אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8231/05

גזר דין בתיק פ 8231/05

תאריך פרסום : 30/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8231-05
25/04/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ודים סיגל
הנתבע:
רחמוט שמעון
עו"ד אופיר אלון
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין התשל"ז - 1977(להלן:"חוק העונשין"), בעבירה של עקיפה בדרך לא פנויה, לפי סעיף 47(ד) לתקנות התעבורה, תשכ"א - 1961 (להלן: "תקנות התעבורה"), בעבירה של נהיגה במהירות שאינה סבירה, לפי סעיף 51 לתקנות התעבורה ובעבירה של אי חגירת חגורת בטיחות, לפי תקנה 83ב(א) לתקנות ה תעבורה.

2.         הודעת הנאשם באה לאחר שהצדדים הציגו בפני הסדר טיעון במסגרתו תוקן כתב האישום בין השאר מעבירה של הריגה לעבירה של גרם מוות ברשלנות. כן הציגו בפני הצדדים הסכמה לעניין העונש לפיו הסכימה המדינה להגביל את טיעוניה לעונש לענישה אשר לא תעלה על 21 חודשי מאסר והנאשם יהיה חופשי לטעון לעונש מאסר אשר לא יעלה על 12 חודשים. כן הסכימו הצדדים כי בנוסף יושתו על הנאשם העונשים הבאים : מאסר על תנאי על פי שיקול דעת בית המשפט, פסילה מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה למשך 11 שנים, פיצוי למשפחת המנוחה בסך של 9,500 ש"ח אשר ישולם ב- 10 תשלומים חודשיים ושווים וכן קנס בשיעור 500 ש"ח או מאסר תמורתו לפי שיקול דעת בית המשפט. בנוסף הסכימו הצדדים כי הנאשם יתייצב לריצוי עונשו ביום 1.9.06 וכדי להבטיח את התייצבותו לריצוי עונשו תעוכב יציאתו מן הארץ, הנאשם יפקיד את דרכונו וכן תיחתם ערבות עצמית וערבות צד ג'.

3.         עוד בטרם טענו הצדדים בזכות ההסדר חזר והבהיר בית המשפט לנאשם כי אין בית המשפט כבול להסדרי טיעון והנאשם ציין כי הנו מבין את הדברים.

מכאן, כדי לבחון את טיבו של ההסדר יש לסקור את עובדות כתב האישום בהן הודה כאמור הנאשם.

4.         כתב האישום המתוקן מלמד כי ביום 26.6.04 בשעה 9:00 או בסמוך לכך, נהג הנאשם בכלי רכב מסוג פורד ברחוב ששת הימים בעיר אילת, שהינו רחוב דו מסלולי בעל נתיב אחד בכל כיוון נסיעה, כשקו הפרדה מפריד בין המסלולים.  באותה עת  נהג הוא בכלי הרכב כשהוא אינו חגור בחגורת בטיחות.

            במקום ובזמן הנ"ל נהגה המנוחה בכלי רכבה במסלול הנגדי בכיוון ההפוך לכיוון נסיעת הנאשם.

            כאשר הגיע הנאשם לעקומה בדרך וכשהוא נוהג במהירות אשר אינה תואמת את המהירות המותרת באותו כביש (מהירות של 70 קמ"ש), החל הוא לבצע עקיפה של שיירת מכוניות אשר נסעה לפניו. הנאשם יצא לעקיפה למרות שהכביש לפניו לא היה פנוי במרחק מספיק אשר יאפשר לו לבצע את העקיפה ואת המשך נסיעתו, וזאת עקב נוכחותו של כלי הרכב בו נהגה  אותה עת המנוחה. בסיום העקיפה חזר הנאשם בחדות לתוך נתיב נסיעתו. אולם, בשל המהירות המופרזת בה נהג, איבד הוא שליטה על הרכב וכלי רכבו סטה בחדות לתוך נתיב הנסיעה הנגדי וחסם את נתיב נסיעתה של המנוחה. עקב כך, התנגש כלי רכבה של המנוחה בכלי רכבו של הנאשם כשכלי רכבו של הנאשם נזרק קדימה והסתובב מספר פעמים על הכביש וכלי רכבה של המנוחה נעצר במקום.

המנוחה מצאה את מותה בתאונה זו והנאשם נפגע קשה בראשו והוא פונה מהמקום כשהוא סובל מחבלות קשות בראשו.

5.         התובע המלומד, בטיעוניו בעד ההסדר, ציין כי מדובר בהסדר ראוי בנסיבות העניין וביקש לאשרו כשהוא עותר כי יושת על הנאשם עונש מאסר של 21 חודשים כעונש ראוי לטעמו בנסיבות העניין. כך ציין התובע כי רשלנותו של הנאשם הייתה רשלנות חמורה כשהוא יוצא לעקיפה של שיירת כלי רכב במהירות גבוהה, אשר לא תאמה את תנאי הדרך, ולאחר שכבר סיים את העקיפה וחזר לנתיב נסיעתו, עקב המהירות הבלתי סבירה בה נהג, איבד הוא שליטה על כלי רכבו ונכנס לנתיב הנגד שם התרחשה התאונה.  כן ציין כי המנוחה הייתה בחורה צעירה בת 24 במותה, כשכל חייה לפניה וכי התאונה הייתה נמנעת אילו היה הנאשם מקפיד ושומר על חוקי התנועה ולא יוצא לעקיפה מסוכנת.

6.         מאידך, הדגיש הסנגור  את הרשלנות שבמעשיו של הנאשם ואת חוסר שיקול הדעת אשר נפל בחלקו באותו שבריר שניה בו יצא לעקיפה וסבר כי יוכל להשלימה בבטחה. הדגיש הסנגור כי כתוצאה מניסיונו של הנאשם להשלים את העקיפה איבד הוא שליטה על כלי רכבו ונכנס לסחרור כשבמהלך ניסיונו להשתלט על כלי הרכב התנגש הוא בכלי הרכב אשר נסע בנתיב הנגדי.

כן הדגיש הסנגור כי אין מדובר בנהיגה תחת השפעת אלכוהול ולא בעקיפה תוך חציית קו הפרדה לבן, אלא בתאונה אשר נגרמה בשל טעות של שבריר שניה.

הסנגור הדגיש את נסיבותיו האישיות של הנאשם וביקש לתת להן משקל באיזון האינטרסים לו נדרש בית המשפט. כך ציין כי מדובר בבחור צעיר בן 26, בעל וותק נהיגה של 8 שנים, הנעדר כל רישום פלילי או תעבורתי. לדבריו, הנאשם שירת שירות צבאי מלא בצה"ל לאחר שסיים י"ג כיתות עם בגרות מלאה.

כן ציין כי הוריו גרושים וכי הוא מתגורר יחד עם שני אחיו בדירת אמו המבוגרת המתקיימת מקצבת הבטחת הכנסה. הדגיש הסנגור כי שלושת הבנים תומכים  לבדם באם, כשאחיו בן ה- 23 החולה במחלת האפילפסיה מוגבל לעבודה בשל התקפיו החוזרים ואחיו האחר בן ה- 20 הנו חייל  בצה"ל ובפועל רק הנאשם מסייע בכלכלת בני הבית. כך הבהיר כי ביום האירוע עשה הנאשם את דרכו לאחד מבתי המלון בעיר במסגרת עבודה מועדפת למשוחררי צה"ל והכל כדי לסייע בפרנסת בני הבית. הדגיש הסנגור כי מאסרו הממושך עלול להכביד באופן קשה על המשפחה.

עוד ציין הסנגור כי הנאשם עצמו נפגע קשה בתאונה. על פי אישורים רפואיים אותם הציג בפני נמצא כי ספג פגיעת ראש קשה וכתוצאה מכך סבל מדימום תוך גולגלתי  ושוחרר לאחר אשפוז של כ- 14 יום להמשך טיפול שיקומי בבית לוינשטיין. כן ציין כי מאז התאונה הנאשם סובל מאובדן זיכרון  כי הנאשם לא זוכר כלל את נסיבות האירוע וכי כתוצאה מן האירוע סובל הוא מהפרעות נפשיות בהן הוא מטופל עד היום.

7.         הנסיבות בהן נמצא הנאשם מעורב הינן נסיבות חמורות אשר היה בהן כדי להביא למותה של בחורה צעירה אשר נהגה לתומה בדרכה לעבודה באחד מן הרחובות בעיר אילת. רבות נכתב אודות הצורך שבהירתמות כל הגורמים הנוגעים בדבר וגיוס כל האמצעיים האפשריים כדי לקדם את המלחמה במכת הקטל בכבישים. מכה שגבתה וגובה מידי יום ביומו מחיר יקר והוא חייהם של בני אדם, הכל בשל נהיגה בלתי אחראית של אוחזים בהגה , אם נהיגה פרועה ואם נהיגה רשלנית המביאים לתוצאות חמורות הרות אסון. 

תרומתם של בתי המשפט במלחמה  במכת הקטל בדרכים הינה באמצעות הטלת ענישה חמורה וכואבת שיהא בה כדי להרתיע או למצער לצמצם את נגע הקטל בדרכים.

הצדדים הניחו בפני פסיקה רבה של בית המשפט העליון ושל בתי המשפט המחוזיים, פסיקה אשר היה בה כדי לחזק את עמדת הצד הטוען לעונש. ואכן ראויה גם ראויה ההבחנה עליה עמדו בתי המשפט השונים, בין מקרים בהם הרשלנות אשר גרמה לתאונה הקטלנית מתבטאת במעשה או במחדל רגעי או בפעולה חפוזה ולא מחושבת לבין נהיגה רשלנית לאורך זמן ומרחק הנושאת מאפיינים חמורים  וביניהם נטילת סיכונים בלתי סבירים לרבות נהיגה בנסיבות המועדות לפורענות כגון נהיגה בזמן שיכרות.

בנסיבות המקרה שבפני נתתי את הדעת לתיקון אשר נעשה בכתב האישום בו, בין השאר, הסכימה המאשימה כי נסיבות התאונה הקטלנית מבססות אשמה של רשלנות ולא של הריגה. כן נתתי את הדעת לנסיבותיו האישיות של הנאשם לעובדה כי מדובר בבחור נורמטיבי אשר ניהל אורח חיים נורמטיבי וסייע בכלכלת בני ביתו, אימו ואחיו, ואך נהיגה רשלנית ובלתי אחראית הביאה אותו לכאן. נתתי את הדעת לעובדה כי לאורך שנות נהיגתו לא צבר הוא כל רישום פלילי וגם לא רישום תעבורתי וכי מהתאונה הנדונה יצא הוא עצמו פגוע במידה רבה ומשמעותית. התעודות הרפואיות אשר הוצגו בפני מלמדות כי לא רק שסבל חבלה קשה בראשו אלא כי כיום סובל הוא מבעיות זיכרון כמו גם מבעיות נפשיות המטופלות בדרך תרופתית.

לנאשם ניתנה הזדמנות לומר את דברו באולם בית המשפט, אך הוא התקשה ליצור קשר עם סביבתו ולדברי בא כוחו אין הוא זוכר דבר מאירוע התאונה. נמצא אם כן כי גם הנאשם שילם מחיר בריאותי לרשלנות שבמעשיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ