אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8253/04

גזר דין בתיק פ 8253/04

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8253-04
26/03/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גלנטה
הנתבע:
פרץ שי שלמה
עו"ד זייצב
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, בעבירה של איומים, לפי סעיף 192     ו- 29 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977, (להלן: " חוק העונשין") וכן בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 382(א) + 380 + 29 לחוק העונשין.
  1. כתב האישום המתוקן, בו הודה הנאשם, מלמד כי ביום 25.10.04, בסמוך לשעה 23:00, הגיע הנאשם, יחד עם שבעה קטינים אחרים, ועוד אחרים שזהותם אינה ידועה למאשימה למסעדה בשם "אידי", הנמצאת בחוף המרינה באשדוד (להלן: " המסעדה"), כדי לחגוג את יום הולדתו של הנאשם. הנאשם ואחרים ביקשו לשתות במסעדה משקאות חריפים. לאחר שהבעלים של המסעדה, מר גל ישראלוביץ (להלן: " גל"), הסביר לנאשם ולאחרים כי אינם יכולים לשתות אלכוהול מבלי שיציגו תעודת זהות, אשר תוכיח כי הינם בגירים מעל גיל 18, איים אחד האחרים על גל בפגיעה בגופו ובחירותו, בכך שאמר לו כי יתקשר לאנשים, שיבואו ויטביעו אותו עם משקולות, והנאשם והאחרים איימו על גל שאם לא ישתו בירה, ידקרו אותו והכל בכוונה להקניטו ולהפחידו. הנאשם והאחרים, מיד בסמוך לאחר מכן, תקפו את גל בכך שדחפו אותו. בעקבות האירועים הנ"ל הגיע למקום המאבטח של המסעדה, מר דרז'בץ, אשר ביחד עם גל הוציאו את הנאשם והאחרים החוצה מן המסעדה. או אז, תקפו הנאשם והאחרים את המאבטח בכך שזרקו לעברו בקבוק אשר פגע בראשו ולאחר מכן אף תקפו בצוותא חדא את המאבטח ואת גל בכך שאחד מהקטינים החל להכותו בבעיטות בידו, בפניו  ובכתפו של גל וקטין אחר תקף אותו בבעיטות ובאגרופים, אליהם הצטרפו מיד לאחר מכן הנאשם ויתר האחרים אשר היכו במאבטח ובגל באגרופים ובבעיטות בכל חלקי גופם.

כתוצאה מהמעשים הללו של הנאשם ושל האחרים, נגרמה לגל חבלה חמורה שהתבטאה בשבר בידו הימנית ורגישות באזור שורש יד ימין ואמה ימנית עם הגבלה בתנועות של שורש כף יד ימין, רגישות באזור כתף שמאל ובגב, רגישות בברך ושריטות וחבלות בפניו. גל טופל בבית חולים והשתחרר לאחר שידו גובסה. למאבטח נגרמו חבלות של ממש אשר באו לידי ביטוי ברגישות בעורף ובגב.

בגין מעשים אלו הורשע הנאשם בעבירה של איומים ובתקיפה של נסיבות מחמירות.

  1. לצורך הטיעונים לעונש ביקש הנאשם לצרף תיק אחר של בית משפט שלום, ביושבו כבית משפט שלום לנוער, (ת.פ. 1166/03 בית משפט שלום לנוער אשקלון), אשר בעובדותיו הודה הנאשם ונקבע כי הנאשם בהיותו קטין ביצע עבירה של גניבה בצוותא חדא בדרך של מציאה לפי סעיף 384 + 29 (ב) לחוק העונשין, כאשר ביום 19.4.03 בשעה 12:00 לערך בחוף ניצנים נטל תיק השייך למתלוננת וללא הסכמת המתלוננת, מתוך כוונה לשלול את התיק שלילת קבע. בתוך התיק נמצא ארנק שהכיל כסף וכן כרטיסיות שונות.
  1. בטיעוני המאשימה לעונש ביקשה התביעה לראות בנסיבות ביצוע האלימות כנסיבות חמורות ביותר בהן הנאשם, יחד עם קטינים אחרים, ביקשו לכפות, תוך כדי שימוש באלימות, על בעל מסעדה לשרת אותם ולהגיש להם שתייה אסורה. התובעת טענה כי אין מדובר בנסיבות המצדיקות אי הרשעת הנאשם בפלילים, הגם שהנאשם ביצע את המעשים בגבול הדק שבין קטינות לבגירות. התובעת טענה כי יש לאבחן את עניינו של הנאשם בפנינו לבין הנאשמים האחרים, הקטינים, אשר בעניינם נגמר הדין בהעדר הרשעה, וזאת לנוכח העובדה כי הקטינים האחרים, כמפורט בגמר הדין בעניינם עשו כברת דרך ארוכה במסלול השיקום לעומת נאשם זה אשר בעניינו הומצא תסקיר המעורר ספק באשר לקיומה של חרטה אמיתית וכנה מצד הנאשם.
  1. מאידך טענה הסנגורית ארוכות בזכות הנאשם כשהיא מציינת כי מדובר בבחור צעיר אשר ביום ביצוע העבירה חגג יחד עם חבריו את יום הולדתו ה-18 באותה מסעדה בה ביצע את העבירות כמפורט לעיל. ציינה הסנגורית את העובדה כי עניינו של הנאשם הופרד מעניינם של יתר הקטינים שהיו עימו, ואשר צעירים ממנו במספר ימים בודדים, בשל העובדה כי אלה היו קטינים וזה היה בגיר. הדגישה הסנגורית כי לאורך כל הדרך, מאז הגשת כתב האישום ולאורך הדיונים בעניינם של הנערים והנאשם כאן בדבר מעצרם עד תום ההליכים, הלכה התביעה בעקבות התיק שהתנהל בבית המשפט לנוער בענינם של הקטינים האחרים. וכך שוחרר הנאשם כאן לחלופת מעצר בית כמו גם תוקן בעניינו כתב האישום, בדומה לתיקון שנעשה בעניינם של הקטינים האחרים, והכל כדי למנוע הפליה בין הנאשם לבין הקטינים האחרים. לפיכך, עתרה הסנגורית כי גם בענישה ינקוט בית המשפט במידה שוויונית בין הנאשם לבין הקטינים האחרים. לטענתה, כשם שהקטינים האחרים לא הורשעו בדין ודינם נגזר לביצוע עבודות של"צ, יש לפתוח בפני הנאשם כאן את אותה הזדמנות. דהיינו, כי בית המשפט לא ירשיע אותו בדין וזאת כדי שלא לחסום בפניו את האפשרות לפתוח דף חדש בחייו וכן להשית עליו ענישה שתרוצה בשעות עבודה לתועלת הציבור.
  1. שירות המבחן, אשר התבקש ליתן תסקיר בעניינו של הנאשם, הגיש בפני תסקיר ראשון מיום 27.12.05 בו פרס בפני את נסיבות האישיות של הנאשם כשהוא מציין בין השאר את העובדה כי מגיל צעיר אובחן הנאשם כבעל קשיי למידה ובשנת 2001, עקב בעיות משמעת סולק מבית הספר ועבר ללמוד בבית ספר "עמל", שם סיים 11 שנות לימוד. בשנת 2003 חבר הנאשם לקבוצת שוליים וביצע עימם עבירות רכוש, בין השאר אותה עבירה אשר צורפה לתיק זה לצורך גמר הדין. בשנת 2004 לא גוייס הנאשם לצה"ל והוא החל לעבוד בחנות ירקות לאורך מספר חודשים, כשלאחר מכן הפסיק את עבודתו במקום בשל חוסר שביעות רצון מגובה השכר. לאחר מכן החל לעבוד בשטיפת מכוניות בתחנת דלק ומאז עובד הוא מידי יום. שירות המבחן בתסקיר הראשון הדגיש כי הנאשם אומנם מודה בעבירה המיוחסת לו אך לא מביע צער וחרטה כשלדבריו חש צורך להגן על חבריו על רקע תקיפתו של אחד המתלוננים את אחד מחבריו. שירות המבחן סיכם את אותו תסקיר בכך שלא בא בהמלצה שלא להרשיעו בדין וזאת לנוכח לקיחת אחריות חלקית והמליץ להשית עליו עונש מוחשי ומרתיע.

בתסקיר משלים, שהוגש בפני לקראת הישיבה של יום 19.3.06, ולאחר ששירות מבחן העמיק את הקשר עם הנאשם, שינה הוא את עמדתו לנוכח השינוי בגישה שגילה הנאשם ולנוכח הודאתו במעשים והבעת צער וחרטה כנים למעשים שביצע. שירות המבחן התרשם כי ההליכים המשפטיים, אשר מתנהלים כנגדו, מהווים גורם מרתיע ומציב גבולות ולאור השינוי שהביע הנאשם בעמדתו באשר ללקיחת האחריות, ולנוכח גילו הצעיר של הנאשם בא שירות המבחן בהמלצה שלא להרשיע את הנאשם ולהטיל עליו עונש של של"צ, במסגרת 300 שעות עבודה.

  1.  העבירות בהן נמצא הנאשם מעורב הינן עבירות אלימות קשות ביותר אשר מחייבות נקיטת גישה מחמירה כלפי מי שמבצען. יחד עם זאת, מלאכת הענישה היא עניין אינדיבידואלי ובית המשפט נדרש בכל מקרה ומקרה לאזן בין חומרת המעשים לבין נסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפניו. במקרה דנן, נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשם נעדר הרשעות קודמות וכי מאז ביצוע המעשים נשוא כתב האישום ועד היום עבר הוא תהליך שיקומי כאשר בין השאר מהווה ההליך המשפטי עצמו בבחינת גורם מרתיע לכשעצמו. בנוסף, מצאתי לנכון שלא להפלות את נסיבותיו של הנאשם אל מול נסיבותיהם של יתר הקטינים, אשר דינם נגמר בחודש ינואר 2006 בבית המשפט השלום לנוער באשקלון, בנסיבות זהות לנסיבות כאן כאשר חלק מן הנאשמים שם  אף צרפו תיקים פליליים נוספים, ודינם נגמר ללא הרשעה בדין כי אם רק בתשלום פיצוי למתלוננים וביצוע של"צ.
  1. לאור כל האמור לעיל, הנני מבטלת את ההרשעה בתיק הנדון (ת.פ. 8253/04) ואף מוצאת לנכון שלא להרשיע את הנאשם בתיק האחר אשר צורף לתיק זה (ת.פ. 1166/03 בית משפט שלום לנוער באשקלון) ולהשית עליו את העונשים הבאים:

א.                  הנאשם יחתום על התחייבות כספית בסך 5,000 ש"ח להימנע במשך שנתיים מהיום מלבצע כל עבירת אלימות.

ב.                  הנאשם יפצה את המתלונן 1 בסך של 3,000 ש"ח ואת המתלונן 2 בסך של  1,000 ש"ח. סכום זה יופקד במזכירות בית המשפט תוך 45 יום מהיום והמזכירות תעביר את הכספים למתלוננים.

ג.                    הנאשם יבצע 300 שעות לתועלת הציבור על פי תוכנית שנבנתה ע"י שירות המבחן ושירות המבחן ידווח לבית המשפט בתום ביצוע העבודות.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום כ"ו באדר, תשס"ו (26 במרץ 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008253/04פ  055 בת-שבע אביגל

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ