אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8202/04

גזר דין בתיק פ 8202/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8202-04
20/03/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
מוסא אבומחראם
עו"ד תוסיה כהן
גזר דין
  1. הנאשם הורשע לאחר שמיעת הראיות ולאחר שהוכרע דינו בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329 (א) (2) לחוק העונשין התשל"ז -1977 (להלן: "חוק העונשין") בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין, בעבירה של הפרעה לשוטר לפי סעיף 275 לחוק העונשין, עבירה של הסעת שב"ח לפי סעיף 12 א (ג)(1) לחוק הכניסה לישראל התשי"ב -1952 ובעבירה של הסתייעות בכלי רכב לביצוע פשע, עבירה לפי סעיף 34 לפקודת התעבורה התשכ"א-1961.
  1. כאמור, לאחר שמיעת הראיות קבעתי כי המאשימה הוכיחה מעל לכל ספק סביר כי הנאשם ביצע את העבירות האמורות לעיל כאשר, ביום 12/8/04 הסיע הנאשם בכלי רכבו, מבאר שבע לכיוון שטחי הרשות הפלסטינאית (להלן:"הרשות") ארבעה תושבי הרשות אשר לא היה ברשותם אישור כניסה לישראל.

כאשר התקרב הנאשם למחסום שהקימה משטרת ישראל, בין צומת להבים לצומת שוקת, במקום לעצור, כפי שנתבקש על ידי השוטרים, האיץ את מהירות נסיעתו ונסע לעבר שולי הכביש, במסלול המנוגד לכיוון נסיעתו וזאת במטרה לנסות ולעקוף את הדוקרנים שנפרסו לאורך הכביש. במהלך נסיעתו ניסה הנאשם לדרוס שניים מהשוטרים, שעמדו בשולי הכביש ואשר נאלצו לקפוץ הצידה על מנת שלא להיפגע. הנאשם, לאחר שעבר את המחסום, כאשר ניידת של המשטרה דולקת אחריו ומורה לו לעצור, באמצעות הכריזה ואורות כחולים מהבהבים, המשיך בנסיעה מהירה ופרועה בחלקה אף בנתיב המנוגד לכיוון נסיעתו, תוך שהוא מסכן רכבים בדרך וכל זאת על מנת להתחמק ממעצר כדין. בשלב מסויים, ירד הנאשם עם כלי רכבו מן הכביש הראשי אל שטח העפר שבשולי הדרך והמשיך לנסוע עד שנעצר עקב תקר בגלגל רכבו. הנוסעים אשר היו עימו בכלי הרכב פתחו את דלתות הרכב וברחו מהמקום. כאשר הגיעו השוטרים אל הנאשם תקף הנאשם את השוטר אבי אוחנה בכך שדחף אותו וצעק עליו.       

  1. התביעה, בטיעוניה לעונש, ביקשה להשית על הנאשם ענישה כבדה ומחמירה אשר תשקף את מדיניות בתי המשפט הרווחת בעת האחרונה, באשר לעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. התובעת הדגישה את משך הזמן הניכר של המרדף, כשלאורך הנסיעה מסכן הנאשם את הנוסעים בדרך. את חומרת היתר ביקשה התובעת ללמוד מהעבירות הנוספות  בהן הורשע הנאשם ובהן הסעת שב"ח וביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל אשר יהא תואם את ההלכה שנפסקה ברע"פ 5198/01 טלעת ח'טיב נ' מדינת ישראל   דינים עליון, כרך ס, 480, והדגישה את מסוכנות מעשים אלו לציבור הרחב.

4.   מאידך ביקש הסנגור שלא למצות את הדין עם הנאשם, ציין הסנגור כי מדובר בנאשם בשנות ה-40 לחייו, נשוי ואב ל-5 ילדים, אשר עול הפרנסה על כתפיו. ציין הסניגור כי לנאשם אין כל עבר פלילי משמעותי וזוהי לו עבירה ראשונה מזה כעשר שנים. לפיכך ביקש כי בית המשפט יתן משקל לנסיבותיו האישיות של הנאשם ולא להחמיר עמו בענישה.

5.   עלסלידתו של בית המשפט מן התופעה הבריונית החמורה אשר פשטה בשנים האחרונות, בפרט במחוז הדרום, בה שועטים נהגים עם כלי רכבם בכבישים הסואנים בבריחה מאנשי החוק, תוך סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נכתב רבות. תרומתו של בית המשפט במלחמה  בתופעה העבריינית הנדונה, הינה בדרך של הטלת ענישה ממשית ומחמירה וזאת כדי להשיג מסר הרתעתי ראוי.  בית המשפט העליון אשר נידרש לסוגיה זו  נתן דעתו לכך, בע"פ 2410/04 מדינת ישראל נ' סלמאן אבו אלקיעאן דינים עליון, כרך סט, 852,        בע"פ 5536/04 אנואר אלסאנע נ' מדינת ישראל דינים עליון, כרך ע' כשהוא נוקט בגישה המחמירה, בכך שבמקרה הראשון החמיר בענישה בגין עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, בנסיבות של פגיעה פיסית באחד השוטרים במהלך המרדף, והעמיד אותה על ארבע שנים.  במקרה השני אישר בית המשפט העליון עונש מאסר של 55 חודשים בגין ביצוע עבירה זו. בפסק דין מיום 27.6.05, בע"פ 342/05 פאזי אלרביעה נ' מדינת ישראל דינים עליון, כרך עג ,405 דחה בית המשפט העליון את ערעורו של הנאשם על חומרת העונש בנסיבות של ביצוע עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מבלי שלוותה בתוצאות של נזקי גוף או נזקי רכוש, כשלאחר מרדף ממושך עצר הנאשם את נהיגתו לנוכח מחסום דוקרנים אשר הוצב בדרכו. בית המשפט שם מאשר את עונש המאסר בן 4 שנים אשר הושת על הנאשם מבלי שהוא רואה בנסיבות ביצוע העבירה כנסיבות המצדיקות הטלת עונש קל יותר. בנוסף יש לייחס משקל כבד לכך כי הנאשם נמצא מעורב בעבירות חמורות נוספות למדי. הכנסת תושבי הרשות הפלסטינית מבלי שיש בידיהם היתרי כניסה ושהייה כדין מסכנת את תושבי מדינת ישראל, כאשר מצויים אנו בימים בהם הטרור ממשיך להכות בנו. רשויות החוק והביטחון עמלים ימים כלילות בהגנה על תושבי המדינה, בין השאר בדרך של סינון כניסתם של תושבי הרשות הפלסטינית לתחומי המדינה. רק הראויים לכך מבחינה ביטחונית רשאים להיכנס. הנאשם הסיע תושבי הרשות הפלסטינית לתחומי מדינת ישראל וממנה. הנאשם הרהיב עוז ואף ביקש לחמוק מן השוטרים, אשר ביקשו לעוצרו, כשהוא מסכן אותם בכך שנסע לעברם ורק בעזרת ערנותם וזריזותם עת קפצו הם לאחור נמנעה פגיעה בהם, כן הרחיק הוא לכת עת תקף את השוטר אשר ביקש לעצרו.

6.   בנסיבות העניין, באיזון השיקולים הנוגדים העומדים על הפרק, מחד גיסא אינטרס הציבור להרתיע ולהעניש בניסיון למגר התנהגות עבריינית, ומאידך גיסא נסיבותיו האישיות של הנאשם, גובר האינטרס הציבורי לגמול בענישה מרתיעה את הנאשם העומד בפני, כמו גם כדי להוציא מסר הרתעתי לכלל הציבור כי מעבירות שכאלה סולדת החברה.

הגם זאת, נתתי את הדעת לעובדה כי האירוע הסתיים ללא נזק רכוש או גוף.

לאור כל האמור לעיל אני משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל ל- 42  חודשים, בהפחתת ימי מעצרו.

ב.                  מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה או עבירת אלימות שהינה פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.                    מאסר על תנאי ל-4 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו או עבירה של הסעת שב"ח תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ד.                  אני פוסלת את הנאשם מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 3 שנים מיום שיחרורו.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום כ' באדר, תשס"ו (20 במרץ 2006) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

עו"ד תוסיה כהן:

אבקש לעכב את ביצוע גזר הדין לתקופה של 45 יום.

עו"ד גלנטה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ