אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8195/04

גזר דין בתיק פ 8195/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8195-04
16/05/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד י. עטר
הנתבע:
ענזה אסמעיל
עו"ד ע. אביטל
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו - לאחר תיקון כתב האישום, בהסכמת הצדדים - בעבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

נסיבות ביצוע העבירה - כך על פי עובדות כתב האישום המתוקן, ואשר בהן הודה הנאשם, כאמור - הן, כדלהלן:

בתאריך 30.7.04, הסיע הנאשם ברכבו (תמורת תשלום) 8 תושבי הרשות הפלסטינית (ששהו בארץ ללא היתר) מבאר-שבע חזרה אל כיוון חברון (עיר מגוריהם) כשתוך כדי כך עלה ברכבו משטח עפר, שבאזור שבט אבו-כף, אל כביש 60 (כביש באר-שבע/חברון שהינו כביש ראשי דו- מסלולי בעל שני נתיבים בכל כיוון, ובין המסלולים מצוי גדר הפרדה עשוי בטון); וזאת עשה בפראות ובמהירות, בהגיחו משולי הכביש - שהיה עמוס כלי רכב באותה שעה - היישר אל מרכז הכביש; ועקב כך, נאלצו כלי רכב, שנסעו באותו כיוון, להאט את מהירות נסיעתם, כדי להימנע מהתנגשותו בהם. שוטרים, שהיו בניידת משטרתית במקום והבחינו בכך, הורו לנאשם וסימנו לו לעצור, באמצעות מערכת כריזה ואורות כחולים מהבהבים, אך הוא התעלם מהוראתם והאיץ את מהירות נסיעתו לכיוון צומת שוקת; ובהבחינו בשני כלי רכב פרטיים שנסעו באותו כיוון (בשני הנתיבים שבאותו מסלול) סטה במהירות אל השוליים השמאליים של הנתיב השמאלי ועקף, מצד שמאל, את הרכב שנסע בנתיב השמאלי, וכשהוא דוהר בין רכב זה לבין גדר ההפרדה. עקב כך, וכדי להימנע מהתנגשות הנאשם בו, בלם נהג רכב זה בלימת חרום, ותוך כדי כך, איבד את השליטה ברכבו; ורק לאחר כברת דרך - בה נאלץ נהג זה, בלית ברירה, "לזגזג" בין כלי רכב (עקב אובדן השליטה ברכבו) ותוך שהיה נתון בסכנת התנגשות בכלי רכב אחרים שנסעו בכיוונו - הצליח להשתלט על רכבו.

הנאשם, מצידו, המשיך לשעוט במהירות לכיוון צומת שוקת, כשהוא עוקף בפראות כלי רכב נוספים, שאף הם נאלצו לבלום בפתע ולסטות מנתיב נסיעתם, כדי לחמוק מהתנגשות הנאשם בהם. כל זאת, כשאותה ניידת משטרה דולקת בעקבותיו, והוא מסרב לעצור, ועל אף הפצרותיהם של אותם נוסעים עצמם שהסיע ברכבו; וכאשר,  ובמהלך המרדף, כאמור, גם עקף ניידת נוספת שאף היא הורתה לו לעצור - תוך שימוש במערכת כריזה ואורות כחולים מהבהבים - וגם אליה לא שעה.

עקב התפתחות זו, הוזעקה ניידת נוספת שעצרה בצומת שוקת כדי לקדם את פני הנאשם ולחסום את דרכו ואת המשך נסיעתו, אך גם ממנה התעלם, ועלה על כביש 31. על כביש זה, ובשלב מסויים, עקף רכב פרטי - בחצותו קו הפרדה רצוף - ושעט, היישר, אל עבר מחסום משטרתי שהוצב בהמשך הכביש, ושהיה מסומן באמצעים זוהרים ובולטים ומורכב מדוקרנים וג'יפ משטרתי שחנה לרוחב הכביש. בקידמת מחסום זה עמדו שני שוטרים לבושי מדים (השוטרים טורי וקרופנין) ואלה סימנו לנאשם (בעודו במרחק סביר מהם) לעצור, אך לא רק שלא שעה אליהם, אלא האיץ הוא עוד את מהירות נסיעתו - בכוונה לסכן את יושבי הג'יפ המשטרתי, ובכוונה לדרוס את שני השוטרים הנ"ל -   כשתחילה, שעט היישר לעבר המחסום, תוך נסיעה בכוון הנגדי; ולאחר מכן, נסע היישר אל עבר המקום בו עמד השוטר קרופנין הנ"ל, ולמרות שזה האחרון ממשיך לסמן לו לעצור - וכך נאלצו שני השוטרים הנ"ל לקפוץ במהרה הצידה, כדי להימנע מדריסתם ע"י הנאשם. הנאשם המשיך בנסיעה גם לאחר שעלה על מחסום הדוקרנים - וכששלוש ניידות והג'יפ הנ"ל דולקים אחריו - ותוך שהוא ממשיך לשעוט במהירות בכביש, עד שבשלב מסויים סטה, חדות, וירד מהכביש לתוך שטח עפר, שבו המשיך לנסוע במהירות כדי להימלט מהניידות, עד שלבסוף נאלץ לעצור, עקב נקרים שנגרמו לשני גלגלי רכבו; וגם לאחר שעצר נמלט, רגלית (וכעבור מספר ימים התייצב בתחנת המשטרה)

2.         טרם הטיעונים לענש, ולבקשת הסניגור, הוריתי על הגשת תסקיר שירות המבחן אודות הנאשם.

מהתסקיר שהוגש (מיום 13.3.05) עולה, כי הנאשם - תושב תל שבע, בן 24, נשוי ואב לשתי פעוטות - למד בבית ספר במשך שנה אחת, בלבד, במשך כל נעוריו; ואחרי כן, יצא לרעות את מקנה אביו במשך 15 שנה, עד שנישא לפני כשלוש שנים - שאז החל לעבוד בעבודות שונות, בשיתוף עם אחיו, בתחום הבנייה.

כן, הוברר, כי לנאשם עבר פלילי מאז נערותו.

בהתייחסותו לעבירה נשוא תיק זה - ובניגוד להודאתו בביהמ"ש - הודה בה בפני שירות המבחן באופן חלקי, בלבד; וטען שם, כי לא ידע שהמשטרה דולקת בעקבותיו, וכי נהיגתו לא סיכנה חיי אדם, וכי משהבין (ורק לבסוף) כי המשטרה רודפת אחריו, עצר והחל לברוח, רגלית, מחשש כי ייפגע פיזית. אך, על פי התרשמות שירות המבחן, נהג הנאשם, כפי שנהג, במהלך האירוע במטרה לחמוק מידי החוק.

כן הביע שירות המבחן התרשמותו מהנאשם, כבעל גבולות התנהגות מוחלשים, נטייה לפריצת גבולות וקשיים בחשיפת פנימיותו וחלקיו המכשילים.

הנאשם הביע, אמנם, חרטה על מעשיו והבטיח כי לא ישוב עליהם, אך שירות המבחן התרשם כי מדובר בהצהרות מילוליות, בלבד, ולצורכי משפט זה ותוצאותיו; וכי נוכח עברו והתנהגותו במהלך האירוע נשוא תיק זה, נראה כי קיימת מידת מסוכנות מצד הנאשם לחזרה על מעשים פוגעניים.

נוכח כל האמור לעיל - ומשהנאשם גם אינו רואה כל בעייתיות אישית, המצריכה התערבות טיפולית - נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית, ומהמלצה באשר "לסוג הענישה היאה לו ואופייה".

3.         האירוע דנן - שנסיבותיו פורטו בהרחבה לעיל, ולא בכדי - מצביע , בעליל, על היותו עוד אחד מן עשרות אירועים חמורים להם נדרשתי, כמעט דבר יום ביומו - ואשר נושאים את המאפיינים של התופעה החמורה שפשטה בשנים האחרונות ברחבי הדרום והנגב - היא התופעה של נהיגה פראית בדרכים עירוניות ובינעירוניות, תוך סיכון המשתמשים בדרכים - בין נהגים ונוסעים, ובין הולכי רגל - ועד סיכון חיי אדם; וזאת, במהלך מרדפים, להם נדרשת המשטרה, אחר פורעי חוק, המנסים להימלט מפני המשטרה הדולקת אחריהם, כדי לעוצרם או לעכבם, אם בשל עבירות שביצעו; אם בשל חשד לביצוע עבירה מסויימת; או אם אך  כדי לשים קץ לאותה נהיגה פראית ומסוכנת, שלעיתים, כל שעומד אחריה הוא אך הצורך המפוקפק שבפורקן ריגושים.

            לשיא חומרתם מגיעים אירועים אלו, ועיתים רבות, כאשר אותם נהגים לא מהססים גם לפגוע, או לנסות לפגוע, ישירות, בניידות הדולקות אחריהם, או בגופם של שוטרים העומדים, לעיתים, במחסומים שהוצבו בדרכם של אותם נהגים כדי למנוע את המשך נהיגתם הפיראית - ובלבד שיעלה בידם לחמוק, ובכל מחיר, מידי החוק.

            רבות נאלצתי, לצערי, לכתוב - בעשרות רבות של תיקים שהובאו בפני - אודות תופעה זו; וכפי שחזרתי והבעתי דעתי, פעם אחר פעם, הרי שאין ספק כי מן ההיבט האמור של הפגיעה בשוטרים או הנסיון לפגוע בהם, יש משום קריאת תיגר מובהקת על שלטון החוק, בהיות הפעולה מכוונת (גם) נגד אלה האמונים והמופקדים על אכיפת שלטון החוק והשלטת הסדר הציבורי והמסמלים, באופן מובהק, את משטר שלטון החוק ואכיפתו; ואין ספק שאלה ראויים להגנה מלאה, על מנת שיוכלו להמשיך ולשאת במשימותיהם, ללא פחד ומורא מפני אותם פורעי חוק.

            לתופעה זו, שלבשה מימדים של "מכת אזור", נדרש גם בית המשפט העליון, לאחרונה, בפסק דינו (מיום 11.11.04) בע"פ 2410/04 (מדינת ישראל נגד סלמאן אבולקיען) - במסגרת ערעור על גזר דין של מותב אחר בבית משפט זה - ובו הנחה ביהמ"ש העליון, והכתיב למעשה, להחמיר בעונשיהם של נאשמים כאלה, מעבר לרמת הענישה שננקטה, עד זה לא מכבר על ידי מותבים שונים של בית משפט זה, ואשר - כך בלשון בית המשפט העליון בפסק דין זה - "ספק, אם רכיב ההרתעה, זכה בה למענה הולם".

            בפסק הדין האמור נידון עניינו של נאשם, אשר - ובעקבות אי ציות להוראות שוטרים לעצור את רכבו - נפתח אחריו מרדף (מסוג המרדפים, כאמור לעיל) שבמהלכו סיכן חיי אדם; ובשלב מסויים - וכשתנאי הדרך אילצוהו לעצור את ריכבו - זינקו שני שוטרים לעברו כדי ללוכדו, אך הוא התעשת עד מהרה, וחידש את נסיעתו, תוך שהוא גורר עימו ברכבו, ואגב כך, אותם שני שוטרים, שאחד מהם נחבל בכף רגלו, כתוצאה מפגיעה של אחד מגלגלי רכבו של הנאשם ברגלו של השוטר.

            על יסוד אותה הנחייה בדבר רמת הענישה הראויה, כאמור - ואשר מהווה למעשה הכתבה  (ובלשון בית המשפט: "אנו מכתיבים (כי) תיושם על ידי ערכאות קמא" (ההדגשה שלנו - ח.ע.) - החמיר בית המשפט העליון בעונשו של אותו נאשם; ובין היתר, העלה אותו (מ - 24 חודשי מאסר) ל - 4 שנות מאסר בפועל; ותוך שראה להוסיף גם, כי אין זה מדרכה של ערכאת ערעור למצות את הדין עם הנאשם.

ואכן, ובעקבות פסה"ד האמור, חלה החמרה ועליה ניכרת ברמת הענישה בגזרי דין שניתנו מאז בבימ"ש זה (במותבים שונים) במקרים הרבים שמוסיפים לבוא אל פתחנו, כמעט מידי יום, והנושאים את מאפייני התופעה האמורה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ