אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8266/06

גזר דין בתיק פ 8266/06

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8266-06
01/04/2007
בפני השופט:
נ.זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סיגל דהן
הנתבע:
טספאי גדעון
עו"ד ברוש פאולה
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, לאחר הסדר טיעון לעניין תיקונו של כתב האישום, בכתב אישום מתוקן, בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה והחזקת סכין - עבירות בניגוד לסעיפים 329(א)(1) ו- 186(א) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

אין הסדר לעונש.

על פי עובדות האישום הראשון שבכתב האישום המתוקן, הנאשם ביום 13/9/06 סמוך לשעה 00:50 בשדרות בן גוריון באופקים החזיק בסכין שלא למטרה כשרה. שוטרים שהגיעו למקום ביקשו מהנאשם להתלוות אליהם לניידת ובדרכו לניידת, הוציא הנאשם מכיסו את הסכין וזרק אותה על הקרקע.

על פי האישום השני שבכתב האישום המתוקן, הנאשם ביום 13/9/06 סמוך לפני השעה 19:00 שוטט באופקים והגיע ל"כיכר היונים", שם ישב חנניה אלפסי (להלן: "המתלונן"). הנאשם התקרב למתלונן תחילה מבלי שהמתלונן הבחין בכך ואחר רץ המתלונן אחרי הנאשם עד אשר הנאשם נכנס לדירה ברחוב קרן היסוד. המתלונן קרא לנאשם לצאת מן הדירה, אך הנאשם לא נענה, לבסוף המתלונן עזב את המקום. הנאשם לקח מהבית כלי גינון שמצידו האחד הוא מעדר ומצידו השני הוא קלשון ורץ לעבר המתלונן במהירות. המתלונן ניסה להתגונן מפני הנאשם, אך הנאשם הניף את כלי הגינון והחל מכה את המתלונן. מתנדב במשטרה לבוש מדים שהיה במקום, ניסה להדוף את הנאשם מהמתלונן, אולם הנאשם המשיך להניף לכל עבר את כלי הגינון ולהכות את המתלונן עד לזוב דם. המתלונן הצליח לבסוף להסתתר מאחורי גבו של המתנדב ורק אז זרק הנאשם את כלי הגינון.

כתוצאה ממעשיו של הנאשם נגרם למתלונן פצע חתך בראשו באורך של כ- 5 ס"מ ופצעי חתך בשורש כף יד ימין, בגב ופצע חודר בשוק רגל שמאל והוא נזקק לטיפול רפואי.

2.       ב"כ המאשימה בטיעוניה לעונש ביקשה להחמיר עם הנאשם ולהשית עליו עונש מאסר בפועל ארוך וממושך, מאסר מותנה ארוך וממושך, פיצויים למתלונן וקנס וזאת בשל נסיבות ביצוע העבירה שהינן חמורות  ושאלמלא מצא המתלונן מחסה אחר גבו של המתנדב, התוצאות היו חמורות לאין שיעור. בנוסף ציינה התובעת, כי תסקיר שירות המבחן בעניינו של הנאשם הינו שלילי ביותר. לדבריה, השירות אינו בא בהמלצה טיפולית, אלא המלצה להטיל עונש מוחשי תוך שילובו של הנאשם במסגרת טיפולית בכלא.  שירות המבחן התרשם, כי הנאשם הוא חסר כלים להתמודדות בכדי להגשים עצמו באופן עצמאי. עובדה זו לדבריה, יש בה כדי להצביע על מסוכנות. בנוסף, הפנתה לגיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם.

3.       ב"כ הנאשם ביקשה להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, בכך שלדבריה הרשעותיו הקודמות אינן מכבידות, בהודאתו בעובדות מיד במשטרה ובבית המשפט ובנסיבותיו האישיות הקשות. לדבריה, לא מדובר באדם בעל דפוסים עברייניים אלימים והעבירה הנוכחית היא מקרה חריג, שבוצע על רקע שיכרות ואובדן שיקול הדעת. בנוסף, ציינה, כי המתלונן רדף אחר הנאשם. כמו כן, הנזקים שנגרמו למתלונן, לדבריה אינם מן החמורים.

הנאשם עצמו הוסיף שהוא שתה, איבד כיוון, אינו יודע איך הגיע למצב הזה ולו יכל היה מחזיר את הגלגל אחורה. הוא התנצל והצטער וטען, כי עכשיו הוא עובר טיפול בכלא.

אחותו של הנאשם תיארה בבית המשפט את המצב הסוציואקונומי העגום בבית בו גרים שש נפשות, כאשר אם הבית סובלת ממחלת הרדיפה והמשפחה כולה מטופלת על ידי מחלקת הרווחה בבאר שבע.

  1. שירות המבחן הגיש תסקיר אודות הנאשם. מהתסקיר עולה, כי הנאשם רווק בן 22 שסיים 12 שנות לימוד, התגייס לצבא, אך שוחרר עקב בעיות כלכליות וגם ריצה 60 ימי מאסר בשל היעדרות מהשרות כדי לעזור בפרנסת המשפחה. הנאשם שלל התמכרות לסמים או אלכוהול הגם שהודה שבאופן חד פעמי השתמש בקנביס בגיל 16. השירות התרשם שהנאשם ילדותי ותלותי וכי הוא חסר כלים להתמודד עם קשיי החיים. הנאשם נגרר אחר חברה שולית. הנאשם לקח אחריות מלאה על ביצוע העבירה והביע חרטה, אם כי התקשה להעמיק בנסיבות הפנימיות והרגשיות לאופן התנהלותו. השירות סבור שיש לשלב עונש מוחשי עם עונש טיפולי שיבהיר לו את חומרת התנהגותו כך שאם יושת מאסר ממליץ השירות לשלבו במסגרת טיפולית בכלא.
  1. לנאשם הרשעות קודמות ורישומים פלילים בגין העדרות מן השרות הצבאי, התפרצות והסגת גבול, אם כי עבירות הרכוש בוצעו ב- 2000 ו- 2001 שעה שהיה נער.
  1. העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות. הנאשם, על פי האישום הראשון נעצר באותו יום שברשותו סכין בעלת להב של 15.5. ס"מ. החזקת סכין מסוג זה בשעת לילה מעידה על מסוכנות. סכינים כאמור, לא לשם שמיים מוחזקות. הנאשם שוחרר בערובה, אך לא למד מכך דבר. כבר באותו יום הסתבך בעבירה החמורה והאלימה נשוא האישום השני. נוכחותו של מתנדב משא"ז במדים לא רק שלא הרתיע את הנאשם, אלא גם בנוכחותו ניסה להמשיך ולפגוע במתלונן.

לצערנו, אנו עדים בשנים האחרונות לגל עכור במיוחד של אלימות קשה ששוטף את רחובותנו. סכינים נשלפות על ויכוח של שטות ואם אין סכין כל כלי אחר, כמו במקרה זה, משמש כדי לחבול ביריב לויכוח. בדרך כלל, מוזנת "תת תרבות זו של סכין" במניעים של הגנה על הכבוד שנפגע ובצורך להשיבו בכח הזרוע גם במחיר של פגיעה חמורה ביריב.

העובדה שהנאשם, לדבריו היה שיכור כבר בשעה 19:00 בעת ביצוע העבירה נשוא האישום השני, אינה פועלת לזכותו ואינה מפחיתה ממסוכנותו.

חומרת העבירות מחייבת השתת ענישה הרתעתית.

  1. לזכות הנאשם אני לוקח בחשבון את הודאתו בעובדות, את הבעת החרטה, את העובדה שיחסית גיליון הרשעותיו אינו מכביד במיוחד. עוד אני לוקח בחשבון לזכותו את מצבו הסוציואקונומי הקשה, כפי שבאו לידי ביטוי בדברי ב"כ, בתסקיר ובמיוחד בדברים, הנוגעים ללב, שהושמעו ע"י אחותו. מובן שיש לקחת בחשבון שהנאשם בחור צעיר וזה לו מאסרו הראשון.
  2. לאחר ששמעתי את התובעת, את ב"כ הנאשם, את הנאשם ואת אחותו, עיינתי בתסקיר שירות המבחן, בהתחשב  בגיליון הרישום הפלילי, בעבירות בהן הורשע ובנימוקים לעיל, אני דן את הנאשם לעונשים הבאים:

א.         30 חודשי מאסר לריצוי בפועל בניכוי ימי המעצר מיום 13/9/06 ועד היום.

ב.         12 חודשי מאסר על תנאי שלא יעבור במשך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא עבירה מסוג פשע או עבירה בניגוד לסעיפים 379 או 186 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ