אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8231/07

גזר דין בתיק פ 8231/07

תאריך פרסום : 07/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8231-07
05/10/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ענבל חיים
הנתבע:
1. עידן וקנין
2. רותם סויסה

עו"ד עינת אלמלם
עו"ד נס בן נתן
גזר דין
  1. הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בכתב אישום מתוקן בשלישית, אשר התקבל בפני ביום 21.5.08 במסגרת הסדר טיעון אותו הציגו הצדדים בפני, בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") ובעבירה של סיוע להצתה לפי סעיף 448 + 31 לחוק העונשין.
  1. הנאשם 2 צרף לתיק זה לצורך מתן גזר הדין את תיק פ.א. 30049/08 יאל"כ וכן את פ.א. 30050/08 יאל"כ ועל פי הודאתו באישומים אלו הורשע הנאשם 2 בשלוש עבירות של הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287 (א) לחוק העונשין. 
  1. במסגרת הסדר הטיעון ביקשו הצדדים מבית המשפט כי ישית על הנאשמים עונש מאסר בפועל בן 6 חודשים, כאשר המאשימה תטען שעונש זה ירוצה במאסר בפועל ואילו ההגנה תבקש כי עונש זה ירוצה בעבודות שירות, כי יושת על הנאשמים עונש מאסר מותנה על פי שיקול דעת בית משפט וכן יושת עליהם קנס כספי כאשר על הנ אשם יושת קנס בסך 5,000 ש"ח ועל הנאשם 2 יושת קנס בסך 10,000 ש"ח.
  1. הצדדים, בטיעוניהם לעונש חזרו ועתרו לאישור ההסדר כאשר כל אחד מהצדדים צמצם את עיקר טיעוניו לעניין אופן ריצוי עונש המאסר. בעוד שהתביעה הדגישה את חומרת המעשים בהם נמצאו הנאשמים מעורבים, נסיבות של סיוע להצתה תוך קשירת קשר עם אחרים, טענו ב"כ הנאשמים כי אין מדובר בנסיבות מחמירות בפרט לנוכח גילם הצעיר של הנאשמים והעובדה כי לא נטלו חלק פעיל באירוע ההצתה עצמו וכיום עלו על דרך הישר כעולה מתסקירי שירות המבחן.
  1. נסיבות האירוע כמפורט בכתב האישום המתוקן מלמדות כי על רקע סכסוך בין גורמים עבריינים העוסקים באיסוף מיכלי משקה, אשר מייצרים מקור הכנסה בגין דמי פיקדון המשולמים בגינם, ואשר בשנים האחרונות הפכו להיות למושא עיסוקם של ארגוני פשע שונים, בין השאר גם באזור הדרום, נקשר קשר בין אחרים לגרום נזק למכוניתו של סוכן משטרתי אשר הופעל על ידי המשטרה באתר אל"ה באשדוד, כדי לחשוף פעילותם של גורמים עבריינים בתחום זה. סמוך לאחר שהחל הסוכן המשטרתי לעבוד כאחראי בקרים במקום קשרו קשר אחרים כדי לאלץ את הסוכן המשטרתי לשתף עימם פעולה בהטיית ספירת הבקבוקים לטובתם בדרך של סחיטה באיומים ופגיעה ברכושו. לשם כך החליטו הקושרים האחרים לגרום נזק למכוניתו של הסוכן המשטרתי והנאשמים גויסו לביצוע המשימה. בפועל, כדי לקדם את ביצוע המשימה  נסעו הנאשמים ברכבו של הנאשם 1 לאשדוד, כדי לסייע בהצתה וחלקם בסיוע התמצה בכך שאדם אחר הצביע על רכבו של הסוכן המשטרתי, בפני הנאשם 2. הנאשם 2 ביצע במקום פעולות שונות כדי לסייע להצתת הרכב, בין השאר הצביע על רכבו של הסוכן המשטרתי בפני  אדם אחר אשר הגיע למקום וביצע בפועל את הצתת הרכב.
  1. בנוסף הודה כאמור הנאשם 2 ב-3 עבירות של הפרת הוראה חוקית כאשר כתבי האישום מלמדים כי בזמן שבית משפט המחוזי בבאר-שבע הורה על שחרורו של הנאשם 2 בתנאים מגבילים, בין השאר תנאי מעצר בית מלאים, וזאת במסגרת בקשת המדינה למעצרו עד לסיום ההליכים מכוח כתב האישום העיקרי נשוא תיק זה, הפר הנאשם 2 את התנאים ונמצא מחוץ לביתו שלא במסגרת התנאים כשבין השאר ניצל את ההפרות כדי להשתתף בשיעורי נהיגה ואף הוציא רישיון נהיגה על אופנוע תוך הפר ת תנאי השחרור שהוטלו עליו.
  1. תסקירי שירות המבחן אשר באו בפני חזרו והמליצו על הטלת עונש המאסר  שירוצה בעבודות שרות וכן מאסר מותנה כשהם עומדים על נסיבותיו האישיות של כל אחד מן הנאשמים לרבות התייחסותם של הנאשמים לעבירות שביצעו ורצונם לפתוח בדף חדש בחייהם.
  1. לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים לעונש כמו גם עיינתי בתסקירי שירות המבחן אני סבורה כי ניתן לאשר את הסדר הטיעון אשר הוצג בפני בהיותו סביר וענייני והמשקף נכונה את העונש הראוי בנסיבות העניין. בית המשפט ער לקשיים הראיתים אשר ניצבו בפני המאשימה בתיק זה וכן לעובדה כי חלקם של הנאשמים בפרשה, הגם היותו חיוני בקידום קשירת הקשר, הינו פחות ערך בסולם דרגות חומרת ביצוע העבירה.  

אשר לסוגיית אופן ריצוי עונש המאסר סבורה אנכי כי בנסיבות אלו ריצוי עונש המאסר בעבודות שירות יהיה בו די כדי לקדם את האינטרס ההרתעתי הנדרש בנסיבות העניין. כך נתתי את הדעת לעובדה כי הנאשמים הינם צעירים בגיל, כי זוהי להם הרשעה ראשונה בפלילים וכי חלקם הצטמצם בסיוע לביצוע עבירת ההצתה, בהצבעה על הרכב וכי בפועל לא באה כל עדות על היקף הנזקים שנגרמו לרכב, אם בכלל.

  1. לאור כל האמור לעיל אני מאשרת את הסדר הטיעון ומשיתה על הנאשמים את העונשים הבאים:

על הנאשם 1:

א.                  מאסר בן 6 חודשים אשר לנוכח חוות דעת הממונה על עבודות שירות שבאה בפני, ירוצה בעבודות שירות. הנאשם יתייצב בפני הממונה על עבודות שירות ביום 21.12.08 לתחילת ריצוי עונשו בכפר ילדים "בית אפל".

ב.                  מאסר על תנאי ל-6 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה מסוג פשע תוך 3 שנים מהיום.

ג.                    קנס כספי בסך 5,000 ש"ח. סכום זה ישולם מתוך סכום שהופקד בבית המשפט כדלקמן: סך של 2,000 ש"ח שהופקד בתיק מעצרים 1784/07 בית משפט שלום ברמלה ובסך של 3,000 ש"ח שהופקד בתיק בש 21593/07 בית משפט מחוזי באר-שבע.

על הנאשם 2:

א.      מאסר בן 6 חודשים. מאחר  וסבורה אנכי כי יש לאפשר לנאשם לרצות את עונש המאסר בדרך של עבודות שירות והגם שהנאשם הופנה עוד בטרם גזר הדין לממונה על עבודות שירות אולם, בשל תקלה לא התייצב בפניו, אני חוזרת ופונה לממונה על עבודות שירות על מנת שיתן חוות דעתו באם כשיר הנאשם לרצות את עונשו בעבודות שירות. הממונה מתבקש לזמן את הנאשם 2 באמצעות בא כוחו עו"ד נס בן נתן. (טלפון 036123877; פקס 036123876).

ב.      מאסר על תנאי ל-6 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה מסוג פשע תוך 3 שנים מהיום.

ג.        קנס כספי בסך 10,000 ש"ח. סכום זה ישולם על דרך חילוט סך של 5,000 ש"ח מתוך סכום פיקדון שהפקיד הנאשם בתיק מעצרים 1819/07 בית משפט שלום ברמלה והיתרה תשולם ב- 5 תשלומים שווים ורצופים כאשר התשלום הראשון ישולם תוך 30 יום מהיום ואילך. אי עמידה בפירעון אחד מן התשלומים תעמיד את יתרת הקנס לפירעון מידי.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום

ניתן היום ו' בתשרי, תשס"ט (5 באוקטובר 2008) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ