אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8268/03

גזר דין בתיק פ 8268/03

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8268-03
01/09/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
1. עמר מישל
2. סופר יהודה

עו"ד ת. מרום

(ביחס לנאשם מס' 1)

גזר דין זה, מתייחס ל נאשם מס' 1 (להלן:" הנאשם") - ולו, בלבד.

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובעקבות הסדר בין הצדדים, בדבר תיקון כתב האישום - ב שתי עבירות של הכשלת שוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977; ובעבירת שיבוש מהלכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק הנ"ל.

            נסיבות ביצוע העבירות - כך על פי עובדות כתב האישום המתוקן (בשנית) שבהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן:

            בליל יום 13.12.03 נהג הנאשם ברכב, וכאשר שני שוטרים הבחינו בו כשהוא והנוסעים בריכבו אינם חגורים בחגורת בטיחות, הורו לו השוטרים לעצור בצד ולהציג רישיונותיו. הנאשם עצר, אמנם. אך, תחת להציג רישיונותיו בפניהם, החל לקלל אותם וכינה אותם
"בני זונות"; וכאשר השוטרים התקרבו לרכבו, לחץ הוא על דוושת הגז ונסע במהירות מהמקום. השוטרים דלקו אחריו ברכבם והורו לו - תוך הפעלת אורות מבהבים ומערכת כריזה - לעצור, אך הנאשם לא שעה להוראה ונמלט.

            בהמשך - ובאותו לילה, ובהסתתרו עם רכבו הנ"ל ליד "גבעה 69" - התקשר אל הנאשם מס' 2 וביקש אותו להגיע אליו  לאותו מקום ברכב אחר. הנאשם 2 עשה כן, ותוך החלפת כלי הרכב, נסע הנאשם מהמקום ברכבו של הנאשם 2 - והכל נעשה במטרה להכשיל את חיפושי השוטרים אחריו ולהימלט מחקירה ומעונש.

2.         ראוי לציין, כי כתב האישום המקורי כלל עבירות נוספות וחמורות, לאין ערוך, ובכללן, עבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק הנ"ל, נוכח אופן נהיגת הנאשם במהלך הימלטותו מפני השוטרים, ועבירות התנועה שנעברו במהלכה, כפי שנטען בכתב האישום המקורי. דא עקא, שבגין אותה "התנהגות תעבורתית", שבעטייה יוחסה לנאשם העבירה האמורה בכתב האישום המקורי, ובטרם הגשת כתב אישום  זה, נרשמו ונמסרו לנאשם מספר "הודעות תשלום קנס", אשר גם שולמו, ו"הזמנה (אחת) לדין וכתב אישום", מהסוג המקובל בעבירות תעבורה; ועקב כך, העלתה הסניגוריה בפתח הדיון בתיק זה טענת "סיכון כפול", בכל הקשור לעבירת "סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה", והעובדות הנטענות הכרוכות בה.

            עובדות אלו, אף הן, עמדו ביסוד ההסדר בין הצדדים בדבר תיקון האישום, והשמטת העבירה האמורה של "סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה".

3.         טרם הטיעונים לענש, ולבקשת הסניגור, הוריתי, כבר בהחלטה מיום 25.11.04, על הגשת תסקיר שירות המבחן אודות הנאשם, אך זה הוגש - בעקבות דחיות חוזרות ונשנות שביקש שירות המבחן - רק ביום 28.6.05.

            מתסקיר זה עולה כי הנאשם - בן, כמעט, 29 כיום, ורווק (שעמד בעת עריכת התסקיר, לפני נישואין) - סיים 9 שנות לימוד, ובעקבות פטירת אביו יצא ממסגרת לימודית, כדי לסייע בפרנסת המשפחה, ועבד בעבודות שונות - אם כי, לא באופן סדיר. כן, היה מעורב כבר למן נערותו בעבירות שונות, ולא גוייס לצה"ל. כיום, ומזה מספר חודשים, הוא עובד במאפיה במשמרות ערב ולילה.

שירות המבחן התרשם, כי על רקע נסיבות משפחתיות מורכבות, התקשה לתפקד באורח נורמטיבי ולהתמיד בעבודה. אך, כיום - כך על פי ההתרשמות - הרי שבעקבות מעצרו בתיק זה (כ - 3 שבועות) מבטא הוא שאיפות נורמטיביות ורצון לנהל אורח חיים נורמטיבי; והדבר התבטא גם במהלך שיחות פרטניות ובמסגרת סדנת אוריינטציה, שבהן נטל חלק מטעם שירות המבחן; ובהביעו נכונות ורצון להמשיך בקשר עם שירות המבחן. בהתייחסו לעבירות בהן הורשע - שב והודה בהן והביע חרטה על התנהגותו הבלתי מרוסנת; ולהערכת שירות המבחן, הן בוצעו מתוך קשיי התמודדות במצבי לחץ.

בסיכומו של דבר - ונוכח ההתרשמות בדבר הפקת לקחים, נכונות לסיוע טיפולי והבעת מוטיבציה כנה לניהול אורח חיים תקין - ממליץ שירות המבחן על הטלת מאסר לריצוי בעבודות שירות, בצד מאסר מותנה; והעמדה תחת פיקוח קצין מבחן.

4.         תמים דעים אני עם ב"כ המאשימה, כי גם העבירות האמורות בהן הורשע הנאשם, בסופו של יום, חמורות הן - בהוותן ביטוי מובהק לזילזול בשלטון החוק ובנציגיו העומדים על משמר אכיפתו; ואין ספק, כי אלו ראויים להגנה מלאה, מפני מי שמבקשים לסכל ולשבש את מלאכתם, או לשימם, בעת מילוי תפקידם, ללעג ולבוז, כפי שעשה הנאשם בקללו אותם קללה נמרצת, בעת שביקשוהו להציג רישיונותיו. הנאשם גם לא הסתפק בכך, משביקש גם לשבש הליכי חקירה ולמנוע תפיסתו ומתן הדין על מעשיו, באמצעות אותה תחבולה של החלפת כלי רכב במקום המסתור.

            כן, יש לציין, כי את העבירות האמורות, ביצע הנאשם בעת שתלוי ועומד נגדו מאסר מותנה לתקופה של שלושה חודשים שהוטל עליו (בגזה"ד מיום 8.4.03 בתיק פ' 2281/01 של בימ"ש השלום בקרית גת - ת/2) בגין הרשעתו, בין היתר, בעבירת הפרעה לשוטר במילוי תפקידו - מאסר מותנה שגם בו לא היה כדי להרתיעו.

            כן - וכעולה מגיליון הרשעותיו הקודמות ( ת/1) - מאחרי הנאשם מספר עבירות רכוש, בנוסף לאותה עבירה של הכשלת שוטר במילוי תפקידו.

            בנסיבות אלו ניתן, בהחלט, להבין את התנגדותה של ב"כ המאשימה לאימוץ המלצת שירות המבחן; ואת עמדתה בדבר הצדקת הטלת עונש מאסר של ממש לריצוי אחרי סורג ובריח.

5.         אלא, שמאידך, גם לא ניתן להתעלם מעוצמת אימת הדין שתחתיה נתון היה הנאשם, עקב אשר יוחס לו בכתב האישום המקורי, שהיה חמור, לאין ערוך, מזה המתוקן ויחסית לעבירות שבהן הורשע, בסופו של יום.

            אמנם, וכאמור, גם העבירות בהן הורשע לבסוף, חמורות הן. אלא, שגם פטור בלא כלום מהן לא יצא הנאשם, משעל כל פנים לא יצא פטור מטעמו של מעצר, שבו היה נתון בקשר עם תיק זה במשך כ - 3 שבועות (שלאחריו הוסיף ושהה במעצר בית מלא במשך כ - 8 חודשים). אותו מעצר, גם היה מעצרו הראשון של הנאשם בחייו; ונראה, כי יש בסיס של ממש בהערכתו של שירות המבחן, כי היה במעצר זה כדי ללמד את הנאשם את ליקחו ולהביאו להפנמת הצורך שבניהול אורח חיים תקין. הדבר גם בא לידי ביטוי מעשי, ולא רק במלל, כאשר הנאשם החל לעבוד באופן סדיר מזה מספר חודשים במאפייה, ואף עמד להינשא (או אף נישא כבר, בינתיים, מאז שמיעת הטיעונים לענש); ונראה שבאלה יש משום ביטוי מעשי לכנות המוטיבציה והרצון שהביע הנאשם לעליה על דרך המלך, ואף תוך הסתייעות בשירות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ