אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8163/05

גזר דין בתיק פ 8163/05

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8163-05
10/04/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דפנה דניאלי
הנתבע:
מאיר אלוש
עו"ד אבומדיעם
גזר דין
  1. הנאשם הורשע לאחר שמיעת הראיות בשתי עבירות של סחיטה באיומים לפי סעיף 248 רישא לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), בעבירה אחת של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 סיפא לחוק העונשין, בעבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין ובעבירה של תקיפה סתם לפי סעיף 379 לחוק העונשין.
  1. כתב האישום, אשר על פי עובדותיו שהוכחו הורשע הנאשם, מכיל ארבעה אישומים: על פי האישום הראשון  - הוכח כי במהלך החודשים מרץ ואפריל 2005, במספר רב של פעמים, ניסה הנאשם להניע את המתלונן, קובי ממן, עמו יש לו היכרות מוקדמת, לתת לו כסף ולסחור עבורו בסמים והכול באיומים כי אם לא יעשה כן ידביק אותו באיידס.

באישום זה הורשע הנאשם בעבירה של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 רישא לחוק העונשין.

על פי  האישום השני - הוכח כי בסמוך לחודש מאי 2005 ניסה הנאשם להניע המתלונן לתת לו סכום של 25,000 ש"ח, בכך שאיים עליו שאם לא יעשה כן ידביק אותו באיידס ויפגע בו פיזית, יחתוך אותו וידקור אותו. כתוצאה מהאיומים ובשל חששו של המתלונן מהנאשם, נתן המתלונן לנאשם סכום של 1200 $ ארה"ב. באישום זה הורשע הנאשם בעבירה של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 סיפא לחוק העונשין.

על פי האישום השלישי - נמצא כי ביום 19.5.05, בסמוך לשעה 19:00, הגיע הנאשם אל דירתו של המתלונן, שם תקף אותו בכך שהכה אותו באגרוף בחזהו ודרש ממנו שייתן לו סך של 25,000 ש"ח כשהוא מאיים עליו כי אם לא יעשה כן ידביקו באיידס. המתלונן, בשל חששו מהנאשם, אמר לו כי ייתן לו סכום של 5000 ש"ח. אולם, הנאשם סירב ודרש את כל הסכום ואף הוסיף ודרש מהמתלונן כי ילווה מאדם אחר את הכסף וימסור לידיו. הנאשם אחז במספרים שהיו בסמוך ואיים על המתלונן כי אם לא יעשה כן ירצח אותו ויעשה עמו מה שהוא רוצה וישלח אנשים שיהרגו אותו. המתלונן ניסה להתגונן מפני הנאשם ואז שרט הנאשם את המתלונן, באמצעות  המספרים שהחזיק בידו, במותן ימין של המתלונן.

באישום זה הורשע הנאשם בעבירה של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 רישא לחוק העונשין ובעבירה של תקיפה הגורמת של חבלה של ממש לפי סעיף 380 לחוק העונשין.

על פי האישום הרביעי -  הוכח כי ביום 21.5.05, בשעות הבוקר, הגיע הנאשם אל ביתו של המתלונן ודרש ממנו לפתוח לו את הדלת ולתת לו כסף. המתלונן סירב לפתוח הדלת ודרש מהנאשם לעזוב את המקום. אולם, הנאשם איים על המתלונן בכך שאמר לו שיהרוג אותו וכי אם לא יפתח את הדלת יחכה לו וירצח אותו. לאחר שהמתלונן התקשר למשטרה, עזב הנאשם את המקום.

באישום זה הורשע הנאשם בעבירת איומים לפי סעיף 192  לחוק העונשין.

  1. טענותיו של הנאשם כי באירועים הנ"ל אך דרש החזרי חוב ועשה כן לא על דרך הכוח והאיומים נדחתה על ידי ונקבע מפורשות כי גם אם מדובר בדרישה של הנאשם להחזר חוב לגיטימי הרי שעשה כן באופן מאיים בנסיבות אשר עוררו את פחדו של המתלונן ובאופן המגבש עבירות של סחיטה באיומים וכן עבירות איומים ותקיפה.
  1. התובעת בטיעוניה לעונש עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם והדגישה את העובדה כי חלק ממעשי הסחיטה באיומים התממשו בכך שהמתלונן נתן לנאשם תחת איומיו את הכסף אותו דרש.

עוד עמדה התובעת על העובדה כי לנאשם עבר פלילי עשיר, הכולל 47 הרשעות קודמות, בגינן ריצה תקופות מאסר ממושכות, בגין עבירות אלימות ורכוש. עוד ציינה כי זמן קצר עובר לביצוע העבירות נשוא התיק הנדון השתחרר הנאשם מעונש מאסר בן 11 חודשים שהושת עליו בתיק אחר והגם המאסרים המותנים אשר היו תלויים נגדו מכוח שלושה פסקי דין שונים לא נרתע הנאשם מלבצע עבירות אלימות נוספות.

בשל כל אלה עתרה התובעת לענישה מוחשית בדרך של הפעלת המאסרים המותנים וכן השתת ענישה של עונש מאסר נוסף אשר יצטבר לעונשי המאסר המותנים התלויים ועומדים כנגדו.

  1. מנגד  ביקש ב"כ הנאשם ללמד סנגוריה על הנאשם כשהוא עומד על נסיבותיו האישיות של הנאשם, כפי שבאו בפני בתסקיר שירות המבחן וכן הוסיף ועמד על נסיבות ביצוע העבירות כשלדדו של הנאשם כל שעשה הוא דרישת כספים אותם הלווה לחברו באותה העת ואותם ביקש לקבל חזרה.

ב"כ הנאשם עמד על העובדה כי העבירות בהן הורשע הנאשם בוצעו לפני כ-3 שנים, במהלך חודש אפריל 2005, וכי מאז ועד היום עשה הנאשם רבות לעצמו בכך שנגמל בכוחות עצמו מסמים, וכי העדות לכך הינן בדיקות השתן הנקיות אותן מסר לאחרונה, וכי מאז לא נמצא מעורב בפלילים.

עוד עמד ב"כ הנאשם על העובדה כי עברו הפלילי המכביד של הנאשם הצטבר על רקע התמכרותו הקשה של הנאשם לסמים מזה שנים ארוכות, התמכרות אשר דרדרה אותו לא רק לעולם הפשע כי אם גם לחולי חשוך מרפא, המחייב אותו למעקב רפואי צמוד.

ב"כ הנאשם הוסיף וציין כי לפני מספר חודשים נולדה לנאשם בתו בכורתו, מבת זוגו וביקש לראות בכך התחלת דרך חיים חדשה עבורו.

לאור כל האמור עתר לענישה אשר תאפשר לו ניהול חיים נורמטיבי מחוץ לכותלי בית הסוהר.

  1. שירות המבחן הניח בפני תסקיר מפורט בעניינו של הנאשם, בו גולל את נסיבות חייו של הנאשם. המדובר באדם בן 51 המכור לסמים מסוכנים מזה למעלה מ-25 שנה, התמכרות אשר גררה אותו לעולם הפשע, ממנו התקשה להתנתק. שירות המבחן לא בהמלצה טיפולית לגבי הנאשם, בשל קשייו לקחת אחריות על מעשיו ובשל הקושי להתנתק מאורחות חייו. יחד עם זאת, הדגיש את העדר מעורבותו של הנאשם בפלילים בשנים האחרונות.
  1. אין חולק כי העבירות בהן הורשע הנאשם הינן עבירות אלימות חמורות המחייבות גישת ענישה הרתעתית וגומלת מתאימה. הגם שהעבירות בוצעו על ידי הנאשם על רקע דרישת החזר חוב מחבר, לו הלווה כספים, דרישות החזר החוב בוצעו בנסיבות אלימות וחמורות מצד הנאשם המחייבות ענישה ראויה. דברים אלו מקבלים משנה תוקף לנוכח הרשעותיו הקודמות בפלילים ובפרט עובדת קיומם של שלושה מאסרים מותנים התלויים ועומדים נגדו ואשר לכאורה לא היה בהם כדי להרתיע את הנאשם מלחזור ולבצע עבירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ