אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8215/05

גזר דין בתיק פ 8215/05

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8215-05
30/01/2006
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ט. א. כהן
הנתבע:
עמר עידן
עו"ד מנזין
גזר דין
  1. הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בעבירת קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף  499  (א) (1)

לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"); בעבירת הצתה, לפי סעיף 448 (א) לחוק; ובעבירת שיבוש הליכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק.

נסיבות ביצוע העבירות - כך על-פי עובדות כתב האישום בהן הודה הנאשם - הן, כדלהלן:

לאחר שהנאשם קשר קשר עם אחר (שהינו קטין, בן 17 בעת האירוע - להלן: "הקטין") להצית את הג'יפ של המתלונן, הגיעו הנאשם והקטין, ביום 8.7.05 באישון לילה, למקום בו חנה הג'יפ באילת, ניפצו את חלונותיו ואת שימשתו הצדדית; והנאשם הציתו באמצעות חומר דליק ומאיץ בעירה - וכשבאותה עת הקטין מתצפת ועומד על המשמר (כדי להזהיר את הנאשם אם ולכשיתקרב מאן דהו) - ולאחר מכן עזבו השניים את המקום, בהותירם את הג'יפ עולה באש, אשר כובתה, לאחר מכן, ע"י שוטרים וכבאים.

כן - ועל מנת להסיר מעצמו כל חשד למעורבות במעשה - דאג הנאשם, מיד לאחר ההצתה, לבשם את גופו, כדי לטשטש את ריח חומר הבעירה שחשש כי נדף הימנו.

  1. נוכח גילו של הנאשם וכמתחייב על-פי החוק, נתבקש שירות המבחן להגיש תסקיר אודותיו, טרם הטיעונים לענש.

מהתסקירים שהוגשו (מיום 15.11.05 ומיום 5.1.06) עולה, כי הנאשם - רווק, בן 19, כיום - התגורר עד עובר למעצרו בתיק זה בבית הוריו באילת, היה מחוסר מסגרת תעסוקתית יציבה ונהג לעזור לאימו בעבודתה בשוק העירוני; ולדבריו, עבד בחודשים שלפני מעצרו במוסך השייך לגיסו.

הוא סיים 9 שנות לימוד בלבד, וכבר מגיל 16 החל להסתבך בפלילים - בעיקר, בעבירות נגד כלי רכב (אופנועים) - ועקב כך גם סירב צה"ל לגייסו לשורותיו, למרות נסיונות הנאשם, לדבריו, להניע את צה"ל לשנות עמדתו ולאפשר גיוסו.

ככלל, מדובר במשפחה המתפקדת היטב, זולת הנאשם שהינו בן הזקונים, שסטה מדרך הישר מגיל 16, כאמור.

שירות המבחן התרשם מהנאשם, כאדם בעל דימוי עצמי נמוך, מאופיין בדפוסי התנהגות אימפולסיביים ובקושי בדחיית סיפוקים מידיים.

עם זאת, מתרשם שירות המבחן עוד כי הנאשם מצוי, עדיין, בצומת משמעותי בחייו, ונושא תחושות ריגשיות מורכבות ובלתי מעובדות והמצביעות, באופן בולט, על נזקקות טיפולית.

בהתייחסו לעבירות בהן הורשע בתיק זה - גילה הנאשם כלפיהן, במהלך השתתפותו בקבוצות איבחון, יחס מעורב, כשמצד אחד, נטה לדבר עליהן תוך חיפוש דרך להכלה ולהקלה; אך, ומצד שני, נטה להתייחסות מטשטשת וסלקטיבית, על רקע תחושת בושה ואיום על דימויו העצמי.

לדבריו, פעל כפי שפעל באירוע נשוא תיק זה, על רקע סירובו של המתלונן - במסגרת עבודתו של זה, תפקידו וסמכויותיו בעיריית אילת - לאשר לאימו (של הנאשם) הפעלת דוכן בטיילת באילת; ועל רקע תחושות התיסכול והייאוש שחש הנאשם, עקב האמור, החליט לנקום במתלונן ולהצית את הג'יפ שלו.

אף על פי כן - ולמרות מאפייניו החמורים של האירוע - מתרשם שירות המבחן, כי עדיין אין בכך כדי להעיד על רצון וכוונה מצד הנאשם לאמץ אורח חיים עברייני, או על היות העבירה תוצאה של הפנמת דפוסים עברייניים טבועים ומושרשים; וכי האירוע מעיד יותר על מצוקתו הריגשית של הנאשם ונזקקותו הטיפולית, שכה נחוצה לו, ואשר בלעדיה גוברת מאוד רמת מסוכנותו בעתיד.

נוכח כל האמור, ממליץ שירות המבחן על העמדת הנאשם תחת פיקוחו למשך שנה, שבמהלכה יעבור טיפול מתאים (שלא נמסר טיבו); ובאשר לענש - סבור שירות המבחן, כי ענש מאסר לריצוי של ממש עלול לגרום להפנמת נורמות עברייניות בקרב הנאשם; ועל כן, מומלץ להסתפק במאסר לריצוי בעבודות שירות, בצד מאסר מותנה משמעותי ומרתיע ופיצויים למתלונן.

  1. לדידי, אין צריך לומר, כי מדובר בעבירות חמורות, ובמיוחד, אמורים הדברים בעבירת ההצתה, שהינה עבירה חמורה ביותר, כבר מעצם טיבה וטיבעה.

משעה שאש משולחת בנקודה מסויימת או באובייקט מסויים, הרי ששוב אין עליה עוד שליטה, על פי רוב, משעלולה היא להתפשט הלאה - ואף הרבה מעבר למה שהתכווין זה שהציתה - ולכלות את הנקרה על דרכה, ולמצער, להסב לו נזק של ממש. כך הם הדברים גם במקרה דנן, שעה שהנאשם הצית את הג'יפ של המתלונן, עת חנה זה בתוך העיר באיזור מיושב ומאוכלס, תוך התעלמות לא רק מהנזק שהתכווין להסב לרכב, אלא גם מהנזק הנוסף שעלול היה להיגרם בסביבתו - אם ברכוש ואם אף בגוף -  אילמלא אותרה האש וכובתה במהירות יחסית על ידי שוטרים וכבאים שהגיעו למקום; ובל נשכח, כי מדובר בהצתת רכב, אשר אף הוא מכיל דלק, ומכאן גודל וחומרת הסכנה, כאמור.

ברם, מעבר לחומרה הנעוצה בעצם מהותה וטיבעה של העבירה, כאמור, הרי שנופך חומרה נודע לה, במקרה זה, דווקא, נוכח הרקע לביצועה. הנאשם, ועל כך אין מחלוקת, ביקש לנקום במתלונן על שום שזה - ומתוקף מעמדו, כעובד ציבור בעיריית אילת, ומתוקף תפקידו וסמכויותיו - סירב לאשר לאם הנאשם הצבת דוכן רוכלות בטיילת העיר אילת. התנהגות כזו - שבה נמצא עובד ציבור או רכושו חשופים להתנכלות מצד אזרח, על רקע בצעו את תפקידו ובתוקף סמכויותיו בדין - שום חברה במדינה מתוקנת, אינה יכולה להשלים עימה, אם מבקשת היא להישמר מפני אנרכיה ולשמור מכל משמר על ערך שלטון החוק, כפי שראוי; ואין ספק, כי כל עובד ציבור או כל מי שמופקד על השלטתו ואכיפתו של שלטון החוק ראוי להגנה מלאה מפני התנכלות שכזו, כדי שיוכל להמשיך ולבצע, נאמנה, את תפקידיו, בלא חשש ומורא. הגנה זו ניתן להשיג ולהבטיח, רק באמצעות הטלת ענישה מחמירה ומרתיעה על כל מי שחוטא, באופן שכזה, כלפי עובד ציבור או כלפי רכושו או כל כיו"ב.

כן, וכפי שכבר הוזכר - וכעולה מגיליון הרשעותיו הקודמות (ת/1) - אין זו לנאשם הסתבכותו הראשונה עם החוק, משמאחריו שורה של עבירות נגד כלי רכב, הכוללות כבר עבירת חבלה במזיד ברכב, בצד שבל"ר ונטישה; עבירות רכוש נוספות; וכן גם עבירות תקיפת שוטר והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, כך שגם אין זה כשלונו הראשון של הנאשם בעבירות המבטאות, באופן מובהק, זלזול בשלטון החוק והתנכלות למי שמופקדים על אכיפתו, כאמור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ