אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8267/05

גזר דין בתיק פ 8267/05

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8267-05
01/01/2007
בפני השופט:
סגן הנשיא ידין טימור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דבי מזור
הנתבע:
רוסלן קבדין
עו"ד שי ברגר
גזר דין

1.         מאחר שנבצר מכבוד השופט חביב עמר ז"ל לסיים את המשפט, ובהתחשב בהסכמת הצדדים שמותב זה ימשיך במשפט מהשלב אליו הגיע כבוד השופט חביב עמר, השלימו הצדדים טענותיהם לעונש בפני מותב זה. בית המשפט יתן את גזר הדין של הנאשם מכוח סמכותו לפי סעיף 233 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב - 1982.

2.         בתאריך 19.02.06 הנאשם הורשע על פי הודאתו, לאחר הסדר טיעון שבמסגרתו תוקן כתב האישום, בעבירות של  סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, ונהיגה ללא רישיון רכב, עבירות בניגוד לסעיף 332 (2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן ייקרא :"החוק"), וסעיפים 62 + 3 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961.

3.         נסיבות ביצוע העבירה - כעולה מעובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן :

בתאריך 3.09.05 סמוך לשעה 2:00 הנאשם נהג ברכב מסוג אלפה מ.ר. 6139788 (להלן : "הרכב"), ברחוב יהודה הלוי בבאר שבע, כשהוא יוצא מחנייה בחריקת בלמים. הנאשם נהג ברכב למרות שאין לרכב רישיון רכב בתוקף. שוטר שנסע ברכב משטרתי הבחין בנאשם, ודלק  אחריו כשהוא מדליק אור כחול מהבהב וסירנה משטרתית, ומורה לו בכריזה לעצור. הנאשם המשיך לנסוע במהירות גבוהה ובפראות ברחוב יהודה הלוי, תוך התעלמות מהוראות השוטר עד שהגיע לצומת הרחובות יהודה הלוי והסנהדרין, שם דלק אור אדום ברמזור. חרף זאת, הנאשם לא שעה להוראת הרמזור ולא האט את מהירות נסיעתו, אלא המשיך בנסיעה מהירה לתוך הצומת וחצה אותו. רכב שהגיע לצומת מרחוב סנהדרין ונכנס לצומת כחוק, נאלץ לבלום בלימת חירום בשל נסיעתו של הנאשם בצומת, וכתוצאה מבלימת החירום, הסתחרר הרכב על צירו וגלגליו ננעלו כך שביצע כמעט מעגל שלם. הנאשם המשיך לנסוע כברת דרך קצרה ונעצר.

4.         הסדר הטיעון בין הצדדים היה רק בנוגע לתיקונו של כתב האישום. באי כוח הצדדים לא הגיעו להסדר לעניין העונש.

התביעה ביקשה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל, מאסר על תנאי, והשאירה את שלילת רישיון הנהיגה לשיקול דעת ביהמ"ש.

הסניגור המלומד ביקש לאמץ המלצת שירות המבחן ולהטיל על הנאשם עונש שירוצה בעבודות שירות לתועלת הציבור. לחילופין מבקש הסניגור לגזור על הנאשם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. 

5.         התופעה לפיה צעירים חסרי רסן נוהגים באופן פרוע בכבישי הנגב תוך סיכון עצמם, סיכון המשתמשים בדרך ותוך זלזול בוטה והפגנתי בחוק ובשוטרים, הפכה נפוצה. ביהמ"ש העליון בע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבולקיען,  דן בערעור המדינה כנגד קולת העונש שהושת בבימ"ש המחוזי בב"ש.  ביהמ"ש העליון הנחה להחמיר בעונשיהם של של נאשמים בעבירת סכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מעבר לרמת הענישה שננקטה  עד כה :

"המשיב חטא בהתנהגות אלימה שאך בדרך נס לא הסתיימה בתוצאה קשה יותר. הוא הפגין זלזול בחוק ובאנשים הממונים על אכיפתו, וגם אפשרות לפגיעה פיסית בשוטרים לא הרתיעה אותו. יותר מכך, המערער נהג ברכבו בפראות, בשעה הומה, בטבורה של עיר, ותוך שהוא מסכן את המשתמשים האחרים בדרך. חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים ואסור לה להשלים עם בריונות ופריקת עול מסוג זה, ומקל וחומר שאין להשלים עם כך כאשר מדובר בתופעה שרבים חוטאים בה, והמתרחשת כמעשה של יום יום באזור הנגב. את התופעה החמורה הזו יש למגר כדי להבטיח את שלום הציבור, וגם כדי לאפשר לאנשי החוק למלא את תפקידם ללא מורא. תרומתם של בתי המשפט למאמץ שנועד להשיג מטרה זו צריכה לקבל ביטוי ברמת הענישה הנקוטה, ולנוכח פסקי דין שהוצגו בפנינו אנו חוששים כי ברמת הענישה הנהוגה כיום אין די, וספק אם רכיב ההרתעה זכה בה למענה הולם". (ראה גם ע"פ 217/04 חאפז אלקורעאן נ' מדינת ישראל, ע"פ 1535/06 מדינת ישראל נ' יוסי לוי, ע"פ 3383/05 אלעסם אנוואר נ' מדינת ישראל).

בפסק הדין האמור נידון עניינו של נאשם, שהתעלם מהוראות השוטרים לעצור את רכבו - ובמהלך מרדף בו סיכן חיי אדם אף פגע בשוטר. ביהמ"ש העליון החמיר בעונשו של  אותו נאשם וקבע את רמת הענישה הראויה בגין עבירות סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה  :

"לאחר ששקלנו את טיעוניהם של הצדדים, ולאחר ששמנו לנגד עינינו את ההלכה לפיה אין בית משפט שלערעור נוהג למצות את הדין עם נאשם, הגענו לכלל דעה כי נכון לקבל את ערעור המדינה ולהחמיר בעונש, ואנו מצפים כי רמת הענישה אותה אנו מכתיבים תיושם בפועל על ידי ערכאות קמא. התוצאה היא איפוא שאת עונש המאסר בו ישא המשיב בפועל אנו מעמידים על 4 שנים, ותקופת הפסילה תהיה ל-6 שנים שתחילת מניינן ביום שחרורו של המשיב מהכלא. יתר חלקיו של גזר הדין יישארו על כנם".
אף שאין להתעלם מהנחיה זו שבפסיקת ביהמ"ש, הענישה היא כידוע אינדבדואלית ובכל מקרה יש לדון עפ"י נסיבותיו.  הנסיבות בפסקי הדין שאוזכרו ע"י המאשימה חמורות לאין ערוך מאלה הנדונות כאן.

6.         מן הכלל אל הפרט :

בתאריך 3.07.06 הוגש בעניינו של הנאשם תסקיר ממנו עולים הפרטים שלהלן :

6.1        הנאשם, רווק, יליד שנת 1985, המשרת בצבא הסדיר כנהג בבסיס צאלים - מל"י. בשנת 1996 הנאשם עלה ארצה מאוקראינה עם משפחתו ומתגורר בעיר באר שבע.  הנאשם הינו הבכור להוריו, אשר התגרשו בהיותו בן שנתיים. אימו נישאה בשנית.

6.2        הנאשם בוגר 12 שנות לימוד בבי"ס התעשייתי עמל "מחנה נתן" שם למד מכונאות רכב.

6.3        שירות המבחן התרשם מאדם בעל אינטיליגנציה תקינה המנהל אורח חיים נורמטיבי ותפקוד תקין לאורך השנים הכולל הסתגלות תקינה לארץ, השתלבות תקינה במסגרות לימודיות ובמסגרת הצבאית ללא בעיות מיוחדות. עוד מתרשם שירות המבחן, כי ביצוע העבירה מהווה אירוע חריג בחייו, וההליכים המשפטיים מהווים עבורו גורם מרתיע.

6.4        שירות המבחן מעריך, כי "ביצוע העבירה הנו על רקע של קלות דעת בה נהג וחשיבה והתנהגות לא אחראית וללא בגרות מתוך נורמות הנהוגות בחברה עמה מתרועע בהתייחס לחוקי התעבורה ולנהיגה תחת השפעת אלכוהול. לאור התרשמותנו כי רוני ערך חשבון נפש ובדק ובחן את החלקים אשר הביאו אותו לביצוע העבירה, תוך תובנה לחומרת מעשיו ולסיכון הקיים בנהיגה במהירות ופזיזות ותחת השפעת אלכוהול. ובנוסף, בשל העובדה כי מדובר בבחור צעיר אשר משרת בצבא וביצוע העבירה מהווה אירוע חריג בחייו, ומבלי להתעלם מחומרת העבירה, סברנו כי במקרה זה ישנו מקום להשית עליו עונש חינוכי הרתעתי של שעות לתועלת הציבור".  בשל העובדה שהנאשם משרת בצבא כנהג, ולאור הערכה כי לא קיימת מסוכנות מצד הנאשם  במסגרת הצבא (שם נוהג הנאשם בליווי אחד ממפקדיו) ממליץ שירות המבחן "כי במידה וגזר הדין יכלול שלילה, שלא תכלול נהיגה במסגרת תפקידו בצבא".

7.         בתאריך 4.12.05 קיבל ביהמ"ש זה (כבוד השופט י' אלון) את בקשת הנאשם לעיון חוזר, והתיר לו לנהוג ברכב צבאי במסגרת תפקידו הצבאי בליווי קצין היחידה (ראה בש 21805/05).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ