אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8225/04

גזר דין בתיק פ 8225/04

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8225-04
30/03/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד י. עטר
הנתבע:
ג'וני דוויטאשוולי
עו"ד נסאר מוסטפא
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - ובמסגרת הסדר בין הצדדים, לפיו תוקן כתב האישום - בעבירות הבאות: סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977; הסתייעות ברכב לביצוע פשע, לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה התשכ"א - 1961; ו נהיגה ללא רישיון וללא תעודת ביטוח, לפי סעיפים 10, ו - 62 לפקודה הנ"ל.

            נסיבות ביצוע העבירות האמורות - כעולה מעובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן כדלהלן:

            בתאריך 13.9.04, בשעת אחה"צ, נהג הנאשם - שמעולם לא היה לו רישיון נהיגה - ברחובות באר שבע, באופנוע שהיה ללא לוחית זיהוי, ובלא שהנאשם חובש קסדה. כששוטרים, שנסעו בניידת משטרתית, הבחינו בו במצב זה, הורו לו לעצור, באמצעות שימוש במערכת הכריזה וסימון באור כחול מהבהב, אך הנאשם לא שעה להוראה; ולאחר שהעיף מבט לעבר השוטרים, פתח בנסיעה מהירה ופרועה; ובעת שהניידת דולקת אחריו, ביצע, לפתע, פניית פרסה והחל שועט, הישר, לעבר חזית הניידת, ורק תגובה מהירה של נהג הניידת (שוטר) שהסיט את הניידת, באופן חד, נמנעה התנגשות האופנוע בה. הנאשם המשיך בנסיעה מהירה - כשהניידת מוסיפה לדלוק אחריו ולהורות לו לעצור - ופנה לאחד הרחובות, שבו עלה על המדרכה, בעת שהולכי רגל רבים הילכו עליה, ותוך שהוא שועט היישר לעברם, ואלה ניצלו מפגיעת הנאשם בהם רק בעקבות כך שהשליכו עצמם לצידי הדרך והמדרכה, ואישה מבוגרת מביניהם נפלה ארצה. משם המשיך הנאשם - כשהניידת דולקת אחריו - עד שבשלב מסויים נכנס לסימטה ללא מוצא, ושם התנגש בקיר ונפל מהאופנוע, ורק כך בא המרדף לקיצו.

2.         טרם הטיעונים לעונש, ולבקשת הנאשם, הוריתי על הגשת תסקיר שירות המבחן אודותיו.

            מהתסקיר (מיום 2.3.05) עולה, כי הנאשם - בן 27, נשוי ואב לשני ילדים (גילאי - 3 ו - 8 שנים) מוכר לשירות המבחן מאז 1996, וכמי שמכור לסמים; ולדבריו, גם במהלך מעצרו בתיק זה אינו מצליח להימנע משימוש בסם.

            על פי התרשמות שירות המבחן, החל הנאשם לצרוך סמים כבר מגיל צעיר, עקב ילדות קשה בה חווה חוויות טראגיות, ששיאן היה בהיותו עד למעשה רצח שביצע אביו בחבר של אישתו (אם הנאשם). כך נותק הקשר בין הנאשם לבין הוריו, והוא נאלץ לחיות במסגרות חוץ - משפחתיות שונות, שגילו סלחנות להתנהגותו; וכך הפנים, עם הזמן, דפוסי התנהגות עברייניים המאופיינים בכוחנות, מניפולציה, וחוסר אמון בגורמי טיפול ממסדיים; ועל כן, גם לא התמיד בשום מסגרת טיפולית בה שהה, ותוך שהסתבך בעבירות רבות ומגוונות והוסיף להידרדר לסמים.

            בהתייחסו לעבירות בהן הורשע בתיק זה - שב הנאשם והודה בהן ונטל אחריות עליהן - אף כי, הוסיף להתמקד במצבו ובראיית עצמו כקורבן נסיבות חייו. יחד עם זאת, ביקש את עזרת שירות המבחן, ע"י המלצה לשלבו בתכנית גמילה, בין כתלי בית הכלא.

            בסיכומו של תסקיר זה, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית; אך המליץ - ובמידה ויושת מאסר על הנאשם - לשקול מתן המלצה בפני שב"ס לשלב אותו במערך הטיפולי לגמילה מסמים בבית הסוהר.

3.         אין ספק, כי האירוע דנן, הינו עוד אחד מיני עשרות רבות של אירועים חמורים, אשר אליהם נדרשתי (ועודני נדרש) במספר רב של תיקים, ואשר מבטאים ומאפיינים את התופעה החמורה, שפשטה בשנים האחרונות ברחבי הדרום והנגב עד לכדי "מכת איזור", כפי שראיתי להתבטא פעמים רבות בתיקים מסוג זה - אף כי, ובזו הפעם ולראשונה, נתקל אני בעבריין מסוג זה שהינו רוכב אופנוע (להבדיל מהאירועים האחרים בהם היו מעורבים נהגי מכוניות).

            המדובר הוא - כך, בתמצית - במרדפים המתנהלים, כמעט דבר יום ביומו, על ידי המשטרה, אחר עבריינים צעירים פורעי חוק, אשר, בין היתר, נוסעים ברכביהם בחוצות עיר ובכבישים בינעירוניים בפראות, תוך יצירת סיכון ממשי לשלומם, בריאותם וחייהם של נוסעים והולכי רגל; ותוך ביצוע, כמעט, כל עבירת תנועה אפשרית, ומן המסוכנות שבהן. מרדפים אלה, מתפתחים, על פי רוב, במטרה לעצור נהגים, אשר זה מקרוב ביצעו עבירה, כזו או אחרת - אם עבירות חמורות; ואם, ולעיתים, אף עבירות של מה בכך - ולעיתים, משאותם נהגים בחרו להשתולל בכבישים ובדרכים, אף ללא סיבה נראית לעיין, ואף על פי כן, מסרבים הם להוראות המשטרה לעצור, וכך גורמים הם להתפתחות מרדפים אחריהם, המעצימים לכדי נהיגה פראית מצידם.

            לשיא חומרתה - כך לעיתים מזומנות - מגיעה הנהיגה הפראית ממין זה, שעה שאותם נהגים לא בוחלים גם בניסיון פגיעה מכוונת בשוטרים הרודפים אחריהם, ותוך סיכון חייהם וגופם - אם, ובין היתר, ע"י ניסיון ניגוח הניידות המשטרתיות במהלך המרדף; ואם גם, ולעיתים, בשועטם היישר לעבר שוטרים במחסומים שהציבו אלה בדרכם של עבריינים נמלטים אלה, כדי לשים קץ להשתוללותם - והכל כדי להימנע ממעצרם ולחמוק מידי השוטרים ומידי החוק.

            ואמנם, ולאחרונה, נדרש גם בית משפט העליון לתופעה זו, בפסק דינו מיום 11.11.04 בע.פ. 2410/04 ( מדינת ישראל נ' סלימאן אבולקיען) - במסגרת ערעור על גזר דין של מותב אחר בבית משפט זה - ובו הנחה והורה להחמיר בעונשיהם של נאשמים כאלה, מעבר לרמת הענישה שננקטה, עד לאחרונה, על ידי מותבים שונים של בית משפט זה, ואשר - כך בלשון בית משפט העליון בפסק דין זה - "ספק, אם רכיב ההרתעה זכה בה למענה הולם".

4.         ובאשר לנסיבות האירוע דנן. אכן, כבר נדרשתי לאירועים חמורים יותר, ובהרבה, במסגרת תופעה זו - אשר בכולם מעורבים היו צעירים שנהגו בכלי רכב, מה שאין כן הנאשם דנן שנהג באופנוע, כאמור - ואשר מסע נהיגתם הפראית התמשך לאורך קילומטרים רבים, ותוך יצירת סיכונים מובהקים ומרובים, לא רק לחייהם של נוסעים והולכי רגל, אלא אף לשוטרים שדלקו אחריהם, בקרותם תגר עליהם, ותוך נסיון מכוון לפגוע בהם.

            ואולם, גם האירוע דנן - אף הוא, כשלעצמו - חמור עד מאוד, אף אם התמשך על פני כחצי קילומטר, "בלבד", כפי שטוען הסניגור.

            ראשית חטאת, מצד הנאשם, נעוצה כבר ברוכבו על האופנוע בלא שהוא מורשה ובלא שהוכשר אי פעם לנהיגה, וכבר בכך - וגם אם אך לשם שעשוע או ביצוע "סיבוב" להנאתו, כפי שטען בפני - יצר הוא, במודע, סיכון הן לעצמו (וכזכור, אף לא היה  חבוש קסדה) והן למשתמשים בדרכים.

            ואולם, הוסיף הוא פשע על פשע, כאשר - ותחת להישמע להוראת השוטרים לעצור, ובכך להתעשת ולהפנים את הפסול שבמעשהו ולחדול הימנו - בחר הוא לבצע אותה פניית פרסה חדה ולשעוט היישר אל עבר  חזית הניידת שדלקה אחריו.  אמנם, ניתן להניח, כי הנאשם לא העלה על דעתו, כי אכן בכוחו של אופנוע "להתמודד חזיתית" עם כוחה  המאסיבי יותר של ניידת משטרתית - כך, שבמובן זה, אין מן ההכרח להסיק כי התכוון לנגח את הניידת ולקרוא תגר עליה. ואולם - ופרט לסיכון המובהק שיצר, ראש וראשונה, לחייו שלו ולשלמות גופו, אם היה מצליח "לנגח" את הניידת (ובל נשכח כי גם לא היה חבוש קסדה) - הרי שעצם פעולת הפתע החדה והמיידית שנאלץ נהג הניידת לבצע, כדי להסיטה מפני התנגשות הנאשם בה, היא, כשלעצמה, יצרה סיכון גם לשלומם של שוטרי הניידת, משאין לדעת כיצד פעולה פתאומית וחדה כזו עלולה היתה להסתיים מבחינת הניידת ונוסעיה.

            מכל מקום, לא יכול להיות ספק, באשר לחומרה הרבה, שבהמשך נהיגתו הפראית של הנאשם, עת עלה על אותה מדרכה, בשועטו היישר לעבר הולכי הרגל הרבים שהתהלכו בה, וכאשר אך בנס לא הסתיים הדבר באסון, וזאת, עקב הפעולה האינסטינקטיבית שנקטו אלה, בקופצם לצידי הכביש והמדרכה, כדי להימנע מפגיעת הנאשם בהם, וכאשר אישה מבוגרת בהם גם נפלה ארצה.

            אין ספק, כי אותה הנחייה, חד משמעית, של ביהמ"ש העליון בפסה"ד בע.פ. 2410/04 הנ"ל, בדבר נקיטת ענישה מחמירה והרתעתית, מכוונת גם לסיטואציה שכזו, וכדי להשיב לאזרח התמים את הבטחון, כי יוכל לנוע על מדרכה ברחובה של עיר, או להשתמש כחוק בדרכים, בבטחה  ובלא שיהא חשוף לסיכון חייו או שלמות גופו בעטיים של נהגים דוגמת הנאשם.

            כן, לא למותר לשוב ולהזכיר, כי חרף כל זאת, עדיין לא נאות הנאשם להתעשת ולעצור, אלא המשיך אל תוך אותה סימטה ללא מוצא, ורק "משנתקע" שם בקיר ונפל מהאופנוע, הושם קץ לנהיגתו הפראית - שבה, כאמור, סיכן הן את עצמו והן את האחרים - ואין לדעת כיצד ואימתי היה נפסק מסע השתוללות זה, אימלא הושם לו קץ, בלית ברירה ובאופן האמור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ