אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8313/04

גזר דין בתיק פ 8313/04

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8313-04
22/12/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
פופוב אלכסנדר
עו"ד רחמים בשם עו"ד מקלר
גזר דין

1.                   הנאשם הורשע לאחר שהוכרע דינו בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329 (א)(1)+(ב) לחוק העונשין התשל"ז -1977 (להלן: " חוק העונשין"), בשתי עבירות של חבלה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 333 +335(א1) לחוק העונשין ובשתי עבירות של פציעה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 334 +335 (ב) לחוק העונשין.

2.                   המדובר בנסיבות קשות למדי בהן ביום 14.12.04 על רקע של  רצונה של המתלוננת, אשתו אז של הנאשם, לעזוב את הבית ולהפרד מן הנאשם, תקף אותה המתלונן והכה בה נמרצות בפניה ובכל חלקי גופה עד שנפלה על הרצפה . המתלוננת דיממה מאפה וכשביקשה לשטוף את הדם תחת מי הברז בחדר האמבטיה נכנס אחריה הנאשם סתם בחוזקה את פיה והמשיך לתקוף אותה כשהוא מושך בשערותיה. למחרת היום חזרה המתלוננת לביתם מאחר ובנותיה הקטינות ביקשו ממנה לחזור הביתה ולא להותירן לבד מאחור.  או אז בעקבות שיחת טלפון שקיבלה המתלוננת וחשדו של הנאשם כי למתלוננת מערכת יחסים אינטימית עם אדם אחר, פרץ בין השניים ויכוח שבסופו גרר הנאשם את המתלוננת לחדר האמבטיה ושם היכה בה באגרופיו בכל חלקי גופה. המתלוננת נפלה על האמבטיה וקיבלה חבטה בראשה והחלה לדמם. כשביקשה המתלוננת לשטוף את הדם מעל פניה חזר הנאשם לחדר האמבטיה כשסכין קצבים בידו. הנאשם כופף את ראשה של המתלוננת באופן בו נחשף עורפה והנאשם הנחית את הסכין על עורפה פעם אחר פעם כשהוא גורם לה לחתכים עמוקים. לנוכח חומרת הפגיעה התעשת הנאשם והחל לטפל במתלוננת ואף הציע לתפור את החתכים שנוצרו. המתלוננת התנגדה והנאשם לקח אותה לחדר השינה השכיב אותה במיטה חבש את הפצע וביקש מבתו הקטינה , אשר הגיע לדירה, כי תזעיק את שכנתם הרופאה. שכנתם הרופאה הגיעה לדירה בסמוך לאחר מכן ולנוכח עומק הפציעה אילצה את הנאשם להוביל את המתלוננת לחדר מיון לשם קבלת טיפול רפואי מתאים.

3.                   המתלוננת באה ביוזמתה לבית המשפט וביקשה לומר מספר דברים במסגרת הטיעונים לעונש.  המתלוננת ביקשה לומר מילים בזכות הנאשם. היא ציינה עד כמה חסר הוא לבנותיהם המתגעגעות אליו, עד כמה טוב הוא לבנותיו וכי בפועל לא סבלה היא מכל נכות או מום בעקבות הפגיעה בה. היא ציינה כי היא אינה סובלת מכל תופעות לוואי או פגיעות לוואי וכי החלימה מפציעתה. המתלוננת הודתה כי היא מרבה לבקר את הנאשם יחד עם ילדותיה וכי העדרו של הנאשם מכביד על עול הפרנסה המוטל עליה כיום. המתלוננת אף ציינה כי הארוע אירע במידת מה באשמתה וכי שניהם היו שתויים לשוכרה.

4.                   התובעת בטיעוניה לעונש עמדה על הצורך בהשתת ענישה חמורה ומרתיעה על הנאשם, ענישה אשר תשקף את סלידתה של החברה מעבירות אלימות המבוצעות במשפחה ובפרט כלפי בנות הזוג. התובעת הדגישה את העובדה כי אין מדובר באירוע אלימות ראשון של הנאשם כלפי אשתו וכי בעבר הורשע בעבירות של תקיפת בת זוג ואף הושת עליו עונש מאסר מותנה שהינו בר הפעלה, ולא היה בכך כדי להרתיע את הנאשם מלחזור ולחבול במתלוננת באופן כה מזויע.

5.                   הסניגור ביקש בשם הנאשם את רחמיו של בית המשפט כשהוא חוזר ומדגיש את אהבתו של הנאשם כלפי המתלוננת וכי האירוע האלים היה בבחינת תוצאה של השתכרות הדדית של שניהם. הסניגור הדגיש כי מאז האירוע מוחזק הנאשם במעצר ובמסגרת שירות בתי הסוהר השתלב בשורה ארוכה של מסגרות טיפוליות בין השאר קורס להורים, קבוצה טיפולית לטיפול באלימות, אלימות במשפחה למכורים והתמודדות עם המאסר, באופן המלמד כי הנאשם מבקש לשקם עצמו ולתקן דרכיו כדי לחזור ולהשתלב בתא המשפחתי ולנהל אורח חיים תקין. כן הדגיש הסניגור כי מדובר במעצר ראשון בחייו של הנאשם כשהנאשם מפנים אחריות למעשים ולא רואה בכך כדרך חיים.

6.                   שירות המבחן, אשר נדרש לתת תסקיר בעניינו של הנאשם, התרשם כי הנאשם אכן מבקש לערוך שינוי בחייו אך להערכת שירות המבחן מתקשה הוא לקחת אחריות מלאה על התנהגותו הקשה בעת ביצוע העבירה ובשל כך, התקשה לערוך שינוי מעמיק בדפוסי התנהגותו ואישיותו ולפיכך בא בהמלצה כי יושת על הנאשם עונש מאסר בפועל מרתיע. שירות המבחן פרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם שמזה 5 חודשים התגרש מאשתו המתלוננת, כששתי בנותיו הקטינות האחת בת 11 והשניה בת 4 מתגוררות כיום יחד עם המתלוננת. שירות המבחן התרשם מאדם בעל יכולות אינטליגנציה גבוהות אך הגם שכיום גרוש הנאשם מן המתלוננת, מתקשה הוא עדיין לחוות את עוצמת הפרידה והוא חזר ושיתף את שירות המבחן ברצונו להמשיך ולנהל עימה מערכת יחסים זוגית בעתיד.

גם בדבריו מעל דוכן העדים, חזר והדגיש הנאשם  את אהבתו אל המתלוננת ורצונו לחזור ולשקם את חייהם המשותפים ולגדל את בנותיהם הקטינות. הנאשם השמיע באוזני דברי חרטה אך נדמה כי עדיין אין הוא מפנים בצורה מלאה את חומרת המעשים והאחריות המלאה למעשיו.

7.                   מפסיקת בית המשפט העליון אשר באה בפני נמצא כי בתי המשפט בנסיבות של אלימות במשפחה בנסיבות מחמירות, הטילו ענישה מכבידה וכואבת לשנות מאסר ארוכות מאחורי סורג ובריח, בבחינת גמול ענישה ראוי ושיקולי הרתעה המחוייבים מן המציאות העגומה של גל גואה של אלימות בתוך המשפחה. כך בע"פ 414/02 מדינת ישראל נ' פלוני   תק- על 2002(3) 1246, שם מצא לנכון בית המשפט העליון לקבל את ערעור המדינה ולהחמיר בענישת הנאשם ותחת עונש מאסר בפועל ל- 6 שנים הושת על הנאשם עונש מאסר בפועל ל- 10 שנים. באותן נסיבות דובר בנאשם אשר על רקע דברים בינו לבין אשתו, תקף את האשה המתלוננת, היכה בה נמרצות כשהוא גורם לה לחבלות חמורות בראשה צווארה פניה ובית החזה ולאחר שהתמוטטה ואיבדה את הכרתה יצא את הדירה והלך לעבודתו כשהוא מותיר אותה מאחור מחוסרת הכרה. רק במזל ניצלה המתלוננת אשר נמצאה בדירה זמן מה לאחר מכן על ידי בנה הצעיר אשר למראה אמו הזעיק סיוע רפואי.  בית המשפט שם נתן את הדעת לעובדה כי הנאשם לא הותיר במתלוננת כל מום או נכות, אך מצא לנכון להחמיר עמו לנוכח מעשה התקיפה האכזרי והאלים, לנוכח קור הרוח ושוויון הנפש הבלתי נסבלים של הנאשם עת זנח את  המתלוננת במצב של חוסר הכרה  ולנוכח העובדה כי לנאשם הרשעות קודמות בעבירות אלימות וכי יש בו כדי ללמד כי האלימות היתה בבחינת מנת חלקה של המתלוננת לאורך שנות נישואיהם. בית המשפט אף נתן את הדעת לעובדה כי הנאשם עודנו מהווה סכנה למתלוננת וכי בגירושי בני הזוג אין כדי להבטיח את שלומה.

בע"פ 11478/03 אביטן נ' מדינת ישראל   תק- על (2005) 1 1689, דחה בית המשפט העליון את ערעור המערער על חומרת העונש ומאשר את עונש המאסר אשר הושת על הנאשם ל 7 שנות מאסר בפועל. באותו עניין מלמדות הנסיבות כי על רקע רצונה  של המתלוננת לסיים את קשריה עם המערער תקף אותה המערער, בעת שישנה, וחתך אותה באמצעות סכין שאחז בידיו, בלחייה. בעקבות זעקותיה ברח המערער מן המקום כשהוא מותיר אותה מאחור שותתת דם. בית המשפט התחשב בעובדה כי הנאשם חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה אך מתייחס בחומרה רבה לנסיבות האירוע, לנכות שנותרה במתלוננת  כמו גם לעובדה כי המערער ביצע את המעשים בעת ששהה בחופשה מבית האסורים וכשלחובותו רשימה ארוכה של הרשעות קודמות, מרביתן עבירות אלימות וכי ריצה הוא 9 עונשי מאסר בפועל  בעברו.

8.                   גם במקרה דנן מדובר באירוע חמור וקשה של קנאה אובססיבית של הנאשם באשתו המתלוננת, אשר בכל מחיר ביקש לשלוט בתנועותיה ולשלוט בחייה וכאשר חש כי מאבד הוא שליטה, בחר הוא בדרך האלימות כדי להכניע אותה ואת רצונותיה. האירוע האלים במיוחד הינו האירוע נשוא האישום השני בו הוא הוביל את המתלוננת,  כשה המובל לטבח, לחדר האמבטיה, חשף את עורפה וחבט בסכין קצבים שאחז בידו,  פעם אחר פעם כשלהב הסכין חותכת בעורפה באופן שגרם לה לחתכים עמוקים וקשים, וכל זאת לאחר שהתעורר חשדו כי היא מנהלת קשר אינטימי עם גבר אחר ועל כן מבקשת לעזוב את הבית.

התמונות המתעדות את האירוע מלמדות על הזוועה שהתחוללה שם. רק בנס הסתיים האירוע מבלי שהוא מותיר כל נכות או מום לעתיד במתלוננת. אך החוויה הטראומטית נשארה חקוקה בליבה של המתלוננת ובלב הילדות הקטינות, אשר היו עדות לתמונות הזוועה שהותיר האירוע אחריו, והן הסכין המגואלת בדם, אמם הפצועה והחבולה השוכבת במיטה ועוד כיו"ב. דברי המתלוננת, שבאו כחלק מן הטיעונים לעונש, לפיהם ביקשה היא לקחת אחריות במידה כלשהי לאירוע, מלמדים על הטרגדיה שבעניין. המתלוננת, כאשה מוכה, גם היום איננה מצליחה לזקוף קומה ולהבין כי האחריות המלאה למעשים רובצת לפתחו של הנאשם ומבקשת היא כעת להלקות עצמה בדרך של לקיחת אחריות כלשהי להתפרצות הזעם של הנאשם כלפיה. מצב דברים זה מלמד על מערכת רגשית סבוכה שבין השניים, כשהמתלוננת ממשיכה לחוש ברגשות אמביולנטיים כלפי הנאשם כשמחד גיסא חושפת היא את הדברים מול רשויות החוק ומאידך גיסא מבקשת לקחת אחריות על המעשים.

צריך להיות ברור למתלוננת כמו גם לציבור הנשים בכללותו, לרבות ציבור נפגעי האלימות, כי האחריות כולה רובצת לפתחו של התוקף, במקרה זה של הנאשם, אשר צריך לשאת באחריות המלאה למעשים ולהענש בחומרה שכן כל מעשה אלימות שנעשה כלפי אדם אחר, ותהא הסיבה או המניע אשר יהא,  יש לגנות בדרך של ענישה מכבידה וכואבת. אדם נורמטיבי צריך לדעת לשלוט על יצרו ולהתמודד ולהתעמת עם יריבו במלל ולא במעש.

9.                   לנוכח העבירות החמורות בהן הורשע הנאשם, ולנוכח עונש המאסר אשר תלוי ועומד כנגד הנאשם, ואשר לא היה בו כדי להרתיעו מלחזור ולחבוט במתלוננת, יש לגמול הפעם לנאשם בדרך הקשה והכואבת והיא בדרך של הטלת עונש מאסר לתקופה ממושכת כגמול על מעשיו כמו גם בבחינת גורם מרתיע.  אל מול שיקולי גמול הענישה וההרתעה עומדים השיקולים הנוגעים לנסיבותיו האישיות של הנאשם. אלא שבנסיבות העניין נדחות נסיבותיו האישיות, טובות ככל שתהיינה, אל מול חומרת המעשים בהם נמצא מעורב.

יחד עם זאת, לא מצאתי לנכון להשית עליו עונש על פי רף הענישה העליון וזאת בהתחשב בעובדה כי למתלוננת לא נותרה כל נכות מן הפציעה וכי מיד לאחר שחבל במתלוננת התעשת והחל נותן לה עזרה ראשונה ואף הוביל אותה לחדר המיון לצורך קבלת טיפול רפואי כמו גם לנוכח הליך השיקום בו החל ביוזמתו בין כותלי בית הסוהר.

10.               לאור כל האמור לעיל  אני מטילה על הנאשם  את העונשים הבאים:

א.                  אני מפעילה את המאסר על תנאי בן 6 חודשים שהושתו על הנאשם         בת.פ. 2219/03 (בית משפט שלום באר-שבע).

ב.                  אני משיתה על הנאשם עונש מאסר של 5 שנים. המאסרים הנ"ל ירוצו בחופף  כך שהנאשם ירצה עונש מאסר בפועל של 5 שנים החל מיום מעצרו 15.12.04.

ג.                    מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות במשפחה תוך 3 שנים מיום שחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ