אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8313/05

גזר דין בתיק פ 8313/05

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8313-05
10/09/2006
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שולי רוטשילד
הנתבע:
דבוייב אמזה
עו"ד מקלר ממשרדה של עו"ד זייצב ז'אנה
גזר דין

עו"ד רוטשילד :

לפי הרישומים שלנו, הנאשם שוחרר ממאסר בתאריך 10.5.2004 בגין העונש שהוטל עליו בתיק 8002/99 בבימ"ש מחוזי בבאר שבע.

עו"ד מקלר :

אין לי מחלוקת עם התביעה ואני מקבל זאת כנתון נוכח הבדיקה שערכה התובעת.

גזר דין

  1. הנאשם, יליד 1978, הורשע בשוד המתלוננת, אשה כבת 75. הוא תקפה וגרם לה לחבלת ראש חמורה, וגנב כספה בסך של כ- 2400 ש"ח. הנאשם עזב את הארץ סמוך לאחר המעשה, בחודש יוני 2004, ונעצר עם שובו ארצה, ביום 12.10.2005.
  1. אין זו הפעם הראשונה בה מעורב הנאשם מעשי עבירה דומים. ביום 17.8.1999 נדון הנאשם בבית משפט זה (תיק פ.8002/99) לעונש של ארבע וחצי שנות מאסר בפועל, ולעונש מאסר מותנה של שנה, בגין שתי עבירות שוד וחמש עבירות גניבה, בשבעה אירועים שונים, שהתרחשו במחצית השניה של שנת 1998, בהם חטף תיקים עם כסף ומסמכים,  מאנשים אחריהם עקב. בשלושה מהמקרים נקט בשיטת פעולה דומה; הוא עקב אחר קרבנותיו בסניפי בנק באשדוד, ולאחר שביצעו את משיכת הכספים - בהזדמנות אחת היה מדובר בסכום של עשרות אלפי שקלים -  ביצע את פעולת השוד או הגניבה. כל קרבנות התקיפה היו אנשים מבוגרים, בשנות החמישים, השישים והשבעים לחייהם. באחד המקרים היה מדובר באישה כבת 79 שנים. במקרה אחד, שנסיבותיו דומות לפרשה דנן, עקב אחר אישה ביציאה מהבנק, היכה בחוזקה בראשה, הפילה ארצה, וגנב את כספה.

בית המשפט שדן בעניינו של הנאשם,  נתן אז ביטוי להודאתו באשמה, הבעת החרטה, גילו הצעיר - בן 20 לערך, בשעת ביצוע העבירות - עברו התקין באותם ימים, והעובדה כי הנאשם נזקק לטיפול גמילה מסמים מסוכנים, זאת בצד שיקולי הרתעה ותגמול עונשי.

  1. במהלך השנים לאחר  מכן, הורשע הנאשם חמש פעמים נוספות, בגין עבירות נגד הרכוש, סמים מסוכנים, תקיפת שוטר, התחזות לאחר במטרה להונות, ובריחה ממשמורת חוקית,לאחר שלא חזר לכלא במהלך כליאתו. בגין עבירה זו נדון הנאשם בבימ"ש השלום בכפר סבא, ביום 11.7.2006, לעונש מאסר ממשי של 18 חדשים, הכולל הפעלת המאסר המותנה שהוטל בתיק פ/8002/99 הנ"ל (פ/1326/06).
  1. נגד הנאשם תלוי ועומד עונש מאסר מותנה של שישה חדשים למשך שנתיים "מיום שחרורו" שלא יעבור עבירה בה הורשע. על פי בדיקת ב"כ המאשימה, ואין על כך מחלוקת מטעם ההגנה, הנאשם סיים את מאסרו בתאריך 10.5.2004, וממועד זה ואילך החל מרוצה של תקופת התנאי. עונש זה הוטל ביום 10.7.2002, בתיק בימ"ש שלום באשדוד (תיק פ/1419/99), בגין הרשעתו של הנאשם בעבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע, לפי סעיף 411 לחוק העונשין, שעניינו החזקת רכוש שהושג בפריצה לבית ספר בשנת 1997, שהנאשם קיבלו לרשותו. (בהכרעת הדין צוין בטעות סעיף עבירה שונה). בית משפט השלום קבע כי יש להתחשב לקולא בכך שהנאשם סבר בטעות, כי התיק צורף לתיקים האחרים שנדונו בתיק פ/8002/99, בגינו ריצה אותה עת עונש מאסר.
  2. הנאשם עלה ארצה מחבר העמים בגיל 16. לפי הנטען על ידי ההגנה,  נתקל בחבלי קליטה קשים ופוטר מעבודתו בשל קיצוצים. הנאשם נקלע למשבר קשה לאחר שאביו נפצע קשה, ונפטר בסופו של דבר, בעקבות  תאונה, והנאשם סעדו בעת פציעתו. אימו העידה כי בשל כך עבר את עבירת הבריחה ממשמורת.
  1. מטעם ההגנה העידו כאמור, אימו של הנאשם, וחברתו, אלכסנדרה אניסון. האם ציינה כי הנאשם עזב את הארץ כדי להשתקם,  ועם חזרתו מחו"ל הוא מגלה בגרות וישוב דעת שלא אפיינו אותו בעבר, ואף קודם למעצרו, החל להשתלב בעסק של אחיו. לדברי החברה, בחורה נורמטיבית הלומדת באוניברסיטה, שקלו היא והנאשם להינשא, לאחר ששוכנעה, עם שובו של הנאשם מחו"ל, כי אכן שינה אורחותיו.
  1. התביעה מבקשת להחמיר בעונשו של הנאשם ולהטיל עליו עונש מאסר ממושך, נוכח אופי העבירה ועברו של הנאשם. כמו כן מבקשת התביעה להפעיל עונש המאסר המותנה שהוטל  בתיק פ/1419/99 במצטבר לעונש שיוטל.
  1. ההגנה סבורה כי יש ליתן משקל בכורה לנסיבותיו האישיות של הנאשם, צרכי שיקומו, והאפשרות הנטענת כי עתה, לראשונה, יגלה אחריות, יקים משפחה וייטיב דרכיו. נטען כי אין להפעיל את התנאי בתיק 1419/99, בהיותו נוגע לעבירה אחרת מזו בה הורשע הנאשם כיום.
  1. בית המשפט העליון עמד, לא אחת, על הצורך להטיל עונשי מאסר "כבדים ומרתיעים" בגין עבירות שוד המכוונות נגד "קשישים חלושים וחסרי ישע", תוך מתן משקל מופחת לנסיבות אישיות וצרכי שיקום(ע"פ 3646/01 צרניקוב נ. מ"י, לא פורסם, וכן ראו: ע"פ 100/00 אלחרר נ. מ"י, לא פורסם; ע"פ2615/91;2243/91 ביטון נ. מ"י, לא פורסם).

בע"פ 4731/97 ,9157/96 - פאבל דוידוב ואח' נ' מדינת ישראל, לא פורסם) נאמר בהקשר זה:  

"בעת האחרונה רבו המקרים שבהם מבוצעים מעשי שוד נגד אוכלוסיה מבוגרת של חסרי ישע, ואנו מסכימים...שיש עמנו מקום להעלות את רף הענישה בעבירות מהסוג הנידון, מעבר למה שהיה מקובל עד כה. עם זאת, יש מקום להבחין בין הנאשמים השונים באותה עבירה לפי נסיבותיהם האישיות, מידת החרטה, אם היתה כזאת, שהללו הביעו, סיכויי השיקום שלהם, ומנגד הרשעותיהם הקודמות".

בע"פ 2163/05 (דג'מיל אלייב ואח' נ' מדינת ישראל, לא פורסם),  נאמר עוד:

"כשם שחברה מתוקנת חייבת להקפיד על מתן יחס אנושי לנאשמים ולאחרים, כך חובתה להגן על חסרי ישע ועל אזרחים תמימים מן השורה מפני אכזריות של תוקפיהם. חלק מההגנה שהחברה חייבת לתת לאזרחיה, מתבטאת בחובת בתי המשפט לגזור עונשים כאלה שירתיעו עבריינים מסוג הנאשמים כאן מלבצע מעשים מהסוג שבוצע...".     

  1. התנהגותו של הנאשם במקרה דנן, כמו גם במקרים הקודמים הדומים, מרושעת ונתעבת. הנאשם תקף אישה קשישה, גרם לחבלה חמורה בראשה, ונטל כספה בהיותה נטולת הכרה. בכך לא הסתיים העניין מבחינתה של המתלוננת. חייה השתנו באחת. תפקודה העצמאי פחת, מצבה הבריאותי התדרדר, היא איבדה בטחונה בעצמה ובסובב אותה. בשל מצבה זה נמנעה התביעה מהעידה.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ