אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8293/05

גזר דין בתיק פ 8293/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8293-05
20/08/2006
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חביביאן
הנתבע:
מוחמד כללאב
עו"ד אוחנה
גזר דין

 

(נאשם 1, מוחמד בן סלאם כללאב)

  1. הנאשם הודה והורשע בעבירות של סחר בסם מסוכן, החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, והסתייעות ברכב לביצוע עבירה, הנוגעות לעיסקת סם שהתבצעה ביום 20.4.2005 בשעת צהריים, באזור התעשייה בירוחם, שבמהלכה מכר הנאשם לסוכן משטרתי 48.76 גר' הרואין תמורת 6000 ש"ח.  קדמה לעיסקה פנייתו הטלפונית של הסוכן לנאשם, באותו יום, כשעה קודם לכן, בה נידונו פרטי העיסקה, והנאשם הבהיר לסוכן כי המחיר המתבקש הינו 120 ש"ח לגרם הרואין. הנאשם הגיע למקום המפגש מלווה בנאשם מס' 2, כשהוא נוהג ברכב מסוג "מזדה לנטיס" (מ.ר. 5641329). יצוין כי משפטו של נאשם 2 התקיים בנפרד, והוא הורשע, במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של אי מניעת פשע הנוגע לעיסקת הסם.
  1. יצוין כי כתב האישום ייחס במקורו לנאשם 3 עיסקות סם עם הסוכן, אולם בשלב הראיות, לאחר שהחלה חקירתו הנגדית של הסוכן, ביקשה התביעה לתקן את כתב האישום ולצמצמו לעיסקת הסם המתוארת לעיל. על פי טענת ההגנה, שונתה מתכונתו של כתב האישום גם לאור אופייה הבעייתי והבלתי אמין של עדות הסוכן, שמחקירתו עלה, לכאורה, כי במהלך הפעלתו על ידי  המשטרה, ובניגוד להסכם ההפעלה עימו, כשל הוא עצמו בביצוע עבירות סמים וגניבת כספים שנמסרו לו מהמשטרה לצורך רכישת סמים.
  1. מתסקיר שירות המבחן ודוח סוציאלי, נ/1, עולה כי הנאשם, כבן 24, נעדר השכלה, הינו הבן החמישי מבין שמונה ילדים, מצבה הכלכלי של משפחת האב קשה, והנאשם נאלץ לעבוד במרבית תקופת ילדותו. הנאשם נישא בגיל 17, והינו אב ל - 4 ילדים רכים בשנים . המשפחה מתגוררת בפזורה הבדואית,  בתנאי דלות, ללא תשתית מסודרת של חשמל ומים, ומסגרת חינוכית לילדים. משפחתו מטופלת על ידי מחלקת הרווחה. אחד מילדיו, כבן 4, לוקה בשיתוק מוחין, והנאשם מסייע בהליכי השיקום של הילד. והנאשם חדור "תחושות קשות ביחס לריחוק מילדיו...ותחושות אשמה על מעשיו אשר מסבים נזק משמעותי, לתחושתו לילדיו."

הנאשם טען בפני שירות המבחן כי בתקופת ביצוע העבירה היה מצבה הכלכלי של המשפחה קשה ביותר, ולא ניתנה להם קצבת נכות עבור הבן, שהוצאות הטיפול בו היו מרובות, והנאשם נאלץ להתפרנס מעבודות מזדמנות. לדבריו הכיר באותה תקופה את הסוכן הסמוי שפנה אליו ושדלו לעשות את עסקות הסם, כאשר הנאשם עצמו לא היה מעורב מעולם בעבר במעשים מעין אלה.

התרשמות שירות המבחן הינה כי למעצרו הראשון של הנאשם, הנעדר עבר פלילי, והתאבדות חבר לתא, "השפעה מרתיעה ומסמנת גבולות עבורו". נוכח גילו הצעיר של הנאשם, "עמדתו הביקורתית" ביחס למעשים שביצע, ותהליך "הבדיקה העצמית" בו הוא נתון מאז שנעצר, ומאחר שטרם הפנים נורמות עברייניות, מעריך שירות המבחן כי אין צורך בהתערבות טיפולית של שירות המבחן, וכי "מאסר ממושך עלול להעמיק מעורבות שולית".   

  1. חרף נסיבות אישיות אלה מבקשת התביעה כי יושת על הנאשם עונש מאסר משמעותי וכבד, שיביא לידי ביטוי כמות הסם, מהותו, ומעמדו הבכיר של הנאשם בשרשרת הפצת הסם. עוד נטען כי ניתן ללמוד מהתסקיר שהנאשם מנסה לגלגל את מעשיו לפתחו של הסוכן, ומכאן כי מדובר בנטילת אחריות חלקית בלבד.   
  1. ב"כ הנאשם טוען כי נוכח הסתבכותו האמורה, היה הסוכן בעל עניין ראשון במעלה לבצע  את עיסקת הסם עם הנאשם ולשדלו להשלימה, כדי לרצות שולחיו. צוין כי סוכן זה היה אמור לשמש כעד תביעה גם בתיקים אחרים, בעניין נאשמים אחרים. כך הציג בפניי הסניגור את פסק הדין (תיק פ 8287/05) שניתן ביום 21.6.2006, בבית משפט זה (כב' השופט א.יעקב), בו נגזרו על הנאשם שם, אלנשמי עוואד שמו, שהודה בביצוע עיסקת הרואין בכמות דומה,  עם אותו סוכן, 18 חדשי מאסר לריצוי בפועל, בנוסף לעונש מותנה. על פי הנטען על ידי ההגנה, בהיעדר נסיבות אישיות מחמירות בעניינו של הנאשם דנן, נוכח עברו התקין, מצבו המשפחתי, התרשמות שירות המבחן מהשפעתו השלילית של מאסר ממושך, ונוכח עקרון אחידות הענישה, אין מקום להטיל על הנאשם עונש חמור מזה שהוטל בפרשת אלנשמי, נוכח הנסיבות הדומות מאד של מעשה העבירה בפרשה זו. בהקשר זה הציגה ההגנה פסקי דין מחוזיים בעבירות סחר בסמים בו הוטלו עונשי מאסר מתונים יחסית. [(ת.פ 40241/04(ת"א); ת.פ 1014/04(נצרת); ת.פ 100/97(ת"א)].

עוד נטען כי על בית המשפט להיות מודרך גם מהעונש שהוטל על נאשם 2, שנכח במקום העבירה, והורשע כאמור באי מניעתה, והוטל עליו עונש שעיקרו צופה פני העתיד.     

  1. מתקשה אני לקבל את טענת ההגנה כי לסוכן המשטרתי היה משקל מכריע בהנעת הנאשם לבצע את עיסקת הסם. בחינה אוביקטיבית של העובדות שנגולו בכתב האישום המתוקן, בהן הודה הנאשם, מלמדת על כך כי  עיסקת הסם התבצעה כשעה לאחר שסוכמו פרטי העיסקה, באופן המצביע על שליטתו המידית של הנאשם  בכמות ניכרת ביותר של סם מסוכן,  שאין להכביר מילים בעניין השפעתו ההרסנית, אותו נאות לספק לסוכן תמורת סכום כסף נכבד, בהתראה קצרה ביותר. הנאשם לא נצרך אפוא לשידול כלשהו, או להתארגנות ארוכה כדי לספק את הסם ואף קבע מחירו לסוכן וקיבל התמורה שדרש, וזאת ללא קשר ללהיטותו הנטענת של הסוכן להשלים העיסקה.

גם אם ייקבע, כי הסוכן המשטרתי נהג כאחד העבריינים, וביקש לרצות מפעיליו, אין בכך רבותא. במסגרת המלחמה בנגע הסמים מפעילה המשטרה גם סוכנים בעלי רקע עברייני,  שהתנהגותם אינה צפויה תמיד, שיש בכוחם ליצור יחסי אמון עם סוחרי הסמים, ולהביא לתפיסת הסם והסוחרים בו בכף. לא למותר לציין כי עדותו של הסוכן טרם הושלמה, ולא נקבעו לגביה כל ממצאי מהימנות, נוכח תיקונו של כתב האישום, כשם שאין מקום, בד בבד, לדון ביתר פרטי עדותו של הסוכן המצביעים על היקף מעורבותו של הנאשם, מעבר לנטען בכתב האישום.      

באשר לעונש שהוטל בפרשת אלנשמי, הרי שמגזר הדין עולה  כי בית המשפט שדן בעניינו התרשם כי הנאשם עלה על פסי שיקום לאחר ביצוע העבירה, וככל הנראה התבצע מהפך ממשי בתפיסת עולמו, והוא הפנים לחלוטין את הפסול שבהתנהגותו, עניין שאינו עולה קטגורית מתסקיר שירות המבחן בעניינו של הנאשם דנן. לא למותר לציין כי הגם שמדובר בביצוע עבירות דומות, שיש בהם מרכיבים עובדתיים משותפים, הרי שאין מדובר בנאשמים הנותנים את הדין באותה פרשה, ומכל מקום הובהר, על פי הצהרת המאשימה, כי ההליך בפרשת אלנשמי נתון בפני ערכאת הערעור וטרם הסתיים.

באשר לעניינו של הנאשם מס' 2 הרי שהעונש הוטל עליו במסגרת הסדר טיעון, ונקבע כי לא היה לו כל חלק בעיסקת העבירה, למעט מעורבות "שלילית" בכך שלא מנעה, ואין להשליך מעניינו על זה של הנאשם. 

  1. בעבירות של סחר בסם מסוכן מסוג הרואין מתחייבת ענישה משמעותית שיש בכוחה להרתיע הרבים. נסיבות אישיות אלה או אחרות, נסוגות מפני צורכי ההרתעה, ובמיוחד משעסקינן במי שמפיץ  סם בכמות גדולה  שיש בה כדי להמיט אסון על סביבתו, ובשל הרווח הצפוי לו ליבו גס במצוקתם של אחרים, המשתמשים בסם המופץ על ידו. אל ייפלא מי שנותן ידו לעבירות מסוג זה כי נסיבות אישיות, תקבלנה משקל פחות במכלול שיקולי הענישה הנבחנים.

ב- ע"פ 4381/05-פאיז אבו זקיקה נ' מדינת ישראל. (תק-על 2006(3), 1737,עמ' 1738) שניתן לאחרונה, בו אושר עונש של 48 חדשי מאסר לריצוי בפועל בגין החזקת הרואין במשקל של כמאה גרם, שלא לצריכה עצמית, שהוטל על נאשם בעל נסיבות אישיות חיוביות מאד, שהודה במעשה, נאמר על ידי בית המשפט העליון כך:

"...ובנוגע לנסיבותיו האישיות של המערער, קשות ככל שיהיו - בעבירות סמים מסוג זה, יש לייחס להן את המשקל השולי ביותר (ראו והשוו בעניין זה ע"פ 376/89 לובטון נ' מדינת ישראל, פ"ד מה(4) 309, 311), שכן חובה היא על בית-המשפט בימים אלו להילחם מלחמת חורמה בתופעה של החזקת סמים מסוכנים (ראו והשוו ע"פ 3759/03 יצחק תמיר ואח' נ' מדינת ישראל (טרם פורסם)).

אשר לעבירות סחר או החזקה מסחרית של סם מסוכן מסוג הרואין כבר נקבע, כי יש למצות את הדין עם עבריינים אלה ובפרט כאשר מדובר בהחזקה של כמות סם כה גדולה. כך למשל נקבע בע"פ 1594/96 סאלח אלאדין בן חאלד עקול נ' מדינת ישראל (לא פורסם):

"אכן, העונש שנגזר על המערער אינו קל. ברם, בתחום זה על הנסיבות האישיות לסגת מפני הענין הציבורי שבהטלת עונשים מרתיעים. באת כוח של המערער הצביעה על קיומם של פסקי דין שבהם נגזרו על נאשמים, שנמצאו אשמים בהחזקת סמים בכמויות גדולות יותר, עונשים קלים יותר. ברם, כל מקרה ונסיבותיו. בנסיבות הענין, גם אם אפשר שהעונש שנגזר על המערער נוטה לחומרא, אין עילה המצדיקה התערבות של ערכאת הערעור לקולא."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ