אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8220/06

גזר דין בתיק פ 8220/06

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8220-06
14/06/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ד. מזור
הנתבע:
סאמי בן סלים אבועסא
עו"ד עאמר אבו עסא
גזר דין

1.         הנאשםהורשע על פי הודאתו, בכתב אישום מתוקן, בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נהיגה ללא רישיון נהיגה וללא ביטוח. הנאשם הורשע בנוסף, על פי הודאתו, בעבירות שיוחסו לו בכתב אישום שצורף על פי בקשת הנאשם, מבית משפט השלום בראשל"צ (ת.פ. 1756/06), שעניינן התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים, והיזק לרכוש במזיד.

2.         מעובדות כתב האישום עולה כי ביום  26.7.06, בשעות הבוקר, נהג הנאשם, בשכונה 15 בתל שבע, ברכב סובארו (מס' רישוי 86-129-75) ללא רישיון נהיגה וביטוח. שוטרים שנמצאו בניידת משטרה שחלפה במקום, סימנו לנאשם לעצור באמצעות איתות באור כחול מהבהב והפעלת סירנה. הנאשם לא ציית להוראת השוטרים, הגביר את מהירות נסיעתו, ונסע היישר לכיוונה של ניידת המשטרה. כתוצאה מכך, נאלץ נהג הניידת, השוטר סלע יוסי, לסטות שמאלה על מנת להימנע מהתנגשות. הנאשם המשיך בנסיעה מסוכנת ומהירה, תוך הימלטות מניידת המשטרה שנסעה בעקבותיו, נכנס עם רכבו לשטח קרקעי, תוך שהוא מסכן כלי רכב שנסעו במקום, ונאלצו לסטות מנתיבם על מנת להימנע מהתנגשות. תוך כדי נסיעה, השליך הנאשם מהרכב "ברזלים ואבנים", על פי הניסוח בכתב האישום, ויצר סיכון נוסף לניידת ולשוטרים. לאחר שהגיע למתחם של בתי מגורים עצר הנאשם את רכבו.

3.         מעובדות כתב האישום בתיק 1756/06 עולה, כי  סמוך ליום 17.2.2006, התפרץ הנאשם למחסן הציוד בקאנטרי קלאב המצוי בשדרות בן גוריון בראשל"צ, שבר את קיר המחסן, וגנב מתוכו מכונת חיתוך קרמיקה, דיסק גדול "מקיטה" וברנר עם בלון גז.

4.         מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם, כבן 20, מתגורר בבית אימו בשבט אבו עסא באזור תל שבע, ועבד בעבודות מזדמנות. מדברי הנאשם עולה כי משפחתו נתונה במצוקה כלכלית, בין היתר, על רקע גירושי הוריו, ולאחר שהאב אינו מעניק תמיכה כלכלית. בשל רצונו לעזור בבית, הפסיק הנאשם את לימודיו היסודיים. הנאשם טען בפני שירות המבחן, כי לא ידע כי מדובר בניידת משטרה, וסבר כי ברכב  מצויים אנשים שיש להם  סכסוך עם משפחתו. עוד טען כי לא היה מעורב ישירות בהתפרצות למחסן, אלא שמר עבור אחרים על הכלים שנגנבו. ואולם הובהר בדיון, הבהר היטב,  כי הנאשם אינו מסתייג מהודאתו בעובדות המפורטות בכתבי האישום, שאינן עולות בקנה אחד עם הדברים שמסר בשירות המבחן.

שירות המבחן התרשם כי לנאשם אין אישיות עבריינית, וכי הוא מעוניין לתפקד בדרך נורמטיבית, ומגלה דאגה ואחריות לבני משפחתו. עם זאת נמנע שירות המבחן מהמלצה בעניינו של הנאשם, לאחר שקצין המבחן התרשם כי הנאשם אינו מוסר מידע אמיתי לגבי מעורבותו במעשי העבירה, והתקשה לקבל אחריות ממשית על מעשיו, ואף לא הצביע על בעייתיות המצדיקה התערבות טיפולית.

5.         לטענת ב"כ המאשימה, יש מקום להטיל על הנאשם עונש מאסר ממשי לתקופה ארוכה, וכן להורות על פסילת רישיון הנהיגה, במיוחד נוכח נסיבות הנהיגה שיש עימן יצירת סיכון לשוטרים ולכלי רכב שנעו בדרך, והזלזול הבוטה בגורמי אכיפת החוק.

6.         ב"כ הנאשם ציין כי מדובר בנאשם ללא עבר פלילי, אשר פעל מתוך קלות דעת בהיותו בן

19 שנים לערך. הנאשם שהה במעצר במשך חודש ימים, וכשמונה חודשים הוא מצוי  ב"מעצר בית" מלא. נסיבותיו המשפחתיות קשות והודאתו מלמדת על כך כי הנאשם מבין כיום את חומרת מעשיו, ומכה על חטא. ב"כ הנאשם ביקש לפיכך להימנע ממאסר ממשי, ובעניין זה צויינו פסקי הדין שניתנו על ידי בית משפט זה, בהם הוטל מאסר בדרך של עבודות שירות (פ 521/04), או אף בדרך של של"צ(פ 8267/05), בגין עבירות של סיכון חיי אדם בנהיגה.

בפנייתו לבית המשפט, הביע הנאשם דברי צער וחרטה.

7.         עבירות של סיכון חיי אדם בנהיגת רכב, הינן רעה חולה בכבישי הדרום, ולמרבית הצער נדרש בית משפט זה, פעם אחר פעם, לדון בהשתוללות חסרת רסן של נהגים, המבקשים למלט עצמם מידי המשטרה, בדרך כלל  בגין ביצוע עבירות אחרות. בית המשפט העליון קבע לא מכבר, כי יש לאסור מלחמת חורמה על תופעה חמורה זו, בהטלת ענישה בלתי סלחנית, שיש בה כדי להביא למיגור התופעה ולהרתיע עבריינים בכוח. וכך נאמר בע"פ 10656/06 - נעים אבו סיף נ' מדינת ישראל, תק-על 2007):

"... אולם יותר מכל, נדרשת החמרה בעבירות הנהיגה תוך סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, המסכנות חיי אדם ממש. עוצמת הסיכון הכרוכה בנהיגה עבריינית מסוג זו שבה נהג המערער, כשהיא באה על רקע נפוצותה של תופעה מסוכנת זו במיוחד בכבישי דרום הארץ, הביאה את בית משפט זה לגבש מדיניות ענישה מחמירה במיוחד לסוג זה של עבירות. תכלית ההחמרה להרתיע עבריינים בפועל ובכוח במסר עונשי חריף מהתנהגות עבריינית מסוכנת זו ( פ 2410/04 מדינת ישראל נ' אבולקיען; ע"פ 2079/06 אבו עצא נ' מדינת ישראל)".

יצויין כי בע"פ 2079/06 הנ"ל, הוחמר עונשו של נהג משתולל לארבע שנות מאסר, חרף היותו של הנאשם אדם צעיר, ללא הרשעות קודמות.

נוכח האמור, אין ספק כי העונשים שהוטלו באותם מקרים עליהם מסתמך ב"כ הנאשם, מהווים חריגה בלתי מאפיינת מדרישות הענישה הנוהגות בשנים האחרונות, ונראה מעיון בפסקי הדין, כי ביסוד הענישה המקלה שם, עמדו נסיבות אישיות ייחודיות, שהיו ראויות על פי המובהר באותם מקרים, להתחשבות יוצאת דופן.

8.         הנהיגה בעבירה דנן, לא התבצעה אומנם בנתיבי תחבורה מרכזיים, ואולם הנאשם נהג ללא רישיון נהיגה וביטוח, התנהגות מסוכנת לכשעצמה, ויש להניח כי בשל כך מיהר לנוס על נפשו, כשאינו שועה להוראות השוטרים, ומייחל לכך שירפו ממנו לאחר שנכנס לשטח בעייתי יותר לנהיגה. הנאשם סיכן בצורה מוחשית כלי רכב שסטו ממסלולם, האיץ רכבו לעבר הניידת, ואף השליך חפצים קשים לעברה שנועדו, ככל הנראה, לעכבה, תוך יצירת סיכון נלווה לשוטרים.

לא למותר לציין כי הנאשם גילה תעוזה עבריינית לא מבוטלת, גם בדרך ביצוע מעשה הפריצה וגניבת כלי עבודה יקרים, מספר חודשים קודם לכן. עברו של הנאשם הינו תקין כאמור, ואולם מעשי העבירה בהם הסתבך מעידים על מועדות מסוכנת שאין לעבור עליה לסדר היום כפי שסבר סניגורו.   

צודק הסניגור בטיעונו כי ענישה אינה מכאנית, ויש לבחון אותן נסיבות העומדות לנאשם לקולא, שיש בהן כדי להמעיט מתפיסת החומרה של התנהגותו. ואכן, יש ליתן משקל של ממש להודאת הנאשם באשמות, והבעת חרטתו, גילו הצעיר והנסיבות האישיות והמשפחתיות שפורטו לעיל, וכן להתרשמות שירות המבחן כי אין לנאשם דפוסי התנהגות עבריינית מושרשת. בנוסף יינתן משקל לכך שהנאשם שהה במעצר ממנו שוחרר, וכן לתקופה הארוכה בה הוא שוהה במעצר בית.

8.         בנסיבות אלה מוטל על הנאשם עונש כולל של 57 חודשי מאסר מהם 45 חודשים לריצוי בפועל, שמהם ינוכו הימים בהם שהה במעצר, מיום 26.7.06 עד יום 1.9.06 והיתרה תהא מותנית לשלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע, או כל עבירת פשע.

הנאשם ייפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה למשך שלוש שנים שמניינן מתום המאסר.

זכות ערעור תוך 45 יום לבימ"ש העליון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ