אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8286/04

גזר דין בתיק פ 8286/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8286-04
02/01/2006
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
יוסי (אסף) לוי
עו"ד ע. סיבוני
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובעקבות הסדר שהושג בין הצדדים, לאחר שמיעת עדות המתלוננת, בדבר תיקון כתב האישום - בעבירת סחיטה באיומים, לפי סעיף 428 , רישא, לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); ב - שתי עבירות איומים, לפי סעיף 192 לחוק; ובעבירת תקיפה, לפי סעיף 380 לחוק.

            נסיבות ביצוע העבירות - כך על פי כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן כדלהלן:

            לאחר כחודשיים (2004/ 10-9) של חברות בין הנאשם לבין המתלוננת (ילידת 8.5.86) ניתקה זו את הקשר עם הנאשם. אולם, הנאשם שסירב להשלים עם ניתוק הקשר, נהג להגיע אליה, כמעט מידי יום, למקום עבודתה בחנות, ולבקשה לחדש את קשר החברות עימו, למרות התנגדותה הנחרצת; ובאחת הפעמים, איים עליה, כי " אם לא תהיה שלו - היא גם לא תהיה של אף אחד". כן, נהג להגיע לקרבת ביתה ולאיים עליה, כי אם לא תצא אליו לדבר איתו, יקים "מהומות בשכונה". ( האישום הראשון)

            מעשי הנאשם הגיעו לשיאם - כך על פי האישום השני - ביום 11.11.04,  כאשר בשעת בוקר, סמוך לפני צאתה למקום עבודתה, הגיע אל תחת ביתה של המתלוננת, ולאחר שעל פי דרישתו, החזירה לו זו סכום כסף שהלווה לה בעבר, החל לתחקר אותה אודות קשר חברות שרקמה בינתיים, לדבריו, עם אחר; והוסיף לדבר על ליבה ולחזר אחריה שתחדל מאותו קשר אחר ותחדש את הקשר עימו. משהמתלוננת שבה ודחתה, חד משמעית, את חיזוריו, איים עליה הפעם, ובאותו מעמד, כי ישרוף אותה, ובלבד שלא תהא לאיש אחר, זולתו. ואכן, הנאשם ניגש אל רכבו, נטל הימנו מיכל מלא בנזין ושפך את תכולתו על המתלוננת - מראשה ועד כפות רגליה - ותוך שהחומר הדליק צורב את כל גופה, צעק ואיים עליה, כי אין הוא מדבר דברים בעלמא; וכדי להוכיח זאת, גם שלף מצית יד, הדליקו והחזיקו דולק סמוך לגופה, תוך שהוא מאיים עליה, כי אם תזוז - יצית אותה.

            כך נמשך מעמד זה, כשהנאשם עובר, חליפות, מחיזורי אהבה לאיומים, כי יצית אותה אם תזוז, או אם תסרב לדבר איתו או  אם "לא תהיה שלו". מפאת הפחד והאימה שבהם היתה שרויה במצב זה, נאלצה המתלוננת לעמוד במקומה ולהקשיב לדבריו של הנאשם - חיזוריו, מחד; ואיומיו, מאידך.

            לאחר זמן, עלה בידי המתלוננת לשכנעו לאפשר לה לעלות לביתה כדי להחליף את בגדיה ולנסוע לעבודתה, ולצורך שיכנוע זה, נאלצה לבקשו להמתין לה, כביכול, עד שתחליף את בגדיה וכי יסיענה למקום עבודתה, ובהבטיחה לו כי ימשיכו לשוחח בדרך לעבודה. ואכן, הנאשם הסיע את המתלוננת למקום עבודתה, ותוך כדי הנסיעה ביקש את סליחתה על מה שעשה זה עתה, והמשיך בחיזוריו אחריה כי תשוב אליו.

            ואולם -  ועדיין באותו יום, בשעת ערב - הגיע הנאשם, שוב, למקום עבודתה של המתלוננת (חנות בגדים) ודרש הימנה למסור לו את מס' הטלפון של אותו "חבר חדש"; ובעקבות איומיו, כי אם לא תעשה כדבריו, "יהפוך את החנות", נאלצה למסור לו את מספר הטלפון האמור, ורק אחר זאת עזב הנאשם את המקום.

            עוד, ולמחרת - כך על פי האישום השלישי - הוסיף הנאשם והתקשר אל המתלוננת, בהיותה בביתה, ואיים עליה, שוב, באומרו לה, כי  "בפעם הבאה", ישוב וישפוך בנזין עליה ועל עצמו וישרוף אותה ואת עצמו, כשהם חבוקים יחדיו.

2.         מתסקיר שירות המבחן שהוגש אודותיו (מיום 21.11.05) עולה, כי הנאשם - רווק, בן 20 - מוכר לשירות המבחן מאז תקופת נערותו (משנת 2000). לנאשם שני אחים מאימו, אשר נפרדה מאביו בהיות הנאשם תינוק, ומאז נותק הקשר שלו עם אביו; ולאורך שנות חייו עם אימו, חווה אווירה משפחתית רוויית אלימות ודחייה, שבעטייה הוטמעו בו תחושות קיפוח, כעס, קורבנות והיותו דחוי.

            זהו גם הרקע, כך התרשם שירות המבחן, לקודים העברייניים שפיתח מאז ילדותו, כדרך להתמודדות עם בעיות ועם הקושי לשלוט בעצמו במצבי לחץ; ועל אף נסיונות טיפוליים רבים שנעשו עימו, הוא מתקשה לגלות נכונות לטיפול ולעריכת שינוי עצמי.

            מגיל צעיר נדד הנאשם בין מסגרות חוץ-ביתיות שונות - ובכלל זה, משפחות אומנה ומוסדות חסות הנוער - והוא אובחן כמי שזקוק למסגרת משולבת של חסות הנוער ובריאות הנפש. אלא שכזו לא נמצאה עבורו, וכך חזר להתגורר עם אימו, לסירוגין, כשהוא מטופל על ידי שירות המבחן בקשר עם עבירות סמים ואלימות כלפי אימו.

            עוד עולה מתסקיר זה, כי כבר בשנת 2003 הסתבך הנאשם בעבירת אלימות על רקע דומה כלפי חברה קודמת שהיתה לו (קטינה) ובגינה נידון למאסר בפועל.

            בהתייחס לעבירות נשוא תיק זה - מסר הנאשם לשירות המבחן, כי אכן ניסה למנוע את התנגדות הורי המתלוננת לקשריה של זו עימו, אך עתה השלים עם הפרידה הימנה, ואינו מעוניין בכל קשר עימה. לדבריו, חש כי המתלוננת ניצלה אותו, בהחליטה לנתק את הקשר עימו, וזאת דווקא על רקע "הביטול העצמי" שלו מפניה; ולכן, פעל מתוך ייאוש ותסכול, ורק מתוך כוונה להפחידה, גרידא, כדי שתשוב אליו.

            על פי התרשמות שירות המבחן, התנהגות הנאשם בעבירות אלו - מקורה בקשיי התמודדות עם תחושות דחייה וחרדות נטישה שפיתח במהלך שנות חייו, על רקע חוויות הילדות שחווה, כאמור.

            ובאשר למתלוננת, מאידך - כך העלה בירורו של שירות המבחן משיחה עימה - חוששת היא, עדיין, מפני הנאשם, וגם כיום (בהיותה בת 19), והדבר מתבטא בחששותיה אף לצאת מהבית.

            בסיכומו של תסקיר זה, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית אודות הנאשם, נוכח חומרת העבירות וחששה של המתלוננת. אך, ומאידך, הומלץ להורות לשב"ס (להמליץ בפני שב"ס) לשלב את הנאשם בתכנית לטיפול באלימות במשפחה בכלא "חרמון".

            מהתסקיר הנוסף (מיום  4.12.05) - שעל  הגשתו הוריתי, לבקשת הסניגורית, שטענה כי התסקיר המקורי לא כלל כל התייחסות לאופן תפקודו החיובי של הנאשם בכלאו במהלך מעצרו זה, והשתלבותו בתוכניות טיפוליות, כפי שנטען - עלה, כי הנאשם עבר במעצרו זה תהליך טיפולי התחלתי, בלבד, וכי עדיין מגיב הוא מתוך אותם דפוסי התנהגות קודמים; וכי המוטיבציה, כביכול, שהוא מבטא, אינה אלא חיצונית ומניפולטיבית לצרכי משפט זה, ואין בה כל רצון כן ואמיתי.

            נוכח האמור, שב שירות המבחן ונמנע מהמלצה טיפולית, כאמור, וחזר על אותה עמדה שהביע בתסקיר המקורי.

  1. לדידי, וגם אילמלא שמעתי את עדותה של המתלוננת על דוכן העדים, הרי שכבר למקרא עובדות האישום השני, קשה שלא להזדעזע מעוצמת המחזה המחריד העולה מהן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ