אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8213/05

גזר דין בתיק פ 8213/05

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8213-05
30/11/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
ורז'יקובסקי ולדמיר
עו"ד אובשייביץ
גזר דין

1.      הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב האישום המתוקן בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז- 1977 (להלן: " חוק העונשין").

2.      עובדות כתב האישום, בהן הודה הנאשם, מלמדות כי בין הנאשם לבין המתלונן קיים היה סכסוך בעקבות העובדה כי המתלונן התגורר במשך שבועיים, במהלך חודש ינואר 2005 , עם מי שהיתה חברתו של הנאשם באותה עת.

ביום 9.7.05 בשעה 23:30 או בסמוך לכך הגיע המתלונן לפאב "המבצר" בבאר שבע. במקום שהה באותה עת הנאשם עם חבריו. בעת שהבחין הנאשם במתלונן ניגש הוא אליו והלם באגרופו בפניו של המתלונן. לאחר מכן שלף אקדח הרשום בבעלותו של אדם אחר על פי כתובת בירושלים, וירה יריה אחת באוויר ולאחר שהמתלונן הפנה אליו את גבו ירה הנאשם ירייה נוספת בגבו של המתלונן. לאחר מכן, פנה הנאשם אל המתלונן ואמר לו כי עליו להיכנס חזרה לכלי רכבו ולצאת את באר שבע אחרת יהרוג אותו.

כתוצאה ממעשיו של הנאשם נפגע המתלונן בבית החזה הגבי מימין ואובחנו בצילום חזה רסיסים רבים בבית החזה הימני חלקם בתוך האונה התחתונה מימין, אשר גרמו לדימום. כמו כן אובחנו 3 פצעים בגב באזור הסקפולה הימנית.

  1. הצדדים במסגרת תיקון כתב האישום הציגו בפני הסדר גם לעניין העונש לפיו, הסכימה המדינה להגביל את עצמה בטיעוניה לעונש מאסר בפועל אשר לא יעלה על 3.5 שנים וכן מאסר מותנה וב"כ הנאשם יוכל לטעון באופן חופשי.
  1. בזכות פועלו הציבורי ותרומתו לקהילה נאמרו דברים רבים מפי שלושה עדי אופי,  אשר פרסו בפני ארוכות את פועלו של הנאשם. כך נשמע כי הנאשם עלה ארצה מאוקראינה בשנת 1996 והתיישב בעיר באר שבע, כשהוא נוטש אחריו קריירה צבאית ענפה. לפני מספר שנים  התנדב הוא ל"גדוד העליה" שהנה עמותת עולים, בעלי הכשרה צבאית אשר עוסקת בסיוע בשמירה בישובים השונים בפרט יישובי הספר. גם חברת מועצת עירית באר שבע טרחה להעיד בזכותו וסיפרה כי הנאשם נענה לפנייתה ויצא לסייע לקשישים עולים חדשים מחבר העמים אשר בני נוער התנכלו להם. היא ציינה את עזרתו בחלוקת משלוחי מנות למשפחות נזקקות בערב חג הפסח כמו גם את מערך השמירה שהקים, יחד עם חבריו מגדוד העליה, כדי להבטיח שנערים יוכלו לעשות שימוש במגרשי הספורט ללא כל הפרעה. הוסיף והפליא המתלונן בשבחו של הנאשם כאשר מצא לנכון לתת עדות אופי לטובת הנאשם, כשהוא מציין כי מדובר באדם טוב העושה רבות עבור הזולת וכי אין הוא כועס על הנאשם.
  1. המדינה בטיעוניה לעונש הדגישה את חומרת המעשים אותם עשה הנאשם כשעל רקע תסכול של אהבה נכזבת בחר לנקום במתלונן ולחבול בו. עוד ציינה ב"כ המאשימה  כי הירי בוצע בתוך הפאב באזור הומה אדם וכי רק בנס לא נפגעו אחרים.

הגם חומרת המעשים והגם מדיניות ענישה מחמירה בעבירה בה הורשע הנאשם, ובפרט כשזו מבוצעת באמצעות נשק חם, הסכימה המדינה להגביל עצמה לטעון לעונש מאסר בפועל של 3.5 שנים אשר יושת על הנאשם.

הסבירה ב"כ המאשימה, כי הסכימה לכך לנוכח פועלו הציבורי ההתנדבותי של הנאשם ותרומתו לציבור, העדר הרשעות קודמות וכן העובדה כי הודה בהזדמנות הראשונה וחסך מזמנו של בית המשפט.

  1. הסנגור טען כי יש להקל עם הנאשם ועתר כי יושת עליו עונש אותו יוכל לרצות בדרך של עבודות שירות. הסביר ב"כ הנאשם כי הנאשם עשה שימוש בכלי נשק בידיעה ברורה כי בכלי הנשק מצויים כדורים מתפוצצים ולא כדורים אמיתיים  חודרים המסוגלים להרוג. ציין הסניגור כי הנאשם התכוון אך לפצוע את המתלונן ולא יותר מכך. הסניגור הדגיש את העובדה כי כבר במשטרה הודה הנאשם במעשים המיוחסים לו ובדיון הראשון אליו הובא לבית המשפט הוצג הסדר הטיעון האמור.
  1. שירות המבחן, בתסקיר המפורט אותו הציג בפני, הדגיש את הפן החיובי של הנאשם אך נמצא הוא תחת הרושם כי מדובר באדם בעל נטייה לחוות קנאה בממדים עוצמתיים וכי רואה הוא בהתנהגותו הלוחמנית דרך לפתרון בעיות בחייו האישיים.
  1. לא אחת קראו בתי המשפט להחמיר בענישה כאשר מדובר באירועי אלימות קשים כדרך ליישוב סכסוכים בפרט כאשר הם מבוצעים תוך שימוש בנשק חם או נשק קר. היטיב לומר את הדברים בית המשפט העליון בע"פ 5753/04 מדינת ישראל נ' ישראל רייכמן , דינים עליון כרך עא 156 בקובעו:

"תופעה נוראה זו פשתה בחברתנו, היתה כמחלה ממארת, וחובה היא המוטלת עלינו, על בית-המשפט, להעלות תרומתו למלחמה קשה זו. מלחמה היא שאסור לעשות בה ויתורים, שאם נוותר ונסלח תתגבר התופעה ותלך. חברתנו הפכה להיותה חברה אלימה, ותרומתו של בית-המשפט למלחמה באלימות היא בהטלת עונשים ראויים. בבואנו לגזור עונשים על עבריינים כמשיב שלפנינו, שומה עלינו לשוות נגד עינינו לא רק את המשיב ואת צורכי שיקומו; לא רק את משפחתו הסובלת בשל מעשיו; אלא גם את הנפגעים ממעשיו של המשיב ואת הנפגעים ממעשים-בכוח שייעשו אם לא נגיב בחומרה על מעשים כמעשה המשיב.

ראשית לכל נזכור את יסוד הגמול שבענישה. אדם העושה מעשה רע, מעשה הפורע סדרי חברה, חייב לדעת כי החברה תשיב לו כגמולו. מעשה רע ייגמל בעונש קשה, מעשה רע מאד ייגמל בעונש קשה מאד. כך הוא אף באשר להרתעה, הרתעת היחיד והרתעת הרבים. יד קלה על סכין, אצבע קלה על הדק, כף יד קלה על רימון יד, כל אלה ייענשו בחומרה להרתעת היחיד והרבים."

באותו עניין דובר באירוע אלים במיוחד בו לא בחל הנאשם מלממש מעשה נקם והוא נמצא משליך רימון לעבר הכביש בידיעה כי יש בכך כדי לפגוע באנשים שעמדו בקרבת מקום. בית המשפט העליון החמיר שם בעונשו של הנאשם, ותחת עונש המאסר בן 3 שנים שהשית עליו בית המשפט המחוזי, השית הוא עליו עונש מאסר בפועל ל-6 שנים.

מצאתי לנכון להביא דברים אלו כדי לציין כי המדינה בהסדר הטיעון, שגיבשה עם הנאשם בתיק זה, התחשבה בכל אותם דברים שהביא בפניה הנאשם. דהיינו, על אף רף הענישה הגבוהה אותו התווה בית המשפט העליון  איזנה המאשימה, במקרה זה, נכונה את כל השיקולים העומדים על הפרק תוך התחשבות ראויה לציון בנאשם.

אכן, אין זה המקרה בו יש למצות את הדין עם הנאשם. המדובר באדם אשר עשה רבות למען הזולת בין אם מדובר בציבור העולים, קשישים או נערים ובין אם מדובר בהתגייסות התנדבותית לאבטחת ישובים מפני פעילות טרור. הנני תקוה כי אכן מדובר במקרה חד פעמי מצד הנאשם, אשר את לקחיו יפיק הנאשם במהלך ריצוי עונשו.

מאידך גיסא, אין לנקוט בדרך המקלה ראש עם חומרת מעשיו של הנאשם ולהטיל עליו עונש אשר ירוצה בעבודות שירות. ענישה שכזו תחטיא את מטרת הענישה שהנה גמול ועונש כמו גם הרתעה לנאשם עצמו ולאחרים כמותו.

  1. לאור כל האמור לעיל, ובאיזון כל השיקולים שבאו בפני אני מטילה על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ