אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8187/05

גזר דין בתיק פ 8187/05

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8187-05
19/09/2007
בפני השופט:
אברהם יעקב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עמר
הנתבע:
1. אלכסנדר קולוטוב (ת.פ. 8187/05)
2. סרגייב דניס (ת.פ. 8187/05)
3. ציינוב אלכסיי (ת.פ. 8294/05)

עו"ד אליגון
עו"ד הוד
עו"ד אזריק
גזר דין

1.                   הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בביצוע עבירת תקיפה לפי סעיף 381(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977. הודאה זו באה בעקבות הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים ובמסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן.

2.                   על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 02/04/05 בשעות הערב, הגיעו הנאשמים, יחד עם שניים נוספים, למסיבה בביתו של המתלונן, שם אכלו ושתו. בשלב מסוים, הנאשם 2 קם ממקומו והחל לפרק את מערכת הקולנוע הביתי שהיתה מותקנת בדירה. הנאשם 1 הוציא מצת בצורת אקדח, שנחזה להיות אקדח אמיתי. הנאשמים 1 ו-3 תקפו את המתלונן והכו אותו בידיהם בכל גופו. הנאשמים לקחו מהדירה את מערכת הקולנוע הביתי וכן דיסקים, סרטים, אופנים, פלאפון ודיסקמן השייכים למתלונן.

כתוצאה מתקיפת הנאשמים, המתלונן נזקק לטיפול רפואי.

הנאשמים, כאמור, הודו בעובדות כתב האישום המתוקן והורשעו בעבירה המיוחסת להם.

הנאשם 1

3.                   מהתסקיר בעניינו של הנאשם 1 עולה כי הנאשם 1, רווק בן 22, עלה ארצה עם משפחתו בגיל 16 והוא מתגורר עם אמו בבאר-שבע. להערכת שירות המבחן הנאשם 1 עודנו מתמודד עם קשיי הסתגלות לארץ, בייחוד במישור החברתי. בשיחות עמו הוא תאר קשיי שפה, קושי כלכלי וקשיים הנובעים מן הפער התרבותי שבין ארץ מוצאו לישראל. על פי הערכת שירות המבחן לנאשם 1 נטייה להשליך אחריות לניהול חייו על הסביבה, אך הוא עושה צעדים ראשונים של התבוננות פנימית ולקיחת אחריות. ביחס לעבירה הנדונה הוא לקח אך אחריות חלקית לביצועה וסיפר כי הגיע לאירוע חברתי שבמהלכו פרצה קטטה שבה הותקף. הנאשם 1 הודה שנהג באלימות במהלך הקטטה, אך הדגיש שלא התכוון לפגוע באחר. למרות עמדתו המצמצמת את חומרת מעשיו, ההתרשמות היתה שהנאשם 1 מכיר בבעייתיות שבהתנהגותו ובנסיבות שתרמו לביצוע העבירה, והוא ער לדפוסים המכשילים שבחשיבתו והתנהגותו.

הנאשם 1 הראה נכונות להשתתף בתכנית טיפולית במסגרת שירות המבחן ואף החל בניסיון לעשות זאת, אולם התקשה להתמיד במסגרת הטיפולית, זאת עקב קשיים כלכליים ומחויבותו למקום עבודתו, כך לדבריו.

להערכת שירות המבחן, על אף שהשתתפותו בהליך הטיפולי היתה קצרה, הנאשם 1 הסיק מסקנות באשר לאירוע העבירה והוא רואה בתעסוקתו את הגורם המשמעותי והמרכזי העונה על צרכיו הבסיסיים ומקנה לו תחושת יציבות מסוימת בחייו.

ההמלצה היתה להטיל עליו עונש מאסר קצר שירוצה בעבודת שירות יחד עם מבחן, למטרות מעקב וליווי, וכן מאסר מותנה שירתיעו מהישנות התנהגות עבריינית בעתיד.

4.                   ב"כ המאשימה ציין בטיעוניו לעונש כי הנאשם 1 נעדר עבר פלילי ונראה, כך על פי התסקיר, שאכן החליט לשנות את דרכיו. לפיכך היתה בקשתו לאמץ את המלצת שירות המבחן באשר לעונש ובנוסף לחייב אותו בפיצוי למתלונן.

הסניגור טען כי לנאשם 1 זוהי העבירה הראשונה שבה הוא מעורב והיא תוצאה של חבלי קליטה קשים בארץ. לדבריו, הנאשם הפיק את לקחיו מהמקרה וכיום הוא מקדיש את כל מרצו לפרנסת משפחתו. גם הנאשם אמר את דברו והביע חרטה וצער על המקרה.

5.                   המדובר בעבירת אלימות חמורה המקבלת משנה חומרה לאור העובדה שהמתלונן אינו אדם הבריא לחלוטין בנפשו והנאשמים ניצלו את מצבו ואת חולשתו, תקפו אותו בתוך ביתו, ללא כל מניע, ופגעו בו פגיעה פיזית שבעטיה הוא נזקק לטיפול רפואי. עבירות אלימות שכאלה מחייבות, מחד גיסא, גזירת ענישה הולמת שיהיה בה כדי לענות הן על שיקולי הגמול שבענישה והן על שיקולי ההרתעה. מאידך גיסא, ניצבים שיקולי שיקום הנאשם ונסיבותיו האישיות. שיקולים אלה אין בהם כדי לענות על אינטרס הנאשם העומד לדין בלבד. שיקומו של הנאשם וכיוצא מזה מניעת הישנות התנהגות עבריינית מצידו, הנם אינטרס ציבורי חשוב המהווה אף הוא גורם במערך שיקולי הענישה להם יש לתת את הדעת.

מהראיות שהובאו בפני, התרשמתי, כי הנאשם 1 אכן עושה צעדים לשיפור דרכיו והתנהגותו. התסקיר החיובי שהוגש בעניינו מתאר את קשייו בארץ, קשיים אשר בוודאי תרמו והובילוהו לביצוע מעשה העבירה דנן. לנאשם 1 אין עבר פלילי וזו לו הסתבכות ראשונה על החוק. בגזירת עונשו נתתי דעתי הן לעמדת המאשימה לגביו והן לכך שהנאשם 1 עובד ומפרנס את משפחתו, ותקופת מאסר ממושכת יהיה בה כדי לפגוע במקום עבודתו, אשר נותן מענה לקשייו הכלכליים ומהווה עוגן בהליך שיקומו.

לפיכך אני גוזר על הנאשם 1 את העונשים כדלקמן:

א.      חודשיים מאסר בפועל, בניכוי תקופת מעצרו מיום 15/06/05 ועד ליום 14/07/05. הנאשם 1 ירצה את מאסרו בדרך של עבודות שירות, בהתאם להמלצת הממונה על עבודות השירות מיום 19/08/07, ויתייצב לתחילת ריצוי עונשו ביום 16/10/07 שעה 08:00, בפני המפקח על עבודות השירות במפקדת מחוז דרום.

ב.      שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שנה מהיום, שלא יעבור עבירת אלימות.

ג.        פיצוי למתלונן בסך 1,000 ש"ח.

ד.      הנאשם יהיה תחת מבחן של שירות המבחן לתקופה של 6 חודשים.

הנאשם 2

6.                   הנאשם 2, בן 23, הוא הצעיר במשפחתו המונה זוג הורים ואחות נוספת. מהתסקיר בעניינו עולה כי הנאשם 2 השתחרר מצה"ל לאחר שירות במשך שנה וארבעה חודשים, על רקע אי התאמה. בתעודת השחרור שלו צוין כי התנהגותו אינה מניחה את הדעת ולדבריו ריצה במהלך שירותו הצבאי שלוש תקופות מאסר בשל עריקויות ותאונה שבה היה מעורב. הנאשם 2 מוכר לשירות המבחן מתסקירים שנערכו לגביו בעבר. בפעמים הקודמות בהן נעשה ניסיון טיפולי לגביו, הוא התקשה להגיע בקביעות למפגשים הקבוצתיים, וכעבור זמן מה ניתק את הקשר עם הגורמים הטיפוליים.

על פי התרשמות שירות המבחן, הנאשם 2 מתקשה להסתגל למסגרות סמכותיות ובעל תלות בצריכת אלכוהול. נראה כי בשעת לחץ ומצוקה, ובעיקר תחת השפעת אלכוהול, הנאשם 2 נוטה לפעול באופן אימפולסיבי מבלי לשקול את תוצאות התנהגותו והשלכותיה. על פי התסקיר, נראה כי הנאשם 2 נוקט בדפוס חוזר ונשנה של הצהרה של שינוי מהלכיו, אך הוא מתקשה לגייס כוחות לשם כך. כמו כן, הנאשם 2 אינו לוקח אחריות על התנהגותו הבעייתית הפלילית ונוטה, פעם אחר פעם, להשליך את האחריות להסתבכותו בפלילים על גורמים חיצוניים לו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ