אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8241/04

גזר דין בתיק פ 8241/04

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8241-04
06/11/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
1. עמראני עאדל
2. עמראני אחמד

עו"ד נעם אליגון
גזר דין

(בעניין הנאשם 1)

  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, בכתב אישום מתוקן, בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977.
  1. תיקון כתב האישום בא לאחר תחילת שמיעת הראיות בתיק זה ולנוכח הסכמת הפרקליטות לתקן את אחד הסעיפים בפרק העובדות.
  1. כתב האישום המתוקן מלמד על כי בין הנאשם 1 לבין המתלונן  היה סכסוך קודם, במסגרתו פצע המתלונן את הנאשם 1 בנסיבות מחמירות. בגין אירוע זה  הוגש כתב אישום כנגד המתלונן בבית משפט השלום באשדוד. ביום 11.10.04,  התייצב המתלונן בבית המשפט השלום באשדוד, לשם הקראת כתב האישום שהוגש נגדו בגין אירוע פציעת הנאשם. הנאשם 1, ביחד עם אחרים נוספים, הגיעו אף הם לבית המשפט השלום באשדוד באותו מועד, למרות שלא הוזמנו לדיון. הנאשם הגיע למקום כשהוא מצויד בסכין וחבריו האחרים היו מצוידים בגרזן ובמוט ברזל, בכוונה לפגוש במתלונן ולפגוע בו באופן אשר יטיל בו נכות או מום או לגרום לו לחבלה חמורה, וזאת כנקמה על כך שהמתלונן פצע את הנאשם.

בתום הדיון שהתקיים בבית המשפט, יצאו המתלונן וסניגורו לחניית בית המשפט. הנאשם, יחד עם חבריו, המתינו שם למתלונן וכשהגיע המתלונן למקום גררו אותו בכוח הצידה והחלו להכותו באגרופים ובעיטות. תוך כדי הכאת המתלונן דקר הנאשם את המתלונן בחלק האחורי של ראשו ופצע אותו וכל זאת בכוונה לגרום לו לחבלה חמורה. כתוצאה ממעשה התקיפה האמור נפצע המתלונן בראשו והוא נזקק לטיפול רפואי בבית החולים.

  1. התביעה, בטיעוניה לעונש, ביקשה להדגיש את חומרת המעשים שבנסיבות העניין כשהיא מדגישה את העובדה כי הנאשם, במעשיו אלו, בחר לקחת את החוק לידיו ולערוך למתלונן משפט שדה. לנוכח מעשים אלו והפגיעה במתלונן כמו גם הצורך החברתי להרתיע מפני מעשי בריונות שכאלו ביקשה התביעה להשית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ארוכה אשר תבטא את סלידתה של החברה ממעשים אלו וכן ביקשה כי יחויב הנאשם בפיצויים למתלונן.
  1. מנגד ביקש הסניגור שלא למצות את הדין עם הנאשם. הסניגור ציין כי בין משפחת הנאשם לבין משפחת המתלונן, הנמנים על בני עדת הבדואים,  נחתם הסכם סולחה אשר יש בו כדי ליישר את ההדורים בין שתי המשפחות ובין הנאשמים עצמם וזאת כדי להביא לסיום את הסכסוך אשר נתגלע בין השניים. מציין הסניגור כי הנאשם הנו בחור צעיר כבן 30, ללא כל מעורבות פלילית קודמת ולמעט נסיבות אומללות אלו של מעשה התקיפה לא נפתח נגדו מעולם תיק פלילי או תיק חקירה אחר. ציין הסניגור כי המניע למעשה היה אירוע תקיפה קודם בו תקף המתלונן את הנאשם וגרם לו לחבלה של ממש, אשר הותירה צלקת בראשו.

כמו כן התייחס הסניגור לנסיבותיו האישיות של הנאשם, כפי שפרט אותם ארוכות שירות המבחן בתסקירו, כשהוא מציין כי הנאשם אב ל-5 ילדים קטנים אשר עובר לאירוע הנדון ניהל אורח חיים נורמטיבי ואף קידם את עצמו ברכישת השכלה ומקצוע בתחום עיסוקו. מציין הסניגור כי מאז האירוע, 11.10.04 שוהה הנאשם במעצר ובכך נגדע מקור פרנסת משפחתו באופן הגורם להם נזק של ממש.

  1. שירות המבחן אף הוא התייחס ארוכות לנסיבות הסוציאליות האישיות של הנאשם וכן אישר כי בין המשפחות נעשה מאמץ אשר הביא לפתרון סולחה. אך שירות המבחן התרשם כי הנאשם לוקח אחריות חלקית ביותר על מעשיו וכי עדיין מייחס אשמה למתלונן. בנסיבות אלו המליץ שירות המבחן  כי יושת על הנאשם עונש מוחשי אשר יבהיר לו את חומרת התנהגותו.
  1. לא אחת התריעו בתי המשפט וגם אנכי על אותה מגפה שפשטה בקרבנו והיא מגפת "תת תרבות הסכין". עדים אנו למקרים חוזרים ונשנים בהם נוטלים עימם צעירים סכינים או חפצים חדים ועושים בהם שימוש לצורך יישוב סכסוכים. מקרה זה נושא אופי חמור במיוחד לנוכח העובדה כי הנאשם בחר ליטול את החוק לידיים ולא להשאיר את המלאכה לבית המשפט, ובאופו אירוני אף העיז ועשה זאת בחצר בית המשפט.  כאמור, בין המתלונן לבין הנאשם היה סכסוך קודם, במסגרתו פצע המתלונן את הנאשם וגרם לו לחבלה בפניו. הנאשם אשר לא סמך על בית המשפט עשה דין לעצמו.

המדובר במעשה אכזרי ובריוני, בו גייס הנאשם אנשים נוספים כדי לחזק ולהעצים את מעשה התקיפה וכדי להבטיח את הפגיעה במתלונן. על מעשים אלו נדרש הנאשם לתת את הדין.

8.     על החומרה שבמעשים הללו נתן לא אחת בית המשפט את דעתו. ראה ע.פ. 6720/04 מ"י נ' עסאם זחאיקה שם הושת על הנאשם עונש מאסר של 3 שנים בגין מעשה דקירה של הנאשם אשר נעץ את הסכין בגבו של המתלונן שלוש פעמים.

בע.פ. 9133/04 דוד גורדון נ' מדינת ישראל דחה בית המשפט העליון את הערעור של הנאשם, אשר הושת עליו עונש מאסר בן 12 חודשים בגין אירוע דקירה, תוך שהוא קובע כי עונש מאסר לתקופה שכזו נחשב לעונש קל ואין להתערב בו.

ב-ע.פ. 6885/04 ו-ע.פ. 7879/04 שי חן נ' מדינת ישראל , דינים עליון, כרך עא' 272, בנסיבות בהן דקר המערער את המתלונן מספר דקירות בבטן, בבית החזה ובעצם השכם מוצא לנכון בית המשפט העליון לדחות את ערעור המערער, באשר לחומרת העונש, ולקבל את ערעור המדינה ומעמיד את עונש המאסר על 4 שנים בפועל ושנה אחת על תנאי. זאת הוא עושה כשהוא קובע כי:

"המערער הוא אדם צעיר, שביצע את העבירה הנוכחית שעה שהיה נתון בעיצומו של הליך אחר בו נדונה מעורבותו בעבירה נוספת של אלימות. אולם הדגש הוא על כך, שהפעם הוא חטא בפרץ אלימות חמור פי כמה, אשר רק בדרך נס הסתיים בפציעתו של הקורבן בלבד. כל שביקש זה האחרון היה למנוע את תקיפתו של אחר, ועל כך הוא שילם בפציעה קשה אשר מותר להניח כי השלכותיה ילוו עוד אותו עוד שנים רבות. תקיפת המערער מלמדת עד כמה הפכה האלימות לתופעה נפוצה בקרב החברה בישראל. עם תופעה זו אין להשלים, וגם אם נדמה לעתים כי אמצעי ההרתעה שננקטו עד כה לא היה בהם כדי לצמצם את מידותיה של האלימות, אסור שהדבר ירפה את ידיהם של הגורמים הפועלים לאכיפת החוק, ובתי המשפט בכללם, נהפוך הוא, נדמה כי הגיעה השעה להחמיר בענישתם של עבריינים בתחום זה, וטובה שעה אחת קודם. מנקודת השקפה זו איננו סבורים שבעונש שגזרה הערכאה הראשונה ניתן ביטוי הולם לחומרת המעשה בה חטא המערער, אדרבא, עונש זה מתון יתר על המידה, וככזה הוא עלול לשגר מסר שגוי לעבריינים בכוח".

  1. נסיבות מעשה התקיפה של המקרה דנן הנן נסיבות חמורות ביותר אשר מצדיקות ענישה קשה ומרתיעה הן כדי לגמול לנאשם על מעשיו והן למען ירתיע הדבר את הנאשם מלבצע מעשים דומים בעתיד כמו גם למען יראו אחרים ויראו. יחד עם זאת, אינני יכולה להתעלם מן העובדה כי במקרה הנדון מדובר הן במתלונן והן בנאשם אשר נקטו באלימות קשה האחד כלפי השני.  לא שיש בכך כדי להצדיק את מעשיו של הנאשם אך יש להימנע עד כמה שאפשר מיצירת אפליה בין שווים. למה הכוונה? בעוד שהמתלונן, אשר נדון בבית משפט השלום בגין תקיפת הנאשם, נדון לעונש של מאסר על תנאי בלבד עומד בפני הנאשם כשהוא עצור מאחורי סורג ובריח מזה כ-13 חודשים.  אמנם לא באו בפני הנסיבות העובדתיות של אירוע תקיפת הנאשם על ידי המתלונן , כפי שנידונו בפני בית המשפט השלום אך אין להתעלם מתוצאות הפציעה שנותרו על פניו של הנאשם.

אשר לעניין הסולחה, תקוותי כי אכן הסדר הסולחה אשר נחתם בין משפחות היריבים יבטיח את המשך השקט והשלום בין השניים, אך אין בכך כדי להשפיע באופן מהותי, כפי שביקש הסניגור, על העונש לו ראוי הנאשם.

  1. לאור כל האמור לעיל ובנסיבות המיוחדות של העניין כמפורט לעיל, אינני ממצה את הדין עם הנאשם, ואני משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל למשך 18 חודשים החל מיום מעצרו 11.10.04.

ב.                  מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות שהינה עבירת פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ