אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8226/06

גזר דין בתיק פ 8226/06

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8226-06
03/01/2007
בפני השופט:
נ.זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד וייצגן
הנתבע:
דורון כארדי
עו"ד גסר
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו, לאחר הסדר טיעון בעניין תיקון כתב האישום, בכתב אישום מתוקן, בביצוע עבירות של פציעה בנסיבות מחמירות והחזקת סכין - עבירות בניגוד לסעיפים 186(א), 333 + 335(א)(1).

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, ב- 28.7.06 סמוך לשעה 22:30 התפתחה תיגרה בין הנאשם למתלונן במהלכה הנאשם עלה לביתו, יצא משם עם סכין ודקר את המתלונן בגב העליון ובמותן שמאל (2 דקירות). עקב הדקירות המתלונן אושפז בבית החולים סורוקה במצב קשה כשבחלל הבטן היו שני ליטרים של דם, כתוצאה מקרע בטחול, קרעים בכלי הדם ופצע דקירה.

בכתב האישום נרשם בטעות שהנאשם נותח. מי שנותח הוא דווקא המתלונן ואין על כך מחלוקת, וזאת רואים גם על פי התעודות הרפואיות שהוגשו לעיוני, הן בעניין הנאשם והן בעניין המתלונן.

בתיגרה נפצע גם הנאשם - הוא נדקר בירכו ובידו.

  1. מטיעוני הצדדים עלה, כי בין הנאשם למתלונן התפתח ויכוח ומהויכוח גלשו לתיגרה, כאשר יתכן שכדברי אם הנאשם, בעת שניסתה להפריד בין הניצים היכה אותה המתלונן בפניה. בשלב זה, כפי שתואר לעיל, עלה הנאשם לביתו, חזר עם סכין מטבח ופצע באופן קשה את המתלונן.

על פי המוצגים שהוצגו בפני מטעם התביעה, דם רב נשפך בזירה. על פי התעודות הרפואיות, המתלונן הגיע לבית החולים באמבולנס, כאשר מצבו הוגדר בדירוג טראומה משוקלל (כאשר הטווח בין 10 ל- 12) בדרגה 10. לחץ הדם בהגעתו של המתלונן למיון היה 70/33. על פי הסיכום הרפואי המתלונן:

"התקבל למחלקת טיפול נמרץ לאחר ניתוח explorative laparotomy pack on chest wound, thoracal drain left, splenectomy,  נדקר בגב עליון בצד שמאל ובית החזה בצד שמאל. הגיע לחדר הלם בהכרה מלאה, בהלם המורגי, הועבר לחדר ניתוח באופן דחוף. בוצעה סקירת בטן. ממצאים: שני ליטר דם בחלל הבטן כתוצאה מקרע בטחול, קרעים בכלי דם של טחול. בוצעה קריטת טחול המוסטזיז וסגירת בטן. פצע באיזור השכמה שמאל נסגרה ע"י הכנסת פקינג לתוך הפצע, חתך נוסף נסגר עם סיכות".

המתלונן היה מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ מיום 28.7.06 עד 30.7.06 ומלבד הניתוחים הונשם וגם קיבל מורפין.

תוצאת האמור ברורה. רק בזכות ההתערבות הרפואית היעילה ניצלו חייו של המתלונן.

  1. מדובר באירוע חמור וקשה. לצערנו, עדים אנו לתופעה קשה לפיה על כל דבר שטות, נשלפות סכינים ועושים בהן שימוש ולעיתים גם נעשה בהן שימוש קטלני. אין להשלים, גם לא כנימוק להקלה בעונש, עם "משחקי הכבוד" שמצדיקים, כביכול, את השימוש בסכין כאמצעי ליישוב סכסוכים ולהשבת "הכבוד האבוד" שנפגע.

כב' בית המשפט העליון, בהיותו ער לתופעה הקשה הביע את עמדתו במילים נחרצות, ראה:

א.      בש"פ 9400/04  אברהים זועבי נ' מדינת ישראל, תק-על 2004(4), 165 ,עמ' 167. (כב' השופטת נאור):

"...לפנינו מחזה-זוועה על דרך ליישוב חילוקי דעות. יש שמכנים דרך זו "תרבות הסכין", ואילו אני אכנה אותה תת-תרבות הסכין, שלא ידעתי כיצד ניתן לזווג תרבות עם סכין. נמצא לנו כי תת-תרבות הסכין החלה לפשות במקומותינו בשנים האחרונות, ומספר האירועים בהם משמשת סכין לפתרונם של חילוקי דעות, כביכול, מתרבה והולך. דומה התופעה בעיני לחיידק שצנח אל כדור הארץ ממקומות רחוקים בחלל. בני אדם שעל פני כדור הארץ אין בגופם חיסון טבעי כנגד אותו חיידק, והמגיפה פושה במחנה. מחובתם של בתי המשפט, כך דומה עלי, להעלות את תרומתם לחיסון האוכלוסיה מפני אותו חיידק רע שאנו ניגפים בפניו,..."

ב.   ע"פ 6720/04 מדינת ישראל נ' עסאם זחאיקה, תק-על 2004(4), 519 ,עמ' 520. (כב' השופט חשין):

"נלאינו מאמור, עוד ועוד שוב ושוב, כי יש לשרש את תת-תרבות הסכין מחיינו, וחובה היא המוטלת על בית-המשפט להרים את תרומתו למלחמה קשה זו שבאלימות אשר פשתה במקומותינו. הטלת עונשים קלים - יחסית לנדרש - על מי שמפרים צו של לא-תנעץ-סכין-בגוף-הזולת מחטיאה את המטרה ואת שאיפתנו לעקירה מן השורש של התופעה הפסולה הזו. דעתנו היא איפא שיש להחמיר בעונשו של המשיב".

ג.     בש"פ 2453/05 מחמוד חטיב נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(1), 4866 ,עמ' 4867. (כב' השופטת ארבל):

"כאמור, העורר נטל חלק בפעילות עבריינית שסופה בפציעתו של עומר בדקירה. לדאבוני, תקיפת אדם בנשק קר, כתגובה על דברים אשר אמר ולא מצאו חן בעיניו של מאן דהוא או על מעשה שעשה והטריד בכך עובר אורח כלשהו, הפכה לתופעה שכיחה במחוזותינו ובית משפט זה התריע לא פעם בעבר על התגברותה של תופעה זו ועל הצורך להיאבק בה בכל דרך (ע"פ 3231/04 רונן סבן נ' מדינת ישראל (לא פורסם, ניתן ביום 1.9.2004); ע"פ 6881/97 מדינת ישראל נ' מגל מולנור (לא פורסם, ניתן ביום 26.2.1998); ע"פ 4280/99 מדינת ישראל נ' אחמד חמזה (לא פורסם, ניתן ביום 18.7.99); בש"פ 1113/95 אוסמה ווחיד קאסם נ' מדינת ישראל (לא פורסם, ניתן ביום 28.2.1995); ע"פ 6513/94 מדינת ישראל נ' פלוני (לא פורסם, ניתן ביום 15.2.1995); בש"פ 2181/94 איליה מיכאלי נ' מדינת ישראל (לא פורסם, ניתן ביום 22.4.94)).  אין להשלים עם מגמה זו, המשקפת את "תת-תרבות הסכין" (כלשונו של חברי, השופט מ' חשין (כתוארו אז) בבש"פ 2181/94 הנ"ל), אלא על כל הגורמים הנוגעים בדבר לתת ידם בניסיון למגר תופעות אלו. האינטרס הציבורי מחייב, כי הזלזול בחיי אדם, הבא לידי ביטוי בקלות בה מוצא עצמו אדם קורבן למעשי אלימות העלולים להותירו נכה ואף להביא למותו, תגובה חריפה מצד כל גורמי האכיפה. בהקשר זה, הסיכון הנובע מביצוע עבירות אלימות כגון אלו מחייב את בית המשפט לתת דעתו ולבחון ביתר שאת את מסוכנותו של הנאשם, אשר עניין מעצרו מתברר בפני בית המשפט. השמירה על שלמות גופו של אדם וחייו, היא מהחשובות והמרכזיות שבתכליות העומדות בבסיס החוק הפלילי."

ד. בע"פ 8314/03 רג'אח שיהד בן עווד נגד מדינת ישראל:

"בית-המשפט חייב להעלות את תרומתו הצנועה במלחמה הקשה שיש לחברה בישראל באלימות הגוברת והולכת ברחובות ובבתים, ותרומה זו תמצא את ביטויה בעונשים החמורים ששומה עליהם על בתי-המשפט לגזור על מעשי אלימות שפשו במקומנו כמגיפה. עלינו למוד את הרחמים שבליבנו כמידה הראויה להם, והרי ידענו כי כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן. יצא הקול מבית-המשפט ויילך מקצה הארץ ועד קצה. יצא הקול ויידעו הכל כי מי שיורשע בעבירת אלימות יישא בעונש חמור על מעשהו. והעונש יהיה על דרך הכלל כליאה מאחורי סורג ובריח. וככל שייעצם מעשה האלימות כן תארך תקופת המאסר."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ