אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8196/05

גזר דין בתיק פ 8196/05

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8196-05
26/01/2006
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ט.א. כהן
הנתבע:
פחימה יעקב
עו"ד א. גריצבסקי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - בעקבות הסדר בין הצדדים, בדבר תיקון כתב האישום - בעבירות הבאות: פגיעה בפרטיות, לפי סעיפים 5, ו - 12 (1) לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א - 1981; הטרדה, לפי סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים) התשמ"ב - 1982; כליאת שווא, לפי סעיף 377, רישא, לחוק העונשין התשל"ז - 1977; ו תקיפה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 382 (ג) ו - 380 לחוק העונשין.

נסיבות ביצוע העבירות - כך על-פי עובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן:

הנאשם, שהתקשה להשלים עם פרידת המתלוננת הימנו - לאחר מספר שנים בהן חיו כבני זוג - נהג, במהלך חודש 6/2005, להמתין לה, בקביעות, ליד ביתה ולבקשה לשוב אליו, על אף סירובה, וכך נהג לעשות גם באמצעות הטלפון.

ביום 23.6.05, שב והמתין לה ליד ביתה, ובהגיע המתלוננת ליד ביתה, ברכב עם אדם נוסף, ניגש אליה וביקש אותה לצאת מהרכב ולהיכנס עימו לרכבו שלו, כדי לשוחח עימה, אך זו סירבה. בתגובה, פתח הנאשם את דלת רכבה, אחז בידה בכוח, נשא אותה בידיו - כשתוך כך שרט אותה בחזה - הכניסה בכוח אל רכבו, ונסע עימה, בניגוד לרצונה, במהירות מהמקום. במהלך הנסיעה, כאמור, דרש ממנה שלא "תלך עם גברים אחרים", הבהיר לה כי ימשיך לעקוב אחריה, והוסיף לחזר אחריה ולבקשה לשוב אליו.

הנאשם עצר את רכבו רק עקב נקר שנגרם לאחד מגלגליו, וכשיצא מהרכב כדי לתקן את הגלגל, ניצלה זאת המתלוננת, ברחה מהרכב ונכנסה לסניף הדואר הסמוך; וכך הגיע האירוע אל קיצו.

2.         לבקשת הנאשם, הוריתי על קבלת תסקיר שירות המבחן אודותיו.

מהתסקיר (מיום 27.11.05) עולה, כי הנאשם - רווק, בן 25 - סיים 12 שנות לימוד, שירת בצה"ל (שירות חלקי, שהסתיים טרם זמנו, עקב מחלת אביו) וחרף הרקע המשפחתי הקשה ניהל, לאורך חייו, אורח חיים תקין - דבר הבא לידי ביטוי גם בעובדות היותו נעדר כל עבר פלילי קודם.

כן, ומזה כשנה וחצי, עובד הנאשם במקום עבודה מסודר - ולשביעות רצון מעבידו ממסירותו ושקידתו בעבודה ומייחסו הטוב לסביבתו - וכיום מתגורר בדירת אחיו, יחד עימו ועם אחותו.

שירות המבחן התרשם מהנאשם כאדם סגור ומופנם, וכמי שהמעצר וההליכים בתיק זה השפיעו קשות עליו, פגעו בדימויו העצמי, והסבו לו תחושת חשש מפני השלכותיהם ההרסניות על עתידו.

הנאשם תיאר בפני שירות המבחן את מערכת יחסיו ההדוקה, התקינה, הקרובה והמשמעותית שהיתה לו עם המתלוננת ואשר התאפיינה בהערכה הדדית, ונעץ את הפרידה ביניהם בקשיים כלכליים ובקושי להשגת עצמאות כלכלית יחד.

גם המתלוננת - בשיחות שירות המבחן עימה - תיארה באופן דומה את מערכת היחסים בינה לבין הנאשם ואת הגורם לפרידתם, כאמור, ותוך שציינה והדגישה כי במהלך כל הקשר ביניהם לא נהג בה הנאשם, מעולם, באלימות כלשהי ומסוג כלשהו.

יתר על כן, היא אף מסרה, כי מאז האירוע נשוא כתב האישום, ערכה עם עצמה חשבון נפש באשר למערכת יחסיה עם הנאשם והביעה, גם בפני שירות המבחן, רצונה לחזור ולשקם את הקשר עם הנאשם; ובקשר עם האירוע עצמו, טענה כי אף לא התכוונה להגיש תלונה, אילמלא השפיעה אימה עליה לעשות כן; ולדבריה, אינה חשה מאויימת ואינה חוששת מפני הנאשם. שירות המבחן התרשם, כי דבריה אלה של המתלוננת נאמרו שלא עקב לחץ כלשהו, אף כי תוך סערת רגשות ובלבול, שמקורו בניתוק מהנאשם.

ובאשר לנאשם - לוקח הוא אחריות על העבירות בהן הורשע, וקושר אותן לקושי הריגשי שהיה לו להיפרד מהמתלוננת.

שירות המבחן הביע התרשמותו, כי בעצם המעצר, בו היה הנאשם נתון בקשר עם עבירות אלו, ובעצם ההליך המשפטי, היה ויש, כדי להציב בפניו גבולות; וביטוי לכך, ניתן למצוא בעובדת הניתוק המוחלט מהמתלוננת, אותו גזר הנאשם על עצמו, ותוך גיוס כוחות להתמודדות עם ניתוק זה.

לאור כל האמור, סבור שירות המבחן, כי הנאשם זקוק להתערבות טיפולית שתסייע לו לרכישת כלי התמודדות עם מצבי לחץ ומשבר; ובאשר לענש -  ובצד צו פיקוח שירות המבחן - מומלץ להסתפק בהטלת צו לביצוע של"צ בהיקף של 300 שעות, בנוסף למאסר מותנה; ולחלופין, מומלץ על מאסר "קצר" לריצוי בעבודות שירות.

  1. בטיעוניה לענש - ובשים לב לנסיבותיו המיוחדות של מקרה זה; ונוכח כלל הנסיבות, לקולא, כעולה מתסקיר שירות המבחן; ובהתחשב, בעיקר, בעובדת היות הנאשם נעדר כל עבר פלילי ובכך שבמהלך תקופת מערכת היחסים הארוכה לא נהג באלימות כלפי המתלוננת - הודיעה ב"כ המאשימה, בהגינותה, כי אין היא עותרת להטלת ענש מאסר לריצוי של ממש. אך, לטענתה, גם אין מקום להסתפק במתן צו לביצוע של"צ, כהמלצתו המקורית של שירות המבחן, וכי מן הדין - ולכך עתרה - להטיל על הנאשם ענש מאסר לריצוי בעבודות שירות, ובצד צו פיקוח של שירות המבחן ומאסר מותנה.

מנגד, עתרה ב"כ הנאשם להסתפקות בהטלת צו לביצוע של"צ. לטענתה, עלול מאסר לריצוי בעבודות שירות לגרום לפגיעה בפרנסתו של הנאשם ואף לאובדן מקום עבודתו, אשר כה חשוב לו ולשיקומו ומהווה גורם טיפולי עבורו. מאידך, יש גם בביצוע של"צ - כך נטען -  משום אפקט חינוכי באותו מידה, ואף יותר, מאשר בריצוי מאסר בעבודות שירות, משמדובר בשל"צ בהיקף של מספר רב של שעות.

  1. אף לדידי - ולמרות שרחוק אני מלהקל ראש במעשיו החמורים של הנאשם - קשה שלא להתרשם, כי מדובר באירוע חריג בחייו של הנאשם, אשר ועד לאירוע הנדון, נוהלו באורח תקין ונורמטיבי; ותעיד על כך, כאמור, העובדה שבמשך כל 25 שנות חייו לא הסתבך הנאשם, באופן כלשהו, עם החוק, ולא דבק בו כל רבב בפלילים; וכמו גם העובדה - כפי שעלתה מפי המתלוננת עצמה - ולפיה, במשך כל מספר השנים שחיו יחד כבני זוג, מעולם לא נהג הנאשם כלפיה באלימות כלשהיא ומסוג כלשהו.

ביטוי נוסף לכך - והמשמש, כשלעצמו, גורם ושיקול נוסף, לקולא - נעוץ בהודאתו של הנאשם, המקפלת בתוכה חרטה על מעשיו אותה גם הביע מפורשות, וכן לקיחתו אחריות מלאה עליהם, ובלא נסיון לטישטוש ולהצטדקות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ