אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8312/05

גזר דין בתיק פ 8312/05

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8312-05
04/10/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דפנה דניאלי
הנתבע:
1. גבאי ערן
2. חנוכוב אילן

עו"ד ערן אביטל
עו"ד קאזיס בהעדר
גזר דין
  1. הנאשם 1 הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), בעבירה של התפרצות לבניין מגורים לפי סעיף 406 (ב) לחוק העונשין, בעבירה של גניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329 (א) (2) לחוק העונשין ובעבירה של החזקת ונשיאת נשק לפי סעיף 144 (א) ו-144 (ב) לחוק העונשין.
  1. הנאשם 2 הורשע על פי הודאתו בכתב האישום בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), בעבירה של התפרצות לבניין מגורים לפי סעיף 406 (ב) לחוק העונשין, בעבירה של גניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין ובעבירה של החזקת ונשיאת נשק לפי סעיף 144 (א) ו-144 (ב) לחוק העונשין.
  1. כתב האישום מלמד כי בסמוך לפני יום 30.9.05 קשרו הנאשמים קשר לבצע עבירות מסוג פשע, דהיינו להתפרץ לבית ברחוב הר כנען 11 בבאר-שבע ולגנוב משם כספת אשר מכילה חפצי ערך. ביום 30.9.05 בסמוך לשעה 11:00, הגיעו הנאשמים ביחד ברכב מסוג סוזוקי, בו נהג הנאשם, לרחוב הר כנען 11 באר-שבע. הנאשם 2 התפרץ ונכנס לביתו של המתלונן, דניאל חמו,  בכך שפתח את דלת הכניסה באמצעות מפתח שהיה מונח בארון החשמל. הנאשם 2 עלה לקומה השנייה שבבית, הרים את הכספת שהיתה מונחת בסלון ולקח אותה יחד עם ממיר כבלים של חברת YES. באותה עת המתין לו הנאשם 1 ברכב בסמוך לבית.

בסמוך לשעה 11:40, יצאה מביתה ברחוב הר כנען 13 באר-שבע המתלוננת עינת אלון והלכה לעבר רכבה שחנה בסמוך ליד רכבו של הנאשם 1. הנאשם 1 נסע במהירות לאחור לעבר התלוננת עד שהמתלוננת נאלצה לקפוץ במהירות לעבר הקיר, על מנת להימנע מפגיעה בה. הנאשם המשיך לנסוע במהירות עד שהגיע סמוך בכניסה לבית ממנו יצא הנאשם 2 שהוא נושא עימו את הכספת. הנאשם 2 נכנס לרכב בו ישב הנאשם 1 והנאשמים הסתלקו מהמקום. הכספת הכילה 670 דולר ארה"ב, 70 יורו, 9,500 עד 11,500 ש"ח בשטרות כ-700 ש"ח במטבעות, שיקים שנמשכו בסכומים גדולים, שיקים ריקים, אקדח בקוטר 9 מ"מ, 5 כדורים לאקדח וכן תכשיטים בשווי של כ-6,000 ש"ח, 5 שעונים ושני דרכונים. הנאשמים הסתירו את האקדח בשיחים במשעול איילה. האקדח נתפס והוחזר למתלונן.

  1. התובעת, בטיעוניה לעונש, הדגישה את מעורבותו בפלילים של הנאשם 1 אשר צבר לחובתו 3 הרשעות קודמות וכן פסק דין ללא הרשעה בגין ביצוע עבירות רכוש, סמים ואלימות וכי הגם שניתנו לו בעבר הזדמנויות מספר, על ידי בתי המשפט, לחזור לדרך הישר, לא השכיל לעשות כן וחזר ונמצא מעורב בפלילים. בעניינו של נאשם זה ביקשה התובעת להפעיל שני עונשי מאסר התלויים ועומדים נגדו וכן להשית עליו ענישה מוחשית לתקופה ממושכת מאחורי סורג ובריח, לרבות מאסר מותנה  ופיצוי למתלוננים.

אשר לנאשם 2 - טענה ב"כ המאשימה כי גם לגביו קיים רישום קודם בעבירה בתחום הסמים אשר בגינה ריצה בעבר עונש מאסר לתקופה של 16 חודשים. הדגישה התובעת כי יש לייחס חומרה רבה לתעוזה שבמעשה הנאשמים כאשר הנאשם 2 ביצע את עבירת ההתפרצות לדירת המגורים ונטילת כספת אשר כללה חפצי ערך יקרים. התובעת ביקשה לדחות את המלצת שירות מבחן, המגלמת סלחנות יתרה, ולהשית עליו עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת וכן לחייבו בפיצוי המתלוננים.

  1. תסקירי שירות המבחן אשר באו בפני גוללו לפרטים את נסיבותיהם האישיות של כל אחד מן הנאשמים. לגבי נאשם 1  שירות המבחן המליץ כי תינתן לו הזדמנות לחזור ולהשתלב במערך השיקומי של שירות המבחן תוך השתת ענישה של ביצוע עבודות שירות לתועלת הציבור ופיקוח שירות המבחן והכל לנוכח המסגרת הנורמטיבית העוטפת את הנאשם בביתו והרושם של קצינת המבחן כי בעת האחרונה השקיע מאמצים רבים לעריכת חשבון נפש והימנעות מחזרה לאורח חיים פלילי.

אשר לנאשם 2 הדגיש שירות המבחן את נסיבותיו האישיות הקשות בהם גדל הנאשם כאשר על רקע דברים אלו התחבר לסביבה עבריינית אשר גררה אותו לבצע את העבירות בהם נמצא מעורב. שירות המבחן הדגיש את התהליך השיקומי בו החל הנאשם בדרך של השלמת השכלה והשתתפות בקבוצות טיפוליות וכן החרטה העמוקה שמפגין נאשם זה כלפי המתלונן והרצון להשתלב בכל מסגרת שתסייע בידו לשקם את חייו. בנסיבות אלו המליץ שירות המבחן להשית עליו עונש הצופה פני העתיד וכן פיקוח שירות מבחן וביצוע עבודות לתועלת הציבור לרבות פיצוי למתלוננים.

  1. ב"כ הנאשם 1 הדגיש את גילו הצעיר של הנאשם, שהינו יליד 1985, ועתר בפני בית משפט כי זה יאמץ את המלצת שירות המבחן וכי יתאפשר לנאשם לבנות חיים נורמטיביים כשהוא מציין כי בדעת הנאשם להינשא לחברתו ולהקים משפחה.

אשר למאסרים המותנים, והגם שהינם ברי הפעלה, ציין הסנגור כי מאחר ואין הם מן העניין דנן יש מקום להאריכם ולא להפעיל אותם כפי שביקשה התובעת.

  1. ב"כ הנאשם 2 אף הוא אמר דברי סנגוריה אודות מרשו כשהוא מדגיש את העובדה כי עברו של נאשם זה אינו מכביד וכי השינוי שעשה הנאשם באורחות חייו מצדיק את התגייסות בית המשפט ללכת לקראת נאשם זה בדרך של אי השתת ענישה מכבידה וכואבת. כן עמד הסנגור,  על נסיבותיו האישיות של הנאשם ומצבו הרפואי הקשה של אביו אשר העביר את עול הפרנסה של בני המשפחה על  כתפיו. כן עמד הסנגור על נסיבות ביצוע העבירות, אשר לטענתו אינן מלמדות על פעילות עבריינית קשה כי אם מעידה של נערים אשר התפתו לכסף הקל. לדבריו מציאת האקדח בכספת היתה מקרית ולא מתוכננת מראש על ידי הנאשם.
  1. העבירות בהן הורשעו הנאשמים הינן עבירות רכוש חמורות המכבידות על הציבור אשר נחשף לעבירות אלו המכות ברכושו. חומרת יתר יש לייחס למעשיו של הנאשם 1 אשר בניסיונו להימלט מזירת האירוע הוסיף ופגע במתלוננת באמצעות רכבו וחבל בה.  בנסיבות העניין, סבורתני כי יש לאבחן בין עניינו של הנאשם 1 אשר צבר לחובתו הרשעות קודמות, מבלי שהוא משכיל ללמוד את הלקח להבא, לעומת הנאשם 2 אשר ניצל את התקופה הארוכה בה הוא שוהה בתנאים מגבילים כדי לשקם את דרכיו. לנאשם כזה ראוי לתת הזדמנות נוספת.  כמו כן נתתי את הדעת לעובדה כי גניבת כלי הנשק לא היתה מכוונת. הנסיבות מלמדות כי הנאשמים נטלו את הכספת בשלמותה מן הבית שנפרץ ורק לאחר מכן גילו את תוכנה.  שונים הם הדברים מן הנסיבות הנלמדות ממקרים אחרים אשר נדונו בפסיקה בה הורשעו עבריינים בעבירות בנשק כשהם נוטלים נשק ביודעין ממקום אליו פרצו.
  1. לאור כל האמור לעיל אני משיתה על הנאשמים את העונשים הבאים:

על הנאשם 1:

בעניינו מצאתי לנכון להפעיל את המאסרים המותנים התלויים ועומדים נגדו ולא להאריכם. לפיכך:

א.                  אני מפעילה את המאסר המותנה בן 12 חודשים אשר הושת על הנאשם במסגרת ת.פ. 1434/03 בית משפט לנוער באר-שבע.

ב.                  אני מפעילה את המאסר המותנה בן 9 חודשים אשר הושת על הנאשם במסגרת ת.פ. 1244/03 בית משפט שלום לנוער באר-שבע.

ג.                    אני משיתה על הנאשם עונש מאסר בן 18 חודשים.

המאסרים הנ"ל ירוצו בחופף ובמצטבר באופן שהנאשם ירצה עונש מאסר בן 24 חודשים, החל מיום מעצרו 30.9.05.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ