אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8219/05

גזר דין בתיק פ 8219/05

תאריך פרסום : 11/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8219-05
17/01/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
1. לברושקו אלכסנדר
2. לברושקו יבגהי

עו"ד יניב בוקר
גזר דין

(בעניין הנאשם 1)

1.                   הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בשתי עבירות של הצתה, עבירה לפי סעיף 448 (א) לחוק העונשין התשל"ז - 1977.

2.                   כתב האישום מכיל שני אישומים. האישום הראשון מלמד כי במועד כלשהו, לפני יום 8.12.04 נדבר הנאשם לבצע פשע עם עמנואל שקורוב ומשה שקורוב, בכך שהחליטו להצית את כלי הרכב מסוג גרר DAF מ.ר. 00-530-80 (להלן: "הגרר") השייך למתלונן דמטרי נסונקין.  

ביום 8.12.04 הכין הנאשם, יחד עם עמנואל ומשה שקורוב בקבוקי תבערה , כשהם לוקחים שני בקבוקי בירה וממלאים אותם בדלק ומוסיפים פתיל העשוי מקרעי חולצה. באותו מועד, בסמוך לשעה 03:00  לפנות בוקר, נסעו השלושה ברכבו של משה שקורוב לרח' יצחק אבינו, שם חנה באותה עת כלי רכב הגרר. הנאשם  ניגש לגרר הדליק את בקבוק התבערה והשליך אותו דרך החלון הימני של הגרר. מיד לאחר מכן ברח הנאשם לתוך כלי רכבו של משה שקורוב, אשר המתין לו בסמוך  והשלושה נמלטו מהמקום.  הגרר נשרף כליל.

האישום השני מלמד כי במועד כלשהו, לפני יום 19.3.05  נדבר הנאשם יחד עם עמנואל שקורוב ומשה שקורוב, לבצע פשע  בכך שהחליטו להצית אמבולנס מסוג GMC סוואנה מ.ר. 15-766-33, בו נהג המתלונן אולג טשליק. הנאשם, יחד עם משה ועמנואל שקורוב, נפגשו ביום 10.3.05 והכינו יחדיו בקבוקי תבערה, בדומה למתואר באישום הראשון.  מיד ובסמוך לאחר מכן, בסמוך לשעה 05:00 לפנות בוקר, נסעו הנאשם והאחים שקורוב, בכלי רכבו של עמנואל שקורוב,  לרח' סנהדרין בבאר שבע, שם הצביע עמנואל שקורוב לנאשם על  האמבולנס אותו עליו להצית. הנאשם ירד מכלי הרכב , התקרב אל האמבולנס, שבר את חלון כלי הרכב ושפך את הדלק על כיסא הנהג והצית את הדלק באמצעות מצית. הנאשם ברח מן המקום לפארק בסמוך, שם חיכו לו עמנואל ומשה שקורוב  והשלושה נמלטו מהמקום. לרכב האמבולנס נגרם נזק רב.

3.                   התביעה בטיעוניה לעונש הדגישה את דפוס ההתנהגות המסוכן אשר דבק בנאשם, עליו ביקשה ללמוד מעצם ההתנהלות והישנות המקרים. התובעת הדגישה את הסכנה הרבה שבביצוע הדברים, שרק בנס לא הסתיימו באופן חמור יותר. המדינה ביקשה כי יושת על הנאשם עונש מוחשי אשר יבהיר לנאשם את חומרת מעשיו ואשר יהווה גורם מרתיע לנאשם ולאחרים כמותו.

4.                   מאידך טען ב"כ הנאשם לחסדיו של בית המשפט. הסביר הסנגור המלומד כי הנאשם נקלע לנסיבות הנדונות עקב חוב כספי אותו חב הוא לאחים שקורוב אשר דרשו ממנו את פירעון החוב, בין השאר על דרך ביצוע מעשי ההצתה הנדונים. הסנגור ציין כי הנאשם ביצע את המעשים על רקע איומים שקיבל משקורוב כי יפגעו בו או בבני משפחתו  אם לא יבצע את מעשי ההצתה האמורים. הסנגור אף הבהיר כי הפרשה, על כל פרטיה, באה לידיעת המשטרה לאחר שהנאשם נזקק לטיפול רפואי בבית חולים סורוקה, לשם פנה לאחר שספג לטענתו מכות מידי האחים שקורוב מספר חודשים לאחר אירוע  ההצתה נשוא האישום השני. הסנגור הציג בפני  את תמונותיו  של הנאשם המתעדות את  החבלות על פניו. עוד ציין כי, הנאשם שיתף פעולה עם חוקריו והביא בפניהם את כל הנסיבות הנוגעות לאירועים הנדונים.

הסנגור המלומד לא ביקש לראות בגרסת הנאשם כל נסיבה המקימה הגנה כלשהיא אך ביקש כי בית המשפט לא יראה בנאשם כמבצע עיקרי ולא ימצה עמו את הדין כפי שלדידו יש למצות עם האחרים, אשר היו בבחינת הרוח החיה אחרי האירועים מי שתכננו והכתיבו את הדברים ואף מי ששלחו את הנאשם לבצע את המעשים.

5.                   שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינו לוקח אחריות על מעשיו כי אם משליך אחריות על  גורמים חיצוניים. לנוכח המסקנה האמורה לא בא שירות המבחן בכל המלצה בעינינו של נאשם.

6.                   על רקע דברים אלו נדרשת אנכי למלאכת גזירת הדין. לא אחת נאמר כי אדם המשלח אש ברכוש חברו וגורם לנזק רכוש כבד תוך עצימת עיניים למול האפשרות כי בעקבות כך יגרמו אף נזקי גוף לאחרים, ראוי לעונש כבד ומחמיר, אשר ישקף את סלידתה של החברה ממעשים אלו. (ראה דברים שכתבתי בעניין דומה בת.פ. ב"ש 8270/03 מדינת ישראל נ' דני וורקו, ראה גם ע.פ. 840/90 חדר עגלוני נ' מ"י תק-על-90 (2) 861, ע.פ. 3916/90 חסן שתיה נ' מדינת ישראל תק-על 91 (2) 2258).

7.                   הנסיבות דנן מלמדות על בריונות לשמה בה חוברים יחדיו עבריינים להשחית את רכושו של  האחר בשל סכסוך כזה או אחר, בין אם  סכסוך אמיתי ובין אם בבחינת בריונות לשמה. אין מדובר בהתפרצות רגעית של התקף זעם המביאה לפגיעה ברכוש האחר כי אם תכנון מוקדם וזדוני לפגוע. חברה מתוקנת אינה יכולה לסבול מצב דברים שכזה, בו מטיל אדם חתתו על אחר בדרך של פגיעה ברכושו או אף עושה זאת לצורך נקם. חומרת יתר יש לייחס לעובדה כי ההצתות הנדונות היו יכולות לסכן כלי רכב אחרים אשר עמדו בסמוך או אף בנייני מגורים או בניינים מסחריים וכי  המעשים נעשו בחשכת ליל תוך ניצול העובדה כי מרבית האנשים נמים את שנתם.

בנסיבות של זילות בוטה ברכוש האחר, החוזרות על עצמן בשני אירועים, יש לדחות את נסיבותיו האישיות של הנאשם אל מול האינטרס החברתי והוא הרתעה וגמול. יחד עם זאת, התחשבתי בעובדה כי הנאשם, שהנו בחור צעיר כבן 22,   חסך מזמנו של בית המשפט והודה בהזדמנות הראשונה, לאחר שתוקן כתב האישום, כי הנאשם נעדר הרשעות קודמות וכי טרם מעצרו שירת בשירות סדיר בצה"ל.  נכונה אנוכי אף לקבל את הטענה כי נגרר לביצוע המעשים כשלוח מפוחד של שקורוב, הגם שאין בכך כדי להסיר ממנו מן האחריות שלו למעשים, אך להפחית קמעה יש בכך.

8.                   באיזון כל השיקולים העומדים על הפרק, שיקולי הרתעה גמול ועונש אל מול נסיבותיו האישיות של הנאשם הנני מטילה עליו את העונשים הבאים:

א.   מאסר בפועל ל-32 חודשים החל מיום מעצרו  13.7.05.

ב.   מאסר על תנאי ל- 12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירה של הצתה תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.    מאסר על תנאי ל-6 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירה של איומים תוך 3 שנים מיום שחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום י"ז בטבת, תשס"ו (17 בינואר 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ