אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8248/06

גזר דין בתיק פ 8248/06

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8248-06
25/10/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סעדון ירון
הנתבע:
1. קורנבליט שלמה
2. אגרונוב יעקב

עו"ד סויסה מאיר
עו"ד קוש זיו
גזר דין

הנאשמים הורשעו בעבירה של גרימת חבלה בנסיבות מחמירות.

מדובר בהכאתו הקשה, הברוטאלית, של המנוח, נוח סנקר ז"ל, על ידי שני הנאשמים, שחברו לביצוע המעשה, ביום 2.9.06, במרכז מסחרי באופקים. המנוח, שנפטר בחודש ינואר 2007, לא העיד במשפטם של הנאשמים, ובנסיבות אלה - ובהיות המתלונן עד יחיד לאירוע - זוכו הנאשמים מאישום בעבירת שוד המתלונן שיוחסה להם, שעמדה לפי הנטען ברקע תקיפת המתלונן, ואשר התבססה בעיקרה, על הודעות המתלונן בחקירתו. 

פטירתו של המתלונן אינה קשורה אומנם במישרין לאלימות הקשה שכוונה נגדו. המנוח סבל מבעייה רפואית קשה בכבד, שהביאה למותו, והיה נרקומן. יצויין כי בעקבות האלימות שננקטה, המנוח קיבל טיפול רפואי בבית חולים, אולם לא נזקק לאשפוז. עם זאת, ניתן להבחין בקלטות ובתצלומים בתיק, כי נגרמו למנוח חבלות גוף חמורות, שכוונו בעיקרן לפנים ולראש, ובעקבות האירוע האלים, גילה חרדות והסתגר בד' אמותיו. על רקע זה נמנע מהגעה למתן העדות בישיבה אליה זומן. נראה, כי החודשים האחרונים לחייו של המנוח עמדו בצל מחלתו, ואירוע התקיפה הקשה שחווה.

חבירתם של הנאשמים להכאתו של המתלונן - אדם חסר אונים, כפי שעלה גם מעדותו של נאשם 1- ועוצמת האלימות שננקטה, מלמדת לכשעצמה, על מידותיהם הרעות של שני הנאשמים, ואלה אינם טורחים להסוות אותן, כך נראה.

נאשם 1 השמיע דברי רהב באוזני חוקריו, על הדרך בה היכה את המתלונן, וביקש לשזוף עיניו, במידה של שעשוע, בתצלומי החבלות שנגרמו לו. מדובר בנאשם, צעיר לימים, יליד 1986, שלחובתו הרשעות לא מועטות, בעבירות של תקיפה, החזקת סכין, סמים, עבירות נגד הרכוש, ועבירות אחרות. הנאשם סיפר לקצינת המבחן כי נהג להשתמש בהרואין, ובסמים אחרים, ואולם מאז מעצרו הפסיק לצרוך סמים. התרשמות שירות המבחן בתסקירו הינה כי הנאשם "הפנים דפוסים התנהגותיים ומחשבתיים בעלי תוכן ומהות עבריינים, המאופיינים בכוחנות, מניפולציה, וחוסר אמון בסיסי בגורמי טיפול וממסד...בהתייחסותו לעבירה בלט חוסר אמפטיה למנוח, לא היו גילויים של רגשות אשם או חרטה...". שירות המבחן ממליץ על השתת "ענישה ממשית ומציבת גבולות כדי להבהיר את חומרת מעשיו ואת השלכות התנהגותו...". לא למותר לציין כי גם במשפטו לא טרח הנאשם להכות על חטא התנהגותו, הגם שהודה במהלך הסיכומים בתקיפת המנוח.

עברו של נאשם 2, יליד 1969, שזור בעבירות של סחיטה באיומים, תקיפה, גרימת חבלה חמורה, ועבירות סמים. על דרכו של נאשם זה ניתן ללמוד מהעובדות שהתבררו בגזר דין מיום 25.9.2003, שניתן בבית משפט זה, בתיק  פ 8215/02, בו נידון הנאשם בעבירות של סחיטה באיומים ושוד לעונש של 37 חודשי מאסר ממשי, ו- 24 חודשי מאסר מותנים למשך שלוש שנים, מתום המאסר שלא יעבור עבירת פשע. העונש המותנה  הינו בר הפעלה כיום, נוכח מהות הרשעתו של הנאשם.

הוברר באותו עניין כי הנאשם ביצע מעשי סחיטה באיומים ותקיפה, שבמרכזם ניסיון  לסחוט כספים מנכה, קטוע רגל. הנאשם נכנס לדירתו, הילך עליו אימים, השמיע איומים, הפך רהיטים, תלש שרשרת זהב מצווארו, ועיקם את אצבעות ידו של המתלונן כדי להסיר מעליה טבעת זהב.

התביעה מבקשת נוכח האמור, להטיל על הנאשמים מאסר ממשי וממושך, ולהורות על הפעלה מצטברת של המאסר המותנה העומד נגד נאשם 2, וכן להשית על הנאשמים תשלום פיצויים למשפחת המנוח.

ב"כ נאשם 1 סבור כי יש להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם. צויין כי מדובר באדם צעיר, שמשפחתו נורמטיבית, וכי נוכח זיכויו מאשמת השוד, אין מקום להחמרה יתרה בגין חלקו באירוע האלים. עוד נטען על ידי ההגנה כי המתלונן לא נזקק לאישפוז, ולאלימות לא נלווה שימוש בנשק קר.

ב"כ נאשם 2 ציין את נסיבותיו האישיות של נאשם זה - בעניינן העידה גם אחותו של הנאשם- הבאות לידי ביטוי גם בפרטים העולים מגזר הדין בתיק  8215/03 הנ"ל. הנאשם עלה לארץ מרוסיה בשנת 1994, הוא אב לשני ילדים משתי נשים, ולא קיים קשר של ממש עם ילדיו. הנאשם סיפר כי שלושת אחיו נספו בעת שירות צבאי, ולאחרונה נפטרה אימו, והוא התקשה להתאושש בעקבות פטירתה. עוד עולה, כי נאשם זה היה מכור לסמים מסוכנים, אם כי נטען כי נגמל בינתיים, וכי הוא סובל מבעיות בגבו.

סניגורו של הנאשם טוען כי יש התחשב בנסיבות אלה  וכי המעשה בוצע על  רקע התמכרותם של המעורבים באירוע - הנאשמים והמנוח - לסמים מסוכנים. נטען כי ניהלו אורח חיים  בשולי החברה, והאלימות שננקטה צריכה להיבחן על רקע מציאות חיים זאת, ולא על פי אמות המידה הנוהגות בחברה מתוקנת ואחראית. בעניין זה מפנה הסניגור לנאמר בע"פ 1196/99, ממדוב נ. מ"י, לא פורסם, (פסקה 5). בנסיבות אלה מבקש הסניגור להורות על הפעלת העונש המותנה בחופף לעונש שיוטל על הנאשם.

נוכח חומרת התנהגותם של הנאשמים, עברם הבעייתי, העדר כל הבעת חרטה או השתתפות בצער הנוגעת למנת היסורים שהמיטו על המנוח זמן לא רב לפני מותו - וכאמור, נאשם 1 לא הכחיש חלקו באירוע - ברי, כי קיים צורך להטיל על הנאשמים עונשים שיעמידו אותם על חומרת התנהגותם וירתיעו אותם מפני הישנות מעשים אלה בעתיד. הרתעה אישית זאת מתחייבת גם נוכח הנאמר בעניינו של נאשם 1 בתסקיר שירות המבחן, ולנוכח גילויי ההתעמרות האכזרית שמגלה נאשם 2 כנגד קורבנות חלשים ופגיעים, כפי שעלה גם מהעובדות שנדונו בתיק  פ- 8215/03. אין מקום להסתמכות על הנאמר בע"פ 1196/99 הנ"ל כפי שטוען ב"כ נאשם 2, ואין עסקינן כפי שנאמר באותו מקרה "בתאונה" הנגזרת מאורח חייהם של המעורבים באותו עניין, אלא בהתנהגות שיטתית ומסוכנת  של נאשם 2 שיש לשרשה בענישה ממשית.

סופו של דבר, גוזר אני על נאשם מס' 1 מאסר לתקופה של שלוש שנים, מהן שנתיים לריצוי בפועל, מיום מעצרו 2.9.06 ושנה אחת תהיה מותנית לשלוש שנים שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת פשע.

על נאשם מס' 2 מוטלות שתי שנות מאסר לריצוי ממשי. עונש המאסר המותנה בן שנתיים הימים מתיק פ 8215/03 מופעל במצטבר למאסר המוטל. סך הכל ירצה הנאשם 4 שנות מאסר שמניינן מיום מעצרו 3.9.06.

על הנאשם מוטלים 18 חודשי מאסר מותנים למשך שלוש שנים, מתום מאסרו, שלא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת פשע אחרת.

 כל אחד מהנאשמים ישא בתשלום פיצויים בסך של 10,000 ש"ח לעיזבון המנוח, נח סנקר ז"ל. העתק פסק הדין יועבר לבני משפחתו.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום י"ג בחשון, תשס"ח (25 באוקטובר 2007) במעמד הצדדים.

                                                                                    _________________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ