אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8322/05

גזר דין בתיק פ 8322/05

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8322-05
18/02/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מזור
הנתבע:
1. מנשה פור חן
2. בצלאל כפיר

עו"ד רוט חזן לימור
עו"ד אייל רחמים - בהעדר
גזר דין

                                                            לנאשם 1

  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 335 (א) (2) וסעיף 333 לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין") וכן בעבירה של דרישת נכס בכח לפי סעיף 404 רישא לחוק העונשין.
  1. עובדות כתב האישום המתוקן מלמדות, כי המתלונן לווה מהנאשם 1 כסף בסך של      450 ש"ח, אותו התחייב להחזיר. ביום 20.10.05, מעט לאחר שעת חצות או בסמוך לכך, בעת שנסעו הנאשמים בכלי רכבם בשטח פתוח שבין מושב מנוחה למושב נחלה, ראו את המתלונן, עצרו לצידו והנאשם 1 ירד מהרכב. הנאשם 1 החל להכות את המתלונן בראשו ובפלג גופו העליון ובשלב מסוים אחז בידו במוט ברזל, באורך של כ-30 ס"מ והנאשם 2 הצטרף אליו. לאחר מכן, בעת שהמתלונן שכב על הארץ והנאשמים אוחזים בו שלא  יזוז, הוציא הנאשם 1 מכיס המכנסיים של המתלונן את תעודת הזהות שלו ונטל מתוכה סך של 500 ש"ח והחזיר למתלונן את תעודת הזהות. כתוצאה ממעשה הנאשמים נגרמו למתלונן חבלות בראשו הכוללות פצע בקרקפת, שהצריך תפירה וגרם להגבלה בתנועה וכן נפיחות עם שטף דם בכתף שמאל. המתלונן היה מאושפז בבית חולים עד ליום 21.10.05.
  1. המדינה בטיעוניה לעונש עמדה על חומרת המעשים בהם נמצאו הנאשמים מעורבים כשהיא מדגישה כי מדובר באירוע אלים, בריוני, מכוער בו לקחו הנאשמים את החוק לידיים והחליטו לגבות בכח חוב מהמתלונן, תחת שימוש באמצעים משפטיים חוקיים או נורמטיביים אחרים. התובעת ברוב הגינותה הדגישה כי חלקו של הנאשם 1 בפרץ האלימות הנדון היה דומיננטי מזה של האחר אולם הדגישה כי היה בהצטרפותו של הנאשם 2 למעמד התקיפה, כדי לחזק ולעודד את הנאשם 1 ועל כן ביקשה לראות בו כשותף מלא למעשה.

התובעת ביקשה כי בית המשפט ישית על הנאשם 1 עונש מאסר בפועל, מאסר מותנה וכן פיצוי למתלונן. התובעת ביקשה לדחות את בקשת הסנגור לבטל את הרשעתו של   הנאשם 1 בעבירות כשהיא מדגישה כי בעבירות אלימות, כדוגמת הנסיבות דנן, חלק ממרכיב ההרתעה הוא הרשעת הנאשם ועל כן טענה, כי יש להותירה על כנה.

  1. ב"כהנאשם 1 הדגישה את נסיבותיו האישיות של נאשם זה. כך ציינה כי מדובר בבחור צעיר בן 23 בלבד, בזמן ביצוע העבירה, נעדר כל עבר פלילי או תיקי מב"ד. ציינה התובעת כי הנאשם ניהל ומנהל אורח חיים נורמטיבי הבא לידי ביטוי בכך שסיים מסגרת לימודים סדירה, התגייס לשירות פעיל בצה"ל ושרת בחיל הצנחנים עד אשר שוחרר עקב פציעתו וכיום מוכר הוא כנכה משרד הביטחון. עוד ציינה כי הנאשם גדל בבית נורמטיבי ועל כן המעידה הנדונה של הנאשם השפיעה קשות לא רק על הנאשם אלא גם על כל בני המשפחה, אשר התקשתה לקבל את מעשיו של הנאשם ולהתמודד עם מעידתו האמורה. הדגישה הסנגורית כי הנאשם שואף לתפקוד נורמטיבי ומגלה חרטה אמיתית על מעשיו כשהוא מבין את חומרת מעשיו ואת המחיר הכבד אותו שילם במעצרו מאחורי סורג ובריח (מעצר של כחודש ימים) וכן המחיר הצפוי לו בגזר הדין. לפיכך עתרה בפני בית המשפט כי לא יסגור בפניו את הדלת לחזור ולהשתלב בחיים נורמטיביים והוסיפה ועתרה, וזאת על אף העדר המלצה של שירות המבחן, שלא להרשיע את הנאשם בעבירותה מיוחסות לו ולהשית עליו עבודות שירות לתועלת הציבור, על פי תוכנית שנבנתה עבורו על ידי שירות המבחן. הסנגורית ביקשה לראות באירוע הנדון כמעידה ראשונה, יחידה, אשר איננה משקפת את אורחות חייו וכי אין מדובר באדם עבריין, בעל דפוסי אלימות, הזקוק להרתעה מוחשית לעתיד, כדי להסיר חשש להישנות העבירה.
  1. שירות המבחן אשר הניח בפני תסקיר מפורט בעניינו של הנאשם בו פרש בפני את נסיבותיו האישיות והמליץ כי יושת עליו עונש של של"צ על פי תוכנית שבנה עבורו ובאשר לעניין הרשעתו בדין המליץ שירות המבחן להותיר את ההרשעה על כנה וזאת לנוכח החשיבות שבהוצאת מסר ברור באשר לחומרת העבירה. שירות המבחן הדגיש זאת על אף שמצא לנכון לציין, כי הנאשם 1 נמצא כיום במקום אחר בחייו וכי אין סיכוי להישנות מעשה דומה.
  1. אשר לשאלת הרשעתו של הנאשם בעבירות המיוחסות לו לא מצאתי לנכון לקבל את עמדת בא כוחו. כאשר מדובר בביצוע עבירות אלימות, כדוגמת המקרה הנדון, אלימות אותה חברה מתוקנת מבקשת למגר בכל דרך ובכל אופן, סבורתני כי יש למרכיב ההרשעה חלק משמעותי בעונש. כאשר מדובר בנאשמים צעירים המעורבים במעשה בריונות אלימה יש לעשות את כל שנדרש לביעור תופעה עבריינית שכזו על מנת שמסר הגמול וההרתעה יהיו בהירים ונהירים לכל. (ראה ע"פ 2669/00 מדינת ישראל נ' פלוני פ"ד       נד (3) 685.

אשר לעונש הראוי כי יושת על הנאשם אין לי אלא לחזור על אותה פסיקה ענפה הקוראת למגר את תופעת האלימות אשר פשטה בקרבנו בדרך של ענישה מחמירה אשר יהא בה כדי לגמול ולהרתיע ולבטא את המסר החברתי, היוצא מפי בית המשפט, והוא כי חברה מתוקנת איננה יכולה לסבול מעשה בריונות המבוצעים ברחובות.

  1. בנסיבות דנן נתתי את הדעת לנסיבותיו האישיות של הנאשם ולכברת הדרך השיקומית אותה עבר. אכן, מאמינה אני כי מדובר באירוע אלים חד פעמי אשר יצא תחת ידו אך עדין מדובר באירוע אלים המחייב ענישה גומלת ומרתיעה. יש לציין כי הנאשם 2 נדון לעונש אשר בדרך של ביצוע שעות עבודה לתועלת הציבור, פיקוח שירות מבחן ומאסר מותנה.

לפיכך באיזון כל האינטרסים אשר באו בפני אני מוצאת לנכון להשית על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר של 6 חודשים. מאחר וסבורתני כי יש לאפשר לנאשם לרצות את עונשו בעבודות שירותולנוכח חוות דעת הממונה כי הנאשם כשיר לרצות את עונשו בדרך זו אני מורה כי הנאשם ירצה את עונש המאסר בעבודות שירות במרכז הקליטה שושנה בקרית גת. הנאשם יתייצב לתחילת ריצוי העונש ביום 11.3.07.

ב.                  מאסר על תנאי ל- 8 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות תוך 3 שנים מהיום.

ג.                    הנאשם יפצה את המתלונן בסכום של 3,000 ש"ח אשר ישולם תוך 3 חודשים מהיום.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום

ניתן היום ל' בשבט, תשס"ז (18 בפברואר 2007) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008322/05פ  055 בת שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ