אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8277/05

גזר דין בתיק פ 8277/05

תאריך פרסום : 17/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8277-05,8276-05
24/09/2007
בפני השופט:
אברהם יעקב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד
הנתבע:
1. בירמן גנריך (הנאשם ב-ת.פ. 8277/05)
2. ז'אק שלומי (סלבה) (הנאשם ב-ת.פ. 8276/05)

עו"ד קריכלי
עו"ד ז'אק
גזר דין

1.                   כנגד הנאשמים הוגשו כתבי אישום מתוקנים, בעקבות הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים, המייחסים להם ביצוע עבירת סחיטה באיומים לפי סעיף 428 רישא לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: החוק), וכן עבירת איומים על פי סעיף 192 לחוק, אשר יוחסה לנאשם 2 בלבד.

הנאשם 1 הודה בביצוע העבירה המיוחסת לו, תוך כפירה באמור בסעיף 2 לכתב באישום, והורשע על פי הודאתו.

הנאשם 2 הודה בביצוע עבירת סחיטה באיומים והורשע בגינה על פי הודאתו.

באשר לעבירת האיומים, הנאשם 2 טען כי העובדות המתוארות בסעיף 9 לכתב האישום, על אף הודאתו בהן, אינן מקימות עבירה לאור ההקשר שבו נאמרו הדברים. בהעדר ראיה לעניין הקשר הדברים ובהינתן שנטל זה לא הורם על ידי המאשימה, זוכה הנאשם 2 מביצוע עבירה זו.

2.                   על פי עובדות כתב האישום המתוקן, לנאשם 2 הוא בעל חברה הנקראת "ISL", ולחברה עסקים עם "ישראגל דגים" שבבעלות האחים בוריס וישראל מיטרמן (להלן: המתלוננים). בין הנאשם 2 למתלוננים התגלע סכסוך כספי על רקע הסדר ניכיון שיקים שהיה בניהם, והנאשם 2 טען כי המתלוננים חבים לו סכום כסף גבוה. בסמוך לפני חודש מאי 2005, נדברו הנאשמים לנסות ולהניע את המתלוננים לשלם לנאשם 2 את כספו.

הנאשם 2 הגיע בתחילת חודש מאי אל עסקם של המתלוננים, מספר פעמים, ודרש מישראל מיטרמן שישלם לו את כספו, אך הוא סרב. בתאריך 06/05/05, סמוך לשעה 10:00, הנאשם 2 הגיע שוב לעסקם של המתלוננים, פנה אל ישראל מיטרמן ודרש ממנו לשלם לו סך של 250,000 ש"ח. לאחר שישראל סרב לתת לנאשם 2 את הכסף, עזב הנאשם 2 את העסק, תוך שהוא מאיים עליו באמרו לו שאם לא יסתדר איתו, ינקוט בהליכים ויהיה "בלאגן".

בתאריך 09/05/05, סמוך לשעה 12:00, נסעו הנאשמים יחד לאשדוד, והגיעו לעסקם של המתלוננים. הנאשם 1 נכנס לבית העסק ודרש לדבר עם ישראל. הנאשם 1 נכנס לחדר שבו ישב ישראל, סגר אחריו את הדלת, וטען בפני ישראל כי הוא מה"שוק האפור" וכי קיבל שיקים מחברת ISL, תוך דרישה שישלם את תמורתם. הנאשם 1 סרב להציג בפני ישראל את השיקים ואמר שהם נמצאים בחברת ISLוכי אם יגיע עם החברה לפשרה, לא יעשה דבר.

ישראל אמר לנאשם 1 שהוא אינו מוכן לשלם את הכסף מאחר וגם הנאשם 2 ואביו חייבים לו כסף. אזי, איים הנאשם 1 על ישראל באמרו לו שיעשה לו "בלאגן" במפעל ובביתו. עוד אמר, כי על המתלוננים לשלם סך של 200,000 ש"ח תוך יומיים-שלושה, אחרת יהיו להם בעיות, ועזב את המקום.

כאמור, בגין מעשים אלה הורשעו הנאשמים בביצוע עבירת סחיטה באיומים.

3.                   בטיעוני המאשימה לעונש, טען ב"כ כי הנאשמים דנן פעלו לפתרון סכסוך כספי שהיה להם עם המתלוננים ואשר בגינו אף הוגשה תביעה אזרחית לבית משפט השלום בתל-אביב, על ידי איום וסחיטת המתלוננים. בפעלם כן, הנאשמים למעשה נטלו את החוק לידיהם ועשו דין לעצמם, תופעה מסוכנת ופסולה שאותה יש למגר. לטענת ב"כ המאשימה אין לאבחן בין חלקו של המתכנן- הנאשם 2 לבין חלקו של המבצע- הנאשם 1, ודינם אחד. לטענתו, יש לתת משקל רב בגזירת העונש לאינטרס הציבורי- מוסרי ולהחמיר בענישת הנאשמים, שאת התנהגותם העבריינית יש להוקיע.

הנאשם 1

4.                   בעניינו של הנאשם 1 הוגש תסקיר ממנו עולה כי הנאשם 1, יליד 1969, עלה ארצה מאוקראינה בשנת 1995 וכיום הוא מתגורר עם בת זוגו ובנם בן ה-4. בעברו היה מכור לסמים קשים, אך נגמל מהם לאחר שעבר תהליך שיקום, והוא נקי מסמים מזה 7 שנים. בשש השנים האחרונות עבר כמדריך שחיה ומטפל בהידרותרפיה באוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים. התסקיר מתאר את קשייו של הנאשם 1 בילדותו על רקע תנאי עזובה רגשית וחינוכית בהם גדל. מגיל צעיר ועוד בטרם עלה ארצה החל לצרוך סמים קשים באופן לא רציף והסתבך עם החוק. לאחר שעלה ארצה, ובין היתר לאור קשיו הכלכליים והחברתיים הכרוכים בעלייתו, החל לצרוך סמים קשים באופן אינטנסיבי. על רקע השימוש בסמים, ביצע הנאשם 1 בעברו עבירות שונות.

מרישומו הפלילי עולה כי בשנת 2001 הורשע בעבירות פריצה לרכב בכוונה לגנוב, החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית, גניבה והונאה בכרטיסי חיוב, עבירות אשר בוצעו בין השנים 1997-1998.

בשנת 1998 הנאשם 1 השתלב בטיפול ביחידה לנפגעי סמים וגילה מעורבות והתמדה בהליך הטיפולי. באותה תקופה החל לימודיו כמאמן שחיה ומטפל בהידרותרפיה בוינגייט, סיים את לימודיו בהצלחה ועסק בתחומים אלה עד למעצרו בגין העבירה דנן.

ביחס לעבירה נשוא תיק זה, הנאשם 1 הודה בביצועה והביע חשש מההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו. כמו כן ציין כי מצוי במצוקה כלכלית מאז נפתחו ההליכים נגדו ועבודתו כמאמן הופסקה.

בתסקיר צוין כי לנאשם 1 קשיים בנתינת אמון וישנם פערים בהתנהלותו, כאשר בצד תקופות בהן הוא מסתבך עם החוק, קיימות תקופות בחייו בהן הוא מתפקד באורח תקין. לאור קשייו במתן אמון, נמנע שירות המבחן מלבוא בהמלצה טיפולית בעניינו.

5.                   ב"כ הנאשם 1 טענה כי בעבירות סחיטה באיומים, ככלל, מדובר בעבירה שמבוצעת לאחר תכנון מוקדם ובהפעלת לחץ מאסיבי על הקרבן לגביית כספים שלא כדין ולא כן בענייננו. חלקו של הנאשם 1, לטענתה, מסתכם בכך שרצה לעזור לחברו להשיב כספים המגיעים לו לטענתו, ולא צמחה לו מכך כך תועלת כלכלית או אחרת. לטענתה, אין להשוות מקרה זה עם מקרי גביית דמי חסות, המכונים לעיתים "פרוטקשין", כפי שטוען ב"כ המאשימה, כעולה מהפסיקה שהגיש בנדון.

על פי טענת הסניגורית, נסיבות העבירה דנן הן מקלות ורף חומרתה הינו נמוך. באשר לנאשם 1, אין חולק כי הינו בעל עבר פלילי, אך לדידה אין לזקוף זאת לחובתו באשר עבר מאז ביצוע העבירות בשנת 1998, שינוי בחייו, שיקם את עצמו וחזר למסלול חיים נורמטיבי ובעבודתו כמדריך שחייה לאוכלוסיות מיוחדות הוא תורם ומועיל לחברה.

הנאשם 1 ביקש לומר את דברו וציין את הקשיים עמם הוא מתמודד לאור ניהול ההליכים המשפטיים נגדו, בין היתר בפרנסתו ועתידו המקצועי.

הנאשם 2

6.                   הנאשם 2, יליד 1980, נשוי ואב לתינוקת בת שנה, נעדר עבר פלילי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ