אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8169/05

גזר דין בתיק פ 8169/05

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8169-05
25/06/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ש. רוטשילד
הנתבע:
ירדאי עמיחי
עו"ד אבו עאמר
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, בעבירה של סיוע לשוד.

על-פי עובדות כתב האישום המתוקן שהוגש במסגרת הסדר טיעון, סייע הנאשם לאחר שזהותו עלומה, לשדוד את המתלוננת, ילידת 1930. ביום 1.6.2005, בשעת בוקר, המתלוננת  עלתה במדרגות לדירתה,  בבניין מגורים ברחוב דב גור באשדוד, ואותו אדם התקרב אליה מאחור, ומשך בתיקה של המתלוננת שנפלה לאחור, ונחבלה בעורפה ובזרועה. השודד נטל את התיק שהכיל חפצים אישיים, מסמכים, דרכון, מפתחות ושטר של 50 ש"ח, והעבירו לנאשם שתיצפת אותה עת מחוץ לבניין. התיק ותכולתו, למעט הכסף, נמצאו לאחר זמן והוחזרו למתלוננת.

2.         המתלוננת הועברה לטיפול בבית חולים (תצלומי הפגיעה, ת/1, תעודה רפואית, ת/3). מפנייה בכתב של המתלוננת אל בית המשפט (ת/2), צויין כי מאז האירוע, היא מתקשה להזיז את ידה, סובלת מכאבי ראש וסחרחורות. תפקודה ירד, והיא נאלצת להסתייע באחרים. היא סובלת מחרדות וחוששת לצאת מביתה.

3.         תחילה יוחסו לנאשם עבירת שוד בנסיבות מחמירות, וכן אישום נוסף של שיבוש מהלכי חקירה. אולם במסגרת הסכמת הצדדים, תוקן כאמור כתב האישום. עוד הייתה נכונה התביעה להסכים כי יוטל על הנאשם מאסר לתקופה של 6 חודשים שריצויו בדרך של עבודת שירות, וזאת אם יצלח תהליך שיקום בו החל הנאשם, ויוגש תסקיר חיובי. בהקשר זה הובהר כי התביעה עמדה בפני קשיים ראייתיים להוכחת זהות המשתתף האחר בשוד, וקיימת הייתה מניעה פיזית להעיד את המתלוננת, נוכח גילה המתקדם.

4.         לנאשם יליד 1985, עבר לא מבוטל בעבירות שונות, ביניהן תקיפה הגורמת חבלה, החזקת סכין, איומים, היזק לרכוש, ועבירות נגד הרכוש. הנאשם נידון בעבר לעונשים מותנים ושל"צ.

מתסקיר שירות המבחן מיום 16.3.2006, עולה כי הנאשם, ממוצא אתיופי, בן למשפחה נורמטיבית, גילה קשיי הסתגלות למסגרות חינוכיות ותעסוקתיות. לנאשם בעיות בדימוי העצמי, ובעיית התמכרות לסמים, בעיקר לקנאביס. שירות המבחן סבור כי הנאשם סיגל לעצמו דפוסי התנהגות עברייניים כדי להשיג תחושת השתייכות למסגרת חברתית. החל מחודש נובמבר 2005 שולב הנאשם בתחנה לטיפול לנפגעי סמים באשדוד (להלן: " התחנה"), וההתרשמות הייתה כי הנאשם החל לגלות "התקדמות משמעותית ביחס לבעיית ההתמכרות...וכן לבעיות נוספות בתפקודו ובהתנהגותו". עם זאת הומלץ על המשך מעקב למשך חמישה חודשים נוספים לצורך הגשת תסקיר משלים, לאחר שהנאשם היה רק בשלבים התחלתיים של טיפול הגמילה.

בתסקיר נוסף מיום 30.5.2006, צויין, כי תחילה גילה הנאשם שיתוף פעולה בתהליך הטיפולי, ואף השתלב במרכז יום הפועל בתחנה. עם זאת, חלה נסיגה בתפקוד הנאשם מספר שבועות קודם למועד התסקיר. הנאשם הפסיק להגיע לטיפול באופן סדיר, ואף מסר דגימות שתן שהעידו על שימוש בסמים. בעקבות כך הושעה הנאשם מהטיפול במרכז יום. הנאשם טען בפני קצינת המבחן כי הרקע להתנהגותו נעוץ במתחים הקשורים ביחסו של האב. שירות המבחן ציין, כי קיימת התלבטות לגבי ההמלצה, שכן הנאשם נוטה "לטשטש ואף להכחיש את חומרת מצבו, ואת עובדת התמכרותו לסמים קשים, דבר המעמיד בספק את סיכוייו בשלב זה, לעבור תהליך טיפולי משמעותי". עם זאת, נוכח שיתוף פעולה מצד הנאשם במשך תקופה של חמישה חודשים, ביקש שירות המבחן  לדחות פעם נוספת את הדיון למשך 3 חודשים נוספים, לצורך בדיקה אם ניתן לחדש הטיפול במסגרת התחנה.

בתסקירים מיום  10.8.2006 ו- 5.9.2006, דיווח שירות המבחן כי "חלה ריגרסיה" במצבו של הנאשם, והוא הופנה לטיפול במסגרת אישפוזית, שם שהה כ- 20 ימים בחודש אוגוסט 2006. לאחר מכן נבחנה מחדש אפשרות שילובו של הנאשם במרכז יום בתחנה. נוכח האמור ביקש שירות המבחן להעמיד את הנאשם לתקופת ניסיון נוספת, של שלושה חודשים.

ב-14.11.2006 וב- 19.11.2006, דיווח שירות המבחן כי הנאשם שולב בתחנה, שיתף פעולה, "ועמד בתנאי המסגרת רוב הזמן". עם זאת מסר בדיקת שתן ובה שרידי סמים, ככל הנראה כדור הרגעה מסוג קלונקס או וואליום. ההתרשמות הייתה כי הנאשם מגלה "מאמצים רבים לעמוד בדרישות המסגרת, ולבצע שינוי באורח חייו, אך עם זאת, עדיין מתקשה לפתח תובנה לגבי בעיית התמכרותו לסמים...". שירות המבחן גיבש עבור הנאשם תוכנית טיפולית מחודשת. עוד צויין כי קיימת התלבטות לגבי ההמלצה: "מחד לא הצליח בשלב זה להגיע ליציבות בתהליך הטיפולי...יחד עם זאת מבטא רצון רב להמשיך בטיפול..." שירות המבחן המליץ על "עונש מוחשי" של מאסר בעבודות שירות, תוך המשך פיקוח שירות המבחן למשך שנה, וסבר כי עונש מאסר בפועל עלול להביא לנסיגה משמעותית במצבו של הנאשם.

נוכח חוסר הבהירות העולה מהתסקירים, נתבקש שירות המבחן בהחלטה נוספת, להשלים תסקירו לעניין שילובו של הנאשם בתוכנית הטיפולית החדשה שיועדה עבורו.

בתסקיר מיום 25.3.2007 דיווח שירות המבחן כי ביום 11.1.2007 הוחלט על הפסקת הטיפול בנאשם, לאחר שחדל לשתף פעולה, מסר דגימה נגועת בסמים, ניסה לזייף בדיקה שמסר, והגיב באלימות מילולית לאחר שעומת עם כך. הנאשם ניתק מגע משירות המבחן, חרף הניסיונות להתקשר עימו. נוכח האמור, סבור שירות המבחן כי הנאשם מבטא כיום התנגדות להמשך השתלבותו בתהליך הטיפולי, ולפיכך חזר בו שירות המבחן מהמלצתו בדבר העמדתו של הנאשם לצו מבחן, ונמנע מהמלצה טיפולית. קצינת המבחן, הגב' אוסטנובסקי, שזומנה לבית המשפט בעניין זה, הבהירה כי הימנעות שירות המבחן ממתן המלצה בעניינו של הנאשם, לא מבוססת רק על תוצאות הבדיקה שנערכה, אלא ההתרשמות הכוללת כי הנאשם "לא בשל" לעמוד לטיפול שיקומי. ( פרוטקול הדיון מיום 6.6.2007, ע' 10, 12,13).

5.         נוכח הנאמר בתסקירי שירות המבחן מבקשת התביעה כי יוטל על הנאשם עונש מאסר ממשי, המתחייב מאופייה החמור של העבירה, והעובדה כי מי ששימש מטרה לתקיפה הייתה אשה מבוגרת שניזוקה בצורה חמורה וחוששת לצאת לרחוב בגפה. עוד צויין כי הנאשם אינו מסתגל לטיפול שיקומי, ומהווה סיכון לציבור.

6.         ב"כ הנאשם מבקש לשים דגש על הנאמר בתסקיר מיום 14.11.2006, ולהימנע מהטלת מאסר ממשי. צויין כי נוכח האמור בתסקיר קיים חשש כי מאסר בפועל עלול לדרדר את הנאשם, וכי לנאשם היו כוונות חיוביות, והוא עשה מאמצים של ממש להשלים את התהליך השיקומי. הנאשם הודה באשמה, הסיוע למבצע השוד היה לאחר מעשה, ויש להתחשב בכך שהודאתו באה למרות קשיי זיהוי ניכרים של מבצע המעשה.

הנאשם טען כי בשירות המבחן "שמים לו מקלות בגלגלים", וכי למעשה נוצר נתק בינו לבין אנשי השירות לאחר שקצינת המבחן עימה היה לו קשר קבוע יצאה לחופשה כלשהי. עוד טען כי מאמצי השיקום שעשה היו רציניים,  וכי מעצר בית ממושך הקשה עליו את תפקודו במהלך התקופה.

דיון

7.         שוד אלים הינו חמור. שוד אלים של אנשים הנמנים עם אוכלוסיה חלשה ופגיעה, והנבחרים עקב כך לשמש כמטרת השוד, חמור שבעתיים. הנזק הנגרם לקורבנות שוד אלה אינו מתמצה רק בפגיעה הישירה הנגרמת - לעיתים עלולה זו להיות הרת אסון ממש - אלא גם בנזקים ה"עקיפים" והבלתי הפיכים לרוב, עקב טראומת הפגיעה, למי שאינו מצליח, עקב מגבלות גיל ובריאות להתמודד עם השלכותיהם. מקרי שוד אלה מתרבים, ויש מקום להטלת עונשים בלתי סלחניים, שנסיבות אישיות ושיקולי שיקום נדחים מפניהם (ראו בעניין זה: ת"פ (מחוזי ב"ש) 8313/05 - מדינת ישראל נ' דבוייב אמזה),

גם בענייננו בוצע השוד בדרך אכזרית, נגד אישה בת 75, שסברה לתומה כי היא נמצאת במרחב מוגן, ליד ביתה, ותחת זאת נגררה לאחור ונחבטה על גבי המדרגות, תוך סיכון חיים ממש. למזלה לא אירעו למתלוננת פגיעות גוף חמורות יותר, אולם גם אלה שאירעו חמורות דיין, וכך גם הפגיעה הנפשית הנלווית. לא למותר לציין שהמבצע העיקרי לא נתפס, והנאשם, כך נראה, לא טרח לגלות זהותו בחקירה, באופן שיביא למעצרו.

8.         הנאשם הורשע אומנם רק בסיוע למעשה העבירה, אולם כאמור, הסיוע הינו למעשה נפשע בנסיבותיו. קשה גם להבין את טענת הסניגור, כי הנאשם שותף לאחר מעשה, נוכח ההודאה  כי בעת האירוע שמר מחוץ לבית.

נסיבות אלה, וכן עברו של הנאשם, הן בעבירות אלימות ואיומים והן בעבירת נגד רכוש, מצדיקות הטלת מאסר משמעותי. התביעה הייתה נכונה כאמור, במסגרת הסדר הטיעון, להימנע מבקשה להטלת מאסר ממשי, שירוצה בכלא, אם הנאשם ישכיל להשתלב בתוכנית שיקומית. חרף "תמריץ" משמעותי זה, שאינני בטוח כי הנאשם היה ראוי לו מתחילה, לא עמדו לנאשם כוחות ורצון להשתלב בתוכניות השיקום לאורך ימים. הסבלנות ואורך הרוח שגילה שירות המבחן, בניסיונות שיקום חוזרים ונשנים, לא עלו יפה. ולמעשה, על פי המתואר, גם משהיה נדמה בשלב מסויים, כי הנאשם משתף פעולה, הרי ששירות המבחן לא היה משוכנע כי הנאשם אכן פוסע בנתיב שיקומי סלול ובטוח. סופו של דבר, שמועדותו האלימה והתמכרותו לצריכת סמים גברו עליו, עד ששירות המבחן נסוג מהמלצתו המסוייגת, ונמנע כליל מהמלצה שיקומית או עונשית בעניינו של הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ