אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8343/06

גזר דין בתיק פ 8343/06

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8343-06
01/04/2008
בפני השופט:
צ.צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מונטיליו סגל
הנתבע:
אלטורי האני
עו"ד אלטורי
גזר דין

1.            הנאשם הורשע לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון בעובדות המפורטות בכתב אישום  

            מתוקן, המייחס לו עבירות של חבלה מחמירה בנסיבות מחמירות לפי סע' 333+ 335(א)

           (1) ל חוק העונשין תשל"ז-1977 (להלן: "החוק") (הכרעת דין מיום 22.10.07).

2.             על פי העובדות המפורטות בכתב האישום המתוקן, ביום 18.4.05 בשעה 8:00 לערך, הגיע

הנאשם למאפיה בלקיה עת המתלונן עבד במקום. הנאשם פנה אל המתלונן והאשים אותו בפיטוריו ע"י בעל המאפיה. המתלונן השיב לנאשם כי לא אמר דבר לבעל המאפיה, אך הנאשם הניף בידו גרזן ותקף את המתלונן תוך שהוא מכה אותו בגרזן פעם אחר פעם בראשו, בחזהו וברגליו. כתוצאה ממכות אלו שתת המתלונן דם ואיבד את הכרתו, בעוד הנאשם נמלט מהמקום. כתוצאה ממעשי הנאשם אושפז המתלונן בבית החולים למשך שלושה שבועות, כשהוא סובל ממספר חתכים בקרקפת, המטומות מסביב לעיניים ושברים בדופן הסינוס הפרונטלי. המתלונן נזקק לטיפול רפואי שכלל תפירה של החתכים בקרקפת וניתוח לתיקון השברים, תוך לקיחת שתל מירך שמאל.

הנאשם, במעשיו אלו, חבל במתלונן חבלות חמורות ופצע אותו שלא כדין בנסיבות מחמירות כשהוא נושא גרזן.

3.       הצדדים הגיעו להסדר טיעון לאחר שמיעת חלק מראיות התביעה (העידו שני עדי תביעה), כן הובא המתלונן לעדות (טרם העיד) לאחר מאמצים רבים  בהיותו תושב הרשות הפלסטינית.

ההסדר לא כלל את העונש ולעניין זה הוסכם כי יוזמן תסקיר שירות מבחן אך התביעה לא תהיה מחויבת להמלצותיו.

      4.   תסקיר שירות המבחן מיום 4.12.07 מציין כי הנאשם הינו בן 25, רווק, התגורר עם משפחתו ברהט טרם מעצרו, סיים 12 שנות לימוד ובגרות חלקית, לא התגייס לצה"ל, בתקופה האחרונה, עובר למעצרו, הועסק בעבודות מזדמנות שונות.

שירות המבחן התרשם כי לנאשם יכולות וורבליות אולם הוא אינו מצליח למצות את עצמו במישורי חייו השונים על רקע דפוסי התנהגות אימפולסיבית, קושי בוויסות דחפים וקושי בהצבת גבולות פנימיים, עד כי חוויות תסכול או פגיעה עלולים לגרום לו לפעול באופן חסר שליטה מבלי לשקול את תוצאות מעשיו. הנאשם הציג עצמו בפני שירות המבחן כאדם המנהל אורח חיים תקין, שלל נטייה לפעול באלימות או באופן בלתי-שקול כדרך לפיתרון קונפליקטים. להערכת שירות המבחן, קיים פער משמעותי בין תיאורו החיובי את ניהול אורח חייו לבין התנהגותו בפועל, כפי שבא לידי ביטוי בעבירה הנוכחית.

שירות המבחן התייחס למצבו הנפשי של הנאשם כאשר נטען על ידו כי סבל בעבר מהתקפי חרדה ונטל בעבר טיפול תרופתי, אותו הפסיק על דעתו עצמו כשחש הטבה במצבו הנפשי. לטענת הנאשם, התקפי חרדה אלו שבו לאחר מעצרו, הוא נבדק ע"י פסיכיאטרית ונמצא בעל אפקט מותאם, ללא הפרעות בהליך חשיבה ותוכן, לא אובחן כסובל מהפרעה פוסט טראומטיות או דיכאון מג'ורי והומלץ על טיפול תרופתי למספר ימים בכדורי רסיטל. צויין כי הנאשם בעל קוגניציה תקינה, רמת אינטליגנציה מתאימה לגילו והשכלתו, בעל זיכרון שמור לכל הטווחים, כולל מועד האירוע בו נאשם. עוד צויין בחווה"ד כי הנאשם מסוגל להבחין בין טוב לרע, מותר ואסור, כי השיפוט והתובנה שמורים. על פי הערכת הפסיכיאטר, הנאשם אינו לוקה במחלת נפש פסיכוטית והוא נמצא כשיר לעמוד לדין.

צויין כי הקשר של הנאשם עם גורמי הטיפול בעל אופי קונקרטי,  הנאשם אינו משולב בחינוך או במפעלי התעסוקה, לדבריהם מדובר בבחור שקט, מופנם, שאינו מעורה חברתית וללא בעיות משמעת.

בהתייחס לעבירה מודה הנאשם בעובדות כתב האישום ולוקח אחריות על ביצועה. לדבריו, טרם ביצוע העבירה התגורר בבית אחותו כאשר גיסו סיפר לו שהמתלונן מפיץ עליו שקרים, חש כי פגעו בכבודו ועל כן הלך לטענתו לדבר עם המתלונן. לדבריו, השיחה עם המתלונן התלהטה והוא אינו יודע מי התחיל בדחיפות. בהמשך אחז בגרזן והכר בראשו של המתלונן, לדבריו הזעיק עזרה וברח מהמקום מחשש שיפגעו בו. הנאשם הביע צער על ביצוע העבירה, אך יחד עם זאת התרשם שירות המבחן כי הוא מתקשה לשאת באחריות המלאה על ביצועה. עוד התרשם שירות המבחן כי בעת מצבי לחץ ומשבר פועל הנאשם באופן אימפולסיבי ללא הפעלת שיקול דעת מעמיק וקושי בריסון דחפיו. העבירה משקפת את הקושי של הנאשם לראות תוצאות מעשיו העתידיים והשלכותיהם על האחר, הוא התקשה בגילוי אמפתיה למתלונן. התייחסותו עד כה לנסיבות ביצוע העבירה ולמהלכה הן שטחיות ונראה כי הנאשם מתקשה לחשוף את רגשותיו, יחד עם זאת, התרשם שירות המבחן כי המעצר הממושך לראשונה בחייו מהווה גורם הרתעתי משמעותי.

שירות המבחן הציע לנאשם להשתלב בטיפול במסגרת הכלא אולם הנאשם הביע הסתייגותו מאחר וחש כי למד ממעצרו הממושך. לאור האמור לעיל ולאור התרשמות שירות המבחן כי הנאשם טרם גילה הבנה מלאה לדפוסי התנהגותו הבעייתיים במצבי לחץ ומשבר וכן לאור הקושי של הנאשם לעמוד בגבולות חיצוניים ופנימיים, המליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש מוחשי של מאסר אשר יקנה לו מסגרת בעלת גבולות ברורים, הרגלי עבודה ויציבות. להערכת שירות המבחן עונש זה יהווה עונש חינוכי והרתעתי הולם.

שירות המבחן בדק את האפשרות לשילוב הנאשם במסגרת טיפולית, התרשמות היתה כי הנאשם אינו רואה כל בעייתיות בהתנהגותו בעבר וכיום וכי המוטביציה שלו להשתלב במסגרת הטיפולית הינה חיצונית בלבד ואינה נובעת מתובנה לגבי מצבו או מרצון לערוך שינוי בחייו. לאור האמור,  שירות המבחן לא בא בהמלצה טיפולית.

לבקשת סנגורו של הנאשם נערך תסקיר משלים לענין שילובו של הנאשם בטיפול ולענין מצבו הנפשי וכן התבקשה חוו"ד מהפסיכיאטר המחוזי. בתסקירים משלימים מיום 30.12.07 ומיום 13.2.08, ציין שירות המבחן כי הפסיכיאטרית המטפלת בנאשם במקום מעצרו, קבעה כי מצבו יציב, אך המליצה על המשך מעקב פסיכיאטרי באם יגזר עליו עונש מאסר ובחינת אפשריות לקיום וועדה שתבדוק את התאמתו למסגרות הפסיכיאטריות בכלא, יחד עם זאת, שירות המבחן חזר על המלצתו להטיל על הנאשם עונש מאסר מוחשי.

אשר לשילובו במסגרת טיפולית, ההתרשמות היתה כי הנאשם מגלה מוטיבציה חיצונית בלבד, שאינה נובעת מתובנה, אודות הבעייתיות בהתנהגותו או מרצון לערוך שינוי בחייו ועל כן לא בא בהמלצה טיפולית בעניינו.

הפסיכיאטר המחוזי הגיש גם הוא חוו"ד אשר למצבו הנפשי של הנאשם ועל פי חווה"ד הנאשם אינו לוקה במחלת נפש וכשיר לעמוד לדין. עוד צויין כי תגובה נפשית-רגשית למאסר עלולה להיות בדומה לתגובה של כל אדם אחר, במידה והתגובה תהיה חריגה יש לפעול לפי נוהלי שב"ס כולל ייעוץ שירותים פסיכיאטריים הקיימים בשב"ס.

5.         המאשימה הגישה כראיה לעונש את גיליון הרישום הפלילי של הנאשם, על פיו הורשע בת.פ. 9291/05 (שלום תל אביב) בתקיפה בתנאים מחמירים ונגזר עליו מאסר על תנאי למשך 12 חודשים, כאשר התנאי הוא שלא יעבור תוך שלוש שנים מיום מתן גזר הדין כל עבירה שבה הורשע או כל עבירת אלימות אחרת לרבות איומים. כן הוגש כתב האישום נשוא ת.פ. 9291/05 הנ"ל המייחס לנאשם יחד עם אחר תקיפת שני אנשים ע"י חבטות  בבקבוקי יין בראשם. הנאשמים הורשעו על יסוד הודאתם לאחר הסדר טיעון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ