אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8275/07

גזר דין בתיק פ 8275/07

תאריך פרסום : 12/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8275-07
22/07/2008
בפני השופט:
צפת צילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מונטיליו סגל
הנתבע:
אתמין אלעאסם סמי
עו"ד אבו גויידר
גזר דין

הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בעבירות המיוחסות לו בכתב אישום מתוקן מיום 10/4/08 והן עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה; נהיגה בזמן פסילה; נהיגה ללא רישיון נהיגה, עבירות על פי סע' 332 (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977, סע' 67 לפקודת התעבורה, התשכ"א - 1961 ולפי סע' 10 (א) בצירוף 38 (1) לפקודה הנ"ל ונהיגה ללא ביטוח לפי סעיף 2(ב) לפקודת ביטוח רכב מנועי, תש"ל - 1970 .

על פי העובדות המפורטות בכתב האישום המתוקן, בתאריך 27/9/07, נהג הנאשם בבאר שבע, ברכב מסוג הונדה שאינה בבעלותו וזאת על אף שרישיונו הופקד ברשות הרישוי לאחר שנפסל לנהיגה לתקופה של שלושה חודשים מתאריך 6.8.07 ועד 6.11.07. שוטרים שנסעו אותה עת בניידת משטרתית עם אורות כחולים מהבהבים, הבחינו ברכב ההונדה, נסעו אחריו וכרזו לנאשם מספר פעמים לעצור. הנאשם לא נעתר להוראות השוטרים, האיץ את מהירות נסיעתו ברכב ההונדה, כשהוא נוהג במהירות. הניידת ובה השוטרים המשיכו לדלוק אחרי הנאשם. הנאשם המשיך בנהיגתו במהירות מבלי לתת זכות קדימה לכלי הרכב שנסעו בדרך. בשלב זה, הצטרף למרדף אחר הנאשם השוטר שנהג בניידת כחול לבן וגם הוא סימן לנאשם לעצור את הרכב באמצעות הבהוב אורות וסירנה אך הנאשם המשיך לנסוע במהירות בהתעלמו מהוראות השוטרים.

בזמן הנ"ל נהג אלון בר ברכב מסוג מצובישי ועימו ברכב, אימו, בעלה ואחותו הקטינה בת העשר, הנאשם נהג ברכב ההונדה בנתיב הנסיעה הנגדי, במהירות, אל מול רכב המצובישי, 

אלון בר הבחין ברכב הנוסע מולו, ועל מנת למנוע התנגשות, הסיט את הרכב הצידה לשול הימני של הכביש, אולם רכב ההונדה התנגש ברכב המצובישי בחזית בצד הנהג. כתוצאה מההתנגשות הועף רכב המצובישי אל תעלה בצד הכביש, דלת הנהג נמעכה כלפי פנים, שמשת החלון התנפצה ונדגמו נזקים לצד השמאלי של הרכב. כתוצאה מההתנגשות  סבלו נוסעי רכב המצובישי מחבלות ונזקקו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה, אלון בר סבל מכאבים בצוואר, בראש ובגב, בברך ומהמטומה בכתף שמאל; אימו, סבלה מכאבים בצוואר ובשוק ימין, מהמטומה במותן שמאל, ומשפשופים מהכתף השמאלית במקום של חגורת הבטיחות; בעלה של האם סבל מכאבים בצוואר ובמרפק  שמאל, סימני חבלה בחזה משמאל וביד שמאל; הקטינה סבלה מקוצר נשימה ומכאבים בחזה. כתוצאה מההתנגשות נחבל אף הנאשם ונזקק לטיפול רפואי.

על פי האמור בכתב האישום המתוקן, במעשיו אלו נהג הנאשם בפסילה טיפל בנתיב התחבורה באופן שיש בו כדי לפגוע בשימוש החופשי והבטוח של נתיב התחבורה או כלי תחבורה או בבטיחותו של נוסע או הבטיחות האמורים. כן פצע הנאשם אדם וגרם לחבלה חמורה שלא כדין.

מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם בן 32, ממוצא בדואי, אב לילדה בת 6, סיים 11 שנות לימוד ועבד עובר למעצרו בחב' להשכרת רכב בתל אביב. ההתרשמות היא מאדם שגדל בתנאי עזובה רגשית, בגיל ההתבגרות השתלב בחב' שולית כמסגרת השתייכות, במשך שנים ניהל אורח חיים עברייני ואף ריצה שלושה מאסרים בפועל בגין עבירות רכוש. יחד עם זאת התרשם שירות המבחן כי בשבע השנים האחרונות עשה הנאשם שינו חיובי בהתנהגותו ובאורח חייו. בשנת 2000 החל בקשר זוגי עם אנג'לה, אחות במקצועה, מקשר זה נולדה להם בת, כיום בת 6, לפני כ 3 שנים נפרדו אך הוא בקשר ידידותי עימה וממשיך לשמור קשר עם הבת. שירות המבחן התרשם כי הקשר הזוגי היה משמעותי עבור הנאשם ומאז שינה דפוסי חשיבה והתנהגות. השיחה עם אנג'לה נאמר על ידה כי הקשר היה משמעותי גם עבורה, הוא תפקד כאב טוב ומסייע בגידולה של בתם. שירות המבחן מציין כי הנאשם לוקח אחריות מלאה על ביצוע העבירה ומבטא חרטה על מעשיו. לדבריו התנהג כך כיוון שחשש שיתפס ללא רשיון נהיגה בתוקף. שירות המבחן התלבט באשר להמלצותיו מאחר ומדובר בעבירה חמורה ובאדם שבמשך שנים התקשה להציב גבולות, מאידך בשנים האחרונות עשה מאמצים על מנת להשתקם. לאור האמור המליץ שירות המבחן לקחת בחשבון שמאסר ממושך עלול לתרום לרגרסיה במצבו ולהתחברותו לגורמים פליליים.

עברו הפלילי של הנאשם (ת/18) כולל עבירות רכוש- גניבת רכב, שבל"ר ונטישת רכב וזיוף סימני זיהוי של רכב וכן החזקת סמים לצריכה עצמית. העברות בוצעו בשנים 1992- 1998 . לנאשם עבר תעבורתי בן 32 הרשעות (ת/18א), רובן אינו מכביד, אם כי מלמד כי הוא איננו נהג זהיר.

ב"כ המאשימה מבקשת ללמוד מגיליון ההרשעות התעבורתי של הנאשם כי אין זו הפעם הראשונה בה ביצע עברות תעבורה חמורות, ואין זו הפעם הראשונה שרישיונו נפסל. הפעם ביצע הנאשם עבירות שמהוות סיכון מוחשי וממשי לחיי העוברים בדרך ולחיי השוטרים המעורבים וזאת תוך מודעות מלאה למעשיו. הנאשם ביצע שתי עבירות, האחת המלטות מהמשטרה השניה התרחשותה של התאונה שהיא תוצאה של נהיגה תוך סיכון כלי רכב. במקרה דנן, הנאשם פגע במשפחה שיצאה לחגוג יחדיו, למרבה המזל התאונה לא הסתיימה באופן טראגי.

ב"כ המאשימה מבקשת כי לאור הנסיבות החמורות של המקרה, יגזור על הנאשם עונש כזה שיעדיף את האינטרס הציבורי על נסיבותיו האישיות, עונש מאסר בפועל ממושך שישקף את חומרת העבירות וגם את זילותו של הנאשם כלפי הוראות החוק ונציגי החוק וכן עונש מאסר על תנאי לגבי עבירות פשע ואלימות, פסילת רשיון, פסילה על תנאי קנס ופיצוי לנפגעי התאונה.

סנגורו של הנאשם מבקש לאבחן מקרה זה ממקרים אחרים של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לטענתו לא היה קיים במקרה דנן סיכון לחיי אדם באופן ממשי, חוץ מתאונת הדרכים שנגרמה בסופו של האירוע. מדובר ביום חג כשהכביש היה ללא תנועה, הנאשם עצר ועמד ברמזורים, לא נהג בנתיב נגדי, לא נהג באופן מסוכן ולכן מבחינת האירוע יש לראותו ככזה שמסתכם בתאונה.

כן מבקש בא כח הנאשם להתחשב בתסקיר החיובי ובכך שצוין כי מאסר ממושך יזיק לנאשם ולא ישקם אותו וזאת בעיקר לאחר שבזמן האחרון, מזה שבע שנים, שהוא אינו הולך בדרך העבריינית שבה הלך בצעירותו.

הנאשם בדבריו בביהמ"ש הביע חרטה עמוקה, התנצל וביקש את סליחת המשפחה שנפגעה בתאונה, ציין כי מאז שנת 2000 עובד כנהג, ומאז גם אינו מתעסק בפלילים, עובד ומקיים חיים נורמטיביים.

בתי המשפט חזרו וקבעו את הצורך בתרומתם למעמד שנועד למגר את התופעה של אנשים פורעי חוק, היוזמים מרדפים ומסכנים נהגים בכביש ועוברי אורח, בדרך של ענישה משמעותית ומרתיעה.

במקרה דנן, הורשע הנאשם כאמור עפ"י הודאתו, במסגרת הסדר טיעון בסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נהיגה בזמן פסילה ונהיגה ללא רשיון נהיגה וללא ביטוח.

תחילתו של מרדף זה, אחד מיני רבים, בסירובו של הנאשם לעצור להוראת השוטרים וזאת בשל חששו שיתפס נוהג ללא רישיון,

עובדה זו הביאה אותו לכך שלא נעתר לשוטרים כשהורו לו לעצור, נוהג במהירות עד להתנגשות כפי שתוארה לעיל.

נקודת המוצא לענין רמת הענישה בעבירות מסוג זה, היא נקיטת מדיניות מחמירה שתשקף את מרכיב ההתרעה הן ליחיד והן לרבים. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו ואינני סבורה כי מקרה זה הוא מן החמורים, שתוארו כתופעה הנפוצה של "מרדפים בכבישי הדרום".

יחד עם זאת, אירוע זה הסתיים בתאונה ויש להתחשב לחומרא גם בכך.

לקולא, יש לשקול את הודאת הנאשם, הבעת חרטה עמוקה, התנצלותו בפני המשפחה הנפגעת, התסקיר החיובי , את העובדה כי עזב את דרך ההתנהגות העבריינית ומזה שבע שנים מנהל אורח חיים נורמטיבי, עובד, התגורר עם בת זוג, יש לו ילדה שהוא מקיים עימה קשר טוב ושותף בגידולה וחינוכה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ