אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8247/06

גזר דין בתיק פ 8247/06

תאריך פרסום : 11/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8247-06
08/01/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד
הנתבע:
ממדוב ראול
עו"ד זייצב
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן, בעבירת שוד בנסיבות מחמירות לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

על פי המתואר בכתב האישום המתוקן, בתאריך 4.9.06 בסמוך לשעה 19:00 בערב, בחניה האחורית של המרכז המסחרי בירוחם, פגש הנאשם במתלונן נ.ש., משך את כתפו, ודרש ממנו לשלם עבור חוב כלשהו, שבפועל לא היה קיים, ואשר הנאשם בדה אותו מליבו. המתלונן סירב לדרישתו, ואז היכה אותו הנאשם בצווארו ובראשו, שלף מכשיר חד מכיסו ואיים כי ידקור את המתלונן. בעקבות כך מסר המתלונן לנאשם 50 ש"ח.

עם הנאשם היה אדם נוסף אשר זהותו לא התבררה, ואשר ניסה אף הוא לשכנע את המתלונן לשלם לנאשם את הכסף.

מתסקיר שירות המבחן בעניינו של הנאשם, כבן 34,  עולה, כי  הינו גרוש, עלה לארץ יחד עם אמו בשנת 1997. סיים 15 שנות לימוד. לפני כ- 9 שנים התמכר לסמים קשים. העבירה הנוכחית נקשרת להתמכרותו, וכאמצעי למימון הסם. בשיחה עם אמו ועם גרושתו עולה כי נהג לדרוש כספים מאמו ומגרושתו, תוך נקיטת אלימות, לצורך מימון הסמים. הנאשם עסק בעבר בספורט, ורואה את נשוא התמכרותו "כמשהו חיצוני לו".

הנאשם מבטא היום רצון להשתלב בטיפול גמילה, ושירות המבחן רואה בכך, ראשית תהליך להבנת הצורך בגמילה. עם זאת, הוא מתקשה להבין את עומק התמכרותו לסמים, וההתרשמות שירות המבחן הינה כי הוא "חסר כוחות לחולל שינוי" וכי אין מקום לשלבו בקהילה טיפולית,  נוכח הספקות אם ניתן בידו לגייס  את הכוחות והמוטיבציה הנדרשים לטיפול מעין זה. בנסיבות אלה נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית בשלב זה, וסבור כי יש להמליץ על שילוב הנאשם בטיפול גמילה במסגרת הכלא.

מטעם ההגנה העידו אימו ובת זוגו של הנאשם. צויין כי הנאשם היה בעבר ספורטאי מקצועי. בת הזוג ציינה כי הנאשם מטפל בילדיה במסירות, והיא לא ידעה כלל, עד לאחרונה, על נטייתו לשימוש בסמים.

אין זו הפעם הראשונה בה נותן הנאשם את הדין בגין עבירת שוד. הוא נידון בבית משפט זה(פ/8020/00), ביום 16.4.2000, לעונש של 4 שנות מאסר, מחציתן לריצוי בפועל, בגין שוד של 200ש"ח, לאחר שהיפנה סכין שלופה לעבר בטנו של אדם שמשך סכום כסף  ממכשיר  "כספומט", וגרם לפציעתו של אותו אדם בידו. בפני בית המשפט שדן אז בעניינו של הנאשם, צוינה התמכרותו של הנאשם לסמים קשים, ושירות המבחן חיווה דעתו, באותם ימים, כי הנאשם מביע מוטיבציה מילולית לגמילה מסמים, "המונעת בעיקר מתוך חשש מתוצאות ההליכים המשפטיים". יצוין כי העונש שנגזר על הנאשם אושר בערעור שהגיש לבית המשפט העליון(ע"פ 4669/00).ההגנה טענה אז בערעור, כי הנאשם נגמל בכוח הרצון שלו משימוש פיזי בסמים, והוא מבקש גמילה מהתמכרותו. בית המשפט העליון קבע כי לבקשה זו אין בסיס עובדתי, וכי הנאשם אינו מגלה מוטיבציה ממשית להליך גמילה.  יצויין כי הנאשם הורשע בעבר גם בגין עבירת גניבה.

התביעה מבקשת כי יוטל על הנאשם עונש מאסר ממשי ההולם חומרת התנהגותו ועברו, לנוכח הסיכון הנשקף מהנאשם החוזר פעם אחר פעם לסורו, ואינה סבורה כי יש מקום להורות על טיפול גמילה לנאשם נוכח הסתייגות שירות המבחן.

מרכז טיעונה של ההגנה מכוון לבעיות הסמים מהן סובל הנאשם. הנאשם שקוע במעגל הסמים ואינו יכול להיחלץ ממנו ללא עזרה. עזרה זו יכולה להינתן רק באמצעות שילובו בקהילה טיפולית סגורה. אם לא יינתן לו טיפול הולם הרי שלא יוכל להיחלץ ממצבו, והעונשים שיוטלו עליו לא יהיו אפקטיביים. לחלופין מבקשת ב"כ הנאשם, כי יוטל עליו עונש מאסר לא חמור, תוך התחשבות בנסיבות אישיות, והודאתו באשמה.

הנאשם הביע חרטה, וציין כי בשנים האחרונות עשה מאמץ ניכר לא להשתמש בסמים, אולם לא עמד בכך.

העבירה בה הורשע הנאשם חמורה בנסיבותיה. עבירות שוד, תוך שימוש מאיים בנשק קר, המוביל, לא אחת, לשימוש ממשי ופוגעני, הולכות ומתרבות. בית משפט זה אנוס, מעשה יום ביומו, לדון בעבירות אלה, המתבצעות ברחובותיה של עיר, נגד אזרחים תמימים הזכאים להגנה נגד פורענויות מסוג זה, שהנאשם מביאן על הזולת מעת לעת. הנאשם נותן את הדין פעם נוספת בגינה של אותה עבירה עליה נתן את הדין לפני מספר שנים. אז, וגם עתה, הוא תולה קולר התנהגותו בהשפעת הסמים, והצורך להשיג כספים לשם מימונם. אין בעובדה זו כדי לשמש לכשעצמה, נימוק לקולא. הנאשם טען במשפטו הקודם כי נחלץ ממעגל הסם, בכוחות עצמו, וגם אם הדבר התבדה, הרי שלפחות גילה מודעות לצורך חיוני זה. אלא שהנאשם לא עשה דבר בשנים הלא מועטות שנקפו מאז להשתלב בטיפול גמילה, ולהראות רצון אמיתי להשתקם. רצון זה מובע מן השפה אל החוץ, לכאורה, רק בשעת הדין, ואין בהצהרות מילוליות כדי לשכנע כי הנאשם אכן ביצע מהפך אמיתי, וכי הוא מפגין רצון כן לילך בדרך זו. ב"כ הנאשם באה בטרוניה אל שירות המבחן על שנמנע מלהמליץ על שילובו של הנאשם בקהילה טיפולית, ואולם הנמקותיו של שירות המבחן נראות מבוססות כדבעי, ורקעו של הנאשם אינו מסייע לערערן. בנסיבות אלה איני רואה מקום להורות על שילובו של הנאשם בקהילה טיפולית, שעה שהתשתית המאפשרת הליך זה, אינה מתקיימת. (בעניין זה ראו, ע"פ 4975/04 - אנדריי אנטולי טרסוב נ' מדינת ישראל, טרם פורסם).

הנאשם ראוי לעונש ממשי וחמור כפי שצויין. מנגד, רואה אני בחיוב רב הודאתו, והבעת חרטתו, ונוכח העדויות שהושמעו, סבור אני כי אין לסתום את הגולל על סיכויי שיקומו של הנאשם, אם יתרצה, וישכיל להשתלב בתוכנית גמילה במסגרת שב"ס. במידה מסוימת נותן אני ביטוי גם לכך שהמתלונן לא נפגע במהלך אירוע השוד, וכי מלקוחו של הנאשם היה זעום למדי.

סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם עונש מאסר של 48 חודשי מאסר, מהם 30 חודשים יהיו לריצוי בפועל, והיתרה תהיה מותנית לשלוש שנים, מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת פשע שמהותה אלימות נגד הזולת, או עבירת פשע נגד הרכוש. 

מניין המאסר מיום המעצר 4.9.06 .

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום י"ח בטבת, תשס"ז (8 בינואר 2007) במעמד הנאשם, באי כוח הצדדים ומתורגמן לשפה הרוסית מר שטורך.

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

008247/06פ  055 נורית ג'ורנו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ