אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8292/05

גזר דין בתיק פ 8292/05

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8292-05
04/09/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סעדון
הנתבע:
כללאב זאיד
עו"ד חיים אוחנה
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעובדות כתב אישום מתוקן, בעבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג - 1973, (להלן: "פקודת הסמים המסוכנים"), בעבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית לפי סעיף  7 (א) + (ג) לפקודת הסמים המסוכנים ובעבירה של הסתייעות ברכב לביצוע עבירה לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה (נוסח חדש) התשכ"א - 1961.
  1. עובדות כתב האישום מלמדות, כי ביום 7.8.05 התקשר סוכן משטרתי סמוי לנאשם, בהנחיית מפעילו, וביקש לקנות ממנו 50 גרם של סם מסוכן מסוג הרואין. השניים קבעו להיפגש מאוחר יותר בתחנת הדלק בפארק אופיר ליד חנות "יוניברס" שבבאר-שבע. באותו יום, בשעה 15:11 או בסמוך מיד לאחר מכן, מכר הנאשם לסוכן המשטרתי סם מסוכן מסוג הרואין, במשקל של 27.54 גרם, בתמורה לסך של 2,700 ש"ח.

כתב האישום המקורי  ייחס לנאשם שלוש עסקאות של סחר בסמים אל מול הסוכן המשטרתי. אולם, לאחר שתוקן כתב האישום נותר כנגד הנאשם אישום אחד של סחר בסמים מסוכנים, כמפורט לעיל.

  1. התביעה בטיעוניה לעונש טענה כי מדובר בעבירה חמורה של סחר בסם מסוכן מסוג הרואין, הידוע בשמו גם "סם המוות", אשר לא אחת קראו בתי המשפט למגר את הנגע האמור בדרך של הטלת ענישה מכבידה ומרתיעה.   התובעת הדגישה כי ההסדר אשר גובש בתיק זה, בא כדי לחסוך מזמנו של בית המשפט, מזמנה של הפרקליטות והמשטרה על כל נדבכיה. בנסיבות אלו עתרה כי יושת על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת אשר ישקף את מדיניות הענישה הראויה.
  1. מאידך, טען ב"כ הנאשם בזכות הנאשם. הדגיש הסנגור את עובדת תיקונו של כתב האישום, אשר הכיל  בתחילת הדרך שלושה אישומים של סחר בסמים מסוכנים, כשלאחר תיקונו נותר אישום אחד בלבד המייחס לנאשם עבירה של סם מסוג הרואין במשל של כ-27 גרם. כמו כן, עמד הסנגור על  נסיבות ביצוע העבירה כשהוא עומד על אופיו של הסוכן המשטרתי הסמוי, שהינו במקרה זה, עבריין סמים אשר גויס לסייע למשטרה במסגרת מבצע לתפיסת סוחרי סמים. הדגיש הסנגור כי מדובר בסוכן אשר היה לו אינטרס ממשי לסייע למשטרה בתפיסת סוחרי סמים, והכל כדי להציל את עורו. כמו כן הצביע הסנגור על העובדה כי במהלך הפעלתו של הסוכן הסמוי מעד הוא ונטל כספים לכיסו, ולא העבירם למפעיל, באופן המלמד על אופיו והתנהלותו של הסוכן. כן הדגיש הסנגור, כי היה זה הסוכן אשר המריץ ושידל את הנאשם להשיג עבורו סמים, כדי להפלילו.

הסנגור לא טען כי הנסיבות מלמדות על סוכן מדיח על פי אמות המידה אשר נקבעו בפסיקה, אך טען, כי יש לתת לנסיבות ביצוע העסקה משקל לקולא בשלב הענישה. לדבריו, הסוכן הסמוי הוא זה אשר יצר את הקשר עם הנאשם והוא זה אשר עודד אותם והביא אותם לביצוע המעשים.

עמד הסנגור על נסיבותיו האישיות של הנאשם, על העובדה כי מדובר בבחור צעיר שלחובתו שתי הרשעות קודמות האחת משנת 2001 בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והשנייה משנת 2003 בעבירה של החזקת סמים מסוכנים. הדגיש הסנגור, כי אין מדובר בסוחר סמים פעיל, כי אין מדובר באדם בעל הרשעות מכבידות וכי זהו לו המפגש הראשון עם כותלי בית הכלא. הדגיש הסנגור כי הנאשם הודה בעובדות מיד לאחר שתוקן כתב האישום ובכך חסך מזמנו של בית המשפט ומזמנם של הצדדים. הנאשם הביע חרטה על מעשיו וציין כי ברצונו לחזור בהקדם לבני משפחתו ולשני ילדיו הקטינים. 

הסנגור עמד ארוכות בטיעוניו על העונש הראוי לדעתו בנסיבות העניין. הסנגור הצביע על פסק הדין אשר ניתן לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי כאן, מפי כב' השופט אברהם יעקב בעניין ת.פ. 8287/05 שם מצא לנכון בית המשפט, באותה פרשה של הפעלת הסוכן הסמוי ובנסיבות של מכירת סם מסוג הרואין במשקל של 51 גרם, להשית על הנאשם עונש מאסר לתקופה של 18 חודשים בלבד. טען הסנגור, כי אחידות הענישה מחייבת כי בית המשפט כאן ישית ענישה בגבולות הענישה שהושתה שם שאחרת יהווה הדבר הפליה.

  1. נתתי את הדעת לחומרת המעשים בהם נמצא הנאשם מעורב כשהוא מספק סם מסוכן מסוג הרואין במשקל כה ניכר לסוכן המשטרתי הסמוי. מכמות הסם אשר סופקה לסוכן המשטרתי, ניתן לספק כמות ניכרת של מנות סם רבות. על הצורך במיגור תופעת הסחר בסמים ובפרט כאשר מדובר בהפצת הסם הלבן, הוא סם ההרואין, נכתב רבות על ידי בתי המשפט השונים, כאשר כולם כאחד קראו להשתת ענישה מחמירה ומרתיעה כדי לקדם את האינטרס הציבורי והוא הרחקת כל אלה המעורבים בעולם הפצת הסם, אל מאחורי סורג ובריח.

ראה בין השאר בע"פ 532/88 יעקב בן שימול נ' מדינת ישראל תק-על 89 (2) 1204, בע"פ 1594/96 סאלח אלאדין בן חאלד עקול נ' מדינת ישראל, תק-על 97 (2), 377, ע"פ 2494/05 עודה אבו קרון נ' מדינת ישראל, דינים עליון כרך עא  834).

אל מול מדיניות הענישה והצורך החברתי למגר את התופעה ולמצער להלחם בה ולצמצמה, נתתי את הדעת לנסיבותיו האישיות של הנאשם, לגילו הצעיר לעובדה כי הינו בעל משפחה, נשוי ואב לשני ילדים קטינים וכי הביע חרטה על מעשיו.

כן נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשם חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה לאחר תיקון כתב האישום.

הגם זאת אין בכל אלה  כדי להצדיק השתת ענישה מקלה כפי שעתר סנגורו של הנאשם ונסיבותיו האישיות של הנאשם, טובות ככל שתהיינה נסוגות הן  מפני העניין הציבורי שבהטלת עונשים מהותיים ומרתיעים על הסוחרים בסמים מסוכנים.

בנסיבות העניין גם לא מצאתי לתת כל משקל לקולא באשר לטענה כי העיסקה בוצעה בעקבות שידולו של הנאשם על ידי הסוכן הסמוי. בענין זה, בל נשכח כי עצם הפעלת סוכנים כאמצעי ללחימה בנגע הסמים ולכידתם של סוחרי סמים הינו בבחינת "הכרח בל יגונה" והדברים אמורים גם כאשר הסוכן יוזם את הפניה לסוחר סמים ומבקש לרכוש ממנו סם. זאת להבדיל ממצב בו טומן הסוכן פח לאדם ישר דרך ושומר חוק ומשדלו למעשה העבירה באופן שאילמלא השידול לא היה זה כושל בעבירה (ראה כדוגמא           ע"פ 15/78 משה ביבס נ' מדינת ישראל, פד' לב (3), 64).

רק סיטואציה של שידול מובהק, ושביחס אליה אכן הובעה מורת רוח בפסיקה, תצדיק הקלה משמעותית בעונשו של העבריין. (ראה עפ 6097/98 ויקטור דיין נ' מדינת ישראל תק-על 99 (2),981).

אין זה המקרה העומד בפני. אין לומר כי מדובר באדם תמים ישר דרך, אשר שודל על ידי סוכן סמוי לביצוע העבירה.  העיסקה אמנם בוצעה לאחר שהסוכן הסמוי פנה אל הנאשם אך, הנאשם מייד נענה לפנייתו של הסוכן ושיתף עימו פעולה.

אשר למידת הענישה הראויה אשר יש להשית על עבריין הסוחר בסם מסוכן מסוג הרואין, סבורתני, כי הענישה הראויה הינה לשנות מאסר ארוכות מאחורי סורג ובריח כמובן בהתחשב בכמות הסם, לגביה בוצעה העסקה, אופיו של הנאשם כנלמד מהרשעותיו הקודמות ומהתנהלותו וכן נסיבותיו האישיות.

גזירה שווה מפסק הדין אשר ניתן על ידי כב' השופט אברהם יעקב בת.פ. 8287/05 לענייננו זה, איננה ראויה. הנסיבות אשר באו בפני השופט יעקב הינן נסיבות מיוחדות ויוצאות דופן של בחור צעיר הנעדר כל הרשעות קודמות ואשר הוכח בפני בית משפט כי מדובר בבחור נורמטיבי, אשר גמר עומר לשנות את חייו וללמוד מקצוע שיהא בו כדי לפרנס את בני משפחתו. זאת למד בית המשפט מן העובדה כי החל בלימודים זמן קצר לפני מעצרו, ולאחר ביצוע העבירות בהן הורשע, ולנוכח תסקיר שירות המבחן אשר התרשם כי הליך המעצר הממושך איפשר לנאשם לבחון את נסיבות מעצרו ולהבין את חומרת מעשיו ואשר המליץ שלא להשית עליו ענישה מחמירה כדי לא להעמיק את מעורבותו הפלילית של הנאשם והשרשת נורמות עברייניות בהתנהגותו בעתיד. אכן, נסיבות מיוחדות להן נתן בית המשפט את הדעת והשית עליו ענישה מקלה ביותר. במקרה אחר, אשר בא בפני כב' השופט יעקב (ת.פ. 8289/05), במסגרת אותו מבצע לתפיסת סוחרי סמים, שבו הופעל הסוכן המשטרתי הנדון, הושת על נאשם שם עונש מאסר לתקופה של 4 שנים לאחר שהורשע בעבירה של סחר בסם הרואין במשקל של 50 גרם וכן בעבירה של סחר בסם מסוכן מסוג קנבוס במשקל גדול של קילוגרמים כשבעברו הרשעות קודמות בעבירות סמים וכן הופעל כנגדו עונש מאסר שהיה תלוי ועומד נגדו של 24 חודשים באופן מצטבר לעונש שהושת כך שבסיכומו של דבר הושת עליו עונש מאסר של 6 שנים.

לאור כל האמור לעיל, מצאתי לנכון לחרוג במידת מה מן הענישה המחמירה אשר יש להשית בעבירות של סחר בסם הרואין אך ורק בהתחשב בהודאתו של הנאשם ובהתחשב בדברים אשר נאמרו על ידי הסנגור באשר להפעלתו של הסוכן הסמוי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ