אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8288/05

גזר דין בתיק פ 8288/05

תאריך פרסום : 16/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8288-05
19/09/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפנאן אבו טהה
הנתבע:
אלוולידי סאלם
עו"ד רחל תמם ממשרד עו"ד מוטי יוסף
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעובדות כתב אישום מתוקן, בעבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג - 1973, (להלן: "פקודת הסמים המסוכנים"), בעבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית לפי סעיף  7 (א) + (ג) לפקודת הסמים המסוכנים. כתב האישום מלכתחילה ייחס לנאשם שני אישומים של סחר בסמים מסוכנים. לאחר תיקון כתב האישום נשאר אישום אחד המייחס לנאשם כי ביום 5.7.05 מכר הוא לסוכן משטרתי סמוי סם מסוכן מסוג הרואין, במשקל של 51.92 גרם, בתמורה לסך של 4,800 ש"ח.
  1. התביעה בטיעוניה לעונש טענה כי מדובר בעבירה חמורה של סחר בסם מסוכן מסוג הרואין, הידוע בשמו גם "סם המוות", אשר לא אחת קראו בתי המשפט למגר את הנגע האמור בדרך של הטלת ענישה מכבידה ומרתיעה. הדגישה התובעת כי לנאשם הרשעות קודמות בפלילים, כאשר לחובתו הרשעה משנת 1999 בעבירה של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית (ת.פ. (ב"ש) 1598/98) שם הושת עליו עונש מאסר למשך חודשיים וכן מאסר מותנה והרשעה נוספת מינואר 1999 במסגרת ת.פ. 10337/98 של בית משפט מחוזי תל-אביב שם הושת על הנאשם עונש מאסר ל-30 חודשים וכן מאסר מותנה בגין עבירה של סחר בסמים מסוכנים מסוג קנאבוס במשקל של 31.12 ק"ג נטו.

טענה התובעת כי העובדה שהנאשם נמצא מעורב שנית בעבירות סמים מלמדת כי לא היה בענישה דאז כדי להרתיע את הנאשם מלחזור ולבצע עבירות בתחום הסמים. התובעת הדגישה כי ההסדר אשר גובש בתיק זה, נועד כדי לחסוך מזמנו של בית המשפט, מזמנה של הפרקליטות והמשטרה על כל נדבכיה. בנסיבות אלו עתרה כי יושת על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת, אשר ישקף את מדיניות הענישה הראויה בהתאם לפסיקה אותה הביאה בפני.

  1. מאידך, טען ב"כ הנאשם בזכות הנאשם. הדגיש הסנגור את עובדת תיקונו של כתב האישום, אשר הכיל  בתחילת הדרך שני אישומים של סחר בסמים מסוכנים, כשלאחר תיקונו נותר אישום אחד בלבד המייחס לנאשם עבירה של סם מסוג הרואין במשקל של    כ-50 גרם. כמו כן, עמד הסנגור על  נסיבות ביצוע העבירה כשהוא עומד על אופיו של הסוכן המשטרתי הסמוי, שהינו במקרה זה, עבריין סמים אשר גויס לסייע למשטרה במסגרת מבצע לתפיסת סוחרי סמים. הדגיש הסנגור כי מדובר בסוכן אשר היה לו אינטרס ממשי לסייע למשטרה בתפיסת סוחרי סמים, והכל כדי להציל את עורו, לאור מעורבותו בעבירות של סחר בסמים מסוכנים. כמו כן הצביע הסנגור על העובדה כי במהלך הפעלתו של הסוכן הסמוי מעד הוא ונטל כספים לכיסו ולא העבירם למפעיל, באופן המלמד על אופיו והתנהלותו של הסוכן. 

עמד הסנגור על נסיבותיו האישיות של הנאשם, על העובדה כי מדובר באב ל-7 ילדים כאשר בנו בן ה- 18 סובל ממחלת כליות קשה, המחייבת קבלת טיפולי דיאליזה וכי הנאשם הוא היחיד מבני המשפחה אשר ליווה את בנו לטיפולים האמורים וכי הניתוק  מן הבן קשה עליו כמו גם על בנו.

הדגיש הסנגור, כי אין מדובר בסוחר סמים פעיל והראיה היא כי מאז הרשעתו האחרונה משנת 1999 לא נרשמה לחובתו כל הרשעה בפלילים.

הדגיש הסנגור כי הנאשם הודה בעובדות, מיד לאחר שתוקן כתב האישום ובכך חסך מזמנו של בית המשפט ומזמנם של הצדדים. הנאשם הביע חרטה על מעשיו וציין כי ברצונו לחזור בהקדם לבני משפחתו ולסייע בפרט לבנו החולה. 

הסנגור עמד ארוכות בטיעוניו על העונש הראוי לדעתו בנסיבות העניין. הסנגור הצביע על שורת פסקי הדין אשר ניתנו לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי כאן, בעינינם של נאשמים אשר עמדו לדין בעקבות הפעלתו של הסוכן הסמוי כאן, ובפרט לשני מקרים אשר באו בפני (פרשת כללאב ת.פ. 8292/05 ופרשת אלחריניק ת.פ. 8291/05 ) שם הושת על הנאשמים עונש מאסר לתקופה של 3 שנים ובענין של  כללאב  הופעל בנוסף מאסר מותנה אשר היה תלוי ועומד נגדו. טען הסנגור, כי אחידות הענישה מחייבת כי בית המשפט כאן ישית ענישה בגבולות הענישה שהושתה שם שאחרת יהווה הדבר הפליה.

  1. נתתי את הדעת לחומרת המעשים בהם נמצא הנאשם מעורב כשהוא מספק סם מסוכן מסוג הרואין במשקל כה ניכר לסוכן המשטרתי הסמוי. מכמות הסם אשר סופקה לסוכן המשטרתי, ניתן לספק כמות ניכרת של מנות סם רבות. על הצורך במיגור תופעת הסחר בסמים ובפרט כאשר מדובר בהפצת הסם הלבן, הוא סם ההרואין, נכתב רבות על ידי בתי המשפט השונים, כאשר כולם כאחד קראו להשתת ענישה מחמירה ומרתיעה כדי לקדם את האינטרס הציבורי והוא הרחקת כל אלה המעורבים בעולם הפצת הסם, אל מאחורי סורג ובריח.

ראה בין השאר בע"פ 532/88 יעקב בן שימול נ' מדינת ישראל תק-על 89 (2) 1204, בע"פ 1594/96 סאלח אלאדין בן חאלד עקול נ' מדינת ישראל, תק-על 97 (2), 377, ע"פ 2494/05 עודה אבו קרון נ' מדינת ישראל, דינים עליון כרך עא  834).

אל מול מדיניות הענישה והצורך החברתי למגר את התופעה ולמצער להלחם בה ולצמצמה, נתתי את הדעת לנסיבותיו האישיות של הנאשם,  לעובדה כי הינו בעל משפחה, אב ל- 7 ילדים, בן החולה במחלה קשה המחייבת טיפול רפואי יומי וקבלת עזרה של בני המשפחה וכן לעובדה כי הביע חרטה על מעשיו. כן נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשם חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה לאחר תיקון כתב האישום.

הגם זאת אין בכל אלה  כדי להצדיק השתת ענישה מקלה ונסיבותיו האישיות של הנאשם, טובות ככל שתהיינה נסוגות הן מפני האינטרס הציבורי שבהטלת עונשים מהותיים ומרתיעים על הסוחרים בסמים מסוכנים. בנסיבות העניין גם לא מצאתי לתת כל משקל לקולא באשר לטענה כי העיסקה בוצעה בעקבות שידולו של הנאשם על ידי הסוכן הסמוי. בענין זה, בל נשכח כי עצם הפעלת סוכנים כאמצעי ללחימה בנגע הסמים ולכידתם של סוחרי סמים הינו בבחינת "הכרח בל יגונה" והדברים אמורים גם כאשר הסוכן יוזם את הפניה לסוחר סמים ומבקש לרכוש ממנו סם. זאת להבדיל ממצב בו טומן הסוכן פח לאדם ישר דרך ושומר חוק ומשדלו למעשה העבירה באופן שאילמלא השידול לא היה זה כושל בעבירה (ראה כדוגמא  ע"פ 15/78 משה ביבס נ' מדינת ישראל, פד'     לב   (3), 64).

רק סיטואציה של שידול מובהק, ושביחס אליה אכן הובעה מורת רוח בפסיקה, תצדיק הקלה משמעותית בעונשו של העבריין. (ראה עפ 6097/98 ויקטור דיין נ' מדינת ישראל תק-על 99 (2),981).

אין זה המקרה העומד בפני. אין לומר כי מדובר באדם תמים ישר דרך, אשר שודל על ידי סוכן סמוי לביצוע העבירה.  העיסקה אמנם בוצעה לאחר שהסוכן הסמוי פנה אל הנאשם אך, הנאשם מייד נענה לפנייתו של הסוכן ושיתף עימו פעולה.

אשר למידת הענישה הראויה אשר יש להשית על עבריין הסוחר בסם מסוכן מסוג הרואין, סבורתני, כי הענישה הראויה הינה לשנות מאסר ארוכות מאחורי סורג ובריח כמובן בהתחשב בכמות הסם, לגביה בוצעה העסקה, אופיו של הנאשם, כנלמד מהרשעותיו הקודמות ומהתנהלותו וכן נסיבותיו האישיות.

בנסיבות פרשת הפעלתו של הסוכן הסמוי, אליהן נתתי את הדעת בגזרי דין אחרים, כמפורט לעיל, מצאתי לנכון לחרוג במידת מה מן הענישה המחמירה אשר יש להשית בעבירות של סחר בסם הרואין. אך, בשונה מן המקרים הקודמים, אשר באו בפני ולנוכח מעורבותו של הנאשם בעבירות סמים בעברו, בין השאר עבירה של סחר בסם מסוג קנאבוס במשקל כה גדול של 31 ק"ג, יש להשית על נאשם זה ענישה מחמירה ומרתיעה יותר.

  1. לאור כל האמור לעיל, ובהתאם למדיניות הענישה הנוהגת בעבירות אלו, ובהתחשב בנסיבותיו הפרשה דנן הנוגעת להפעלתו של הסוכן הסמוי כמו גם נסיבותיו המיוחדות של הנאשם מצאתי לנכון שלא להשית על הנאשם את העונש אותו הייתי מוצאת לנכון להשית בנסיבות אחרות.
  1. אשר על כן, אני משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      מאסר  בפועל ל- 4 שנים החל מיום מעצרו 19.9.05.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ