אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8157/04

גזר דין בתיק פ 8157/04

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8157-04
11/04/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. סברדל אנדריי
2. ארונבייב סרגיי
3. ארונבייב מיכאל

עו"ד ש. דיוויס
עו"ד ש. אבומדיע'ם
גזר דין

                                          (ביחס לנאשמים מס' 2 ו - 3)

 

גזר דין זה מתייחס לנאשמים מס' 2, ו - 3 (להלן, ובהתאמה - סרגיי ו מיכאל; ויחדיו, ייקראו: "שני הנאשמים"). זאת, לאחר שדינו של הנאשם מס' 1 (להלן:" אנדריי") נגזר קודם לכן.

1.         כל אחד משני הנאשמים הורשע, על פי הודאתו - ולאחר תיקון כתב האישום - בעבירת גניבת רכב, לפי סעיף 413 ב (ב) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977, בעבירת סיוע לסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה,  לפי סעיפים 31, ו - 332 (2) לחוק הנ"ל; ובעבירת הסתייעות ברכב לביצוע פשע, לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה.

            נסיבות ביצוע העבירות האמורות - כעולה מעובדות כתב האישום המתוקן ואשר בהן הודו הנאשמים, כאמור - הן, כדלהלן:

הנאשמים נדברו, בינם לבין עצמם ובינם לבין אנדריי, לגנוב מיניבוס ולהעבירו לדהריה שבתחום הרשות הפלסטינית, תמורת סכום של 3,000 ש"ח, שיחולק ביניהם. ואכן, ביום 27.6.04 סמוך לשעה 02:00 לפנות בקר, ובהיות שני הנאשמים עם אנדריי, התפרץ אנדריי למיניבוס שחנה אותה עת באחד הרחובות בבאר-שבע; ולאחר שהניעו, נכנסו אליו הנאשמים, בהצטרפם אל אנדריי, ובו נסעו השלושה מהמקום בנסיעה מהירה לכיוון דהריה, וכש אנדריי נוהג בו. ואולם, ומכיוון שהמיניבוס היה מקושר למוקד "איתוראן", הוזעקה המשטרה, אשר הודע לה (באמצעות מוקד חב' ה"איתוראן") על מיקום נסיעתו, וזו נערכה לקדם את פניו בכיוון נסיעתו. ואכן, בצומת הכניסה ללקייה הבחינו בו שוטרים שהיו בניידת, והורו לו לעצור, תוך שימוש באורות כחולים מהבהבים ובצופר. אלא ש אנדריי (שהיה הנהג, כאמור) לא שעה להוראה והמשיך בנסיעה, תוך הגברת מהירות, וכשאותה ניידת דולקת אחריו וממשיכה להורות לו לעצור. בשלב מסויים הדביקה הניידת אותו וניסתה לעוקפו משמאל, פעמיים. אלא, ש אנדריי - בעידודם וסיועם של שני הנאשמים, ובכוונה לסכן חיי אדם ובטיחות הנוסעים בכביש - הסיט, חדות, את המיניבוס לעבר הניידת בכל  פעם  שזו ניסתה לעוקפו; ועקב כך - וכדי להינצל מפגיעת המיניבוס בה - נאלצה הניידת לבלום, מידי פעם, ולסטות לשוליו השמאליים של הכביש. אנדריי המשיך בנהיגתו המהירה במרכז הכביש, תוך שהוא "מזגזג" אנה ואנה, וכשבכך חסם את מלוא רוחב הכביש ונסע, למעשה, גם בנתיב הנגדי -  וכל זאת, כשכלי רכב תמימים נוסעים מולו בנתיבם, והוא דוהר לעברם, ואלה נאלצו לבלום בפתע ולסטות ימינה לשולי הכביש, כדי להינצל מהתנגשות חזיתית בהם. סמוך לכניסה ליישוב להבים, הצטרפו עוד שתי ניידות משטרה שהוזעקו לסייע במרדף אחר המיניבוס, ואף הן הורו לו לעצור, תוך שימוש בסירנות ואורות מהבהבים. אך גם לאלו לא שעה אנדריי, ותוך שהן דולקות אחריו, המשיך בנסיעתו המהירה וחצה את צומת להבים, כשהרמזור אל מולו דולק באור אדום, ונכנס ליישוב רהט, וגם שם המשיך לשעוט בנהיגה מהירה; ורק סמוך לשוק  ביישוב, האט את מהירות נסיעתו, ואז קפצו שני הנאשמים מהמיניבוס והחלו להימלט רגלית; ואילו אנדריי עצר, סוף סוף, את המיניבוס רק בלית ברירה, בהגיעו לרחוב ללא מוצא, וירד הימנו - וכך בא מרדף זה אל קיצו.

2.         טרם הטיעונים לענש - ולבקשת הנאשמים - הוריתי על הגשת תסקיר שירות מבחן אודות כל אחד מהם (כמו גם לגבי אנדריי שדינו נגזר כבר, כאמור).

            מהתסקיר (מיום 10.3.05) המתייחס ל סרגיי (הנאשם 2) עולה, כי סרגיי - בן 26, חי עם חברה לחיים, והינו אב הימנה לילדה בת ארבע שנים (בנוסף לילדה אחרת ממערכת יחסים קודמת) - מוכר לשירות המבחן מאז שנת 2001, על רקע שורה של עבירות קודמות. הוא עלה ארצה בשנת 1993, כדי להצטרף לאביו (שתואר כאלכוהוליסט) וכאן בארץ שירת שירות חלקי בצה"ל, ואשר ממנו שוחחר עקב בעיה נפשית, כביכול (ולאחר, שלדבריו הוא, מסר מידע  שיקרי לקב"ן צה"ל, כדי להשתחרר מהשירות).

            על פי התרשמות שירות המבחן, חשובה ל סרגיי המסגרת המשפחתית. כן, הוברר מפי מעבידו - אשר אצלו החל לעבוד זה לא מכבר - כי הינו עובד מסור, המבצע את המוטל עליו לשביעות רצון מעבידו, ואף נוטל יוזמה.

            בהתייחסו לעבירות נשוא האירוע דנן - מודה סרגיי בהן באופן חלקי, בלבד, ומתקשה ליטול אחריות עליהן, בטוענו כי נתפתה  אחר אנדריי, וכי לא היה בידו למנוע הימנו אותה נסיעה פראית באותו מרדף; אך, על פי התרשמות שירות המבחן, נראה כי מעורבותו של סרגיי באירוע, היתה על רקע אורח חיים שולי שניהל אותה עת.

            לפיכך - ונוכח הנטייה להפחית מחומרת מעשיו ואי נטילתו אחריות עליהם  - נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית.

            ואולם - ויחד עם זאת, ובסופו של יום - ממליץ שירות המבחן להשית עליו אך מאסר לריצוי בעבודות שירות (בצד מאסר מותנה ארוך ומשמעותי). זאת, כך על פי התסקיר, משנראה, כי סרגיי משקיע מאמצים וכוחות לתפקוד תקין ועל מנת שלא לפגוע "במאמציו לתפקוד תקין". יצויין, כי, ובאותה נשימה בה מציין שירות המבחן את דבר מאמצי התפקוד התקין, גם מוסיף הוא, כי האמור, הינו "במקביל למיקומו (של סרגיי) בחברה שולית, וכשנראה, כי מתקשה הוא בהפסקת התנהגות עבריינית".

            מכל מקום - ובאשר לאותו תיפקוד תקין, ולאחרונה, וכאן ההקשר להביא את הדברים - עלה מעדויות האופי שנשמעו טרם הטיעונים לעונש, מפי מעבידו של סרגיי ומפי מנהלת המפעל של המעביד הנ"ל, כי סרגיי החל לעבוד אצל מעבידו הנ"ל בסוף חודש 10/2004 (סמוך לאחר שיחרורו ממעצרו בקשר עם התיק דנן) ובלא שהמעביד ידע על עברו הפלילי. ואולם, על פי עדויותיהם של השניים, הרי שבתחילה התקבל סרגיי לעבודה לתקופת נסיון, בלבד, אך עד מהרה התגלה כעובד מצטיין, חרוץ, מסור לעבודה ויוזם; ועד כדי שהפך לדמות מרכזית ומובילה בקרב העובדים, ותורם רבות להצלחת המפעל.

3.         ובאשר ל מיכאל - עולה מהתסקיר (מיום 9.3.05) שהוגש אודותיו, כי הינו רווק בן 19, ואב לתינוקת בת חצי שנה. הוא עלה ארצה בשנת 2001 עם אביו - שהינו אלכוהוליסט - ואימו נשארה בארץ מוצאם. כאן, בארץ, שירת מיכאל בשירות סדיר בצה"ל במשך תקופה של 9 חודשים, בלבד, ולאחריה (ולפני כחצי שנה, היינו, לאחר האירוע נשוא גז"ד זה) שוחרר מהשירות, לאחר שטען לקשיים כלכליים ולקושי לפרנס את בת זוגו ואת בתו הימנה, ואת בתה של בת זוגו  - שאותה הוא רואה, לדבריו, כבתו שלו.

            מאז שיחרורו מצה"ל, וגם לפני כן, עבד ועובד הוא, ועד עתה, באופן מסודר לשביעות רצון מעבידו.

            שירות המבחן התרשם הימנו, כמי שעל רקע תנאי גידולו הקשים נאלץ הוא להתחיל לעבוד מגיל צעיר (ולאחר 8 שנות לימוד, בלבד) וכך גם עתה, בהיותו אחראי לפרנסת בת זוגו ושתי הבנות הנ"ל; ונראה - כך מתרשם שירות המבחן - כי למרות קשייו המשפחתיים מאז ילדותו, ניסה לתפקד באורח נורמטיבי, וכשביטוי לכך, הוא נסיונו להשתלב בשירות הצבאי; ועתה, בתעסוקה סדירה.

            בהתייחסו לעבירות נשוא האירוע דנן - הודה בהן, בפני שירות המבחן, באופן חלקי, בלבד, והתקשה ליטול אחריות עליהן; ואף טען - בניגוד להודאתו המפורשת בביהמ"ש - כי לא ידע שמדובר במיניבוס גנוב, וכי רק נענה לבקשת אנדריי להתלוות אליו בנסיעה לחבר. אולם - ועל פי התרשמות שירות המבחן - מעורבותו של מיכאל באירוע, היתה מתוך רצון "להשיג כסף קל", גם אם בהשפעתו של אנדריי.

            בסיכומו של תסקיר זה, ממליץ שירות המבחן - גם לגבי מיכאל - להסתפק בהטלת מאסר לריצוי בעבודות שירות. וזאת - כך נאמר בתסקיר - נוכח ההתרשמות כי מדובר בבחור שמנסה לנהל אורח חיים נורמטיבי, אך מתקשה בכך; ומשנראה כי יש להטיל עונש "אשר, ומחד, יהווה מסר חד וברור לגבי האחריות לביצוע העבירה, ומאידך, יאפשר ל מיכאל להמשיך בתפקוד תקין בעתיד במסגרות חייו השונות".

4.         טרם נדון בשאלת הענש הראוי לשני הנאשמים דנן, נציין כי בגזר דינו של אנדריי (מיום  11.1.05) הוטל עליו, בגין העבירות בהן הורשע בקשר עם אירוע זה (ובין היתר), מאסר בפועל למשך 42 חודשים, ואשר- ובעקבות הפעלתם של שני מאסרים מותנים שהיו תלויים ועומדים נגדו (ושחלקם הופעלו בחופף, וחלקם במצטבר) - הועמד, בסופו של דבר, על 48 חודשי מאסר בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ