אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8217/04

גזר דין בתיק פ 8217/04

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8217-04
21/07/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד י. עטר
הנתבע:
1. עמראני מוניר
2. שעור חליל - (נידון)
3. אלעמראני עדי

עו"ד מ. ג'ולסון
עו"ד ר. אבו סיף

(ביחס לנאשמים 1 ו - 3)

גזר דין זה מתייחס ל נאשמים 1 ו - 3, שדינו של הנאשם 2 נגזר.

1.         הנאשם 3 הורשע בעבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק"); ואילו הנאשם 1 הורשע בעבירת סיוע לסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיפים 332 (2) ו - 31 לחוק.

            כן, הורשע כל אחד מהשניים בעבירת הסתייעות ברכב לביצוע פשע, לפי סעיף 43 לפק' התעבורה התשכ"א - 1961.

            הרשעת הנאשמים מבוססת על הודאתם בעובדות כתב האישום ולאחר הסכמת הצדדים - בעיצומה של פרשת הראיות -  על תיקונו; ולהלן נסיבות ביצוע העבירות, כאמור בעובדות כתב האישום המתוקן:

            בתאריך 3.9.04, סמוך לשעה 13:00 בקרית- גת, עמדו הנאשמים הנ"ל (יחד עם הנאשם 2 שהינו תושב חברון, ושהה בארץ ללא היתר כדין) ליד רכב השייך לאימו של הנאשם 3 (להלן:" הרכב") ולידם עמדו רכב נוסף ואנשים נוספים. השוטר וענונו, משוטרי ניידת שחנתה במקביל (להלן:" הניידת"), ניגש אליהם - מחשש כי עומדת להיפתח תיגרה במקום - ומיד כששלושת הנאשמים הבחינו בו מתקרב אליהם, נכנסו במהירות לרכב הנ"ל, והחלו בנסיעה מהירה מהמקום, כשהנאשם 3 נוהג ברכב. עקב כך, נסעה הניידת אחריהם ושוטריה הורו להם לעצור, תוך שימוש וסימון באור כחול מהבהב על גג הניידת. אולם, הנאשמים לא צייתו, והמשיכו בנסיעה מהירה, תוך ביצוע מספר פניות פרסה, ובשלב מסויים - ותוך שהניידת ממשיכה לדלוק אחריהם - האטו את מהירות נסיעתם, כדי לאסוף חבר נוסף שהמתין להם. במצב זה, הצליחה הניידת לעקוף את הרכב ועמדה לפניו, כדי לחסום את המשך נסיעתו. אותו שוטר ( וענונו) ירד מהניידת וניגש לכיוון הנאשם 3, שנהג ברכב, כדי לעוצרו; ולשם כך, גם הכניס את פלג גופו העליון לתוך הרכב, בנסיון לכבות את המנוע. אלא שאז אחז בו הנאשם 1, כשפלג גופו העליון של השוטר נמצא בתוך הרכב והפלג התחתון מחוצה לו; וכששוטר זה צעק לחבריו לעזרה וביקשם אף להשתמש בנשקם, נסעו הנאשמים לאחור - דבר שאילץ שוטר אחר לקפוץ הצידה, כדי להימנע מפגיעה בו - ומיד עברו לנסיעה קדימה ובמהירות, וכך התנגש הרכב בעמוד תאורה. תוך כדי כך נחלץ השוטר וענונו הנ"ל מאחיזתו של הנאשם 1, אך מעוצמת ההתנגשות בעמוד התאורה, נזרק שוטר זה לעבר ההגה של הרכב וספג מכה בגופו. במצב זה, השתלטו השוטרים על הנאשמים 1 ו - 3, שנעצרו בתוך הרכב (ואילו הנאשם 2 נמלט, רגלית, ולאחר מרדף רגלי קצר נעצר). יצויין, כי במסגרת הודאתו, טען הנאשם 1, כי היה שתוי בעת האירוע, וב"כ המאשימה הסכימה שלא להביא ראיות לסתור טענה זו.

2.         טרם הטיעונים לעונש, ולבקשת הנאשמים, הוגש תסקיר שירות המבחן אודות כל אחד מהם.

א.         מהתסקיר (מיום 23.2.05) אודות הנאשם 1, עולה כי נאשם זה - בן 26, כיום - נישא לפני מספר חודשים בין כתלי בית הכלא, במהלך מעצרו בתיק זה, לבת זוגו היהודיה, שהיא גם אם בנו בן ה - 5 שנים; וטרם מעצרו התגורר ברהט עם משפחתו הגרעינית. את העבירות נשוא תיק זה, ביצע סמוך לאחר שצו מבחן, תחתיו היה נתון בעטיו של תיק אחר, הופקע, עקב ניתוק קשר עם שירות המבחן, ואי שיתוף פעולה עימו. הוא מוכר כמכור לאלכוהול, אך כל הצהרותיו בדבר נכונות לתהליך גמילה, התבררו כמילוליות, בלבד.

            שירות המבחן הביע התרשמותו מנאשם זה - אשר לו עבר פלילי - כמי שהינו בעל אינטיליגנציה תקינה, אך פועל באורח אימפולסיבי ומתקשה בהצבת גבולות פנימיים להתנהגותו; וכי הפנים דפוסי אלימות ונורמות עברייניות, בנוסף להפגנת זילזול בשלטון החוק והגבלותיו.

            בהתייחסו לעבירות בהן הורשע בתיק זה  - אין הוא לוקח אחריות עליהן; ולדבריו, לא תרם ולא סייע לסיכון חיי אדם באירוע נשוא כתב האישום, וכי הוא אף דרש מס' פעמים מהנאשם 3 לעצור את הרכב.  מאידך, הודה כי אחז בגופו של השוטר וענונו, כאמור לעיל; אך, לדבריו, פעל כך בהיותו תחת השפעת אלכוהול.

            בסיכומו של דבר, ונוכח האמור לעיל - ועקב נסיון טיפולי קודם שנכשל, עקב חוסר שיתוף פעולה - סבור שירות המבחן, כי נאשם 1 "זקוק לענש ממשי ומוחשי", לצורך הצבת גבולות; ועל כן, מומלץ להטיל עליו מאסר בפועל.

ב.         ובאשר לנאשם מס' 3  - רווק בן 21 - עולה מהתסקיר אודותיו (מיום 2.5.05) כי עובר למעצרו בתיק זה, התגורר בעיר רחובות בבית הוריו. הוא סיים (לדבריו) 12 שנות לימוד, ולאחר מכן, עבד כמכונאי רכב שכיר. הוא לא התגייס לצה"ל, למרות נכונותו - כך לדבריו - וזאת, עקב הסתבכותו, לפני כשנתיים, בעבירות נסיון הצתה.

            שירות המבחן התרשם הימנו כבעל רמת תפקוד גבוהה, אך סובל מקשיים ריגשיים על רקע בלבול בתחושת זהותו האישית (נוכח גדילתו בסביבה יהודית, כשהוריו הינם ערבים - מוסלמים).

את העבירות נשוא תיק זה, ביצע הוא, בעת שאמור היה לבצע עבודות שירות, על פי גז"ד של ביהמ"ש, שהתייחס לאותה עבירת נסיון הצתה.

            ובהתייחסו לעבירות נשוא התיק דנן - התקשה הוא ליטול אחריות עליהן, כשם שהתקשה אף "להסביר" את פשר התנהגותו.

            בסיכומו של תסקיר זה - ונוכח התקשותו של נאשם  3 זה להבין את חומרת התנהגותו וליטול אחריות עליה - נמנע שירות המבחן מכל המלצה בעניינו.

3.         א.         במסגרת ראיותיו לענש הציג הנאשם 1  חוות דעת ( נ/1) של מומחה לקרימינולוגיה - מר דרור שפירא - שהתבססה על שתי שיחות עם הנאשם (שנמשכו, יחד, כשעתיים); על שיחה עם הוריו ואישתו; ועל תסקיר שירות המבחן וחוו"ד המנהל והעו"ס של בית הכלא בו מוחזק הנאשם.

                        בחוו"ד זו, סקר המומחה את הרקע המשפחתי הקשה של הנאשם,  כמי שגדל בתנאי בדידות חברתית, אף כי, ולמרות זאת, הצליח לתפקד במסגרת לימודית עד כיתה יא'. בשנת 2000 עבר הנאשם תאונת דרכים, שהותירה אותו עם 10% נכות וללא עבודה, ועל רקע זה הגביר את צריכת האלכוהול והידרדר לחברה עבריינית.

                        ביחס למעשים נשוא התיק דנן - כך נאמר, עתה, בחוו"ד זו (ושלא כפי שהתבטא לגביהן בפני שירות המבחן) - נוטל הנאשם אחריות מלאה עליה; ולדבריו, "צריך" היה, כנראה, "לעבור דרך זו על מנת להבין את הטעות בדרכו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ