אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8246/05

גזר דין בתיק פ 8246/05

תאריך פרסום : 11/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8246-05
13/02/2006
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
1. אבו שארב סלאמה
2. אבו שארב אמין (נדון)
3. שניור מוחמד (נדון)

עו"ד ס. שלו
גזר דין

       (ביחס לנאשם מס' 1)

גזר דין זה מתייחס ל נאשם מס' 1 (להלן:" הנאשם") וזאת, לאחר שדינם של הנאשמים 2 ו - 3 נגזר קודם לכן.

  1. הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובעקבות הסדר בין הצדדים בדבר תיקון כתב האישום - בעבירות הבאות: נסיון פריצה לרכב, לפי סעיפים 413 ו' , ו - 25 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק; סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק; היזק בזדון לרכוש, לפי סעיף 452 לחוק; נהיגה ללא רישיון נהיגה, לפי סעיפים 10 + 62 לפקודת התעבורה; ו נהיגת רכב ללא ביטוח, לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש] התש"ל - 1970.

נסיבות ביצוע העבירות האמורות - כך על פי עובדות כה"א המתוקן שבהן הודה הנאשם - הן, כדלהלן:

לאחר שהנאשם ושני הנאשמים האחרים נדברו ביניהם ועם שני אחרים לפרוץ לכלי רכב בבאר-שבע ולגנוב רכוש, הגיעו השלושה - יחד עם שני האחרים - לבאר-שבע, ביום 17.8.05 בשעה 01:00 לערך, ברכב השייך לנאשם 2 ואשר בו נהג הנאשם, אשר אין לו רישיון נהיגה ואינו מורשה לנהיגה, וללא ביטוח לרכב; ועצרו את רכבם הנ"ל ליד רכב שחנה באחד הרחובות. הנאשם נשאר יושב ליד ההגה, ואילו היתר ירדו מהרכב. הנאשם 2הרים את מכסה מנוע אותו רכב חונה כדי לפרוץ אליו, והאחרים עמדו בסמוך אליו ותצפתו, אך לאחר מספר דקות חזרו אל רכבם והחלו בנסיעה משם, כשהנאשם נוהג ברכב, כאמור.

בשלב זה, ומשהנאשמים הבחינו בשני שוטרים שעקבו אחריהם ונסעו אחרי רכבם, ניסו להימלט מפניהם, תוך שהנאשם מגביר את מהירות נסיעתו ונוסע במהירות, בפראות, ובאורות כבויים ברחוב גולומב; ומשם פנה הנאשם לרחוב השלום, ותוך נסיעה מהירה ופראית עקף אופנוע שנסע לפניו ועליו שני נוסעים, ובאופן שאילץ את נוסעי האופנוע לסטות במהירות, מנתיב נסיעתם כדי להימנע מהתנגשות הנאשם בהם.

כל אותה עת נסעו אחרי הנאשם אותם שני שוטרים ברכבם, תוך שהם מורים לו לעצור - באמצעות הפעלת הסירנה - אך הנאשם לא שעה, והמשיך בנסיעה מהירה, תוך שהוא נכנס לצומת, למרות הרמזור האדום שדלק בו בכיוון נסיעתו, ובעת שכלי רכב חצו כדין את הצומת; וכך אילץ את נהגו של אחד מהם לסטות בפתע מנתיבו ולבצע בלימת חרום, כדי להימנע מהתנגשות הנאשם בו; וגם אותם שוטרים נאלצו לבצע בלימה דומה, כדי להימנע מהתנגשות הנאשם ברכבם.

משם המשיך הנאשם בנסיעתו המהירה, חצה עוד שלושה צמתים בהם דלק רמזור אדום בכיוון נסיעתו, ופנה לאחד הרחובות, באותה מהירות פראית, תוך שהוא חוצה, שוב, צומת נוסף ברמזור אדום; ושם התנגש, הפעם, באחד מכלי הרכב שנסעו כדין בצומת וגרם לו נזק, שהשביתו מנסיעה.

רק בשלב זה, עצר הנאשם את הרכב, והוא ושני הנאשמים האחרים החלו להימלט הימנו, רגלית, עד אשר נתפסו; וברכבם נמצאו כלי פריצה שונים.

  1. יצויין, כי בקשר עם האמור לעיל הורשעו כל אחד משני הנאשמים 2 ו - 3 (על פי הודאתו, ובמסגרת הסדר טיעון מלא) בעבירת נסיון פריצה לרכב, בעבירת היזק בזדון לרכוש ובעבירת הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. כן, ובנוסף, הורשע הנאשם 3 גם בעבירות נוספות (שיוחסו לו, ולו בלבד, באישום השני) היינו, שימוש במסמך מזוייף כדי לקבל באמצעותו דבר, התחזות כאדם אחר, ושהייה בלתי חוקית בארץ. זאת, משהינו תושב שטחי הרשות הפלסטינית שנכנס ארצה, באותו אירוע, שלא כדין וללא היתר; ובהתחזותו לאחר, בהציגו תעודת זהות מזוייפת של אחר, כאשר נעצר על ידי שוטר בעת הימלטותו, כזכור, בתום האירוע הנ"ל.

כן, ובהתאם להסדר הטיעון המלא בינם לבין המאשימה, נדון הנאשם 2, בין היתר, ל - 11 חודשי מאסר בפועל; ואילו הנאשם 3 נדון, בין היתר, ל - 18 חודשי מאסר בפועל - והכל בנוסף למאסר מותנה.

ובאשר לנאשם דנן  - אשר הוא,בלבד, הורשע גם בעבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, כאמור - לא כלל ההסדר בינו לבין המאשימה הסכמה באשר לענש שיוצע להשית עליו; ולבקשתו, הוריתי על הגשת תסקיר שירות המבחן אודותיו, טרם הטיעונים לעונש.

  1. מהתסקיר (מיום 18.1.06) עולה, כי הנאשם - בן 25 כיום, נשוי ואב לשני ילדים (אחד  - בן שלוש שנים; והשני  - בן 8 חודשים) - סיים 12 שנות לימוד, והיה מחוסר מסגרת תעסוקתית קבועה. טרם מעצרו בתיק זה התקיים מקיצבת הבטחת הכנסה ולא סבל ממצוקה כלכלית חריגה.

על פי התרשמות שירות המבחן, הרי שחרף מעורבותו בעבירות החמורות נשוא תיק זה, אין הנאשם בעל אישיות עבריינית מגובשת.

ביחס לעבירות אלו בהן הורשע - נטל הנאשם אחריות והביע חרטה עליהן, וטען כי כיום מודע הוא לחומרת מעשיו, ובמיוחד, סיכונו חיי אדם באופן נסיעתו ונהיגתו באירוע, כאמור; ועל פי התרשמות שירות המבחן, הרי שעצם חווית המעצר וההליכים בתיק זה שימשו ומשמשים גורם הרתעתי משמעותי.

בסיכומו של תסקיר זה, ולאור האמור, סבור שירות המבחן כי מאסר בפועל הינו הענש הראוי במקרה זה. אך, יחד עם זאת, מומלץ גם שלא להחמיר בו.

  1. אין ספק, כי מבין כלל העבירות בהן הורשע הנאשם - ומבלי להקל ראש, כלל ועיקר, באיזו מכל אחת מהן - הרי שעבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, ובנסיבות כמתואר, הינה החמורה ביותר שבהן, וגם לו עמדה אך היא בלבד, וכשלעצמה; ולא בכדי, על כן, בה גם נתמקדו טיעוני הצדדים לענש.

האירוע נשוא העבירה האמורה, הינו עוד אחד מני עשרות רבות (אם לא כבר מאות) של אירועים, להם נדרש בימ"ש זה במותבים שונים, כמעט דבר יום ביומו במהלך השנים האחרונות, ואשר נושאים את המאפיינים של התופעה החמורה שפשטה בשנים האחרונות, ובעיקר, ברחבי הדרום והנגב - היא התופעה של נהיגה פראית בדרכים עירוניות ובינעירוניות, תוך סיכון חיי המשתמשים בדרכים (בין נהגים ונוסעים, ובין הולכי רגל) וזאת, במהלך מרדפים להם נדרשת המשטרה אחר פורעי חוק, המנסים להימלט מפני המשטרה הדולקת אחריהם כדי לעוצרם או לעכבם. וזאת, אם בשל עבירות שביצעו; אם בשל חשד לביצוע עבירה מסויימת; או אם אך כדי לשים קץ לנהיגה פראית ומסוכנת, שלעיתים, כל שעומד אחריה הוא אך הצורך המפוקפק שבפורקן ריגושים.

לשיא חומרתם מגיעים אירועים אלו, ועיתים רבות, כאשר אותם נהגים לא מהססים גם לפגוע, או לנסות לפגוע, ישירות בניידות הדולקות אחריהם, או בגופם של שוטרים העומדים, לעיתים, במחסומים שהוצבו בדרכם של אותם נהגים כדי למנוע את המשך נהיגתם הפיראית - ובלבד שיעלה בידם לחמוק, ובכל מחיר, מידי החוק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ