אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8171/04

גזר דין בתיק פ 8171/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8171-04
08/03/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
הנתבע:
חליל אבו עמרה ת.ז. 034026153
עו"ד יונס אלגרינאוי
גזר דין
  1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן המייחס לו עבירה של נהיגה בזמן פסילה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה התשכ"א - 1961 (להלן: "פקודת התעבורה"), בעבירה של נהיגה ללא רשיון נהיגה, לפי סעיף 10 לפקודת התעבורה, בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") ובעבירה  של הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 286 לחוק העונשין.

לצורך גזר הדין צרף הנאשם תיק פלילי נוסף (תיק תעבורה באר-שבע 1067/03) שם הורשע על פי הודאתו  בעבירה של נהיגה בזמן פסילה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה בנהיגה ללא רשיון נהיגה לפי סעיף 10 לפקודת התעבורה ובנהיגה ללא ביטוח לפי סעיף 2 (א) לפקודת ביטוח רכב מנועי תש"ל - 1970.

  1. כתב האישום נשוא תיק זה מכיל שני אישומים. האישום הראשון מלמד על אירוע מיום 16.7.04 אז בסמוך לשעה 22:30, באזור הישוב עין הבשור, נהג הנאשם ברכב מסוג טויוטה קורולה בצבע כסף, מספר רישוי 5305209, מבלי שיש בידו רשיון נהיגה ובעת היותו בפסילה. באותו מקום ובאותו זמן, נסע הנאשם בשולי הכביש ויצא לעקיפה, כאשר בנתיב הנגדי נסע כלי רכב מסחרי. בשל כך חזר במהירות לנתיב נסיעתו לאחר העקיפה, כשהוא גורם לרכב הנעקף לבלום בכדי למנוע את התנגשות הנאשם בו. הנאשם המשיך בנסיעה מהירה לכיוון הישוב "גילת" כשהוא נוסע בנתיב השמאלי ואחריו נוסעת ניידת משטרתית. הנאשם חצה את צומת גילת באור אדום ופנה ימינה לכיוון באר-שבע. בשל  כך ועל מנת למנוע את התנגשות הנאשם בהם, נאלצו שלושה כלי רכב שהיו בנתיב השמאלי לסטות הצידה לכיוון הנגדי. הנאשם המשיך בנסיעה מהירה עד שהגיע למחסום משטרתי שהוקם בכניסה לבאר-שבע  ושם נעצר. במעשיו אלו, הודה הנאשם כי טיפל בכלי רכב או בנתיב תחבורה באופן שיש בו כדי לסכן את השימוש והבטיחות של נוסעים וכלי רכב בנתיבי תחבורה והכל בכוונה לסכן את בטיחותם. כמו כן הודה כי אין הוא מחזיק רשיון נהיגה בר תוקף וכי  נפסל מלהחזיק או לקבל רשיון נהיגה. כמו כן מלמד האישום השני, כי ביום 10.12.03 שוחרר הנאשם ממעצר על פי החלטת בית משפט בבש 5266/03 בתנאים מגבילים ובהם מעצר בית מלא בבית דודו, מר אבו עמרה עבד אל חאפז מתל-שבע שכונה 6 בית 116. בביצוע המעשים נשוא האישום הראשון נמצא הנאשם מפר הוראה חוקית בדבר חובת הימצאו בתנאי מעצר בית מלאים.

עובדות כתב האישום בתיק התעבורה המצורף מיחסות לנאשם  כי ביום 8.7.03 נהג הוא בכלי רכב מנועי מסוג "אאודי" כשהוא נוהג בזמן פסילה ביודעין וללא רשיון נהיגה וללא תעודת ביטוח בתוקף.

  1. המדינה בטיעוניה לעונש הגישה את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם ממנו ניתן ללמוד על הרשעותיו הרבות של הנאשם בעבירות רכוש, שבע הרשעות במספר. ב"כ המאשימה חזרה והדגישה את חומרת העבירות בהן הודה הנאשם ואת הצורך בהעדפת השיקול ההרתעתי בעבירות שכאלה על פני כל נסיבה אישית של העבריין.
  1. מנגד ביקש ב"כ הנאשם שלא להחמיר עם הנאשם כשהוא מאבחן את נסיבות ביצוע העבירות בתיק זה לעומת מקרים אחרים אשר נדונו לאחרונה בבית משפט העליון וטען כי בנסיבות העניין אין לייחס לנאשם את אותן נסיבות חמורות אליהן התייחס בית המשפט העליון במקרים שם. הסנגור ביקש להדגיש כי מדובר בנאשם צעיר יליד 1977 אשר הודה בכתב האישום, לאחר שזה תוקן וחסך זמן שיפוטי יקר. הסנגור הדגיש את נסיבותיו האישיות העגומות של הנאשם, שהינו בן למשפחה ברוכת ילדים ושהאב הינו מפרנס יחידי ובזמנו החופשי מתנדב במשטרת התנועה. הסנגור ציין כי אביו של הנאשם מביע את כעסו הרב על התנהגות בנו  בכך שהחליט להחרים אותו ואת הדיונים המשפטיים בענינו. הסנגור ציין כי אחיו של הנאשם המלווה את הנאשם לאורך הדיונים מבקש  לסייע לאחיו להשתקם והוא מגלה רצון אמיתי לסייע בידי אחיו לחזור למסגרת חיים נורמטיבית המאפיינת את המשפחה בכללותה.
  1. לא אחת הביעו בתי משפט את סלידתם מן התופעה הבריונית החמורה אשר פשטה בשנים האחרונות, בפרט במחוז הדרום, בה שועטים נהגים עם כלי רכבם בחוצות העיר בבריחה מאנשי החוק, תוך סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. תופעה חמורה זו יש למגר כדי להבטיח את שלום הציבור וכן כדי לאפשר לאנשי החוק למלא תפקידם ללא מורא. בית המשפט העליון אשר נדרש לאחרונה לשאלת מידת הענישה בעבירות אלו, מצא לנכון להחמיר בענישה אשר היתה נהוגה בעבירות אלו, כשהוא מציין כי תרומתו של בית המשפט למאמץ שנועד להשיג מטרה הרתעתית זו צריכה לקבל ביטוי ברמת ענישה מחמירה.

זאת מצא לנכון בית המשפט העליון לעשות בע.פ. 5536/04 אנואר אלסאנע נ' מ"י (טרם פורסם) שם אישר בית משפט העליון את עונש המאסר בן 55 חודשים אשר הושתו על המערער בגין עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירת גניבה, נהיגה ללא רשיון וללא ביטוח והפרת הוראה חוקית, בנסיבות בהן ביצע המערער גניבה מתוך רכב וכאשר הגיעו שוטרים למקום, נמלט הוא בנהיגה מהירה מהזירה כשבעקבות כך התפתח מרדף של שוטרים שדלקו בעקבותיו ורק לאחר נסיעה במהירות מופרזת, במהלכה סיכן המערער חיי אדם, הצליחו הרודפים להדביקו; ובע.פ. 2410/04 מ"י נ' סלמאן אבולקיען מצא לנכון בית המשפט העליון להחמיר בעונשו של המשיב והשית עליו עונש בפועל ל-4 שנים בגין עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה בנסיבות בהן לא ציית המשיב להוראות שוטרים לעצור את רכבו ובעקבות כך התפתח מרדף שבמהלכו נמלט המשיב תוך נהיגה במהירות מופרזת, שהיה כרוך בה סיכון לחיי אדם. בשלב כלשהו של המרדף, כאשר תנאי הדרך חייבו את המשיב לעצור, זינקו לעברו שני שוטרים שניסו ללכוד אותו, אולם המשיב התעשת והחל בנסיעה תוך שהוא גורר עימו את השוטרים, שאחד מהם נחבל בכף רגלו לאחר שאחד מגלגלי הרכב פגע בו.

הסניגור המלומד הציג בפני פסיקה אשר נקטה במידת ענישה פחותה מזו הנזכרת לעיל אך המדובר בפסיקה אשר ניתנה עובר לפסיקתו המחייבת של בית המשפט העליון בע"פ 2410/04 לעיל, אשר קבעה מדיניות ענישה חדשה.

  1. בענייננו זה חומרת מעשיו של הנאשם באה לידי ביטוי בעצם הפרת תנאי שחרור של שופט אשר חייב אותו לשהות במעצר בית מלא, כמו גם בריחתו של הנאשם מאנשי החוק, אשר נאלצו לבצע מרדף רכבי אחריו לאחר שזה סרב לעצור הגם שסימנו לו לעצור, הכל תוך סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. יתרה מכך, חומרת יתר יש לייחס לנאשם מקום שעשה שימוש בכלי רכב מנועי, הן במועד הנוגע לאישום נשוא תיק זה והן במועד הרלבנטי לאישום בתיק התעבורה שצורף לבקשתו, בעת שהיה הוא פסול  מלקבל ולהחזיק רשיון נהיגה. התנהגותו זו של הנאשם מלמדת כי אין לו כל מורא, גם לא מורא החוק והגם פסק דין של בית משפט הפוסל אותו מלהחזיק ולקבל רשיון נהיגה ממשיך הוא לעשות שימוש בכלי רכב מנועי תוך סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. בנוסף לכל אלה,  יש לתת משקל גם להרשעותיו הקודמות של הנאשם, הרשעות רבות בעבירות רכוש אשר אין בהם כדי להרתיע את הנאשם. באיזון כל השיקולים שיקולים הרתעתיים אל מול נסיבותיו של הנאשם, סבורתני כי נסוגות הנסיבות האישיות אל מול הצורך בהרתעת הנאשם כמו גם אחרים כמותו.
  1. לאור כל האמור לעיל, ובשיקול כל השיקולים לעונש ומבלי שיש לראות בכך משום מיצוי הדין עם הנאשם הנני מטילה עליו את העונשים הבאים:

א.                  מאסר בפועל ל- 50 חודשי מאסר.

ב.                   אני מפעילה את המאסר על תנאי בן 3 חודשים שהושת על הנאשם בת.פ. 3356/01 של בית משפט שלום באר-שבע.

ג.                   המאסרים הנ"ל ירוצו בחופף ובמצטבר כך שבפועל ירצה הנאשם עונש מאסר של 52 חודשי מאסר החל מיום מעצרו 16.7.04.

ד.                  מאסר על תנאי ל-24 חודש והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ה.                 מאסר על תנאי ל-6 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור עבירה של נהיגה בזמן פסילה וללא רשיון נהיגה וכן עבירה של הפרת הוראה חוקית וזאת תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ו.                     אני פוסלת את הנאשם מלהחזיק או לקבל רשיון נהיגה לתקופה של 6 שנים שתחילת מניינן ביום שחרורו של הנאשם מהכלא.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום.

ניתן היום כ"ז ב אדר א, תשס"ה (8 במרץ 2005) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ