אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8162/05

גזר דין בתיק פ 8162/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8162-05
29/05/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד תהילה גלנטה
הנתבע:
משה נניקשוילי
עו"ד דן באומן
גזר דין

1.                  הנאשם הורשע לאחר שהוכרע דינו בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329 (א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " חוק העונשין"), בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 382 ו-379 לחוק  העונשין ובעבירת  איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

2.                  בהכרעת הדין  קבעתי כי הנאשם, יחד עם אחרים, נכנס לאולם בו מתקיימים משחקי בינגו ותקף את המתלונן כשהוא מכה בו ולאחר מכן חובל בו באמצעות  חפץ חד אותו החזיק בידו עד אשר נגרמו למתלונן חתכים עמוקים בפניו האחד במצחו והשני מתחת לסנטרו. כתוצאה מן החתכים נדרש המתלונן לטיפול רפואי בבית חולים שם נתפרו החתכים והמתלונן אושפז להשגחה למשך יומיים נוספים.

3.                  התביעה, בטיעוניה לעונש, חזרה והדגישה את חומרת המעשים בהם נמצא הנאשם מעורב, תוך שהיא מדגישה את מדיניות בתי המשפט הקוראת לענישה מחמירה כאשר מדובר בחבלות המלוות בשימוש בסכין. כן הדגישה התובעת את הקלות הבלתי נסבלת של השימוש בסכין ליישוב סכסוכים. לפיכך ביקשה התובעת כי בית המשפט ישית על הנאשם עונש מאסר לתקופה ממושכת ועונש מותנה לרבות פיצוי למתלונן, בין השאר גם בהתייחס לנסיבות ביצוע העבירה כמו גם בהתחשב כי אין זו מעורבות ראשונה של הנאשם בפלילים.

4.                  מאידך, טען הסנגור ארוכות בעניינו של הנאשם כשהוא מדגיש את נסיבותיו האישיות של הנאשם, את עובדת היות הנאשם עולה חדש בארץ נשוי ואב לילדה קטנה. כן ציין הסנגור כי מצבו הבריאותי של הנאשם הינו בכי רע כי בעבר סבל ממחלת שחפת ונזקק לניתוח בריאותיו וכיום  סובל הוא ממחלת צהבת C. כן ציין כי בחודש ינואר 2005 היה הוא קורבן לאירוע פלילי שבו ירו לעבר פלג גופו התחתון והוא נפגע ברגלו. לדבריו, עד היום נתמך הנאשם בקביים  לצורך הליכה. הסנגור הוסיף והדגיש את המצב הכלכלי הקשה של הנאשם ובני משפחתו והצורך הקיומי היום יומי לו הם נדרשים. לפיכך עתר כי בית המשפט לא ימצה עמו את הדין וינקוט עמו בדרך הרחמים כפי שעשה במקרים אחרים אשר באו בפניו והכל בהתחשב בין השאר בעובדה כי למתלונן לא נגרמו חבלות קשות. בין השאר הפנה הסנגור לפסקי דין שניתנו בבתי משפט מחוזיים, בבית המשפט העליון וכן פסקי דין אשר נתנו על ידי.

5.                  הנאשם, אף הוא ביקש את חסדיו של בית המשפט כשהוא מגולל בפני את נסיבותיו האישיות. הנאשם ביקש להדגיש את מצוקתה של אשתו ובתו הקטינה לנוכח עובדת מעצרו והעדרו מן הבית. כן הביא בפני את קורות חייו בארץ מולדתו, את ילדותו הקשה ואת חבלי הקליטה הקשים עימם התמודד עת עלה ארצה לפני מספר שנים.

6.                  העבירות  בהן הורשע הנאשם הינן עבירות חמורות ביותר בפרט זו של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה אשר בוצעה תוך כדי שימוש בסכין. בתי המשפט, על הערכאות השונות, חזרו והביעו את דעתם כי יש לעקור את התופעה של השימוש בסכין או חפץ חד אחר כדרך ליישוב סכסוכים. תופעה זו, אותה כינה בית המשפט העליון כ"תת תרבות הסכין" מחייבת נקיטת יד קשה של בית המשפט על מנת להרתיע ולהתריע כי בנסיבות של פגיעה באחר, באמצעות סכין, יינתנו עונשים כבדים  ומרתיעים.

כך, בע.פ. 6720/04 מדינת ישראל  נ' עסאם זחאיקה דינים עליון, כרך ע' 420  מצא לנכון בית המשפט העליון להחמיר בעונשו של המשיב, אשר הורשע בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, בגין מעשי דקירה של הנאשם אשר נעץ את הסכין בגבו של המתלונן 3 פעמים, והשית עליו עונש של 3 שנות מאסר בפועל ושנה וחצי מאסר על תנאי. קובע בית המשפט שם מפי כב' השופט חשין כי:   

" נלאינו מאמור, עוד ועוד שוב ושוב, כי יש לשרש את תת-תרבות הסכין מחיינו, וחובה היא המוטלת על בית-המשפט להרים את תרומתו למלחמה קשה זו שבאלימות אשר פשתה במקומותינו. הטלת עונשים קלים - יחסית לנדרש - על מי שמפרים צו של לא-תנעץ-סכין-בגוף-הזולת מחטיאה את המטרה ואת שאיפתנו לעקירה מן השורש של התופעה הפסולה הזו. דעתנו היא אפוא שיש להחמיר בעונשו של המשיב. בה-בעת, נוסיף ונזכור כי מעשהו הקשה של המשיב בא לאחר שהמתלונן "התחיל" במריבה, ויש להביא גורם זה במניין הגורמים שבשקלולם מביאים לצורך להחמיר בעונשו של המשיב."

בע.פ. 9133/04 דוד גורדון נ' מדינת ישראל, דינים עליון , כרך ע' 388: מצא לנכון  בית המשפט העליון לדחות את ערעור הנאשם על חומרת העונש כשהוא מעיר כי עונש המאסר, בן 12 חודשים, אשר הושת על המערער בגין מעשי דקירה אותם ביצע במהלך תגרה, הנו עונש קל  ואין להתערב בו.

ב-ע.פ. 6885/04 ו-ע.פ. 7879/04 שי חן נ' מדינת ישראל, דינים עליון, כרך עא' 272 בנסיבות בהן דקר המערער את המתלונן מספר דקירות בבטן, בבית החזה ובעצם השכם מוצא לנכון בית המשפט העליון לדחות את ערעור המערער באשר לחומרת העונש ולקבל את ערעור המדינה ומעמיד את עונש המאסר על 4 שנים בפועל ושנה אחת על תנאי.

וב-ע.פ. 6112/04, ע.פ. 6115/04, 8040/04 מוטי עבודי נ' מדינת ישראל ,דינים עליון כרך ע' 940  דוחה בית המשפט העליון, מפי כב' השופט לוי,  את ערעורם של המערערים ומקבל את ערעור המדינה ומעמיד את עונש המאסר על המערערים על 4 שנים בפועל וכן תשלום פיצוי למתלוננים בסך של 20,000 ש"ח.

7.                  בנסיבות העניין שבפני, נסיבותיו האישיות של הנאשם טובות ככל שתהיינה, כמו גם הרקע למעשיו, אין בהם כדי לגבור על אינטרס הציבור הקורא למגר את התופעה אשר פשטה בקרבנו בשנים האחרונות והיא תופעה בה מבוצעים מעשי אלימות של פגיעה באחר בדרך של שימוש בסכין. בדרך אלימה זו של יישוב סכסוכים באמצעות סכין יש לטפל במישורים שונים: חינוך, רווחה,  חוק ומשפט. תרומתו של בית המשפט במלחמה זו הינה בדרך של הטלת עונשים כבדים אשר יש בהם כדי לשקף את הגמול העונשי על עצם המעשים כמו גם להבטיח את הרתעת הנאשם כמו גם הרתעת הרבים מפני הישנות מקרים שכאלו למען יראו ויראו. 

8.                  נתתי את הדעת לעובדה כי לנאשם הרשעות קודמות בעבירות רכוש, אלימות ועבירות סמים. הנאשם לא לקח אחריות על מעשיו גם בשלב הטיעונים לעונש אך ביקש להביע צער על החבלות אשר נגרמו למתלונן. עמד לנגד עיני המעשה החמור אותו ביצע הנאשם וככל שהפכתי בדברים וחזרתי והפכתי, שוכנעתי כי אין בנסיבות דנן כל נסיבה אשר תצדיק הקלה בעונש עם הנאשם. הנאשם, לאחר ששמע מחברו כי הותקף על ידי אחר במועדון ה"בינגו" נכנס בלהט אל המועדון כשהוא מסתער על המתלונן וחובל בו קשות. החבלות שנגרמו למתלונן, חתכים בפניו וצווארו הצריכו טיפול רפואי כואב ואף הותירו צלקות מכוערות על פניו כמו גם צלקות נפשיות. חברה מתוקנת אינה יכולה לסבול דרך עבריינית זו של ישוב סכסוכים.

9.                  לאור כל האמור לעיל הנני משיתה על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      מאסר בפועל ל- 30 חודשים בהפחתת ימי מעצר מיום 25.5.05.

ב.      מאסר על תנאי ל-12 חודשים והתנאי שהנאשם לא יעבור כל עבירת אלימות שהנה פשע תוך 3 שנים מיום שחרורו.

ג.       הנאשם יפצה את המתלונן בסכום של 10,000 ש"ח אשר ישולם למתלונן תוך 60 יום מיום שחרורו, כשהסכום הנ"ל  ישא הפרשי הצמדה כחוק ללא ריבית.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום

ניתן היום ב' בסיון, תשס"ו (29 במאי 2006) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ