אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8233/05

גזר דין בתיק פ 8233/05

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8233-05
19/03/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
אלעסם מוניר
עו"ד אבו סבית ווליד
גזר דין

1.                  הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין התשל"ז - 1977.

2.                  כתב האישום המתוקן מלמד כי ביום 2.8.05, בסמוך לשעה 12:00, ערכו שוטרים סיור בעיר תל שבע בתוך ניידת משטרתית כשבמהלך הסיור הבחינו בכלי רכב אשר עורר את חשדם והחלו לנסוע אחריו. אין חולק כי היה זה הנאשם אשר נהג בכלי הרכב. לאחר שהנאשם האט את נסיעתו נעצרה הניידת המשטרתית בסמוך לכלי רכבו של הנאשם, מימינו. אחד השוטרים קרא לנאשם וביקש ממנו לעצור ואף פתח את דלת הנהג על מנת לצאת מן הניידת.   אולם, בשלב זה, החל הנאשם לנסוע במהירות אחורנית לכיוון הניידת ופגיעתו של הנאשם בדלת הניידת נמנעה ברגע האחרון כאשר הצליח השוטר לסגור במהירות את הדלת. הנאשם המשיך לנסוע אחורנית מרחק של כ-15 מטרים עד שהגיע לסוף הרחוב ואז החל בנסיעה מהירה קדימה לתוך שכונה 6 בתל-שבע, כאשר ניידת המשטרה דולקת בעקבותיו וחוזרת ומסמנת לו לעצור באמצעות שימוש באורות כחולים מהבהבים על גג הניידת וקוראת לנאשם, באמצעות מערכת הכריזה, לעצור.

הנאשם לא שעה להוראות השוטרים ובמקום זאת המשיך לנסוע במהירות גבוהה מאוד בתוך שכונה 6 בתל-שבע כאשר ילדים אשר שיחקו באותה עת ברחוב נאלצו לקפוץ הצידה ולברוח מפני פגיעה מכלי הרכב בו נהג הנאשם.

3.                  התביעה, בטיעוניה לעונש, ביקשה כי בית המשפט ישית על הנאשם ענישה מוחשית, בהתאם למדיניות הענישה אשר הותוותה על ידי בית המשפט העליון בשנים האחרונות בנסיבות של ביצוע עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. הדגישה התובעת כי לנאשם זה רישום פלילי קודם מחודש נובמבר 2004 בגין עבירה של היזק לרכוש במזיד, שבל"ר וניסיון לגניבת כלי רכב, אז נשפט הנאשם בבית משפט לנוער וזה קיבל עונש, מבלי שהורשע בדין. התובעת אף הדגישה את המסוכנות הנשקפת מן הנאשם הן לנוכח מעשיו, כפי שנלמד מעובדות כתב האישום, והן לנוכח תסקיר שירות המבחן, המלמד כי גבולותיו הפנימיים של הנאשם אינם מגובשים, כי הוא מתקשה לקבל גבולות חיצוניים וכי הוא נוטה לצמצם ולהפחית מחומרת מעשיו. לפיכך, ביקשה התובעת כי בית המשפט ישית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת וכן יפסול אותו מלהחזיק ולקבל רישיון נהיגה לתקופה ממושכת לאחר שישתחרר ממאסר.

4.                  ב"כ הנאשם טען ארוכות בזכות הנאשם כשהוא מציין כי מדובר בבחור צעיר בן 18 ו-3 חודשים בזמן ביצוע העבירה וכי יש לראות במעשיו בבחינת מעשה שטות המאפיין את גיל ההתבגרות. ציין הסנגור כי בפועל לא נגרמה כל תוצאת נזק בעקבות האירוע, לא ברכוש ולא בנפש וביקש כי בית המשפט יתחשב בכך במלאכת גזירת הדין. כן ביקש כי בית המשפט יתן את הדעת לעובדה כי לנאשם אין הרשעות קודמות וכי זה חסך מזמנו של בית המשפט מקום שהודה בעובדות שבכתב האישום, מיד לאחר שזה תוקן. הסנגור ביקש ללמוד מתסקיר שירות המבחן את הדברים החיוביים על פני הדברים השליליים, עליהם הצביעה התובעת, כשהוא מפנה לדברים אותם מדגיש שירות המבחן לפיהם מדובר באדם נורמטיבי היודע ומבין את משמעות הדברים אותם הוא עושה. הסנגור ציין כי הנאשם גילה את דעתו להשתלב בלימודי הרפואה מחוץ לגבולות ישראל ובכך ביקש לראות כי מדובר בבחור נורמטיבי.

הסנגור סיים טיעוניו כשהוא טוען להפליה הקיימת בין אזרחי מדינת ישראל שהינם יהודים לבין אזרחי מדינת ישראל הנמנים על בני המיעוטים באזור הדרום בקרב המגזר הבדואי, בכל הקשור למדיניות הגשת כתבי אישום וענישה בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. הבהיר הסנגור כי בתיק אחר, אשר התברר בבית המשפט המחוזי כאן בת.פ. 8227/05, בנסיבות דומות ואף חמורות מאלה אשר באו כאן, הסכימה המדינה לתקן את כתב האישום באופן שנמחקה עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ונותרה עבירה של חבלה בכוונה מחמירה כשהנסיבות שם מלמדות על אזרח ישראלי יהודי אשר הגיע למחסום כיסופים, בדרכו לצאת מרצועת עזה, ואשר סרב להציג בפני חייל במחסום את תעודת הזהות שלו. כאשר שמע הנאשם כי החייל קורא לשוטר החל הוא בנסיעה מתוך כוונה להתנגד למעצר ואילץ את החייל לקפוץ הצידה כדי למנוע פגיעה בו.

                  אינני יכולה להידרש לטענת הפלייה זו, כפי שבאה מפי הסנגור,  מקום שחומר החקירה הנוגע לכתב האישום האחר לא בא בפני או פרטים מלאים אשר הביאו את המדינה להסכים על תיקון כתב האישום. חזקה שהמדינה הסכימה לתיקון כתב האישום בתום לב ולנוכח התשתית הראיתית שעמדה בפניה ואשר הביאה אותה לתיקון האמור. יתר על כן, טענת הפלייה יכולה להיטען כאשר בית משפט באותה מסכת עובדתית זהה או בנסיבות זהות גוזר את דינו של אדם בשונה מן האחר. אין זה המקרה כאן בפרט כשלא הוצגה בפני פסיקה אשר יש בה כדי ללמד על פערים בענישה בין סוגי האוכלוסיות.

להיפך, בית המשפט העליון, אשר נדרש לדון בתופעת המרדפים הרכביים, אשר הפכה לנגע של ממש ולתופעה מדאיגה באזור הדרום, קרא, בשורה ארוכה של פסקי דין, פעם אחר פעם, למגר תופעה זו בדרך של הטלת ענישה מחמירה. אין יום שעובר מבלי שמוגש כתב אישום כנגד פורע חוק שכזה. על עבירה זו, של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, ניתן לומר כי נגזרת היא ממעשי האלימות אשר פשטו בקרבנו בשנים האחרונות, אלימות הנפוצה בקרב צעירים ובני נוער.   אלימות שכזו מחייבת התגייסות כללית של החברה, הן של רשויות החינוך והן של רשויות האכיפה, מתוך מטרה משותפת להלחם בתופעה זו. תרומתם של בתי  המשפט במלחמה זו מתמצה בהטלת ענישה כואבת ומחמירה אשר תוציא לכלל הציבור מסר מרתיע כי בעבירות שכאלה יגזרו עונשים מחמירים. (ראה: ע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבולקיעאן, דינים עליון, כרך סט' 852 שם נגזר על הנאשם עונש מאסר בן 4 שנים בנסיבות בהן היו פגיעות גוף לאחד השוטרים והרשעות קודמות בעבירות תעבורה לנאשם, בת.פ. (ב"ש) 8241/03 מדינת ישראל נ' סוהיל אל משארקה שם גזר בית המשפט על הנאשם בנסיבות דומות למקרה זה עונש מאסר לתקופה של 38 חודשים ובת.פ. (ב"ש) 8069/03 מדינת ישראל נ' סאדם אל סייד, שם גזר בית המשפט על הנאשם עונש מאסר של 24 חודשים וכך בדומה בת.פ. (ב"ש) 8170/03 מדינת ישראל נ' אבולקיען סלימאן, שם גזר בית המשפט על הנאשם עונש מאסר לתקופה של 24 חודשים).

5.                  שירות המבחן אשר הגיש תסקיר בעניינו של הנאשם אכן ציין כי מדובר בבחור בעל יכולות קוגנטיביות טובות ובעל פוטנציאל לימודי טוב, אך עדיין אישיותו איננה מגובשת והוא נע בין העולם העברייני לעולם הנורמטיבי. שירות המבחן ציין כי שיתוף הפעולה של הנאשם היה שולי ביותר והוא אף נטה לצמצם ולהפחית את חומרת מעשיו. שירות המבחן הדגיש כי בשיחה שקיים עם הנאשם גילה זה את דעתו כי בכוונתו בעתיד לצאת ללימודי רפואה ברומניה כשהוא רואה בכך פתרון לבעיותיו. שירות המבחן הדגיש כי התרשם שהנאשם תופס את שירות המבחן כעשוי להקל עליו בתוצאות ההליכים המשפטיים בלבד ולא כגורם טיפולי. לפיכך לא בא שירות המבחן בכל המלצה טיפולית. 

6.                  תצהיר אביו של הנאשם הוגש בפני בהסכמה. בתצהיר זה ציין האב כי לבנו פוטנציאל חיובי וכי יכולתו השכלית הגבוהה צופה לו הצלחה בהמשך החיים וכי בנו גילה רצון אמיתי לחזור לחיים נורמטיביים, לצאת לחו"ל למטרת לימודים ולתפקד כאזרח חיובי שומר חוק. 

7.                  בנסיבות שבאו בפני, כאשר מדובר בבחור צעיר, אשר בעת ביצוע העבירה נגמל מקטינותו, ועת נעדר הוא הרשעות קודמות וסובב הוא במסגרת משפחתית תומכת, סבורתני כי יש לתת משקל לשיקול השיקומי העומד על הפרק. יחד עם זאת, שיקול זה אינו יכול לגבור על אינטרס הציבור והוא מיגור התופעה או למצער צמצומה וזאת לנוכח העובדה כי תופעת המרדפים הפכה לנגע רע בתחום הדרום, נגע אליו התייחסו בתי המשפט הן במחוז הדרום והן בבית המשפט העליון וקראו פעם אחר פעם להחמיר בענישה. לאור כל השיקולים שעמדו על הפרק ולאחר שנתתי את הדעת בין השאר גם לתצהירו של אביו של הנאשם, ובהעדר כל נזק רכוש או גוף אינני ממצה עמו את הדין ואני  משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל ל-24 חודשים החל מיום מעצרו 2.8.05.

ב.                  מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.                   אני פוסלת את הנאשם מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 3 שנים מיום שחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום

ניתן היום י"ט באדר, תשס"ו (19 במרץ 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008233/05פ  055 בת-שבע אביגל

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ