אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8181/07

גזר דין בתיק פ 8181/07

תאריך פרסום : 11/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8181-07
03/06/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גלאון
הנתבע:
אנדרוניק דניס
עו"ד חיים מקלר
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, למעט העובדה המייחסת לו את שיעור הנזק, בעבירה של הצתה, לפי סעיף 448 רישא לחוק העונשין התשל"ז- 1977 (להלן: "חוק העונשין").
  1. כתב האישום המתוקן מלמד כי עובר ליום האירוע הועסק הנאשם אצל המתלונן ועזב את העבודה בסוף חודש מאי 2007. בין הנאשם לבין המתלונן התגלע סכסוך הנוגע למשכורת המגיעה לנאשם.

      ביום 11.6.07, בסמוך לשעה 21:30, פגש הנאשם בחברו מיקי עסור (להלן: " מיקי") , אשר    גם לו היה סכסוך כספי עם המתלונן ויחדיו שתו הם שתייה אלכוהולית מרובה. כאשר      הבחינו השניים במתלונן כשהוא מגיע עם רכבו, רכב מסוג GMC , למקום בו היו החליטו            לפגוע ברכבו כמעשה נקם. לשם כך, הצטיידו השניים במצת ובשני בקבוקים של נוזל       דליק, בקבוקים אותם הביא מיקי, וניגשו יחדיו לרכבו של המתלונן שפכו עליו נוזל דליק     והציתו את הנוזל באמצעות המצת. כאשר האש השתלחה ברכב ברחו השניים מהמקום.    עוברי אורח אשר הבחינו בדלקה כיבו את האש.

לטענת המאשימה, כמפורט בכתב האישום הנזק לרכב מוערך בכ-15,000 ש"ח. הנאשם כאמור לא הודה בנתון עובדתי זה וגם כאשר טענו הצדדים לעונש לא היה בידי המאשימה כדי להוכיח את גובה הנזק וגם לא לאחר שניתנה למאשימה אורכה לחזור ולבדוק את שיעור הנזק. (ראה הודעת המאשימה לבית המשפט מיום 22.5.08).

  1. התובעת בטיעוניה לעונש עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם אשר ראה לנכון ליישב סכסוך כספי בדרך של פגיעה ברכושו של המתלונן. התובעת עמדה על חומרת המעשה הבריוני ועל הדרך הפסולה בה בחר הנאשם ליישב את הסכסוך. התובעת טענה כי בנסיבות של מעשה זה גלום פוטנציאל עברייני חמור וטענה כי יש להבטיח מסר גומל ומרתיע בדרך של השתת ענישה מחמירה ומוחשית כדוגמת עונש מאסר לתקופה ממושכת.
  1. מאידך טען ב"כ הנאשם בזכות הנאשם והדגיש כי מדובר באדם הנעדר כל עבר פלילי וכי האירוע הנדון הינו בבחינת המפגש הראשון של הנאשם עם החוק. לדבריו בעקבות האירוע הופנה הנאשם לפיקוח של שירות המבחן שם התמיד ונטל חלק פעיל, כמפורט בתסקיר שירות המבחן.

      ב"כ הנאשם ביקש לראות בנאשם אדם נורמטיבי, נשוי ואב לשלושה ילדים, אשר               המעשה             הנדון שביצע הינו בבחינת טעות חד פעמית בחייו. ב"כ הנאשם הדגיש כי הנאשם     לא שקל את השיקולים הנכונים עת הצטרף לחברו, אשר ביקש לנקום במתלונן   וברגע של שכרות וקלות דעת עשה את שעשה.

      ב"כ הנאשם ביקש להדגיש כי הנזק אשר נגרם לכלי הרכב אינו גדול וכי בפועל האש           כובתה זמן קצר לאחר שהוצתה. לטענתו, רכבו של המתלונן הושבת ואינו בשימוש, ללא         קשר לאירוע ההצתה.

עוד ציין ב"כ הנאשם כי הנאשם היה מורחק מביתו לתקופה של 3 חודשים בעקבות האירוע הנדון וכי היה בכך כדי לתת את אותותיו על הנאשם.

על רקע דברים אלו ולנוכח החרטה הכנה שגילה הנאשם ביקש בא כוחו כי בית המשפט לא ימצה את הדין עם הנאשם כי אם ישית עליו עונש אשר ירוצה בעבודות שירות.

  1. שירות המבחן פרס בפני את נסיבותיו האישיות של הנאשם, את דבר היותו בחור צעיר אשר עבד לפרנסתו ולפרנסת בני משפחתו. שירות המבחן התרשם כי הנאשם גדל במשפחה נורמטיבית בעלת ערכים וכי הנאשם לוקח אחריות רבה על משפחתו הגרעינית ועל משפחתו המורחבת הן במישור הכלכלי והן ברמה האישית.

      שירות המבחן הדגיש כי הנאשם לקח אחריות על ביצוע העבירה והביע חרטה עמוקה          ובושה לנוכח ההתנהגות באירוע העבירה והודה בפני שירות המבחן כי בלהט הדברים חבר אל האחר במעשה הזדוני. הנאשם ציין בפני שירות המבחן כי ניסה לשכנע את חברו        לשגת מכוונה זו אך זה לא הקשיב לו וכי בסופו של דבר השתכנע והצטרף לאותו חבר.       שירות המבחן בסופו של יום לא בא בהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם אך המליץ           להסתפק בענישה קלה בעלת גורם הרתעתי משמעותי כגון מאסר מותנה, פיצוי וקנס            וראה בכך כעונש עשוי להוות גורם מוחשי ומרתיע עבור הנאשם.

  1. המעשה שביצע הנאשם מעשה חמור הוא. לא אחת נאמר כי אדם המשלח אש ברכוש חברו וגורם לנזק רכוש תוך עצימת עיניים אל מול האפשרות כי בעקבות כך עלולים להגרם נזקי רכוש וגוף  לאחרים, ראוי לעונש כבד ומחמיר אשר ישקף את סלידתה של החברה ממעשים אלה. חומרת יתר יש לייחס לעובדה כי הרקע למעשה הוא סכסוך כספי אשר פרץ בין הנאשם וחברו לבין המתלונן כאשר ראו הם במעשה ההצתה כדרך נקם במתלונן.

      יחד עם זאת, אין להתעלם מנסיבותיו של כל מקרה ומקרה העומד על סדר היום. במקרה    הנדון שוכנעתי בדבר היות הנאשם אדם נורמטיבי אשר עשה מעשה שטות ברגע של          שכרות ואובדן שיקול דעת עת נגרר אחר חברו וחבר אליו לבצע את המעשה הזדוני. נתתי      את הדעת לעובדה כי מדובר בבחור צעיר, אב לשלושה ילדים, אשר ניהל אורח חיים       נורמיטיבי, עמל מבוקר   עד ערב כדי לסייע בכלכלת בני המשפחה ודואג לרווחתם. כך        נתתי את הדעת גם לעובדה כי הנאשם שילם מחיר אישי כבד עת הורחק מביתו לאחר           האירוע לתקופה של 3 חודשים מחיר אשר היה בו כדי להשפיע גם על כלכלת בני הבית         ועל קשריו עם ילדיו.

      נתתי את הדעת לתובנה שגילה אודות חומרת מעשיו וכן לחרטה המלאה שהביע.

אשר להיקף הנזק הרי שלנוכח כפירת הנאשם בגובה הנזק ומקום שהתביעה הודיעה כי אין ביכולתה להוכיח את היקף הנזק יש לקבוע כי זה לא הוכח. יחד עם זאת, על פי התמונות אשר באו בפני עולה כי אכן נגרם נזק לרכבו של המתלונן אך לכאורה על פני הדברים, מדובר בנזק קל בדופן הרכב אשר על פניו אין לומר כי הביא לאובדן הרכב.

  1. בהינתן כל אלה, שיקולי הרתעה וגמול אל מול נסיבותיו האישיות של הנאשם והגם חומרת מעשיו סברתי כי אין זה המקרה בו נכון יהיה להרחיק את הנאשם לעונש מאחורי סורג ובריח. הנאשם שהה במעצר תקופה של כחודש ימים ומאוחר יותר הורחק מביתו וילדיו תקופה של כ-3 חודשים. בנסיבות אלו סבורה אני כי עונש של מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות מאזן נכונה את שיקולי הענישה בנסיבות העניין.
  1. לפיכך אני משיתה עליו את העונשים הבאים:

א.      מאסר בן 6 חודשים אותו יכול וירצה הנאשם בדרך של עבודות שירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ