אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8259/04

גזר דין בתיק פ 8259/04

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8259-04
16/06/2005
בפני השופט:
חני סלוטקי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חצרוני
הנתבע:
זיאד אבולקיעאן
עו"ד נעם אליגון
גזר דין

1.         הנאשם הורשע עפ"י הודאתו, בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום המתוקן, עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה- עבירה לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין תשל"ז- 1977, [להלן החוק].  

             הודאת הנאשם באה בעקבות הסדר טיעון שנערך בין הצדדים ולפיו, יוחסה לנאשם בכתב האישום המתוקן העבירה הנ"ל, חלף העבירות שיוחסו לו בכתב האישום המקורי. לא היתה הסכמה בין הצדדים לעניין העונש.

2.         על פי כתב האישום המתוקן, העובדות המקימות את העבירה הן כדלהלן: ביום 1.11.04 בשעות הצהריים, נהג הנאשם ברכב מסוג טויוטה (להלן: הרכב) בכביש בינעירוני בן שני נתיבים, מצומת שוקת לכיוון עומר. בזמן ובמקום הנ"ל נסעו שני שוטרים בניידת משטרה (להלן: הניידת) והבחינו ברכבו של הנאשם שעקף אותם במהירות גבוהה והחלו לנסוע אחריו.הנאשם עקף רכבים מצד ימין תוך שהוא יורד לשולי הכביש, עובר בין נתיבי התנועה ללא איתות ובמהירות וכמעט התנגש ברכבים שנסעו בנתיבי נסיעתו עד שנהגי הרכבים נאלצו לסטות ממסלול נסיעתם בכדי למנוע התנגשות. הנאשם עצר בצומת מכתשים לפני הכניסה לבאר שבע. משהבחין בניידת שעצרה לצידו החל בנסיעה מהירה מאוד לתוך באר-שבע, לכיוון צומת "ביג".

            הנאשם נסע בדרך חברון ועמד בצומת עם רחוב רוטשילד כשהרמזור לכיוונו אדום. שני שוטרים שהיו בג'יפ משטרתי בצומת מכיוון רחוב רוטשילד, הבחינו בנאשם וכרזו לו לעצור תוך הפעלת אורות כחולים, אולם הנאשם לא שעה להם וחצה את הצומת לכיוון רחוב רוטשילד, תוך עליה על המדרכה. לאחר מכן פנה ימינה לרחוב יחיל, תוך עקיפת רכבים שנסעו ברחוב מימין ומשמאל, נכנס בין רכבים נוסעים והנהגים נאלצו לסטות חדות לצדדים בכדי למנוע התנגשות.

            לאחר מכן, פנה הנאשם ימינה לרחוב קרן היסוד שם חצו הולכי רגל את הכביש ורכבים רבים נסעו בכיוון נסיעת הנאשם. הנאשם נסע במהירות רבה והולכי הרגל שירדו לכביש נאלצו לחזור למדרכה כדי לא להיפגע ממנו. הנאשם סטה מנתיב לנתיב ועקף את הרכבים שנסעו בכביש תוך שגורם לנהגי הרכבים לסטות מנתיב נסיעתם על מנת למנוע התנגשות. במשך כל הזמן הזה, נסעו השוטרים אחרי הנאשם, סימנו לו לעצור, כרזו לו והפעילו סירנה.

במעשיו, טיפל הנאשם ברכב או בנתיב תחבורה בדרך שיש בה כדי לסכן את השימוש והבטיחות של נוסעים וכלי רכב  בנתיבי תחבורה בכוונה לסכן את בטיחותם.  

3.         מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם, בן 19, נשוי. לדבריו, סיים 6 שנות לימוד ויודע באופן חלקי קרוא וכתוב. לדבריו, בשל קשיי לימוד ומצבה הכלכלי הקשה של משפחתו יצא לסייע בפרנסתה, עבד במשך השנים בשווקים ובבניין ובשלוש השנים האחרונות עבד באופן קבוע אצל בן דודו בתחום הבניין. אביו של הנאשם, נישא לשתי נשים ואמו היא האישה הראשונה לה נולדו ילדים. הנאשם הוא בן הזקונים. בילדותו נכווה בפניו מאש. האב נפטר לפני מספר שנים ועד למעצרו התגורר הנאשם עם אמו ביישוב חורה.

            קצינת המבחן התרשמה כי מדובר בבחור צעיר וילדותי, שגדל בהזנחה סביבתית ומגיל צעיר נאלץ להתמודד עם מטלות הוריות שלא תאמו יכולותיו הרגשיות והמנטליות. עוד התרשמה קצינת המבחן, כי הנאשם נוטה לפעול לעיתים בהעדר שיקול דעת מעמיק לגבי מעשיו ותוצאותיהם.

            באשר לעבירה הנדונה, מתקשה הנאשם להודות בביצועה ואינו לוקח אחריות עליה. לדבריו, עמד עם רכבו בסמוך לרכב, שנהגו איים עליו שיהרוג אותו ומתוך חששו, ברח הנאשם מרכב זה. הנאשם ציין כי במהלך הנסיעה היה מבולבל, אך לא עקף את הרכבים מימין ולא נכנס בין רכבים נוסעים. הנאשם התייחס בתמיהה למסוכנות המיוחסת לאופן נהיגתו והתקשה להתחבר לפגיעה העלולה להיגרם מהתנהגותו בכביש.

            לאור התרשמות קצינת המבחן כי מדובר בבחור הנוטה לפעמים לפעול בהעדר שיקול דעת מעמיק למעשיו וכן לאור התייחסותו לעבירה, קשייו לקחת אחריות על ביצועה וקשייו בהבנת המסוכנות העולה מהתנהגותו,סוברת קצינת המבחן כי נדרשת ענישה ממשית, מחדדת גבולות ומבהירת אחריות הנאשם לביצוע העבירה והשלכות מעשיו. 

4.         ב"כ המאשימה בטיעוניה לעונש ביקשה להשית על הנאשם עונש מאסר ארוך ומרתיע, מאסר על תנאי ופסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה.

            ב"כ המאשימה ציינה כי הנאשם הודה לאחר שנשמעו מספר עדי תביעה.

            לטענת ב"כ המאשימה, מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם מתקשה להודות בביצוע העבירה, אינו לוקח אחריות עליה ואינו מביע הבנה לחומרת מעשיו.

            ב"כ המאשימה טענה כי אין ספק שזלזולו של הנאשם בחוק משתקף ונלמד מהתנהגותו הכללית ומהתנהגותו בעת ביצוע העבירה.

            ב"כ המאשימה ציינה את המלצת שירות המבחן להטיל על הנאשם ענישה ממשית. ב"כ המאשימה אף הפנתה לפסיקת בית המשפט העליון שהביע עמדתו כי העונש הראוי בעבירות כאלה אינו אלא עונש מרתיע של מאסר ממושך.

ב"כ הנאשם בטיעוניו לעונש,טען כי לנאשם, שהיה בן 19.5 בעת ביצוע העבירה אין מעורבות פלילית קודמת ועברו התעבורתי נקי, בשונה מעברו התעבורתי של הנאשם בע"פ 2410/04 אליו הפנתה ב"כ המאשימה. ב"כ הנאשם טען כי המקרה דנן אינו בגדר אותה בריונות לשמה אליה מתייחס בית המשפט העליון בע"פ 2410/04 הנ"ל.

לטענת ב"כ הנאשם, יש לבחון את נסיבות המעשה, שכן הנאשם נסע מחוץ לבאר שבע ואחריו נסע רכב מרצדס בו ישבו מבקשי רעתו איתם, הסתכסך והוא ניסה להימלט מפניהם. בשל נסיבות אלה, ביקש ב"כ הנאשם לראות מקרה זה כשונה מהמתואר בפסיקה, שכן אחד הקווים המנחים הוא התרסה נגד החוק ולטענתו, לא כך ארע במקרה דנן.

ב"כ הנאשם הגיש חומר חקירה ממנו מבקש ללמוד על הלך הרוח של הנאשם והמצב הנפשי של בלבול בו היה נתון ושהביאו להתנהגותו הנדונה. ב"כ הנאשם ציין עוד כי מעיון בדו"ח הפעולה של השוטר קקון נמצא כי השוטר מאשר שהמרצדס נסע מאחורי רכב הנאשם בפראות.

לטענת ב"כ הנאשם, לו שירות המבחן היה רואה את חומר הראיות, ייתכן כי מסקנתו השלילית בעניין הנאשם היתה שונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ