבע רף ענישה מחמיר בשנים האחרונות לעבירות אלה, במטרה למגר תופעה פסולה ומסוכנת זאת.

5.         ההגנה מבקשת ליתן משקל רב להודאתו המיידית של הנאשם באשמה, הבעת חרטתו, ולשינוי דרכיו בשנים האחרונות, כשהנאשם עושה כמידת יכולתו להשתקם ולנהל אורח חיים מתוקן. עוד נטען כי הנאשם נמלט מהשוטרים על רקע פחדים, הנובעים מהירי שבוצע לעברו בעבר, ולא פגע באיש בנהיגתו. אם יוטל על הנאשם עונש מחמיר עלול הדבר להמיט רעה כלכלית בלתי הפיכה על עסקו, ולפגוע בראש ובראשונה בבני משפחתו. ההגנה מבקשת לאמץ את המלצת שירות המבחן, ולהורות על הטלת עונש מותנה, או לחלופין, מאסר בדרך של ריצוי עבודות שירות. 

6.         הצורך המובן מאליו להרתיע נהגים המסכנים את הציבור בדרך נהיגתם, בנסיבות דומות לאלו שבפנינו, תופעה שהשתרשה בכבישי הדרום, מחייב ענישה קשה ומרתיעה, כפי שנקבע במספר רב של פסקי דין. בית המשפט העליון עמד על כך במספר החלטות. ב- ע"פ 2100/06 - מדינת ישראל נ' יוסף אבולקיען,(לא פורסם), נאמר בעניין זה:

"מזה מספר שנים קנתה לה מציאות חדשה בכבישים בדרום הארץ, כאשר נהגים נוסעים במהירות מופרזת, לעתים קרובות בטבורה של עיר, ותוך זלזול מופגן ומתגרה באנשי החוק. על רקע אותה מציאות התריע בית משפט זה בעבר, על הסכנה הנשקפת לנוסעים תמימים שלרוע מזלם נקלעים לכבישים בהם מתנהלים מרדפים מסוג זה, במיוחד נוכח נגע התאונות הגובה, כמעט כמעשה של יום-יום, קורבנות בחיי אדם. כדי לתרום את תרומתנו למלחמה בנגע זה, קבענו כי יש להחמיר בענישה, אף שמטבע הדברים, לא התכוונו לפטור את בית המשפט בערכאה ראשונה מלבחון את עניינו ונסיבותיו המיוחדות של כל נאשם המובא לדין בפניו" (ע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבולקיעאן, לא פורסם; ע"פ 3383/05 אלעסם אנוואר נ' מדינת ישראל, לא פורסם; ע"פ 217/04 חאפז אלקורעאן נ' מדינת ישראל, לא פורסם).

אכן, כפי שנאמר לעיל, מלאכת הענישה אינה מכנית, ויש להתחשב בנסיבות אישיות, ובנסיבות האירוע הנדון, שהינם בבחינת נתונים משתנים. עם זאת, המלצות שירות המבחן שאינן נותנות ביטוי נאות לצורכי ההרתעה, תוך מתן העדפה מוגזמת לשיקולי שיקומו של הנאשם, אינן יכולות להתקבל. (בעניין זה, ראו למשל, ע"פ 3385/05, אלעצאם נ. מ"י, טרם פורסם; ע"פ 3307/06 אבולקיעאן נ. מ"י, טרם פורסם).

7.         התנהגותו של הנאשם דנן אינה שונה ביסודה מהתנהגותם של עברייני הדרכים, שיש למגרה בהטלת עונשים ממושכים, בדרך כלל לתקופות מאסר של מספר שנים. הנאשם התעלם מצו בית המשפט שהורה לו להישאר בבית, ולאחר מכן, התנכר להוראות השוטרים שהורו לו לעצור את הרכב, בניסיון להימלט מפני השוטרים. מעשיו של הנאשם לא היו אומנם ב"רף עליון של חומרה", כבאותם מקרים בהם מכוון הנהג רכבו לעבר השוטר המנסה לחסום נתיבו, או פוגע במכוון ברכב המשטרתי (השוו: ע"פ 3307/06 הנ"ל, בו הוטלו 34 חודשי מאסר לריצוי ממשי), ואולם היה במעשים סיכון מוחשי של נהגים אחרים, נוכח העקיפות המסוכנות שביצע, והכניסה למעגל תנועה בניגוד לכיוון התנועה.

טיעוניו של הנאשם לגבי הסיכון הנשקף לו משהייה בכלא, אינם מבוטלים נוכח עברו, ואולם, מנגד, ניתן היה לצפות ממי שגילה תעצומות נפש ונחלץ לדבריו, מדרכו הרעה, כי לא יתדרדר בהזדמנות הראשונה, לפריקת עול מוחלטת כפי שגילה באירוע זה. יוער, בהקשר זה, כי הטענה שהתנהגותו של הנאשם הושפעה בשל מצבו הנפשי, אינה נתמכת בתעודה רפואית, ומכל מקום יש בה כדי ללמד על מידת ריסון אישי מוגבלת למדי.

8.         עם זאת, ניתן לקבל את טיעוני ההגנה, שיש בהם כדי להשפיע על תפיסה מקלה, במידה מסוימת, בעניינו של הנאשם. ניתן להתרשם, כפי שנטען, שהנאשם, אכן עושה מאמצים, על פי מידתו, לסגל לעצמו אורח חיים נורמטיבי. אין זה עניין של מה בכך, למי שהרשעותיו הקודמות אינן מועטות,והיה שקוע בעבר עד צוואר, בשימוש בסמים מסוכנים. הנאשם הקים משפחה, עובד לפרנסתו בצורה מסודרת, ונראה באופן כללי כי שינה אורחותיו.

יש ליתן משקל רב להודאה באשמה, והבעת חרטה. יש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, ניתוקו ממשפחתו ומילדיו הקטנים, הנזק הכלכלי שהמשפחה תעמוד בפניו עם הפסקת עבודתו של הנאשם, וצורכי השיקום הכלליים בעניינו של הנאשם, התקפים גם כיום.

9.         סופו של דבר שגוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ