אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8261/05

גזר דין בתיק פ 8261/05

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8261-05
20/08/2006
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חביביאן
הנתבע:
אבו עמרה באסם
עו"ד סויסה מאיר
גזר דין
  1. הנאשם הורשע בעבירות של שוד לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, ונהיגת רכב בזמן פסילת רישיון נהיגה.
  1. הנאשם הסתבך בביצוע מעשי עבירה קשים וחמורים. המתלוננת נפגעה פיסית ונפשית מאלימותו של הנאשם. היא הותקפה באישון לילה, בטבורה של עיר, על ידי הנאשם שהוציא מפתחות הרכב מידה, ולאחר מכן נחבלה במאבק אלים בניסיון לחלץ מהנאשם את מפתחות הרכב, והושלכה על ידי הנאשם מחוץ לרכב;  הנאשם החל בנהיגה פרועה ומסוכנת, ללא רישיון נהיגה, תוך סיכון שוטרים שניהלו מרדף בניידת משטרה אחר הרכב הנמלט, שהסתיים בנזק כולל לרכב  בשטח קרקעי ליד תל שבע, שם נוהל מרדף רגלי אחר הנאשם עד שנעצר. 
  1. הנאשם, יליד 1982, הורשע בעבר בעבירות נגד הרכוש, שעיקרן פריצות לכלי רכב, וריצה עונש מאסר בעבודות שירות. בשנת 2004  הורשע בעבירה על פי פקודת הסמים המסוכנים, שבגינה הוטל עליו עונש מאסר למשך 15 חדשים, וכן פסילה מקבל רשיון נהיגה למשך שלוש שנים מיום שחרורו ממאסר.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם גדל על רקע "עזובה חינוכית ורגשית בצילו של אב נוקשה וסמכותי." הנאשם לא עבד בצורה מסודרת, ולא השתלב במסגרת חינוכית אחרי לימודיו היסודיים. הנאשם נוהג לצרוך תקופה ארוכה סמים מסוכנים, הינו בעל דפוסי התנהגות עבריינים ואלימים, ואורח חיים עברייני, והוא נוטה לייחס התנהגותו להשפעת הסמים המסוכנים, ו"מתקשה לזהות את הדפוסים האלימים באישיותו שהובילו אותו לביצוע העבירה, ומתקשה לגלות אמפטיה לקרבן." הבעת חרטתו הינה "חיצונית, ולא משקפת חשבון נפש פנימי", ונראה כי היא מונעת מהצורך לקדם ההליכים המשפטיים. הנאשם שולב בתכנית טיפולית בת 8 חדשים במעצרו הנוכחי, והוצא ממנה, לדבריו, בשל עימות עם סוהר. שירות המבחן בוחן אפשרות לשלב את הנאשם מחדש בתכנית טיפולית במסגרת שב"ס, ולחלופין, הוצע על ידו לבחון אפשרות לשלב את הנאשם בקהיליה טיפולית.  עם זאת, התסקיר מעלה ספק כבד אם הנאשם יצליח לגייס כוחות להתמודד עם דרישות של מסגרת הקהיליה הטיפולית, ובנסיבות אלה, מתקשה שירות המבחן להמליץ על טיפול מעין זה, הגם שאינו שולל עקרונית בדיקת העניין. נוכח האמור, ולאור האפשרות לבחון שילובו של הנאשם במסגרת טיפול גמילה בשב"ס, הנסיבות החמורות של העבירות בהן הורשע, וההתרשמות כי הנאשם אינו מגלה מודעות אמיתית לחומרת מעשיו, לא מצאתי טעם מעשי להיענות לבקשת הסניגור, ולאפשר מיצוי ההליכים הקשורים בבחינת אפשרות קליטתו של הנאשם במסגרת של קהיליה טיפולית.

  1. קודם מתן גזר הדין, ובניגוד לעמדתו המכחישה כל מעורבות באירועים המפורטים לעיל, עד מתן הכרעת הדין, הצהיר הנאשם כדלקמן:

"אני כל החיים שלי משתמש בסמים וניסיתי להיגמל, והייתי בכלא, וכל התקופה הזו הייתי בטיפול..ואני רוצה להיגמל ולתקן את החיים שלי, אבקש שיתחשבו בי בעונש. אני ראיתי אוטו מונע, והייתי מסטול וקפצתי לאוטו. אני מצטער שפגעתי באשה, במדינה ובעצמי. התהליך שאני עושה זה יכול להזיק, אם אני לא אמשיך בגמילה."(ע' 26 בישיבת ה- 11.7.2006).

בנסיבות אלה ביקש ב"כ של הנאשם "לראות בדברי הנאשם  תיקון לעמדתו הראשונית...והבעת חרטה".

  1. מתקשה אני לתת אמון בהבעת חרטתו המאוחרת של הנאשם. כפי שגם עלה מתסקיר שירות המבחן,  יש לראות את הודאתו המאוחרת של הנאשם כניסיון מניפולטיבי נוסף להקל בעונשו, ולזכות בהליכי טיפול גמילה מחוץ לכלא. למרבית הצער, לא השכיל הנאשם להתייצב מול אישומיו ולהודות בהם בשלב הראוי, ולא חסך מהמתלוננת מעמסה נפשית נוספת  על הטראומה שעברה באירוע, עת נאלצה להעיד בבית המשפט, ולהעמיד את אמינותה למבחן מיותר.
  1. דוחה אני טענת הגנה נוספת שהושמעה, הבאה בטרוניה מסוימת אל המתלוננת שניסתה להיאבק עם הנאשם בהגנה על רכבה, או אל המשטרה שפתחה במרדף, תוך כדי נסיעה מהירה, אחר הנאשם הנמלט ממקום השוד, ומגלה מסוכנות רבה בדרך נהיגתו. בטענות אלה יש משום היפוך יוצרות, שעה שקרבן העבירה אמור לפי תפיסה זו, להינחם על  רצונו לעמוד על קיום זכויותיו הבסיסיות, ורשויות האכיפה להותיר את הציבור לחסדיהם של מי שמבקשים להפר ולסכן את הביטחון האישי ואת שלמות הרכוש, בדרך עבריינית פורקת כל עול.
  1. הנאשם נותן את הדין בשני ראשי עבירה עיקריים. עבירת השוד בנסיבות מחמירות, מחייבת לכשעצמה הטלת עונש מאסר משמעותי, נוכח השימוש באלימות נגד המתלוננת, שוד הרכב וגרימת נזק מוחלט,  ולנוכח צרכי ההרתעה הכלליים  המחייבים הטלת עונשים שיש בהם להבטיח את שלום הציבור,  ומניעת הישנות תופעות חמורות מעין אלה שיש בהן כדי לערער הביטחון האישי של עוברי אורח תמימים במרכזי ערים.

העבירות של סיכון חיי אדם בנתיבי תחבורה, תוך התגרות חמורה במי שאמור לאכוף את החוק, ולעיתים תוך סיכון ממשי של שוטרים, אינה עוד בבחינת חזיון נדיר בכבישי הדרום. מעשים אלה מחייבים ענישה מרתיעה וחמורה כפי שפסק בית המשפט העליון קטגורית, בשורת החלטות שניתנו לאחרונה. (ע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבולקיעאן, לא פורסם; ע"פ 3383/05 אלעסם אנוואר נ' מדינת ישראל, לא פורסם; ע"פ 217/04 חאפז אלקורעאן נ' מדינת ישראל, לא פורסם;ע"פ 1535/06, מ"י נ. יוסי לוי, טרם פורסם). אין להתעלם מכך שהנאשם הורשע בעבר בעבירות נגד רכוש ובעבירת סמים,  והוטלו עליו עונשי מאסר ופסילת רישיון שלא מנעו ממנו לחזור לסורו כאילו לא אירע דבר.

  1. בנסיבות אלה גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

5 שנות מאסר לריצוי בפועל, שמנינן מיום מעצרו של הנאשם 27.8.2005 .

2 שנות מאסר מותנות למשך שלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור אחת העבירות בהן הורשע, עבירה של נהיגת רכב בזמן פסילת רישיון נהיגה, או כל עבירת פשע לפי חוק העונשין תשל"ז, 1977.

הנאשם ייפסל מהחזק או קבל  רישיון נהיגה למשך 7 שנים, מיום שחרורו מהמאסר. עונש זה יצטבר לכל עונש פסילה שהוטל על הנאשם בעבר.

מנהל  מתקן הכליאה בו ישהה הנאשם יבחן אפשרות שילובו של הנאשם בטיפול גמילה מסמים במסגרת שב"ס, נוכח המלצת שירות המבחן. מזכירות בית המשפט תעביר עותק מהחלטה זו למנהל הכלא, ולשירות המבחן.

ניתנה היום כ"ו באב, תשס"ו (20 באוגוסט 2006) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ